Menu

Co oznacza miauczenie kota?

2020-10-19
Co oznacza miauczenie kota?

Koty są bardzo unikatowymi zwierzętami, potrafią wydawać ponad 100 różnych dźwięków, w przeciwieństwie do psów, które po prostu odtwarzają szczekanie w różnych tonacjach. Po raz pierwszy kocięta wykorzystują swoje malutkie miauczenie, aby przyciągnąć uwagę matki, a gdy dorosną, ich “miau” odnosi się tylko do przedstawicieli rasy ludzkiej.

Kiedy koty komunikują się ze sobą, koty rozmawiają ze sobą poprzez zapachy, mimikę, mowę ciała i dotyk. Mogą ryczeć, jęczeć, syczeć lub wrzeszczeć, ale miauczenie nigdy nie jest stosowane w środowisku kotów. Fakt ten potwierdza się przez wiele eksperymentów.

Wszystko to zależy również od konkretnego kota - jego rasy, charakteru i wychowania. Są rasy bardziej towarzyskie i gadatliwe, na przykład syjamskie, abisyńskie, a są takie, które rzadko dają głos. Zwykle są to perskie, syberyjskie, ekstremalne rasy.

Kolejny interesujący fakt: koty potrafią odpowiedzieć swoim “miauczeniem” na nasze zwrócenie się do nich. Jeśli w tym momencie porozmawiasz i spojrzysz na zwierzę, istnieje szansa, że futrzany zwierzak zareaguje. Dotyczy to przede wszystkim tych kotów, które mają dobry kontakt z człowiekiem i wiedzą, że nie zostaną uderzone, nie zaczną szturchać w twarz itp.

Co oznacza miauczenie lub co chcą powiedzieć koty?

Koty mają specjalny rodzaj mruczenia, którego używają, gdy chcą zwrócić na siebie uwagę. Jeśli rozszyfrujesz język kota, otrzymasz:

  • Krótki sygnał dźwiękowy najczęściej oznacza standardowe powitanie.
  • Koty odtwarzają powtarzające się przeciągające miauczenie, gdy bardzo cieszą przyjściem właściciela, zwłaszcza jeśli nie było go w domu przez dłuższy czas.
  • Zapraszające mruczenie o średnim tonie: prośba o jedzenie lub wodę.
  • Przedłużające się mrrr-meow: naleganie na coś.
  • Niski dźwięk mrrrooo: narzekanie na to, że zrobiłeś coś złego, a także ostrzeżenie o zbliżającym się ataku.
  • Głośny, wysoki dźwięk RRRROU: sygnalizuje złość lub ból.

A oto mruczenie z wibracjami w całym ciele może mieć dwa przypadki:

  • Jeśli kot jest młody i zdrowy, będzie to oznaka satysfakcji i radości z komunikacji. Przeczytaj także jak koty okazują miłość.
  • Kiedy zwierzę jest bardzo chore, wibrujące fale wytwarzane przez organizm działają kojąco, wspomagając gojenie i wspomagając powrót do zdrowia.

Jeśli nie podoba ci się gadatliwość kotka, najważniejsze jest, aby go do tego nie zachęcać. W sytuacjach, gdy kotek aktywnie miauczy, warto nie okazywać uwagi, nie wymawiać jego imienia, nie głaskać, nie komunikować i w żadnym wypadku nie dawać tego, czego potrzebuje (jedzenie, zabawa, uwaga, uczucie), dopóki się nie uspokoi. I zachęcać poprzez pożądane w chwilach ciszy, rozwijając w ten sposób pożądane zachowanie.

Koty potrafią także biegać w nocy i głośno wyć z nudów, gdyż z natury są nocnymi drapieżnikami. Jeśli właściciel jest w pracy w ciągu dnia, a kot śpi w kocim legowisku przez cały dzień, będzie aktywny w nocy. Aby to przebudować, trzeba wieczorami bawić się z kotem przynajmniej przez tydzień przed pójściem spać (ze wskazówką, wędką, rozsypywaniem smakołyków po mieszkaniu), czyli wszelkie aktywne działania. Wtedy przestanie wrzeszczeć w nocy. Możesz też użyć feromonów i spokojnej muzyki.

Jeśli zwierzę bardzo głośne, przeciągnięte i bardzo często miauczy, należy skontaktować się z weterynarzami z różnych kierunków. To mogą być:

  • Problemy ze wzrokiem. Kiedy kot nie widzi, jest przestraszony i próbuje wydawać dźwięki, aby zwracały na niego uwagę i rozumiały, w którym kierunku powinien iść.
  • Upośledzenie funkcji kognitywnych, szczególnie u starszych kotów.
  • Problemy z układem moczowo-płciowym. Jeśli zwierzę często krzyczy przed, w trakcie i po wizycie w kuwecie, może to być zaparcie, zapalenie pęcherza, ból moczowodu.
  • I oczywiście diagnozy fizyczne, w których koty sygnalizują o bólu: zadrapany lub pobity przyszedł z ulicy, nieudany skok z krzesła, podwichnięcie łapy na śliskim laminacie.

Przeczytaj także jak koty okazują miłość – 10 sposobów na kocią miłość. Miauczenie to jeden z tych znaków

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi