Menu

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

2023-02-20
Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Jakie są dźwięki znajdują się na liście tych najbardziej przyjemnych na świecie? Dla prawdziwych miłośników kotów jest to na pewno charakterystyczne i kojące mruczenie, które często można usłyszeć od swojego ulubionego zwierzaka. Nawet Ci, którzy nie mają domowych pupili, nieraz w celu uspokojenia włączają mruczenie kota na YouTube. Jednak, czemu koty faktycznie mruczą? Czy to mruczenie może pozytywnie oddziaływać na zdrowie człowieka?

W jakich sytuacjach koty mruczą?

Mruczenie jest jednym z głównych sposobów komunikowania się kotów. Pojawia się zarówno podczas interakcji z ludźmi, jak i z innymi zwierzętami. Jest to dźwięk na tyle subtelny i cichy, że jest używany tylko podczas bliskich i bezpośrednich kontaktów. W naturalnym środowisku mruczenie pozwala kotom na komunikowanie się bez obawy przed drapieżnikami.

Korzenie mruczenia można znaleźć w okresie wczesnego kocięctwa. Koty zaczynają mruczeć już w 2. dniu po narodzinach i mruczenie jest dwukierunkowym sygnałem wysyłanym zarówno przez kocięta do swojej matki, jak i odwrotnie. Kocięta mruczą podczas ssania piersi, aby skłonić kocicę do pozostania w spokoju. Kiedy kotka wraca z łowów i karmi swoje kocięta, ona również mruczy – jest to forma powitania i uspokojenia swoich maluchów. Kup swojemu ulubieńcowi dobrą karmę dla kotów i zobaczysz, jak radośnie zacznie mruczeć. Dorosłe koty mruczą podczas kontaktów z innymi kotami, a także podczas pielęgnacji, wspólnego wypoczynku z właścicielem a nawet zabaw! Koty również mogą mruczeć same w swoim towarzystwie, ale najczęściej mruczenie jest formą komunikowania się z człowiekiem.

Mruczenie nie zawsze jest związane z pozytywnymi uczuciami. Czasami jest to dla kota forma terapii i leczenia. Koty mruczą, aby złagodzić lęk, stres i ból, na przykład po wypadku, w trakcie choroby, podczas badania u weterynarza, a nawet tuż przed śmiercią. Mruczenie kota powoduje wzrost poziomu endorfin, hormonów odpowiedzialnych za dobry nastrój. Koty bojaźliwe także potrafią mruczeć, aby podnieść swoją pewność siebie i opanować emocje. Z kolei kot skryty sygnalizuje przez mruczenie, że nie stanowi zagrożenia dla innych.

Karma dla kota

Skąd pochodzi dźwięk mruczenia?

Skąd się bierze mruczenie kota? Mruczenie jest specyficznym dźwiękiem wydawanym przez koty z zamkniętymi ustami, który charakteryzuje się niską częstotliwością. Może trwać krótki moment, ale też kilka minut i połączyć się z innymi formami wokalizacji. Koty mruczą ciągle, zarówno podczas wdychania i wydychania powietrza, a dźwięk lekko się różni w zależności od fazy oddechowej. Mruczenie kota co oznacza to pytanie, które od dawna interesowało badaczy.

Zagadka mruczenia kotów nadal nie została do końca rozwiązana, naukowcy nie potrafią zrozumieć tego zjawiska w pełni. Istnieją różne teorie na temat przyczyn mruczenia kotów. Wcześniej niektórzy naukowcy sugerowali, że mruczenie jest skutkiem nagłego przepływu krwi w klatce piersiowej. Teraz uważa się, że źródłem dźwięku są mięśnie krtani, które powodują drganie strun głosowych.

Zastanawiasz się nad tym, co oznacza mruczenie kota i jak się wytwarz?. Zdecydowanie zachęcamy obejrzenie filmu pod tym linkiem.

Dlaczego mój kot nie mruczy i czy w ogóle wszystkie koty mruczą?

Co znaczy mruczenie kota i czy każdy kotek umie mruczeć? Niektóre koty nie mruczą, co jest cechą wrodzoną i nie zmienia się w zależności od wieku lub obecności innych kotów. Każdy kot mruczy inaczej, a dźwięk ten może być bardziej lub mniej intensywny w zależności od sytuacji. Podczas odpoczynku mruczenie jest rytmiczne, natomiast gdy kot jest podekscytowany, może brzmieć jak naglące miauczenie.

Mruczenie kota to cecha, którą wyróżniają się koty na tle innych ssaków. Ssaki, w tym ludzie, wydają dźwięki tylko podczas wydychania powietrza, natomiast koty potrafią mruczeć zarówno podczas wdechów, jak i wydechów. Dzikie koty, takie jak oceloty, pumy i gepardy również posiadają tę zdolność.

Kiedy kot nie mruczy, może tak się dziać z wielu powodów. Może nie lubić mruczenia, nie być w stanie wydawać dźwięków głośno, być zawstydzony, obrażony, smutny, leniwy, zły, uparty, bardzo szczęśliwy. Każdy kot jest inny i każdy może mieć swoje unikalne powody do mruczenia. Spróbuj poświęcać ulubieńcowi więcej czasu i spędzać przynajmniej kilkadziesiąt minut dziennie razem z nim, wybierz dla niego oryginalne i ciekawe zabawki dla kotów – z wysokim prawdopodobieństwem nie stracisz czasu na marne i Twój kotek niedługo zacznie mruczeć.

Niektóre koty nie wydają dźwięku mruczenia, co może być spowodowane problemami z budową narządów zaangażowanych w ten proces. Niemniej jednak, jest to tylko hipoteza. Jeśli nasz kot nie mruczy, nie powinniśmy się martwić, gdyż jest to normalne i nie świadczy o jego złym stanie zdrowia. W takiej sytuacji możemy skonsultować się z weterynarzem, jednak niekoniecznie otrzymamy jednoznaczną odpowiedź. Często prostu kot nie mruczy, ponieważ nie chce tego robić.

Mruczenie kota

W jaki sposób mruczanie kota oddziałuje na człowieka?

Jaki jest wpływ mruczenia kota na człowieka? Posiadanie kota jest dobre dla naszego zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Słuchanie mruczenia kota może pomóc w redukcji stresu i poprawie nastroju, a także zapobiegać chorobom układu krążenia i depresji. Osoby posiadające kota są mniej narażone na poważne choroby. Wibracje powstające podczas mruczenia tego zwierzęcia pozytywnie oddziałują na nasze kości, stawy i mięśnie.

Naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili badania, które wykazały, że posiadanie kota może obniżyć ryzyko śmierci na skutek zawału serca nawet o 30%. Aby uzyskać te dane, analizowano ankiety dotyczące stanu zdrowia 4 435 Amerykanów w wieku od 30 do 75 lat. Z tej grupy 2 435 osób posiadało kota albo miało go wcześniej, podczas gdy pozostałe 2000 nie miało nigdy kota. Ankiety zostały zebrane między latami 70. a 80.

Słuchanie mruczenia kota ma również korzystne wpływy na nasze zdrowie i samopoczucie. Częstotliwość mruczenia naszych futrzastych przyjaciół jest zbliżona do fal stosowanych w terapii urazów i chorób układu ruchu, co powoduje poprawę gęstości kości, elastyczności stawów, redukcję bólów reumatycznych i obrzęków oraz przyspieszenie gojenia się ran. Kocie mruczenie wyzwala też instynkt opiekuńczy i zwiększa zadowolenie z interakcji z naszym zwierzakiem.

Karma dla kota

Podsumowanie

Naukowcy udowodnili, że mruczenie kota jest skuteczne w poprawianiu zdrowia i dobrego samopoczucia. W rezultacie, felinoterapia jest polecana jako sposób leczenia różnych problemów, takich jak np. zaburzenia lękowe. Mruczenie kota leczy – to fakt, a więc może zastanowisz się nad tym, by Twoja rodzina powiększyła się o jeszcze jednego, futrzastego członka rodziny?

Smakołyki dla kota — co warto wiedzieć przed podaniem ich mruczkowi? Przeczytaj wpis na naszym blogu.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi