Menu

Sucha karma dla kota

( ilość produktów: 322 )

Sucha karma dla kota — ważny elementem diety pupila

Wybierając odpowiednią karmę dla swoich pupili, wielu właścicieli decyduje się na suchą karmę dla kotów: część zwierząt odżywia się wyłącznie takiego typu produktami, część dostaje je na przemian z karmą mokrą dla kotów (co w przypadku kotów jest uważane za bardziej zdrową opcję). Popularność suchej karmy dla kotów nie powinna wywoływać zdziwienia: najwięksi producenci opracowali dziesiątki rodzajów, unikalnych receptur i programów żywieniowych; występują produkty przeznaczone osobno dla kociąt i zwierząt dorosłych, osobników po kastracji lub sterylizacji. 

Sucha karma dla kota: co to jest?

Sucha karma dla kota — to pożywne jedzenie, które ma zbilansowany skład. Tego typu produkty są tworzone przemysłowo z uwzględnieniem potrzeb fizjologicznych zwierząt, zawierają odpowiednią ilość białka, węglowodanów i tłuszczu. Suche karmy nie tylko są wygodne w podawaniu zwierzętom, ale i mają wygodne warunki przechowywania: bez lodówki nawet w otwartym opakowaniu zachowują ważność przez 12-18 miesięcy.

Czy kot może być karmiony tylko suchą karmą?

Owszem, nie ma ku temu przeszkód, by kupować i podawać wyłącznie karmy suche dla kota. Lekarze weterynarii, a także fachowcy, specjalizujący się w diecie zwierząt twierdzą jednak, że nie jest to idealna opcja, szczególnie jeśli mówimy o zwierzętach w podeszłym wieku. O wiele lepiej jest dawać mruczkowi na przemian karmę suchą i mokrą, a od czasu do czasu pozwolić samodzielnie dokonać wyboru spośród tych dwóch opcji. Ważne jest także przestrzeganie dobowej dawki podawanej karmy: nie powinna być mniejsza, ale także większa od tej zalecanej przez producenta.

Karma sucha dla kota – jakie ma zalety?

Współczesne karmy suche dla kotów są proste i szybkie w podaniu. Nie psuje się tak szybko jak karma mokra, a walory aromatyczne (najlepiej podawać od razu po otwarciu i szczelnie zamykać) sprawiają, że koty bardzo je lubią. Oczywiście ideałem byłoby gdybyśmy sami przygotowywali pupilom jedzenie, jednak niewiele osób sobie może na to pozwolić. Jednak prostota i wygoda karmienia powinna być zastąpiona prawidłowym odżywianiem, dlatego z pomocą przychodzą nam producenci, którzy dostarczają nam pełnowartościowe karmy suche. Musimy pamiętać, że są one o wiele bardziej pełnowartościowe niż te mokre, więc nadmiar może prowadzić do utuczenia naszego kociaka. Mało zawartość wody w takim pożywieniu powinna być zrekompensowana, zawsze świeżą miską wody.

Niektórzy uważają, że suche karmy dla kotów pomagają w dbaniu o zdrowie pyszczka zwierzaków, a dokładnie zębów. Zdania są podzielone, gdyż przeciwnicy tej teorii twierdzą, że kawałki karmy są po prostu za miękkie, aby ścierały kamień nazębny. Dlatego raz, niezależnie po której stronie jesteśmy, weterynarze zalecają raz na jakiś czas mechanicznie usuwać kamień w gabinetach. 

Jak można przyzwyczaić kota do suchej karmy?

Jeśli Twój kotek jest przyzwyczajony do naturalnej karmy, pasztecików dla kotów lub karm w puszkach, działaj stopniowo przez 10-14 dni. Pierwszego dnia ćwierć (25%) dziennej porcji należy zastąpić suchym granulatem. Następnie każdego dnia zwiększaj ten udział, stopniowo podnosząc go do 100%. Nie martw się, jeśli zwierzak nie zjada wszystkiego na raz, ale rozciąga posiłek na kilka godzin: posiłki ułamkowe są dla kotów naturalne — często, ale w małych porcjach.

Przyzwyczajając zwierzę do suchej karmy należy pamiętać o tym, że powinno ono mieć ciągły dostęp do świeżej wody, a więc co najmniej trzy razy dziennie trzeba sprawdzać miskę kota, w razie potrzeby dodając wystarczającą ilość płynu.

Jak prawidłowo karmić kota suchą karmą?

Ważne jest, aby utrzymać odpowiednią dawkę, aby zapewnić kotu prawidłowe odżywianie. Ilość karmy, jakiej potrzebuje zwierzak, jest zawsze wskazana w nadrukowanej na opakowaniu suchej karmy dla kota tabeli. W tym celu musisz znać wagę swojego zwierzaka. Optymalna dzienna dawka dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb zwierzaka. Aktywne koty potrzebują więcej jedzenia, nieruchliwe koty potrzebują minimalnych porcji. Konieczne jest obserwowanie zachowania zwierzęcia i dostosowywanie ilości karmy do budowy ciała (chude, normalne, tłuste).

Istnieje mit, że dla kota warto nalać pełną miskę i on sam określi, kiedy będzie pełny. Istnieją jednak różne charaktery kotów i różne tempo metabolizmu: zwierzę nie zawsze wie, ile potrzebuje pokarmu. Dlatego wybór, ile razy karmić kota suchą karmą — powinien zależeć nie tyle od chęci zwierzęcia czy jego właściciela, a przestrzegać obowiązujących zasad w zależności od wagi i kondycji fizycznej kota. W warunkach naturalnych drapieżniki są stale aktywne fizycznie i jedzą tyle, ile złowią. Jednak warunki domowe różnią się od naturalnych. Dlatego ważne jest kontrolowanie diety, aby kot był nie tylko pełny, ale także zdrowy.

Zwykle codzienną dietę zdrowego dorosłego zwierzęcia dzieli się na dwie dawki: rano i wieczorem. Kot stopniowo zjada swoją porcję w ciągu dnia. I nie warto martwić się, że Twój zwierzak umrze z głodu, jeśli jedzenie zbyt szybko zniknie z miski dla kota.

Jak wybrać odpowiednią suchą karmę dla kota?

Wszyscy właściciele bez wyjątku poszukują dla swoich pupili najlepszej suchej karmy dla kota. O tym, że trzymasz w rękach właśnie takie opakowanie, świadczy jednocześnie kilka przesłanek.

  • Uważnie przeczytaj skład, opisany na opakowaniu. Pierwsze 3-5 pozycji powinno w nim być zajętych przez mięso lub inne źródła białka zwierzęcego.
  • Nie należy kupować karm, zawierających zbyt dużo produktów dodatkowych, takich jak: utleniacze, barwniki, cukry i wypełniacze, jak np. celuloza.

Wybierając dobrą suchą karmę dla kota pamiętaj także, że potrzebujesz specyficznych produktów dla zwierząt o szczególnych potrzebach:

  • Kotka w ciąży potrzebuje białka, więc wybierz dla niej specjalistyczną karmę;
  • Pamiętaj też o kolorze futra swojego zwierzaka. Kotom o jasnych włosach nie powinno się kupować karmy z marchewką, pomidorami lub algami w składzie.
  • Różne rasy kotów potrzebują różnych pokarmów. Jeśli kot jest puszysty - na przykład jest to rasa perska — potrzebuje jedzenia, aby usunąć kule włosowe z żołądka, a duże rasy aktywne, takie jak maine coon, wymagają składów "supermięsnych".
  • Czy chcesz, aby Twój kot bez problemu przestawił się na suchą karmę? Wybieraj jedzenie ze wzmacniaczami smaku.

Najlepsza sucha karma dla kota – ranking producentów

Wybierając suchą karmę, niezależnie od tego, czy jest to karma dla kotów bezzbożowa, czy też produkty z uniwersalnym składem, obowiązkowo należy zwrócić uwagę na ich producentów.  Liderami rankingów od wielu lat pozostają tak znani producenci, jak Acana czy Orijen, do dziesiątki najlepszych firm dostarczających na rynek pokarm dla kotów w różnym wieku znajdują się także: Josera, Carnilove, Ontario oraz Brit. Dobrej jakości karmy dla kotów kosztują zwykle dość dużo, ale nawet wśród producentów z rynku masowego, ustawiających przystępne ceny na swoje produkty, można znaleźć wysokiej jakości żywność. Tu zdecydowanymi liderami są: Dolina Noteci, Alpha Spirit lub Real Nature Wilderness. 

Gdzie szukać dobrej suchej karmy dla kota?

Poszukując suchej lub mokrej karmy dla swojego pupila wielu posiadaczy kotów w pierwszej kolejności udaje się do stacjonarnych sklepów zoologicznych. Ta pozornie właściwa decyzja niestety często nie umożliwia znalezienia odpowiednich produktów. Cały problem tkwi w tym, że większość zoologicznych sklepów posiada w swojej ofercie wyłącznie karmy od znanym producentów (czyli z rynku masowego i nie zawsze wyróżniające się dobrą jakością), a co jeszcze gorsze — wyłącznie te, które są przeznaczone dla zdrowych pupili. Znalezienie w takich miejscach na przykład karmy dla kotów sterylizowanych może stać się prawdziwym problemem.

Dlaczego suche karmy dla kotów kupować w sklepie Unizoo.pl?

Unizoo — to sklep zoologiczny online dla nowoczesnych opiekunów zwierząt, którzy cenią sobie wygodę, wybierają dla swoich pupili wysokiej jakości produkty, a jednocześnie nie chcą przepłacać za zakupy. W naszym sklepie online mamy bogaty wybór dobrych suchych karm dla kotów w różnym wieku i o różnych potrzebach. Bezpośrednio współpracujemy z najbardziej renomowanymi firmami, w tym producentami krajowymi, by przedstawiać w katalogu wybór produktów na każdy portfel i gust: zdecydowanie znajdziesz na naszej stronie odpowiednią opcję dla swojego mruczka. Dodatkowym atutem będzie przystępna cena każdej pozycji w naszej ofercie i, oczywiście, atrakcyjne zniżki dla stałych klientów.