Menu

7 zasad dla zdrowego psa

2020-10-28
7 zasad dla zdrowego psa

Dla każdego właściciela zdrowie futrzanego przyjaciela jest na pierwszym miejscu. Kiedy pies figluje na spacerze, a wizyty u weterynarza zaliczane należą do rutynowych badań, nie ma powodu do niepokoju. Odmowa jedzenia, różne objawy dolegliwości i nietypowe zachowanie zwierzaka sprawiają, że zastanawiasz się o ogólnym stanie zdrowia psa.

Specjaliści i weterynarze są przekonani, że określone zasady nie tylko przedłużają życie czworonożnych przyjaciół, ale także czyni je pełnocennym. Co wpływa na zdrowie psa i jak człowiek może pomóc zwierzęciu zachować zdrowie?

1. Czystość środowiska

Niebezpieczeństwa prześladują zwierzaka nie tylko na ulicy. W mieszkaniu można też złapać chorobę. Kurz i roztocza są szczególnie niebezpieczne dla psa. Dlatego radzimy częściej przeprowadzać procedurę oczyszczania powietrza, czyszczenia na mokro oraz prania tekstyliów domowych. A puchowe kołdry i poduszki lepiej jest oddawać do dezynfekcji.

Szkodliwe spaliny z pojazdów i emisje przemysłowe są równie niebezpieczne dla zwierząt, jak dla ludzi. Dlatego spacery poza miasto czy las przydadzą się zarówno właścicielom, jak i zwierzęciu.

2. Dobra pielęgnacja

Jakość pielęgnacji zwierzęcia wpływa na jego wygląd i zdrowie wszystkich narządów. Ważne jest, aby przestrzegać wszystkich zaleceń ekspertów dotyczących utrzymania tej lub innej rasy psów. Strzyżenie i regularne czesanie to obowiązkowy warunek pięknej sierści. Latem zbyt długa sierść może powodować przegrzanie, a krótka może powodować oparzenia słoneczne. Dlatego lepiej zamawiać takie usługi od profesjonalistów.

Niektóre rasy psów nie mogą obejść się bez kąpieli w wodach otwartych. Aby kąpiel nie powodowała choroby po każdej z nich, ważne jest, aby umyć psa czystą wodą. Kolejną stroną opieki są długie pazury. Nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale także sprawiają psu wiele niedogodności. Dlatego ich długość musi być monitorowana i skracana w czasie.

3. Wysokiej jakości i prawidłowe odżywianie

Odżywienie to połowa zdrowia Twojego zwierzaka. Nowoczesna sucha karma dla psa i mokra karma dla psów zawsze musi spełniać kryteria jakości, dlatego ważne jest, aby je starannie dobierać. Ważne jest, aby skład karmy dla psów zawierał kompleks wszystkich niezbędnych dla zdrowia psa minerałów i mikroelementów. Karma klasy premium dla psów spełnia wszystkie niezbędne wymagania i dobrze nasyca organizm psa. Przy odpowiedniej zbilansowanej diecie pies będzie aktywny, a jego układ odpornościowy będzie opierać się penetracji infekcji.

Kwestia diety zwierzęcia obejmuje użycie smakołyków. Ich ilość musi być ściśle regulowana, gdyż nadmiar suszonego mięsa i serowych kulek w diecie może powodować alergie lub prowadzić do przybierania na wadze. Jeśli absolutnie nie możesz odmówić czworonożnemu w smakołykach, wybierz mniej szkodliwe opcje w sklepach zoologicznych.

4. Optymalna waga

Stabilna waga psa przez cały okres dorosłego życia jest oznaką dobrego zdrowia, ale każdy skok w kierunku utraty lub przyrostu masy ciała może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie narządów. Jeśli istnieje ryzyko przybrania na wadze zwierzęcia, należy zrewidować jego dietę i wykluczyć z niego karmy bogate w węglowodany.

5. Świeża woda

Posiadanie czystej, świeżej wody w misce Twojego pupila wyeliminuje możliwość odwodnienia. Dlatego ważne jest, aby zmieniać ją na czas i wlewać tylko do czystych naczyń. Wszelkie mikroorganizmy we stojącej wody mogą prowadzić do różnych chorób.

6. Ćwiczenia fizyczne

Umiarkowane ćwiczenia mają pozytywny wpływ na zdrowie psa. Codzienne spacery (zadbaj o zestawie spacerowym dla psa) po lesie lub parku pomogą utrzymać zwierzaka w dobrej kondycji fizycznej i staną się profilaktyką otyłości.

7. Stan psychiczny

Psy, podobnie jak ludzie, są poddawane stresowi. Bardzo dobrze czują nastrój swojego właściciela, dlatego surowo zabrania się używania zwierzaka jako “worka treningowego”. Długo pamięta twoją nieuwagę lub przejaw niegrzeczności. Ale nie zapomnij o wychowaniu zwierzaka. Odpowiednie szkolenie w młodym wieku może pomóc uniknąć problemów z temperamentem psa.

Przestrzegając prostych zasad utrzymania zwierzaka, sprawisz, że jego pobyt w pobliżu Ciebie będzie wygodny i długi.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi