Menu

Bezpieczne i radosne zimowe święta z kotem: praktyczny przewodnik

2023-12-14
Bezpieczne i radosne zimowe święta z kotem: praktyczny przewodnik

Święta zimowe, a szczególnie okres Bożego Narodzenia, to najcudowniejszy czas w roku, kiedy ogrom czasu poświęcamy naszej rodzinie i, oczywiście, naszym pupilom. W tym okresie nie powinniśmy jednak zapominać też o tym, że nasi ulubieńcy, a szczególnie ciekawe świata mruczki, powinni być całkiem bezpieczne. Oto poradnik od Unizoo, który pomoże wyeliminować zagrożenia dla kota w święta.

Główne zagrożenia dla kota w okresie świątecznym

Święto z kotemto czas pełen nie tylko wielu przyjemności, ale wiążący się z mnóstwem zagrożeń. Na Twoich barkach spoczywa zredukowanie takiego zagrożenia i zrezygnowanie z rzeczy niebezpiecznych. Tym sposobem przygotujesz komfortowe miejsce do wypoczynku i zabawy dla swojego mruczka.

Choinka i zdobienia choinkowe

Święta z kotemi choinką są tematem wielu żartów i memów. Jako posiadacz kota dobrze wiesz, że Twój futrzasty przyjaciel uwielbia wdrapywać się na wszystko, na co tylko może. Z tego względu nie powinno Cię dziwić, że koty często postrzegają choinkę jako kolejne wyzwanie do pokonania. Niestety, ich zuchwałe próby zdobycia szczytu mogą zakończyć się zrzuceniem drzewka. Ważne jest, aby zapewnić choince solidną podstawę – możesz kupić specjalną lub przymocować ciężarki na dole. Innym rozwiązaniem jest przytwierdzenie choinki do ściany lub sufitu, co zapobiegnie jej przewróceniu się, niezależnie od wysiłków kota, które poczyni, by wspiąć się na sam szczyt w miejsce figurki anioła lub gwiazdy.

Niebezpieczne dla kotów są również choinkowe ozdoby, szczególnie te szklane – a przecież często kuszą one psotne futrzaste zwierzęta, nawet te, które już dawno wyrosły z bycia kociakiem. Jak rozwiązać ten problem i sprawić, by święta z kotem były bezpieczne? Unikaj szklanych bombek i wszelkich wyprodukowanych z toksycznych materiałów, zrezygnuj z włosów anielskich, a wszystkie ozdoby mocno przymocuj do drzewka, upewniając się, że żadna z nich nie jest zbyt blisko dołu, w zasięgu kociej łapy.

Toksyczne rośliny i niebezpieczne zapachy

W okresie Bożego Narodzenia często ozdabiamy swoje domy różnymi roślinami i dekoracjami, nie zastanawiając się nawet nad tym, że mogą być niebezpieczne dla kotów. Najwięcej zagrożenia niesie jemioła – może powodować wymioty, biegunkę, trudności w oddychaniu, a nawet śmierć naszego pupila. Prawie tak samo toksyczne są jagody ostrokrzewu, ponadto nie warto zapominać o olejkach eterycznych, które są emitowane przez choinki, cytryny i pomarańcze – mogą podrażniać narządy oddechowe kota, a nawet powodować u niego wymioty.

Spędzając święta z kotem,uważaj, jak pupil reaguje na wszystkie nowe zapachy, które pojawiają się w okresie świątecznym i natychmiast pozbywaj się z mieszkania ich źródeł, jeśli powodują dyskomfort dla zwierzęcia. Ustawiaj rośliny w miejscach, gdzie nie mogą być zjedzone przez kota, a dodatkowo nie zapominaj podawać mruczkowi wystarczającej ilości wody.

Sprawdź nasze produkty dla kotów - szeroki wybór na Unizoo.

Świąteczne jedzenie jako zagrożenie dla kota

Wśród zagrożeń dla kota w święta jednym z najważniejszych jest jedzenie. Pewnie wiesz, że nie wolno podawać kotom jedzenia dla ludzi. Jednak spędzając z mruczkiem świąteczny czas, szczególnie jeśli są to pierwsze obchody Gwiazdki, nie tylko możemy pokusić się o poczęstowanie czymś kociaka (wówczas warto zaopatrzyć się w przysmaki), ale też banalnie nie dopilnować naszczego futrzastego pupila. Ostrożność pomoże zachować następująca lista najbardziej niebezpiecznych rodzajów pożywienia:

  • Czekolada, szczególnie gorzka. Jest szkodliwa ze względu na zawartą w niej kofeinę i teobrominę, które mogą nieść śmiertelne zagrożenie dla kota;
  • Mięso, szczególnie to zawierające przyprawy, sól i inne dodatki, gdyż może powodować problemy z przewodem pokarmowym, uszkodzenie wątroby i nerek oraz zaburzenia przemiany materii u kotów. Ości z ryb i kości z kurczaka są również groźne, ponieważ mogą utknąć w przewodzie pokarmowym;
  • Cebula, czosnek i por, ponieważ powodują alergie u kotów.

Goście i dzieci w domu – jak wyeliminować stres dla zwierzęcia?

Jeśli wiesz, że w świętowaniu będą uczestniczyć dzieci, szczególnie przedszkolaki, warto zadbać o wygodne i spokojne miejsce, w którym Twój ulubieniec będzie mógł schronić się przed zbędną uwagą. Nie zapomnij też wspomnieć gościom, a zwłaszcza dzieciom, o spokojnym zachowaniu w pobliżu zwierzęcia. Wyjaśnij im, jak ważne jest, by nie biegać za zwierzęciem, nie krzyczeć ani nie robić nagłych ruchów. Staraj się, żeby wszystkie interakcje zkotem w święta zachodziły pod Twoją kontrolą. Jeśli masz zwierzę podatne na stres, postaraj się przyzwyczajać je stopniowo do komunikacji z obcymi, a jeśli nie radzisz sobie samodzielnie, sięgnij po pomoc behawiorysty i weterynarza.

Zimowe święta z kotem

Jak sprawić, by okres świąteczny był komfortowy dla kota?

Zacznij od wprowadzenia w jego życie rutyny: regularne godziny karmienia, zabawy i odpoczynku pomogą zwierzęciu odnaleźć się w rzeczywistości i uniknąć tego, że stres przerośnie jego możliwości odnajdywania się w codzienności. Postaraj się nie włączać w domu głośnej muzyki, wychodzić na długo, jeśli nie robiłeś tego wcześniej, albo wykonywać remontu – wszystko to może rujnująco wpłynąć na psychikę Twojego zwierzaka.

Codziennie znajduj czas na zabawę z kotem, nie zapominaj także o wadze głaskania i przytulania zwierzęcia: są to niepozorne z punktu widzenia ludzi zajęcia, które odgrywają ogromną rolę w osiągnięciu równowagi psychicznej przez zwierzę. Jeśli z kolei zauważysz, że Twój kot w święta czuje się bardzo zestresowany (śpi, częściej niż zwykle, nie je, rezygnuje z zabawy lub stał się agresywny), możesz skonsultować się z weterynarzem w celu uzyskania dodatkowych porad lub leczenia. Często w takich sytuacjach lekarz zaleca kotu noszenie obroży relaksującej.

Produkty z Unizoo, które pomogą Twojemu kotu w święta

Sklep Unizoo oferuje szeroki wybór produktów, które mogą pomóc Twojemu kotu cieszyć się okresem Bożego Narodzenia na równi z Tobą. Na jakie artykuły warto zwrócić szczególną uwagę? Oczywiście na przysmaki dla kotów, które są dostępne w opakowaniach o różnych wielkościach, a także dobrej jakości karmę dla kotów.

Okres Bożego Narodzenia to także doskonały czas, żeby zainwestować w droższe i lepszej jakości produkty, dzięki którym święto z kotem będzie wygodniejsze i przytulniejsze. Przykładowo można postawić na dobrej jakości zabawki, szczególnie te interaktywne. Oczywiście, Unizoo chętnie zaoferuje też tańsze i tak samo ciekawe opcje, w tym: lasery, tunele, drabinki, pluszowe zabawki, a nawet inteligentne maty! Warto też zadbać o wygodę ulubieńca, na przykład kupić dla pupila nowe legowisko dla kota.

Podsumowanie

W dzisiejszym artykule omówiliśmy zagrożenia dla kota w święta, a także wskazówki, jak ich unikać. Spodziewamy się, że nasze rekomendacje okazały się dla Ciebie skuteczne i teraz wiesz wszystko o tym, jak miło i przyjemnie spędzi święta z kotem. Zadbaj o przyjemne i komfortowe warunki dla swojego ulubieńca wspólnie z Unizoo!

Sprawdź także nasz wpis "Kot a choinka: jak stworzyć świąteczną atmosferę bez szkód".

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi