Menu

Ciekawostki o kotach – 30 faktów i mitów o mruczkach

2022-11-14
Ciekawostki o kotach – 30 faktów i mitów o mruczkach

Około 10 000 lat temu koty zaczęły żyć obok ludzi. Potrafią być bardzo czułe, ale za ich pozornie nieszkodliwą naturą kryje się pradawny drapieżnik gotowy zabić bez wahania. Ci z nas, którzy przynajmniej raz w życiu kontaktowali się z kotami, mogą pomyśleć, że wiedzą o tych stworzeniach wszystko, a przecież koty i kotowate nadal znajdują się pod pilną obserwacją badaczy, z roku na rok odkrywających dziesiątki i nawet setki nieznanych faktów o kotach. Poniżej prezentujemy 30 najbardziej interesujących z nich. Dla wygody czytania podzieliliśmy ciekawostki o kotach na cztery grupy: fakty o kotach domowych, a także nieznane, naukowe i śmieszne informacje o mruczkach. Zapraszamy do czytania!

Nieznane fakty o kotach

Świat zwierząt, mimo trwających nad nim badań, nadal pozostaje dla człowieka w znacznym stopniu tajemniczy i niezrozumiały. Ciekawe fakty o kotach są często nieznane nawet ich właścicielom, którzy zamieszkują ze swoimi futrzakami na co dzień. Prezentujemy więc ciekawostki i fakty o kotach, po przeczytaniu których będziesz patrzył na swojego zwierzaka od innej strony i lepiej zrozumiesz jego potrzeby.

  1. Kot nie może zejść z drzewa do góry nogami ze względu na kształt swoich pazurków. Aby zejść z drzewa i ich nie uszkodzić, musi się wycofać, idąc tyłem.

  2. Kiedy jakieś zdarzenie powoduje stres lub trudności dla kota, jego podstawową reakcją prawie zawsze będzie poruszanie się i bieganie. Jeśli te opcje nie są dostępne (z punktu widzenia kota), może albo stanąć w jednym miejscu, zupełnie się nie poruszając, albo spróbować aktywnie się bronić. Sprawdź zabawki dla kota.

  3. Czytając naukowe fakty o kotach wielu właścicieli spodziewa się znaleźć odpowiedź na pytanie o to, dlaczego kot mruczy. Tutaj mamy dla Ciebie raczej smutną wiadomość: naukowcy wciąż nie wiedzą, jak koty to robią, jakich narządów do tego używają. Jednak odgłos mruczenia nie zawsze jest oznaką dobrego nastroju i uczucia, często zdarza się w sytuacjach stresowych i w warunkach wywołujących ból.

  4. Czarny kot – to nie zawsze symbol problemów. W Australii i Wielkiej Brytanii uważa się, że czarne koty przynoszą szczęście. To samo mówi się o kotach z trzykolorowym zabarwieniem futerka. W USA takie koty są nazywane „pieniężnymi kotami" (money cats).

  5. Koty nie rozróżniają smaku jedzenia w bardzo dobry sposób. W badaniu z 2006 roku naukowcy wykazali jeden ważny fakt: koty są jednymi z niewielu ssaków, które nie mają kubków smakowych, dzięki którym odczuwają słodki smak.

Fakty o kotach domowych

Fakty i mity o kotach są bardzo popularne wśród ludzi, ponieważ futrzaści przyjaciele żyją obok nas już od dawna. Czasem trudno jest odróżnić prawdziwe informacje od nieprawdziwych, gdyż każdy właściciel uwielbia opowiadać różne ciekawostki o kotach. Poniżej podajemy 10 zweryfikowanych ciekawostek o kotach domowych.Tak, tak! Będziemy mówili o pupilach domowych, gdyż rażąco różnią się od swoich dzikich braci!

  1. Początkowo koty były przeważnie krótkowłose, dopiero od początku XX wieku rozpoczęto eksperymenty z krzyżowaniem i hodowlą ras, w efekcie czego pojawiło się sporo ras domowych kotów długowłosych.

  2. Koty domowe różnią się od kotów dzikich pozycją ogona. U zwierząt domowych ogon jest podnoszony pionowo w czasie chodzenia, podczas gdy u dzikich zwierząt – poziomo.

  3. Koty mają moc leczniczą. W medycynie ludowej istnieje nawet specjalna kocia terapia – metoda zapobiegania i leczenia różnych chorób poprzez kontakt z kotami.

  4. Koty mogą zmieniać miauczenie na różne prośby, w zależności od tego, do kogo jest ono skierowane.

  5. Koty kochają nie tylko pudełka, ale wszystkie ciemne i maksymalnie chronione miejsca. Wynika to z faktu, że koty ewolucyjnie nie są stworzeniami towarzyskimi. Wolą życie w odległych miejscach, z dala od krewnych i na czystym terytorium. Dlatego w domu każdy kot powinien mieć miejsce, w którym może się schować i być sam.

  6. Według badań nawet najbardziej przyjazne i najbardziej dotykowe koty są szczęśliwsze, jeśli podczas interakcji z nimi stosuje się delikatne podejście. Pozwalanie kotu dyktować, kiedy, gdzie i jak go głaskać, zwiększy jego przywiązanie do ludzi i radość z towarzystwa.

  7. Koty śpią tam, gdzie czują się bezpiecznie i mają miejsce na szybkie reakcje. Bliskość i ciepło gospodarza to czynniki dające komfort.

  8. Koty domowe żyją trzy razy dłużej niż ich dzikie odpowiedniki.

  9. Koty polują, nawet jeśli nie są głodne. Naukowcy z University of Georgia, w ramach projektu KittyCam, zaobserwowali, że złowiona zdobycz jest zjadana przez koty tylko w 28% przypadków. Pozostałe ofiary są porzucane przez nie na miejscu lub dumnie przynoszone do właścicieli. Ten fakt wiele mówi o tym, jak krwiożercze są nasze mruczki.

  10. Koty są mięsożercami i czerpią energię z białek i tłuszczów, a nie z węglowodanów. Dlatego lepiej nie dawać swojemu pupilowi kawałka ciasta, a zamiast tego dać mu mięso.

Nieznane fakty o kotach

Naukowe fakty o kotach

Badania nad kotami, ich historią i sposobem życia rozpoczęły się jeszcze starożytnym Egipcie i trwają do dziś. Przez cały ten czas udało się zgromadzić ogromną wiedzę o tych zwierzętach, chociaż mimo to mruczki skrywają jeszcze sporo tajemnic! Prezentujemy 10 najbardziej przydatnych i ciekawych, w naszej opinii, naukowych faktów o kotach!

  1. Kot może skakać nawet do 5 razy wyżej niż jego własny wzrost.

  2. Koty widzą doskonale w warunkach słabego oświetlenia, ale wbrew powszechnemu przekonaniu nie widzą w absolutnej ciemności.

  3. Koty mają o 24 kości więcej niż ludzie. To wyjaśnia ich naturalną plastyczność. Koty nie mają jednak obojczyków, co pozwala im czołgać się do małych dziurek, do których wpełza ich głowa.

  4. Koty mogą obracać uszy o 180 stopni, ponieważ ich ucho zewnętrzne jest kontrolowane przez aż 32 mięśnie. Dla porównania – człowiek ma tylko 6 takich mięśni.

  5. Zmysł węchu u kotów jest około 14 razy silniejszy niż u człowieka, co pozwala im wyczuć zapachy, których człowiek nawet nie jest świadomy.

  6. Serce kota bije średnio sto dziesięć razy na minutę, czyli dwa razy szybciej niż serce człowieka.

  7. Oto ciekawostka o małych kotach: dorosłe koty mają 30 zębów, a kocięta 26. W wieku 6. miesięcy kocięta tracą zęby mleczne.

  8. Trójkolorowe bywają głównie kotki, a nie koty. Wynika to z genetyki i chromosomów odpowiedzialnych za płeć.

  9. Ogromne oczy w stosunku do ciała wykształciły się u kotów ze względu na potrzebę polowania w warunkach słabego oświetlenia.

  10. Na całym świecie żyje ponad 500 mln domowych kotów.

Śmieszne fakty o kotach

Koty przyciągają do siebie ludzi nie tylko miłością, ale i zabawnym zachowaniem. Każde z tych zwierząt ma niepowtarzalny charakter, potrafi rozśmieszyć właściciela i przynosi mu ogrom radości na co dzień. Nie mogło więc zabraknąć na naszej liście zabawnych faktów o kotach, które dodatkowo pokazują, jak ogromną rolę te zwierzaki pełnią w życiu ludzi. Trudno jest nie uśmiechnąć się, czytając śmieszne fakty o kotach, a więc mamy nadzieję, że podane niżej informacje poprawią Ci humor!

  1. Jeśli kot przyniósł Ci zdobycz, taką jak mysz, to w ten sposób się Tobą opiekuje i chce Cię nakarmić (sprawdź nasze karmy dla psa). W takich momentach nie wolno obrażać się na pupila, odwrotnie, należy obowiązkowo podziękować mu za "prezent".

  2. Właściciele kotów o 17% częściej uzyskują stopnie naukowe.

  3. Kotki są zwykle praworęczne, a koty są leworęczne.

  4. Według badań American Demographics, zrealizowanych w 1996 roku, w samych Stanach Zjednoczonych było 68 mln kotów. Razem ziewały ponad 200 milionów razy na godzinę.

  5. W niektórych krajach koty mają prawo do emerytury. Na przykład w Austrii kot ma prawo do takiego świadczenia za pilnowanie magazynu ze zbożem. Zwierzę nagradzane jest co prawda nie pieniędzmi, ale pożywieniem: mięsem, mlekiem i bulionem.

Karma dla kota

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że podobały Ci się śmieszne ciekawostki o kotach, a także inne fakty o kotach, które zebraliśmy w tym artykule. Mamy nadzieję, że teraz głębiej będziesz mógł zrozumieć swojego pupila i podarujesz mu jeszcze więcej uwagi, miłości i pięknych wspólnych momentów. Twój mruczek obowiązkowo Ci się odwdzięczy, możesz być tego pewny!

Czy znasz 30 faktów o czworonogach? Sprawdź ciekawostki o psach na naszym blogu.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel