Czy po sterylizacji należy zmienić dietę kota?

W porównaniu z innymi zwierzętami domowymi koty mają zwiększoną funkcję rozrodczą. Już od szóstego miesiąca życia mogą się zapładniać i rodzić, a to trwa do ostatnich dni życia. Taka regularna zdolność do rozmnażania się staje się prawdziwym problemem dla właścicieli, dlatego większość z nich decyduje się na sterylizację swojego domowego pupila. Taka operacja jest dla zwierzęcia niezwykle stresująca, układ odpornościowy słabnie, a kot staje się bardziej podatny na różne choroby. Aby temu zapobiec, musisz uważnie monitorować jej stan: ile je, pije i chodzi do toalety.
Wielu właścicieli czworonożnych zwierząt domowych ma do czynienia z sytuacją, w której wysterylizowany kot znacznie się przybiera na wadze. Dzieje się tak na skutek spowolnienia metabolizmu, nadmiar tłuszczu i węglowodanów odkłada się w tkance podskórnej. Otyłość u zwierząt, podobnie jak u ludzi, powoduje znaczne pogorszenie stanu zdrowia, ponieważ zwiększa się obciążenie serca, wątroby i innych narządów. Aby uniknąć takich procesów, musisz wprowadzić dla niej odżywianie dietetyczne. Na rynku dostępne są specjalne karmy dla kotów sterylizowanych, które są przeznaczone dla kotów sterylizowanych. Ich skład zapewnia zmniejszenie dziennej normy energii i ma na celu zbilansowaną dietę.
Ponadto te pokarmy zawierają specjalne suplementy do profilaktyki kamicy moczowej, ponieważ koty po sterylizacji są bardziej narażone na kamicę moczową. Należy również zadbać o to, aby zwierzę się nie przejadło. Nie musisz ciągle zgłaszać jedzenia do miski dla kota, ale karm swojego zwierzaka określoną liczbę razy dziennie. Normalna waga kota to około 4 kg, ale jeśli ta liczba jest 2-3 razy większa, dlatego warto zmniejszyć porcje lub liczbę posiłków