Menu

Dieta BARF dla psa — co to jest i jakie niesie korzyści dla pupila?

2022-10-17
Dieta BARF dla psa — co to jest i jakie niesie korzyści dla pupila?

Jeśli jesteś właścicielem psa lub kota, pewnie słyszałeś o istnieniu takiej diety, jak BARF. Dziś wyjaśnimy dokładniej, na czym polega, jak może oddziaływać na zdrowie Twojego pupila, a także jakie suplementy mogą wzbogacić żywienie czworonoga podczas stosowania takiej diety.

Czym jest system BARF?

Czym jest dieta BARF dla psa? System BARF dla psów i kotów wymyślono w Australii w latach 90. ubiegłego wieku. Nazwa diety – to skrót od nazwy “Bones and Raw Food” czyli żywienie kośćmi i surowym mięsem. Nieco później znaczenie tej nazwy zostało zmienione na Biologically Appropriate Raw Food, czyli odpowiednie z punktu widzenia biologii surowe jedzenie. Głównym zadaniem takiej diety jest odtworzenie naturalnej diety drapieżnika – kota lub psa. Podstawą jest oczywiście mięso. Wybierając spośród wielu dostępnych gatunków mięsa pierwszą rzeczą do rozważenia jest to, jaki rodzaj mięsa zwierzę preferuje i najlepiej toleruje. Ponieważ zboża i wiele innych pokarmów dla psa zawierających skrobię mogą być trawione przez koty i psy tylko po obróbce cieplnej, zwykle nie są one uwzględniane w diecie. Mięso gotowane w diecie BARF dla psów nie jest przewidziane.

Jak zadbać o dietę BARF dla psa?

Większość ekspertów uważa, że podstawą diety BARF powinno być mięso zawierające dużą ilość miękkich tkanek mięśniowych, gdyż zawiera ono najwięcej składników odżywczych. Aby zachować zdrowie pupila i zapobiec kształtowaniu się problemu nadwagi, warto preferować mięso z kurczaka, indyka, bogate w żelazo dziczyznę lub końskie mięso, a ograniczyć stosowanie mielonej wołowiny, mięsa z kaczki, gęsi lub jagnięciny. Z kolei z wieprzowiny lepiej jest zrezygnować. Niektórzy właściciele uważają, że należy to uczynić z tego powodu, że wieprzowina jest zbyt tłusta, ale podstawowy powód to możliwość zakażenia takiego mięsa wirusem choroby Aujeszky'ego. Trafiając do organizmu zwierząt domowych ten wirus powoduje wściekliznę rzekomą, na którą nie ma obecnie leków, a która kończy się śmiercią zwierzęcia.

Ważnym elementem są także podroby. Dzięki nim dieta BARF dla psa jest wzbogacana w miedź, niacynę i cynk, a także dużą ilość witaminy A. Zaleca się, by dzienna norma podrobów w menu psa nie przekraczała 0,5-1,0 g/kg wagi zwierzęcia. Dobrze sprawdza się wątroba i żołądki, z kolei płuca, śledzionę i nerki warto podawać nie więcej niż dwa razy w tygodniu.

Kości w diecie BARF dla psów odgrywają równie ważną rolę, gdyż dostarczają do organizmu zwierzęcia wapń i fosfor. Powinny więc pojawiać się w menu systematycznie, przynajmniej raz dziennie. Preferowane powinny być kości mięsne, które składają się prawie w równych częściach z samej tkanki mięsnej i kostnej (szyjki kurczaka, ogony wołowe, żeberka jagnięce, mostki bydlęce).

Jak zrobić BARF dla psa?

Po zapoznaniu się z istotą BARF wielu właścicieli zaczyna zadawać sobie pytania o to, jak zrobić barf dla psa? Przede wszystkim należy stosować indywidualne podejście do swojego pupila. W niektórych przypadkach alternatywą dla mięsa może być na przykład nabiał lub ryby. Korzystając ze specjalnych tabel dostępnych online możesz ustalić wartość danych produktów żywnościowych, które zamierzasz dodać do diety swojego zwierzęcia.

Jak obliczyć ile surowego mięsa w ramach diety BARF dla psa i innych składników będziesz potrzebować? Jak obliczyć ile mięsa w ramach diety BARF dla psa i innych składników będziesz potrzebować? Dzienna norma pokarmu wynosi 2-3% wagi dorosłego psa, a powinno się w nim znaleźć:

 • 30% warzyw, owoców, nabiału;
 • 70% mięsa i kości (30% mięsa, 70% kości);
 • + suplementy i witaminy.

Na przykład:

Pies waży 15 kg, a więc dziennie powinien dostawać 300-450 g karmy dla psa, z czego 135 g warzyw, owoców, nabiału i 315 g mięsa i kości (95 g mięsa, 220 g kości). Jeśli pies jest aktywny, można dodać jeszcze 1-2%. Szczeniak powinien spożywać 5-10% swojej wagi, nastolatek 3-5%. Aktywny pies pracujący może wymagać więcej jedzenia niż pies spokojny i siedzący. Jeśli pies jest chudy, do podstawowej normy pokarmu można dodać nawet 5-6% jego wagi, natomiast grubym zwierzętom warto podawać o 1-2% pokarmu mniej niż standardowo się zaleca.

Dieta BARF dla psa

Gotowe przepisy BARF dla psa

Gotowe przepisy dla diety BARF dla psa tylko na początku mogą wydawać się skomplikowane, ale już po kilku samodzielnie przygotowanych posiłkach każdy właściciel zaczyna rozumieć, że może zapewnić swojemu zwierzęciu zróżnicowane wyżywienie nie poświęcając na to dużej ilości czasu i pieniędzy. Podajemy kilka przykładowych zestawów jedzenia dla psów odżywiających się w ramach diety BARF:

 • flaki, wołowina, warzywa (fasolka szparagowa, papryka, groszek, kukurydza, marchew), olej lniany;
 • szyjki kurczaka, wodorosty, warzywa (kalafior, fasolka szparagowa, groszek, kukurydza, marchew), olej lniany;
 • pierś z kurczaka, marchewka, suchy czosnek, oliwa z oliwek;
 • wątróbka wołowa, serce wołowe, kapusta, pomidor, surowe jajko;
 • szyjki kurczaka, warzywa (kalafior, fasolka szparagowa, groszek, kukurydza, marchew), olej marchewkowy;
 • serce wołowe, warzywa (mieszanka japońska), olej lniany.

Suplementy dla psa odżywiającego się zgodnie z dietą BARF

Dobre suplementy BARF dla psa uzupełniające wszystkie potrzeby Twojego pupila możesz zamówić w naszym sklepie zoologicznym. Sprzedajemy wyłącznie towary, które pozytywnie oddziałują na zdrowie zwierząt, dlatego oferujemy najlepsze karmy BARF, suplementy diety oraz witaminy. Cena produktów BARF dla psa u nas gwarantowanie jest przystępna dla większości klientów!

W systemie żywnościowym BARF rzadko używa się na przykład skóry lub krwi, dlatego należy dodatkowo wzbogacać dietę w niezbędne składniki odżywcze, takie jak żelazo, które znajduje się we krwi. Pupilowi może zabraknąć także innych składników. Ten problem pozwalają rozwiązać częściowo owoce, warzywa, orzechy i zioła, jednak 1-2 razy w tygodniu warto podawać psu lub kotu specjalne suplementy stworzone z uwzględnieniem potrzeb przedstawicieli małych, średnich i dużych ras. Ich składnikami mogą być łatwo przyswajalny cytrynian wapnia, wodorosty morskie, witaminy z grupy B, biotyna itp.

Podstawowe składniki diety BARF dla psa

Dieta BARF dla psa to dieta wieloskładnikowa, wymagająca od opiekuna rzetelnego dobrania wszystkich składników, które powinny być świeże, dobrej jakości i obowiązkowo skompilowane w odpowiednich proporcjach. Oto tabelka, która pomoże Ci zrozumieć, czemu służą różne elementy diety BARF i w jakiej ilości należy je podawać zwierzęciu.

Składnik Cechy (w jakim celu jest potrzebny dla organizmu) Ile podawać w diecie
Surowe mięso

(wołowina, kurczak, królik, indyk)

Dostarcza do organizmu zwierzęcia proteiny, białko, zawiera niewielkie ilości minerałów i pierwiastków śladowych 60%
Kości (unikać kości długich i chudych) Źródło wapnia, fosforu, magnezu, miedzi, cynku oraz aminokwasów 10%
Podroby, wnętrzności Zawierają enzymy, składniki odżywcze 10%
Ryby (łosoś, tuńczyk, białoryb) Źródło niezbędnych aminokwasów, takich jak omega-3 i fosfor. Olej rybi działa ogólnie wzmacniająco na cały układ odpornościowy 5-10%, nie częściej niż 1 raz na tydzień
Warzywa (brokuły, seler, dynia, szpinak, warzywa liściaste i marchew)
Owoce (jabłka, żurawina i jagody)
Dostarczają błonnika, powodują wzrost pożądanych bakterii jelitowych 10-20%
Jajka i nabiał Źródło białka i witamin 15-20%
Oleje Dostarczają nienasyconych kwasów tłuszczowych Do 5%
Skorupki z jaj przepiórczych Źródło wapnia, magnezu, fosforu i siarki. Wapń jest przydatny dla stawów i kości, a fosfor i siarka dla sierści. Dо 1%
Zioła (pietruszka, bazylia i oregano) Zawierają korzystne mikroelementy, pobudzają apetyt Do 3%

Czy cena diety BARF dla psa jest wyższa od żywienia karmą?

Porównując koszt karmienia zwierzęcia na podstawie diety BARF a karm kupionych w sklepie, należy zwrócić uwagę, że do porównania będą wykorzystane jakościowe, a więc dość drogie karmy. Porównanie z tanimi karmami nie ma sensu, gdyż ich skład nie zapewnia dostarczania do organizmu zwierzęcia wszystkich niezbędnych substancji odżywczych.

Załóżmy, że mamy psa o wadze 30-35 kg. Zwierzę mieszka w mieście i ma średnią aktywność, co oznacza, że dziennie powinno otrzymywać 2-3% białka w stosunku do swojej wagi, czyli dobowa dawka będzie dla niego wynosiła 600-800 g jedzenia.

Dieta BARF dla psa

Tę potrzebę będa kompensować mięsiste i pożywne grzbiety z kurczaka, których cena to tylko 7 zł/kg, a także szyjki z indyka i kaczki (5 zł/kg). Głowy kurczaka mogą być podawane na przemian z grzbietami lub mieszane z nimi, a ich cena to średnio 4 zł/kg. Opisane powyżej produkty zawierają kości, które także są obowiązkową częścią diety BARF. Kolejny składnik — to podroby, których w jedzeniu powinno być maksymalnie 10%, czyli ok. 80 g. Do tego dodajmy ok. 15% warzyw i owoców, uwzględniając średni koszt ok. 5 zł/kg.

Podsumowując, otrzymujemy następującą cenę dziennej dawki:

 • Mięso (600 g) — ok. 3 zł;
 • Podroby (80 g) — ok. 1 zł (maksymalnie);
 • Owoce i warzywa (120 g) — ok. 50 groszy;
 • Dodatki (wybór właściciela) — ok. 50 groszy.

Zatem dziennie piesek w ramach diety BARF będzie zjadał naturalnej karmy za ok. 5 złotych. Karmiąc Britem będziesz wydawać więcej: jedno 15-kilogramowe opakowanie kosztuje ok. 140 zł, dziennie zwierze powinno zjadać ok. 500 g karmy, czyli za ok. 5,5 złotych. O wiele bardziej zauważalna jest różnica z karmą holistyczną, która kosztuje prawie 2 razy więcej i wymaga dziennych wydatków sięgających nawet 10-15 zł.

Wady i zalety diety BARF dla psów

Mimo wielu pozytywnych opinii o diecie BARF dla psa, ma, jak każdy inny system żywieniowy, też pewne wady. Główną z nich jest brak równowagi w składnikach odżywczych, przede wszystkim za dużo lub odwrotnie — za mało białka. Aby uniknąć tego problemu, właściciele powinni robić własne mieszanki BARF zamiast kupować je w sklepie. Ponadto surowe mięso w ramach BARF i inne produkty mogą zawierać bakterie, wirusy i pasożyty, które mogą zainfekować organizm zwierzęcia. Wśród zagrożeń znajdują się również urazy jamy ustnej, przełyku i jelit z powodu ostrych kości.

Wspomniane niebezpieczeństwa nie są jednak krytyczne, gdyż można je wyeliminować, rzetelnie dobierając produkty żywnościowe dla psa. Dieta BARF pozytywnie oddziałuje na zdrowie naszych pupili, w tym:

 • Pomaga pozbyć się alergii oraz stanów zapalnych skóry. Zdrowa dieta sprzyja ponadto pięknemu wyglądowi sierści, zapobiega jej wypadaniu, jak i występowaniu problemów z uszami.
 • Poprawia zdrowie zębów. Psy, które jedzą surową karmę, mają czystsze zęby, mniej stanów zapalnych dziąseł i, tym bardziej, nie zmagają się z problemem kamienia nazębnego. Zdrowe zęby — to także oszczędność dla właścicieli na wizytach w gabinetach weterynaryjnych.
 • Stabilizacja wagi. Surowa dieta może pomóc psom z nadwagą schudnąć bez utraty masy mięśniowej, dobrze sprawdza się także u zwierząt, u których trzeba utrzymać zdrową wagę.
 • Zapobiega lub całkowicie eliminuje problemy trawienne, w tym: zaparcia, biegunki, wymioty i zaburzenia wchłaniania. Stolce psów, odżywiających się w ramach diety BARF, są ponadto mniej śmierdzące.
 • Zwiększa poziom energii w organizmach naszych pupili. Gdy psy spożywają surowe produkty, zaczynają czuć się lepiej, wielu właścicieli także zauważa, że stają się bardziej wytrzymałe, aktywne i chętne do zabawy.
 • Poprawa zachowania. Poprawne odżywianie pomaga zwalczyć problemy behawioralne, w tym: stresy, agresję, lęki itp. Holistyczna dieta bilansuje stan psychiczny i fizjologiczny zwierzęcia, dzięki czemu poprawia się jego kontakt z opiekunem.

Dodatkowym atutem diety BARF jest to, że można ją dopasować do zwierząt w każdym wieku i każdej rasy, w tym tych mających specyficzne potrzeby, na przykład wysterylizowanych, ciężarnych lub karmiących szczenięta.

Pytania i odpowiedzi na temat BARF dla psa

▶️ Jakie są podstawowe niebezpieczeństwa diety BARF?

Przede wszystkim jest to możliwość znajdowania się bakterii lub pasożytów w surowym mięsie, które mogą dostać się do organizmu psa lub kota. Najbardziej niebezpiecznymi z nich są: Clostridia, Campylobacter, Staphylococcus i E. coli.

✅ W jakich przypadkach właściciele psów i kotów najczęściej decydują o przejściu na dietę BARF?

Przede wszystkim BARF wybierają Ci, którym zależy na zdrowej diecie swojego pupila. BARF to także rozwiązanie pozwalające skutecznie pokonywać takie problemy, jak: nadwaga zwierzęcia, problemowe zachowania oraz wystąpienie różnych problemów ze zdrowiem.

▶️ W jaki sposób dieta BARF oddziałuje na zęby psa?

Żucie twardych kawałków mięsa i obgryzanie kości wzmacnia przyzębie i oczyszcza powierzchnię zębów, ale niesie też ryzyko uszkodzenia zębów lub dziąseł podczas jedzenia kości.

Także zalecamy przeczytać o diecie BARF dla kota. Opisaliśmy wskazówki o zdrowotym jedzeniu dla czworonoga.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi