Menu

Dlaczego pies je ziemię i co z tym można zrobić — praktyczne porady

2022-09-12
Dlaczego pies je ziemię i co z tym można zrobić — praktyczne porady

Psy od wielu stuleci mieszkają z ludźmi i ich zachowanie w większości przypadków jest dla nas dobrze zrozumiałe, ale jednak od czasu do czasu nawet doświadczeni właścicieli nie rozumieją, dlaczego ich zwierzak zaczyna zachowywać się inaczej lub nawet w sposób, zupełnie niewłaściwy dla przedstawicieli tego gatunku. Na przykład, wiele psich opiekunów stawia pytanie: dlaczego pies je ziemię i trawę? Z tego artykułu dowiesz się nie tylko na temat przyczyn, dla których pies je ziemię, ale także o tym, czy jest to niebezpieczne i jak zapobiec takiemu zachowaniu.

Jakie są najczęstsze przyczyny, dla których psy jedzą ziemię?

Czemu pies je ziemię? Kiedy psy jedzą ziemię, trawę, kamienie, patyki, śmieci i inne niejadalne rzeczy, można u nich zdiagnozować zaburzenie odżywiania zwane „picacism” (łac. pica, czterdzieści). Jeśli pies zjada tylko ziemię z niejadalnego pokarmu dla psa, może to być oznaką stanu zwanego geofagią.

Przede wszystkim spróbujmy ustalić, dlaczego pies je ziemię. Powodów takiego zachowania jest naprawdę wiele, zależą od wieku psa, sposobu jego życia, ustalonych z właścicielem relacji itp.

 • Zainteresowanie związane z wiekiem. Szczenięta mają tendencję do próbowania wszystkiego, co je otacza. Podczas pierwszego spaceru ziemia od razu wpada w pole widzenia psa i nie ma nic dziwnego w tym, że jej smak może zainteresować pupila. Najczęściej po 1-2 takich “degustacjach” zwierzę całkowicie traci zainteresowanie do takiego “produktu”.
 • Aktywne gry. Podczas aktywnej zabawy psy w każdym wieku mają tendencję do przypadkowego połykania małych kawałków ziemi — proces ten jest dla zwierząt całkiem naturalny. Dość często ten problem zauważają właściciele zwierzaków skłonnych do nadmiernej emocjonalności, foksterierów lub jack russell terrierów.
 • Sposób zwrócenia na siebie uwagi właściciela. Niestety, powodem dla którego zwierzę zaczyna jeść ziemię może się stać brak należytej uwagi ze strony właściciela. Psu nie wystarczą spacery po mieście: potrzebuje komunikacji, wspólnych zabaw i miłości. Jeśli tego nie otrzymuje, ale wie, że może zwrócić uwagę właściciela, gdy zrobi coś nieodpowiedniego, może zacząć jeść ziemię.
 • Problemy o charakterze psychologicznym. Są psy, które jedzą ziemię, kamienie i trawę w wyniku występowania u nich stanów depresyjnych spowodowanych na przykład przeprowadzką, wzięciem do rodziny jeszcze jednego psa, pojawieniem się w rodzinie dziecka, jak i innymi czynnikami.
 • Podawanie psu karmy, zawierającej niewystarczającą ilość witamin. Dokonać ustalenia, czy taki problem rzeczywiście występuje można tylko po wizycie u lekarza weterynariii, który przeprowadzi odpowiednie analizy. Zapoznaj się z dietą wegańską dla psa.

Karma dla psa

Jakie są negatywne skutki podjadania ziemi przez psa?

Niewielka ilość zjedzonej ziemi najczęściej nie szkodzi dorosłym psom, jednak może wywołać niestrawność u szczeniaków. Należy także pamiętać o tym, że:

 • W ziemi mogą znajdować się różne rodzaje pasożytów, które po jej zjedzeniu mogą dostać się do organizmu psa i stać się powodem występowania u niego różnych chorób;
 • Trucizny przeciwko owadom lub różne nawozy mogą spowodować zatrucie psa i wywołać u niego problemy z trawieniem;
 • Kawałki drewna i szkła, ostre kamienie mogą uszkodzić przewód pokarmowy zwierzęcia, jego gardło i żołądek;
 • Występuje możliwość uduszenia np. kamieniem;
 • Zaburzenia trawienia. Duże fragmenty ziemi tworzą zatyczki w jelitach, co prowadzi do zaburzeń trawienia, powstawania gazów. Gleba w żołądku psa nie jest trawiona;
 • Kamienie i inne przedmioty znajdujące się w ziemi mogą uszkodzić zęby i dziąsła psa.

Jak można uniknąć kształtowania się u psa przyzwyczajenia do jedzenia ziemi?

Co to znaczy jak pies je ziemię? Jak uniknąć tego problemu? Od pierwszych dni obecności w domu szczeniaka właściciele powinni być maksymalnie uważni i systematycznie nie tylko bawić się ze swoim pupilem, ale także poświęcać czas na jego wychowanie. Oto kilka zaleceń, dzięki którym można uniknąć kształtowania u zwierzęcia przyzwyczajenia do podjadania ziemi:

 • Odwracaj uwagę psa, gdy tylko zaczyna próbować poczęstować się ziemią. Możesz to zrobić za pomocą komendy słownej lub głośnego dźwięku albo zaproponować psu żucie zabawki;
 • Trzymaj psa na smyczy za każdym razem, gdy idziesz na spacer, aby móc go wyprowadzić z miejsca, w którym spróbował zjeść ziemię;
 • Jeśli masz w domu szczenię, spraw, by nie miało dostępu do roślin doniczkowych;
 • Zapewnij swojemu psu wystarczającą aktywność fizyczną i umysłową. Pomoże to złagodzić stres, jeśli występuje i zająć czas naprawdę interesującymi dla Twojego zwierzaka rzeczami.

Pamiętaj także o tym, że im szybciej zostaną podjęte działania, aby im zapobiec i będą poznane ich przyczyny, tym lepiej dla zdrowia psa.

Dlaczego pies je ziemię?

Co robić, jeśli pies je ziemię?

Jeśli Twój pies je ziemię — forum, gdzie dzielą się doświadczeniami inni właściciele i fachowi behawioryści może okazać się bardzo przydatne. Również warto zwrócić się do specjalisty lekarza, żeby wykluczyć, że odbywa się to z powodu występującego u Twojego pupila schorzenia.

Jeśli źródłem problemu nie jest choroba, problem podjadania ziemi i kamieni należy zwalczać z uwzględnieniem przyczyn występowania takiego zachowania. Poniżej stworzyliśmy tabelę, która ułatwi Ci skuteczne znalezienie rozwiązania problemu.

Problem

Proponowane rozwiązanie

Szczeniak je ziemię

Przede wszystkim należy nauczyć malucha komendy “Nie wolno”, “Zostaw” i “Fe”, a także tego, że każde jego poprawne zachowanie jest wspierane smaczkami. Następnie można spróbować wymieniać kawałki ziemi, które piesek próbuje zjeść na smakołyki, a jeśli to nie zadziała, nie pozwalać podejmować ziemi za pomocą komend zabraniających.

Jeśli szczenię jest jeszcze zbyt małe, żeby zrozumieć dawane przez Ciebie komendy, spróbuj za każdym razem, gdy będzie próbowało jeść ziemię podawać mu zabawkę do gryzienia dla psa.

Podjadanie ziemi z powodu depresji

Aktywność fizyczna, wzmocnienie kontaktu ze zwierzęciem, a także zajęcia z wykwalifikowanym behawiorystą w szczególnie trudnych przypadkach są skutecznymi sposobami na zwalczanie psiej depresji.

Podjadanie ziemi z powodu braku witamin

Niektórzy właściciele podchodzą do problemu jedzenia ziemi przez swoich pupili gruntownie i zauważając go od razu zadają sobie pytanie: pies je ziemię — czego mu brakuje? Niedobór witamin może stać się powodem, dla którego ziemię próbują jeść nie tylko szczenięta, ale i dorosłe psy. Sposobem na rozwiązanie problemu może być podanie pupilowi bardziej zbilansowanej karmy, przydatne mogą okazać się także różnego rodzaju suplementy diety i witaminy. Jeśli zastanawiasz się nad tym, co dokładnie warto kupić, zrób psu badanie krwi i skonsultuj się z weterynarzem. Aby uniknąć problemu jedzenia ziemi przez psa, można też zaproponować mu miseczkę z węglem aktywowanym lub oczyszczoną kredą. 

Cechy związane z rasą

Psy myśliwe lubią kopać ziemię i robiąc to mogą zjadać jej minimalną ilość. Jest to normalne. Jeśli jednak ilość zjadanej ziemi jest zbyt duża, warto spróbować przenieść uwagę zwierzaka z kopania w ziemi na inne zabawy.

Zabawa z roślinami domowymi

Jeśli pies je ziemię z doniczek, przede wszystkim należy umieścić rośliny domowe w taki sposób, żeby piesek nie miał do nich dostępu. Następnie warto zadbać o to, żeby zwierzę miało wystarczająco dużo zabawek, a w niektórych przypadkach także nauczyć go bawić się nimi.

Zabawa z ziemią na ulicy

Pamiętaj, że psy, jeśli nie poświęca się im uwagi podczas spacerów, nie tylko mogą znaleźć sobie niebezpieczną zabawę, ale i tracą kontakt z właścicielem. Baw się ze swoim pupilem piłeczką, frisbee lub innymi zabawkami, a problem podjadania ziemi zniknie. Na spacerze nie należy karać psa, ważne jest, aby przestraszyć lub odwrócić jego uwagę od jedzenia ziemi.

Próby zwrócenia na siebie uwagi właściciela

Jeśli Twój zwierzak nie odczuwa wystarczającej ilości uwagi, może specjalnie robić coś, co sprawi, że zaczniesz z nim rozmawiać (w Twoim głosie mogą nawet wtedy brzmieć negatywne konotacje) lub spróbujesz go ukarać. Problemu tego typu nie da się rozwiązać szybko, ale po 2-3 tygodniach systematycznych treningów i wspólnych gier z Twoim ulubieńcem podjadanie ziemi stanie się przeszłością.

Zaburzenia apetytu.

W zależności od przyczyny wypaczenia apetytu, problem można rozwiązać na trzy sposoby: edukacja, leczenie lub zmiana diety.

Zainfekowanie organizmu pasożytami

Taki powód zjadania przez psy ziemi zdarza się rzadko i w sytuacji, gdy poziom zainfekowania jest bardzo wysoki. Problem można rozwiązać poprzez wykonanie odrobaczania zwierzęcia pod nadzorem weterynarza.

Choroby układu pokarmowego

Procesy zapalne w żołądku i jelitach sprawiają, że zwierzęta szukają wokół siebie leków. Podobnie jak w przypadku robaków, zwierzęta wypróbowują różne środki, aby stłumić ból i usunąć dolegliwość. Tak jak w poprzedniej sytuacji — rozwiązaniem problemu stanie się fachowe leczenie Twojego pupila.

Czego nie wolno robić, jeśli chcesz pozbyć się problemu zjadania ziemi, kamieni i trawy przez Twojego pieska? Groźno na niego krzyczeć i tym bardziej bić psa: jedyne, co osiągniesz w ten sposób — zepsute relacje z czworonogiem. Nie analizuj zachowania po jednym razie, gdy zauważysz, że zjadł ziemię. Powinieneś obserwować swojego zwierzaka przez kilka dni i zrozumieć, czy naprawdę to robi systemowo, a jeśli tak — to w jakim celu. Z kolei im dłużej będziesz ignorować złe nawyki swojego zwierzaka, tym bardziej prawdopodobne jest, że będzie miał chroniczne problemy zdrowotne.

Podsumowanie

Jeśli Twój pies je ziemię i trawę — w żadnym przypadku nie lekceważ tego problemu i zacznij go zwalczać od pierwszego razu, gdy zauważysz, że występuje: w ten sposób zachowasz zdrowie swojego pupila, a może nawet uratujesz jego życie. Jeśli w ciągu 1-2 tygodni problemu nie uda się rozwiązać osobiście, obowiązkowo skorzystaj z fachowej pomocy: behawiorysta pomoże nie tylko zwalczyć sam problem, ale także ustalić i wyeliminować przyczyny jego występowania.

Karma dla psa

Często zadawane pytania na temat jedzenia ziemni przez psa

▶️ Czy podjadanie kamieni jest niebezpieczne dla szczeniaka?

Pojadanie kamieni jest niebezpieczne dla psów w każdym wieku, ale szczególnie dla szczeniaków. Przede wszystkim zwierze może uszkodzić zęby, ponadto kamienie w żołądku mogą prowadzić do powstawania licznych problemów, a nawet śmierci zwierzęcia.

✅ Czy anemia u psa może być powodem, dla którego je kamienie?

Niestety tak. Anemia to stan, w przypadku występowania którego poziom hemoglobiny we krwi zwierzęcia obniża się. Problem ten dość często pojawia się, jeśli dieta psa nie jest zbilansowana. Próbując jeść ziemię, zwierzę w ten sposób zamierza zredukować brak substancji odżywczych. Sposobem na ustalenie, czy zwierzę ma anemię, jest przeprowadzenie analizy krwi.

▶️ Do kogo najlepiej jest zwrócić się, gdy pies je ziemię i kamienie?

Przede wszystkim zachęcamy do wizyty u weterynarza, podczas której uda się ustalić, czy dziwne zachowanie Twojego pupila nie wynika z występowania u niego jakiejś choroby. Gdy występowanie u zwierzęcia schorzenia zostanie wykluczone, warto skontaktować się z dobrym behawiorystą, który doradzi skuteczny sposób na rozwiązanie zaistniałego problemu.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi