Menu

Jak działa mata chłodząca dla psa lub kota i jaką wybrać dla pupila?

2022-08-11
Jak działa mata chłodząca dla psa lub kota i jaką wybrać dla pupila?

Nie tak dawno na rynku towarów dla zwierząt pojawiły się maty chłodzące dla psów i kotów. Wciąż są jeszcze nowością dla wielu właścicieli, którzy często nawet nie zastanawiają się nad potrzebą ich zakupu. Niżej opowiemy o tym, czym są i jak działają maty chłodzące dla psa, jakie występują ich rodzaje i dlaczego każdy właściciel psa powinien posiadać taki produkt u siebie w domu. Dodatkowo dowiesz się,jaka mata chłodząca jest odpowiednia dla Twojego psa i jaki ma to wpływ na zdrowie psa.

Jak właściwie działa mata chłodząca dla psa?

Podczas letnich upałów szczególnie ważne jest, aby we właściwy sposób zadbać o zdrowie swojego pupila, ochronić go przed udarem cieplnym i zapewnić, by pies czuł się komfortowo także w ciepłym sezonie. Mata chłodząca to legowisko z twardym podłożem nylonowym lub winylowym oraz chłodzącym wypełnieniem. Może to być żel chłodzący, a w tańszych modelach — woda, do której można dodawać na przykład kostki lodu. Dalej więcej opowiemy o tej drugiej opcji.

W odróżnieniu od ludzi, psy nie pocą się i mogą obniżyć temperaturę ciała jedynie poprzez opuszki łap lub głębokie oddychanie z wywieszonym językiem. Jak działa mata chłodząca dla psa i kota? Żel chłodzący aktywuje się w wyniku oddziaływania wagi zwierzęcia, które siedzi lub leży na macie. Firmowe modele są w stanie utrzymać temperaturę o 10°C niższą od temperatury otoczenia przez 3-4 godziny (pod warunkiem, że będą wykorzystywane bez przerwy).

Wpływ maty chłodzącej na zdrowie psa czy kota

Nadal masz pytanie jak działa mata chłodząca dla kota i psa? Mata chłodząca pozwala psu zachowywać naturalny styl życia nawet podczas najbardziej uciążliwych upałów, a co więcej chroni go przed chorobami serca. Czy mata chłodząca dla psa i kota jest zdrowa? Absolutnie! Taki produkt jest znacznie lepszą opcją niż kafelki, na których lubią wypoczywać nasze pupile. Nie powoduje przeziębienia, świetnie sprawdza się w codziennym użyciu. Mata o właściwościach chłodzących jest szczególnie przydatna dla psów o gęstej lub długiej sierści, młodych i starych, a także ras brachycefalicznych z krótkim nosem i płaską kufą, takich jak: Shih Tzu, mopsy, boksery i buldogi. Mata jest wytrwała, ryzyko jej uszkodzenia i dotarcia zwierzęcia do żelu jest minimalne, również bardzo bezpiecznymi są maty wypełniane wodą czy lodem.

Opinie o matach chłodzących dla psa i kota

Jak przedstawia się kliencka opinia czy mata chłodząca dla kota lub psa jest dobrą opcją na letnie upały? Jak świadczą opinie, najlepszymi matami chłodzącymi są te, których nie trzeba podłączać do sieci, a także nie wymagają wkładania do zimnej wody lub lodówki. W opinii wielu klientów niewątpliwymi zaletami takich produktów są:

 • wysoki poziom bezpieczeństwa;
 • brak potrzeby regularnego chłodzenia lub mrożenia;
 • wodoodporność;
 • ekologiczność, nietoksyczność;
 • brak potrzeby użycia wody;
 • utrzymywanie efektu chłodzenia nawet przez kilka godzin;
 • możliwość używać w budzie, kojcu, samochodzie, legowisku dla psa lub nawet podczas spaceru;
 • łatwa pielęgnacja i czyszczenia;
 • mały rozmiar i waga;
 • możliwość transportu.

Jak wybrać matę chłodzącą dla psa i kota?

Teraz już wiesz na jakiej zasadzie działa mata chłodząca dla psa lub kota. A jak wybrać najlepszą z dostępnych? Aby mata dobrze chłodziła psa, powinna być odpowiednio dobrana.

Na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę?

 • Rozmiar maty (dla małych, średnich lub dużych psów);
 • Wypełnienie;
 • Sposób chłodzenia;
 • Długość działania elementu chłodzącego.
Ze względu na rodzaj działania maty chłodzące dzieli się na:
 • Wypełnione żelem chłodzącym;
 • Wypełniane wodą/lodem;
 • Zmiennofazowe

Maty chłodzące kota i psa w naszym katalogu

W naszym katalogu znajdziesz najlepsze maty chłodzące dla swojego pupila. W naszej ofercie znajdziesz samochłodzące maty Pet Cool, które działają bez dodatkowego źródła chłodzenia, wody czy prądu. Bezpieczny żel chłodzący wewnątrz maty aktywuje się automatycznie, gdy tylko Twój pupil się na niej położy. Pomożemy dobrać matę o odpowiednim rozmiarze, z kolei, aby poszukiwania były wygodniejsze dołączamy poniżej tabelę z charakterystykami mat odpowiednich dla psów o różnej wadze. A więc jaka mata chłodząca dla psa lub kota będzie odpowiednia dla Twojego czworolapa?

Towar

Waga zwierzęcia

Rozmiar maty

Mata Pet Cool w rozmiarze XL

Bardzo duże psy - waga od 25 do 40 kg

96x81 cm

Mata Pet Cool w rozmiarze L

Duże psy i koty - od 8 do 25 kg

90x50 cm

Mata Pet Cool w rozmiarze M

Średnie psy i koty - od 4 do 8 kg

65x50 cm

Mata Pet Cool w rozmiarze S

Małe psy i koty - od 2,5 do 4 kg

40x50 cm

Mata Pet Cool w rozmiarze XS

Miniaturowe psy i koty, a także szczenięta i kocięta - do 2,5 kg

40x30 cm

Czym różni się mata chłodząca dla kota?

Wysokiej jakości mat chłodzących potrzebują nie tylko psy, ale także koty. W upalne letnie dni takie gadżety pozwalają na bezpieczne schłodzenie mruczków i są po prostu niezastąpionym rozwiązaniem dla właścicieli zwierząt z długą sierścią. Najlepszym rozwiązaniem dla kotów są maty żelowe, gdyż są absolutnie nietoksyczne, a jednocześnie mają dobre właściwości chłodzące.

Mata chłodząca dla kota nie powinna mieć dużego rozmiaru. Dlaczego? Ponieważ, gdy zwierzę położy się na zbyt dużym produkcie, ten po prostu nie zacznie funkcjonować, gdyż większość tego typu urządzeń jest zorientowana na wagę zwierzęcia. Jeśli w sklepie nie ma odpowiedniej maty dla kota, ale są maty dla chłodzące dla psów małych ras — można zdecydować się na takie rozwiązanie.

Jak działa mata chłodząca dla kota?

Teraz wyjaśnijmy, jak działa mata chłodząca dla kota. To zależy od rodzaju maty. Zasada funkcjonowania mat chłodzących dla kotów jest prosta: żel lub inny czynnik w macie pochłania ciepło ciała zwierzęcia. Są modele, które zawierają wewnątrz specjalny żel aktywujący się w momencie naciskania przez ciężar ciała zwierzęcia na matę, gdy na niej siedzi lub leży, zapewniając efekt chłodzenia obniżający temperaturę ciała. Są także maty chłodzące, które przed użytkiem należy umieścić w lodówce.

Maty dla kotów należy umieszczać w miejscach suchych, dobrze przyciemnionych, w oddaleniu od źródeł hałasu, gdyż zwierze powinno na macie nie tylko się chłodzić, ale również relaksować.

Mata chłodząca dla kota: czy warto? Jakie są zalety mat chłodzących dla kotów?

 • Wspomagają regulację temperatury ciała;
 • Efekt chłodzenia następuje w wyniku kontaktu z ciałem;
 • Działają bez dodatkowego chłodzenia, prądu i wody;
 • Schładzają się w ciągu kilku godzin;
 • Gotowe do ponownego użycia po krótkiej przerwie;
 • Można ich używać również np. na łóżku, w budach dla psów lub samochodzie;
 • Łatwe do czyszczenia wilgotną ściereczką.

Często zadawane pytania na temat maty chłodzącej dla kota i psa

▶️ Czy pies może przeziębić się na macie chłodzącej?

Nie, gdyż mata chłodząca nie jest zbyt zimna, ponadto nie dochodzi do hipotermii ciała dzięki niskiej przewodności cieplnej materiału samej maty. Przy okazji mata również akumuluje ciepło (jeśli zostanie położona na grzejniku) i może służyć jako podkładka grzejąca.

✅ Gdzie można wykorzystywać maty chłodzące dla psów?

Tak naprawdę wszędzie! Można ich używać w domu, samochodzie, budzie, transporterze lub zabrać ze sobą np. na plażę. Dzięki temu przydatnemu gadżetowi pies wszędzie poczuje się świeżo i komfortowo, nawet w najmocniejsze upały!

▶️ Mam kota rasy sfinks. Czy mogę w jego przypadku używać maty chłodzącej?

W przypadku ras pozbawionych sierści zaleca się uważne monitorowanie temperatury maty i nie schładzanie jej zbyt mocno. Kontroluj temperaturę ciała swojego czworonoga, by uniknąć hipotermii.

Podsumowanie

Mata chłodząca — dobry wybór nie tylko dla psa. Spodoba się także kotom oraz innym zwierzętom domowym, na przykład morskim świnkom lub królikom. Nie należy jedynie wymuszać pupila położenia się na macie: powinno to zrobić samodzielnie, kiedy rzeczywiście będzie potrzebowało schłodzenia temperatury ciała. Otóż mata chłodząca dla psa i kota — czy warto jej kupować? Zdecydowanie tak! A jeśli nadal masz pytania dotyczące tego gadżetu, zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami!

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi