Menu

Jak kąpać kotka?

2020-11-26
Jak kąpać kotka?

Po co kąpać swojego zwierzaka?

Jeśli zapytasz któregoś z właścicieli “czy kąpią kocięta”, z pewnością odpowie “tak!” Koty, jak każde inne zwierzę, mogą z czasem nabywać nieprzyjemnego zapachu. W naturze jest to dla nich normalne, ale kiedy mieszkają z nami w mieszkaniu, ten zapach może przynieść niedogodności właścicielowi i jego rodzinie, dlatego aby Twój zwierzak miał bardziej zadbany wygląd, należy w razie potrzeby przeprowadzić zabiegi wodne. Podczas pielęgnacji kota usuwane są również umierające włosy, co pozwala zaoszczędzić czas na czesanie zwierzęcia. Jeśli Twój pupil ma pchły, kleszcze lub grzybica, wtedy kąpiel staje się koniecznością w walce z tymi dolegliwościami.

W jakim wieku zaczynać kąpać kocięta?

Po nabyciu zwierzaka każdy właściciel wkrótce ma pytanie, od ilu miesięcy można już kąpać kocięta? Im szybciej zaczniesz myć swoją kotkę, tym łatwiej będzie Ci to w przyszłości. Po prostu przyzwyczai się do tego i nie będzie się bała ani martwiła przed każdym procesem kąpieli. Oczywiście w pierwszych tygodniach życia kociak nie ma potrzeby się myć, ponieważ jego matka doskonale wykonuje to zadanie, a poza tym dziecko nie potrzebuje jeszcze silnych zmian temperatury, które mogą wystąpić podczas zabiegów wodnych. Ale przy tym wszystkim najlepiej, aby kocię już było przyuczone przez hodowcę od pierwszych miesięcy jego życia, jeśli nie, to zacznij tresurę zaraz po zakończeniu okresu adaptacyjnego, czyli około kilka tygodni po rozpoczęciu życia futrzaka w Twoim domu lub mieszkaniu.

Jak często kąpać kotka?

Częstotliwość kąpieli Twojego zwierzaka powinna zależeć od samego kota, czy się zabrudził, czy nie. W okresie linienia Twojego pupila optymalnie jest kąpać się mniej więcej raz na 7 dni, a pozostały czas raz na 2-3 tygodnie. Ale jeśli zwierzę ma jakieś problemy skórne lub jakiś rodzaj pasożytów, o częstotliwości kąpieli decyduje lekarz weterynarii. Na przykład, konieczne jest kąpanie kociaka przed pchłami w takim stopniu, w jakim będzie to wskazane na specjalnym szamponie dla tych pasożytów. Pamiętaj jednak, że musisz wybierać produkty, które nie wysuszą skóry Twojego pupila.

Kąpanie kota

Jakim szamponem kąpać kociaka?

Obecnie istnieje wiele różnych produktów do kąpieli kociąt. W sklepach zoologicznych można znaleźć specjalne szampony dla kota i odżywki, które mogą nawilżyć sierść i skórę zwierzęcia, wzmocnić jej barwę lub wręcz przeciwnie, działają wybielająco. Ale dla małego kotka najlepiej jest używać produktów dostosowanych do jego wieku.

Jeśli Twój zwierzak jest tak przerażony wodą, że nie możesz go w pełni wykąpać, wtedy z pomocą mogą przyjść suche szampony: to pewnego rodzaju aromatyzowany puder, który delikatnie wciera się w futro kota, a następnie się wyczesuje.

Ale oczywiście suche szampony nie mogą całkowicie zastąpić tradycyjnego kąpania. Dlatego daj trochę czasu, a zwierzę przyzwyczai się do wody, a następnie spróbuj ponownie nauczyć kociaka się kąpać.

O czym nie warto zapominać?

  • Jeśli interesuje Cię, kiedy można kąpać kociaka, lepiej, aby przerwa między zabiegami wodnymi a jedzeniem trwała co najmniej 3 godziny.
  • Przed kąpielą pupilowi lepiej jest przyciąć pazury i przeczesał sierść, bo jeśli ma kołtuny, to podczas kąpieli wszystko może się tylko pogorszyć.
  • Po raz pierwszy lepiej jest kąpać kociaka z zabawkami, aby odwrócić jego uwagę od przerażającej procedury podczas mycia. W przyszłości również można zostawić zabawki, jeśli ułatwi to Twojemu pupilowi przetrwanie tego procesu.
  • Gdy pranie dobiegnie końca, zdecydowanie należy pochwalić swojego zwierzaka i czymś nagrodzić.

Kiedy właściciel naprawdę kocha swojego zwierzaka, na pewno będzie w stanie zrozumieć, jak prawidłowo kąpać kociaka, będzie w stanie znaleźć najbardziej optymalny sposób, aby proces mycia przynosił zwierzakowi tylko przyjemność, a nie strach.

Masz psa? Zapoznaznaj się jak często kąpać psa i od czego to zależy?

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi