Menu

Jak nauczyć kota korzystać z drapaka — porady dla młodego i dorosłego mruczka

2022-09-16
Jak nauczyć kota korzystać z drapaka — porady dla młodego i dorosłego mruczka

Wielu właścicieli mruczków nieraz zastanawiało się, jak nauczyć kota korzystać z drapaka. W końcu bez tego kociego akcesorium wąsacz bezlitośnie psuje wszystko, co wpada mu w łapy. Wiele osób zna sytuację, gdy w domu leżą kawałki podartej tapety, są porysowane meble i podłoga. Lista uszkodzonych przedmiotów gospodarstwa domowego, które często są narażone na „stalowe” pazury mruczka, jest nieskończona. Jednak, zamiast narzekać na straty, należy jak najszybciej rozwiązać ten problem, kupując uniwersalne akcesorium dla kota — drapak. W każdym razie właściciele powinni uzbroić się w cierpliwość, ponieważ odzwyczajenie się zwierzaka od ostrzenia pazurów na elementach wnętrza zajmie trochę czasu.

Dlaczego kot drapie meble, drzwi i ściany?

Wiele kotów i kociąt, które mieszkają razem z ludźmi w domach lub mieszkaniach, lubi drapać pazurami tapety lub różne elementy wyposażenia wnętrz. Wynika to z ich fizjologii, a także osobliwości zwierzęcych instynktów i zachowań. Dlatego ważne jest widzieć jak nauczyć kota korzystać z drapaka dla kota. Istnieje kilka przyczyn takiego zachowania kota. Po pierwsze, zwierzę jest wychowywane za późno lub za mało. Koty są dość inteligentnymi stworzeniami, więc właściciel może od najmłodszych lat zaszczepić swojemu zwierzakowi niezbędne zasady zachowania w domu. Jednak nie wszyscy na czas wychowują swoich futrzanych przyjaciół.
Drugi powód to stary nawyk. Jeśli zostałeś właścicielem dorosłego kota z ulicy lub od innych ludzi, a on natychmiast zaczął szkodzić pazurami, to najprawdopodobniej ten wzorzec zachowania został w nim zakorzeniony przez długi czas. Ponadto koty muszą odnawiać pazury. Dlatego tak aktywnie ocierają je o różne przedmioty. Pozwala to pozbyć się martwych cząstek płytki paznokcia.

Innym powodem, dla którego kot drapie terytorium, na którym mieszka, jest zaznaczenie jego własności. Na końcach łap kotów między palcami znajdują się gruczoły, które mogą wydzielać specjalny sekret. To właśnie tą substancją wąsacze zaznaczają swoje terytorium.

Poza tym twój kot może się po prostu nudzić. Jeśli jest już zmęczony starymi zabawkami i brakuje mu miejsca na nową rozrywkę, zgromadzoną energię wyda na drapanie i psucie sof, drzwi, ścian itp. Czasami w ten sposób futrzak próbuje zwrócić na siebie uwagę. Przecież zwierzęta mogą być zazdrosne o swoich właścicieli innym zwierzętom lub małym dzieciom.

Zabawki dla kota

Jak młodego kota nauczyć korzystać z drapaka?

Nie będzie to trudne zadanie. Jeśli zdecydujesz się na kociaka, koniecznie kup specjalny drapak. Następnie należy zastosować metodę marchewki i kija. Weź łapy swojego zwierzaka w dłonie i podrap nimi kocie akcesorium, a następnie poczęstuj go tym, co kocha najbardziej.

Procedurę tę należy powtarzać przez około dwa tygodnie. Wtedy zobaczysz, że kociak sam zacznie ostrzyć pazurki do drapaka. Nadal zachęcaj go różnymi smakołykami (około jednego miesiąca).

Kociak wymaga szczególnej uwagi i kontroli w pierwszych tygodniach pobytu w nowym domu. Jak tylko futrzak znów będzie chciał podrapać coś innego niż drapak, natychmiast go zbesztaj. W miarę jak Twój pupil będzie rósł, stopniowo przyzwyczai się do tego akcesorium, a w wieku dorosłym na pewno nie sprawi ci żadnych kłopotów swoimi niepowstrzymanymi pazurami.

Na stronie Unizoo możesz zamówić wysokiej jakości drapak dla małego lub dorosłego kota. Tutaj znajdziesz wiele różnych rodzajów tych akcesoriów dla kotów: drapaki w postaci budki z zabawką dla kota, wieży, a nawet rozkładanego namiotu. Istnieją delikatne wersje drapaka w postaci miękkiej zabawki, jak i bardziej wytrzymałe w postaci łuku z białą myszką.

Aby zrozumieć, który model drapaka dla kota będzie optymalny, najpierw obserwuj przyzwyczajenia swojego zwierzaka. Jeśli zwykle ostrzy pazury siedząc na podłodze, kup drapak-matę lub drapak w formie deski z podporą. Jeśli Twój futrzany przyjaciel lubi drapać pionowe powierzchnie (meble, zasłony, drzwi itp.), wybierz drapak ścienny. Najlepszą opcją byłby oczywiście platforma z łóżkiem lub wielopoziomowy system schodów. Takie drapaki są zazwyczaj najdroższe w internetowych sklepach zoologicznych.

Jak nauczyć dorosłego kota korzystać z drapaka?

W tym przypadku sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana, ponieważ Twój pupil już sam zdecydował, w którym miejscu najlepiej ostrzyć pazurki, a na pewno nie jest to drapak. Jeśli spróbujesz po prostu skarcić kota, efekt może być odwrotny. Z jeszcze większą śmiałością może zacząć drapać sofy, dywany, zasłony itp.

Jednak nawet dorosłe zwierzę można nauczyć ostrzyć pazury na drapaku, a nie w miejscach zabronionych. Wystarczy skorzystać z kilku sprawdzonych metod. Poniżej dla porównania podamy zarówno skuteczne, jak i nieefektywne metody przyzwyczajania futrzaka do tego akcesorium.

Jak nauczyć kota korzystać z drapaka

Zastanawiając się jak nauczyć dorosłego kota korzystać z drapaka, przede wszystkim musisz wybrać drapak, który będzie jak najbardziej interesujący dla kota. Warto kupować większe modele w postaci domków, drzewek i kompleksów zabaw. Taka wersja drapaka z większym prawdopodobieństwem stanie się ulubionym akcesorium Twojego wąsatego przyjaciela. Po drugie, umieść drapak w miejscu, które Twój zwierzak odwiedza najczęściej. Drapak powinien być stabilny i znajdować się na wysokości dostępnej dla kota.

Warto też zaopatrzyć się w specjalne spraye, którymi można spryskać akcesorium. Interesujące jest to, że takie spraye zawierają bardzo małą ilość waleriany i kocimiętki dla kota, dzięki czemu są skuteczne, a jednocześnie nie mogą zaszkodzić zwierzęciu.

Porozmawiajmy teraz o nieskutecznych metodach uczenia dorosłego kota używania drapaka. Ktoś używa waleriany, ale ma ona bardzo silny wpływ na kota, porównywalny do działania alkoholu. Częste stosowanie tego leku jest szkodliwe. Nie powinieneś też często używać kocimiętki. W większości przypadków nie daje rezultatów, ponieważ wiele kotów nie lubi jej zapachu.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że pomyślałeś na czas o tym, jak nauczyć korzystać kota z drapaka. Stosując opisane powyżej metody zniechęcisz kota do niszczenia mebli, dywanów i tapet. Nie zapomnij dać mu smakołyków za dobre zachowanie. Nawet jeśli twój łobuz okaże się nieposłuszny i niezdolny do nauki, nie łaj go nadmiernie. W końcu Twoim głównym celem jest przyzwyczajenie go do drapaka, a nie odpychanie zainteresowania od wszystkiego, co z nim związane. Upewnij się, że drapak jest stabilny lub dobrze zamocowany.

Także zachęcamy przeczytać artykuł na temat najlepszych domowcy zabaw z kotem.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi