Menu

Jak pobudzić apetyt u psa: najlepsze porady

2022-07-07
Jak pobudzić apetyt u psa: najlepsze porady

Wielu właścicieli postrzega doskonały apetyt psa jako sygnał, że zwierzę jest zdrowe i aktywne. Jednocześnie jego zmniejszenie lub całkowite odmawianie jedzenia może powodować wiele przeżyć. W jakich przypadkach te przeżycia są uzasadnione, a kiedy chodzi o anomalie behawioralne, należy sprawdzić szczególnie precyzyjnie. Zachowanie można poprawić, a problemy zdrowotne wymagają natychmiastowej pomocy weterynarza.

Dlaczego apetyt u psa się pogarsza?

Zmniejszony apetyt u wielu właścicieli jest niepokojącym objawem. A nawet jeśli nie ma za tym żadnych poważnych patologii, lepiej wiedzieć, jakie kłopoty ukrywa odmowa jedzenia. Strajk głodowy może mieć kilka powodów, z których najczęstsze to problemy z karmieniem oraz chorobami.

Znajdź przyczynę zaburzeń apetytu u psa

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest próba zrozumienia przyczyn tego zjawiska. Często za strajkiem głodowym stoją problemy behawioralne. Jeśli spadek apetytu wiąże się z problemami fizjologicznymi, lepiej natychmiast udać się do lekarza. Odmowa jedzenia jest częstym objawem poważnych chorób zakaźnych i somatycznych. Wśród problemów behawioralnych można wyodrębnić kilka grup związanych z czynnikami zewnętrznymi. Jeśli zostaną wyeliminowane, apetyt wraca do normy w krótkim czasie.

  • Niektóre psy nie lubią niewygodnych lub hałaśliwych warunków karmienia. Jeśli w domu są nowi lokatorzy, przybyli goście lub pojawiły się inne zwierzęta, zwierzę może odmówić jedzenia. Aby wszystko wróciło do normy, wystarczy zapewnić zwierzęciu ciszę i spokój.      
  • Stres i podróże również mogą wpływać na dietę. Po chwili wszystko jest przywracane samo sobą.
  • Wybredność to częsta przyczyna braku apetytu. Takie psy są trudne do pogodzenia, ich upodobania żywieniowe są niestabilne i zmieniają się częściej niż właściciel zdąrza kupić nową karmę. W przypadku takich zwierząt warto wybrać dietę dla wybrednych psów.
  • Zdarza się, że zwierzak z jakiegoś powodu przestał odbierać zwykłą suchą karmę. Może to być działanie jednorazowe, do rozwiązania którego należy wybrać nową dietę.

Jeśli przyczyna strajku głodowego nie leży w tych czynnikach, ważne jest, aby przyjrzeć się psu na czas i zdążyć rozpoznać objawy poważnych chorób.

Karma dla psów

Możliwe choroby u psa i ich lista

Problemy zdrowotne często powodują odmowę jedzenia. Objawy chorób mogą być oczywiste lub mogą być nie wyrażone w żaden sposób, co pogrąża właścicieli w dezorientację i powoduje u psa znaczny dyskomfort, a nawet ból. Jeśli do odmowy jedzenia dołączą wymioty i biegunka, przyczyną jest prawie 100% choroba. Do najczęstszych chorób należą:

  • Pasożyty. Wywołują wymioty i biegunkę, apatyczność. Znika połysk sierści, zmniejsza się jej gęstość, staje się twarda. Do diagnozy konieczne jest badanie laboratoryjne kału i odpowiednie leczenie.
  • Intoksykacja różnego pochodzenia prawie zawsze powoduje odmowę jedzenia. Zatrucie może być ostre i wtedy należy natychmiast udać się do lekarza. Nawet przy czasowym leczeniu powrót do zdrowia nie zawsze jest możliwy. Jeśli terapia jest skuteczna, ważne jest przestrzeganie diety i wybranie specjalnej delikatnej diety dla zwierzęcia w trakcie i po powrocie do zdrowia.
  • Pod względem zakaźności, wielu lekarzy weterynarii ocenia zapalenie jelit na równi z plagą. Choroba zakaźna przepływa szybko, czemu towarzyszą, oprócz odmowy jedzenia, gorączka, letarg, odwodnienie. W przypadku szczeniąt wynik jest niekorzystny przy braku szczepień, zaszczepione dorosłe psy dobrze się poddają terapii, ale potrzebują długotrwałej rehabilitacji.
  • Choroby jamy ustnej często są związane z dyskomfortem podczas żucia i połykania. Uszkodzenia błony śluzowej, dziąseł czy zębów powodują, że jedzenie jest niewygodne, a nawet bolesne. Stąd - i słaby apetyt. Najczęstsze choroby to paradontoza, zapalenie dziąseł, zapalenie jamy ustnej, zapalenie przyzębia.

Inne choroby obejmują wiele, które nie mają wyraźnych początkowych objawów. Jeśli ostatnio w życiu zwierzęcia nie zaobserwowano stresu, lepiej nie czekać na dalsze objawy choroby i natychmiast udać się do kliniki. Często nie mniej poważne choroby płuc, serca i onkologiczne zaczynają się od utraty apetytu. Diagnozując jakąkolwiek chorobę, nie należy lekceważyć specjalnej diety. Wybór odpowiedniej karmy w okresie rehabilitacji pomoże uniknąć komplikacji i przywrócić psu aktywność.

Problemy z karmieniem psa

Оdmowa jedzenia często wiąże się z samym jedzeniem, a dokładniej ze zmianą:

  • rodzaju karmy - gdy zwykła karma sucha dla psa została zmieniona na karmę mokrą lub odwrotnie;
  • odmiany - zmiana głównego składnika może prowadzić do odmowy jedzenia, ponieważ inna żywność ma inny smak;
  • znaku towarowego - nowa marka karmy dla psa odznacza się doskonałą technologią produkcji, smakiem i zapachem, co również nie jest lubiany przez wszystkie psy.

Każdy z trzech przypadków wymaga cierpliwości i nie tolerują pośpiechu. Konieczne jest stopniowe wprowadzanie nowej karmy, najpierw dodając jej niewielką ilość do zwykłej diety i stopniowo całkowicie zastępując starą karmę nową. Trwa to od kilku dni do tygodnia, ale pomaga bezboleśnie przyzwyczaić zwierzaka do nowej karmy, a także wyeliminować alergie i zaburzenia trawienia. Jeśli zwierzę się wyróżnia specjalnymi potrzebami żywieniowymi, tj. sortuje, najprawdopodobniej musisz zwrócić się do wysokiej jakości karmy dla psów. Głodowanie jest często związane z wiekiem i istnieją specjalne linie karmy dla szczeniąt, a także dla starzejących się psów, gdy słabnie smak i węch. Wtedy na ratunek przychodzi karma dla starzejących się zwierząt: mają intensywniejszy zapach, skład dostosowany do potrzeb wieku i smak.

Jak zwiększyć apetyt u psa?

Jeśli zostanie udowodnione, że odmowa jedzenia nie jest związana z chorobą, można zastosować proste triki, aby zwiększyć apetyt. Pomogą szybko poprawić trawienie u zwierzaka.

Preparaty poprawiające apetyt u psa

Jeśli pies odmawia jedzenia lub nie kończy oferowanego jedzenia przez pięć lub więcej dni, musisz zadbać o jego apetyt. Jak pobudzić apetyt u psa? Rozwiązaniem problemu może być stosowanie zakupionych lub przygotowanych w domu preparatów. Dobrze sprawdzają się napary z roślin leczniczych - imbiru, rumianku, kwiatów koniczyny, piołunu, mięty pieprzowej itp. Takie napary wlewa się do pyska psa około 30-40 minut przed posiłkiem w ilości 1-2 łyżek. Można również nałożyć kilka kropli olejku eterycznego pobudzającego apetyt, jak np. mięta pieprzowa lub piołun, na obrożę swojego zwierzaka.

Jeśli problem chorobliwego apetytu u psa nie jest możliwy do rozwiązania w tradycyjny sposób, warto zastanowić się nad zakupem leków na apetyt dla psa. Odpowiednie do przyczyny, wieku i indywidualnych cech zwierzęcia tabletki na apetyt dla psa znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Pamiętaj, że tak jak każdy inny lek, preparaty pobudzające apetyt psa należy stosować jak najostrożniej, jeśli jest to absolutnie konieczne, a najlepiej po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Karma dla psów

Jak zwiększyć apetyt wybrednego psa?

Radzenie sobie z tym jest trudne, ale całkiem realistyczne. Musisz karmić zwierzę ściśle według zegara, ustawiając miskę jedzenia na określony czas. Nawet jeśli pies nie zjadł, miskę wyjmuje się do następnego karmienia i w międzyczasie psu nie podaje się nic. Głód i brak smakołyków zrobią swoje - prędzej czy później pies wróci do swojej zwykłej diety.

Nie przekarmiamy psa

Odmowa jedzenia może być skutkiem zbyt dużych porcji: gdy jesteś pełny, po prostu nie odczuwasz głodu na kolejne karmienie. Konieczne jest zmniejszenie głównej porcji i nie uzupełnianie smakołykami w celu normalizacji apetytu.

Aktywność fizyczna jako sposób na poprawę apetytu psa

Brak ruchu jest częstą przyczyną zmniejszonego apetytu. Aby odzyskać zainteresowanie jedzeniem, musisz zapewnić zwierzęciu odpowiednią aktywność. Długie spacery, aktywna zabawa w domu lub na świeżym powietrzu aktywizują głód i przywracają zainteresowanie jedzeniem, nawet wybrednym zwierzakom. Nie można zignorować odmowy jedzenia u psa, bez względu na powód. Troskliwy właściciel zawsze znajdzie czas, aby zrozumieć przyczyny tego zjawiska i przywrócić zwierzęciu smak jedzenia i życia.

Jak zmienić odżywianie psa?

Często prostą odpowiedzią na pytanie o to, jak poprawić apetyt u psa jest zmiana odżywiania, czyli przejście na nową karmę. Powodów, dla których psu może nie podobać się karma, którą wcześniej jadał z dużym apetytem jest sporo:

  • konieczność zapewnienia wybrednemu zwierzakowi urozmaicenia pokarmu;
  • występowanie alergii na jeden ze składników karmy;
  • różne choroby;
  • niedobór energii po spożywaniu obecnej karmy;
  • konieczność dostarczania zwierzęciu różnych składników odżywczych itp.

Ponadto zmiana karmy powinna nastąpić po dorastaniu psa: w wieku ok. 12 miesięcy właściciele stopniowo z karmy dla szczeniaków przestawiają swojego psa na karmę dla dorosłych psów. Z kolei starsze zwierzęta warto karmić specjalną karmą dla psów seniorów (odbywa się to w wieku około 7 lat w przypadku pupili małych i średnich ras oraz 5 lat w przypadku dużych zwierząt). Także warto pomyśleć o diecie BARF dla psa.

Jak zmienić odżywienie psa?

Po wybraniu nowej karmy dla psa, przejście na nią powinno odbywać się stopniowo. Zaleca się w pierwszych dniach podawać 25% nowej karmy i 75% starej, a następnie sukcesywnie w ciągu kilku tygodni proporcje powinny się zmieniać na korzyść starej karmy dla psa.

Zmieniając karmę koniecznie trzeba psa obserwować, zwracać uwagę na jego samopoczucie i nastrój. Odpowiednio dobrane dodatki do karmy sprawią, że zwierzę będzie bardziej wesołe i aktywne, a jego wygląd zmieni się - sierść stanie się jedwabista, błyszcząca. Z reguły polepszenie stanu zwierzęcia następuje w ciągu 1,5-2 miesięcy po zmianie sposobu żywienia.Niektórzy eksperci odpowiadając na pytanie o to, jak wspomóc apetyt u psa twierdzą, że warto zmieniać karmę co 2-3 miesiące - oczywiście przestrzegając zasady stopniowego przechodzenia na nowy typ żywienia. 

Podsumowanie

Jeśli jesteś właścicielem, który zastanawia się nad pytaniem o to, jak zwiększyć apetyt u psa, powinieneś podejść do rozwiązania zaistniałego problemu systemowo, a nie próbować od razu podawania preparatów na apetyt dla psa. Zwierze nie je, ale czuje się dobrze? Obserwuj jego zachowanie, takie pauzy w odżywianiu są naturalne dla drapieżników, do których zdecydowanie odniesiemy nawet najbardziej słodkich pupili. Z kolei pogorszenie stanu zdrowia wraz z zanikaniem apetytu u zwierzęcia jest zdecydowanie powodem do wizyty u lekarza, który przede wszystkim ustali powód problemu, a ponadto pomoże dobrać nową karmę, suplementy i nawet leki na lepszy apetyt.Każde zwierzę jest inne - pamiętaj także o tym i staraj się wybierać dla swojego pupila to, co najlepsze!

Polecane

Dolina Noteci PREMIUM bogata w indyka puszka 800 g Mokra karma dla psa

Dolina Noteci PREMIUM bogata w indyka puszka 800 g Mokra karma dla psa

11,08 zł
0,01 zł / g
Chappi z Drobiem i Wołowiną 13.5kg - Sucha Karma dla Psów

Chappi z Drobiem i Wołowiną 13.5kg - Sucha Karma dla Psów

87,99 zł
6,77 zł / g
Dolina Noteci Premium Karma Dla Psa Mix Smaków 20x400g

Dolina Noteci Premium Karma Dla Psa Mix Smaków 20x400g

126,40 zł
6,32 zł / g
5% Rabatu Na Każde Zamówienie Przez 1 Rok

5% Rabatu Na Każde Zamówienie Przez 1 Rok

10,99 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel