Menu

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety — wskazówki dla kocich opiekunów

2022-10-31
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety — wskazówki dla kocich opiekunów

Po tym, jak w Twoim domu pojawi się kotek, musisz zrobić wszystko, aby zapewnić mu komfortowe do życia warunki. Konieczne jest przygotowanie dla niego naczynia, np. miski i poidełka dla kota, z którego będzie mógł jeść i pić, miejsca, w którym będzie spał, a także trzeba nie tylko odpowiednio wyposażyć kuwetę dla kota, ale także nauczyć go z niej korzystać.

Nauka czystości dla młodych kotów: podstawowe etapy

Koty od czasu, gdy są kociętami uczą się zasad zachowania od matki. To kotka wprowadza je nie tylko w otaczający świat, ale także uczy podstawowych zasad higieny. Gdy co najmniej dwumiesięczny kotek zobaczy, jak jego matka korzysta z kuwety, zacznie robić to samo. Jak zachęcić do korzystania z kuwety kota, który został zabrany od matki? Jak nauczyć małego kota udawania się do kuwety? Przede wszystkim pamiętaj, że koty to zwierzęta, które bardzo doceniają czystość, a więc, gdy tylko zrozumieją, czego dokładnie od nich wymagasz, będą chętnie korzystać z kuwety. Tym bardziej, że współczesne modele, które są dostępne na rynku, są wygodne zarówno dla zwierzęcia, jak i jego właściciela. Dodatkowo można je wypełniać neutralizatorami zapachów, które pozwolą uniknąć nieprzyjemnych aromatów w pomieszczeniu nawet w tym przypadku, gdy masz w domu jednocześnie kilka mruczków.

Zastanawiasz się nad tym, jak nauczyć kota sikać do kuwety? Z początku świetnym rozwiązaniem jest samodzielnie przynosić kotka do kuwety, a po zaspokojeniu potrzeby należy obowiązkowo go chwalić. Po pewnym czasie zwierzę rozwinie nawyk robienia tego samodzielnie. Dość często zdarza się, że kocięta przez długi czas nie mogą przyzwyczaić się do kuwety, dlatego niestety zamiast kuwety są wybierane podłoga, dywan i wiele innych miejsc. Chcemy zaznaczyć, że nie powinno się działać agresywnie, ponieważ mały kotek nadal nie będzie wiedział, dlaczego się na niego krzyczy. W sytuacji, gdy kot załatwi swoje potrzeby poza kuwetą, właściciel powinien usunąć nieczystości zwykłą suchą serwetką, a następnie włożyć ją do kuwety — pomoże to kotu zrozumieć, do czego służy to miejsce.

Przeprowadzanie nauki czystości dla kotów wymaga nie tylko cierpliwości, ale i rzetelnego wyboru dobrej jakości kuwety. Każde zwierzę, w zależności od jego rozmiaru, typu futra, cech charakteru i wielu innych czynników potrzebuje specyficznego rodzaju kociej toalety, więc warto poświęcić czas na jej wybór. Można to zrobić na Unizoo — znajdziesz tu naprawdę ogromny wybór produktów, które pomogą nauczyć Twojego ulubieńca czystości, a także kupisz je w przystępnej cenie.

Jak przyzwyczaić kota do kuwety: schemat krok po kroku?

Oto prosty i zrozumiały schemat działania, który będzie pomocny dla każdego kociego opiekuna, zastanawiającego się, jak nauczyć kota załatwiania się do kuwety.

 1. Po przybyciu do domu nowego członka rodziny, ogranicz jego ruch. Przeznacz dla niego jeden pokój, w którym będzie wszystko, czego potrzebuje — miska z suchą karmą i wodą, słupek do drapania i zaciszne miejsce do odpoczynku.
 2. Okresowo umieszczaj kociaka w kuwecie, aby zapoznać go z miejscem. Jest to szczególnie ważne po jedzeniu i spaniu.
 3. Obserwuj swojego zwierzaka i gdy tylko zacznie wykonywać ruchy grzebiące lub szukać miejsca na toaletę, umieść go w kuwecie.
 4. Po pomyślnym zakończeniu “procedury toaletowej” pogłaskaj i pochwal zwierzę. Pomoże mu to zrozumieć, że wszystko jest zrobione poprawnie.
 5. Jeśli nie zdążyłeś i kociak poszedł do toalety w złym miejscu, posprzątaj kałużę za pomocą gazety i włóż jej kawałek do kuwety. Pomoże mu to w szybszej się zorientować, jakie zachowanie jest słuszne.

Jak przyuczyć kota do kuwety

Jak nauczyć kota załatwiać się do kuwety i nie popełnić błędów?

Od czasu do czasu właściciele mruczków skarżą się na to, że nie udaje im się przyuczyć pupila do załatwiania się w kuwecie. Najczęściej problem ten pojawia się ze względu na popełnienie przez nich błędów, spośród których podstawowymi są:

 • Nieprawidłowa lokalizacja kuwety. Żeby rozwiązać ten problem, przenieś kuwetę w zaciszne miejsce, aby kot czuł się całkowicie bezpiecznie podczas chodzenia do toalety. Jeśli to miejsce znajduje się w łazience, przyjrzyj się bliżej, czy w pobliżu nie ma hałasu z wentylacji lub stale spadających przedmiotów z półki.
 • Niepoprawnie wybrany wypełniacz. Są zwierzęta, które bardzo nie lubią nowoczesnych wypełniaczy z żelem krzemionkowym. Jeśli zabrałeś zwierzaka z ulicy lub schroniska dla zwierząt, wybierz bazę mineralną.
 • Choroba zwierzęcia. Czasami choroby układu moczowo-płciowego lub zaburzenia hormonalne mogą wpływać na zachowanie dorosłego osobnika. Jednak tylko weterynarz może zdiagnozować dolegliwość, a następnie zleci właściwe leczenie choroby.
 • Okres dojrzewania płciowego. Przyczyną pojawiania się kałuż w niewłaściwych miejscach jest naturalne pragnienie zwierzęcia, aby zadeklarować swoją obecność płci przeciwnej. W taki sposób kot informuje Cię o niedługim nadejściu rui, o swoich potrzebach seksualnych. Sterylizacja lub kastracja, które są przeprowadzane w klinikach weterynaryjnych, pomogą sobie z tym poradzić. Możesz spróbować stłumić głód seksualny u zwierzęcia za pomocą leków hormonalnych.

Sprawdź nasze produkty dla czystości kota.

Jak nauczyć kota załatwiać się do kuwety, jeśli masz dorosłe zwierzę?

Czasem zdarzają się sytuacje, kiedy pojawia się potrzeba przyuczenia do czystości dorosłego zwierzęcia. Jest to sprawa nieco bardziej skomplikowana, ale nie niemożliwa. Proponujemy jeszcze jeden schemat pokazujący, jak nauczyć kota załatwiać się do toalety, jeśli masz do czynienia z dorosłym zwierzęciem:

 1. Zablokuj wszystkie zakątki, z których kot teoretycznie może skorzystać: pod kanapą, za lodówką i tak dalej;

 2. W przypadku, gdy kot chodził do toalety na zewnątrz, konieczne jest umieszczenie wypełniacza w kuwecie, który będzie podobny do gleby;

 3. Kuwetę umieść w miejscu, w którym będzie stale dostępna dla kota, jedną z najlepszych opcji jest toaleta, ale wtedy drzwi do niej muszą być stale otwarte, aby kot zawsze mógł się do niej dostać;

 4. Na początku, kiedy kot zacznie mieszkać w nowym miejscu, będzie czuł pewien dyskomfort, kiedy zechce skorzystać z kuwety. Dlatego najlepiej jest obserwować jego zachowanie i w tym czasie umieścić kota w kuwecie, a następnie zostawić go samego, ponieważ koty nie lubią, gdy są wtedy obserwowane;

 5. Nie zapominaj także o tym, jak zachęcić kota do korzystania kuwety. Jeśli zrobi wszystko tak, jak powinien, trzeba zachęcić go smakołykiem, ale jeśli kot nie zrozumiał, do czego służy kuweta, nie powinieneś go krytykować. Należy usunąć nieczystości serwetką i umieścić ją w kuwecie. Jeśli to nie pomoże, trzeba sięgnąć po specjalne spraye.

Zabawki dla kota

Zachęcamy sprawdzić kuwety i toalety dla kota. Mamy szeroki wybór produktów dla kota.

Podsumowanie

Jak możesz wnioskować z powyższego, pytanie o to, jak nauczyć kota korzystania z kuwety jest naprawdę ważne i będzie wymagało od Ciebie cierpliwości i czasu. Pamiętaj, im bardziej będziesz wyważony w podejściu do sprawy, tym mniej będziesz się irytować i spieszyć, a tym samym łatwiej i szybciej przebiegnie cały proces prowadzący ku wspólnemu zadowoleniu Ciebie i Twojego mruczka.

Masz psa? Zapoznaj się z tematem "Jak przyuczyć szczeniaka do toalety?"

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi