Menu

Jak uszczęśliwić królika

2021-10-05
Jak uszczęśliwić królika

Pomimo tego, że wielu uważa, że króliki prowadzą mało ruchliwy tryb życia, potrzebują wystarczająco dużej powierzchni, aby czuć się komfortowo i swobodnie. Właściciele muszą zapewnić takie warunki, aby króliki czuły się jak w środowisku naturalnym. W tym krótkim przeglądzie podamy szereg przydatnych wskazówek na temat organizacji komfortowych warunków dla pełnego i zdrowego życia Twoich zwierząt.

Odpowiednie miejsce dla królika w Twoim domu

Trzymanie królików w ciasnych warunkach ma bardzo niekorzystny wpływ na ich stan zdrowia. Jeśli zwierzę nie ma możliwości ciągłego prostowania kręgosłupa, istnieje wysokie ryzyko rozwoju bólu z powodu braku obciążenia mięśni pleców. Dlatego planując kupić kojec czy klatkę dla królika, należy pamiętać, że dla jednego zwierzaka wymagana jest platforma o wymiarach około 2 x 3 metry. Aby zwierzę mogło wyprostować się na pełnej wysokości, konieczne jest co najmniej 0,6 m wysokości. W takiej przestrzeni króliki będą się wygodnie poruszać przez cały dzień i czuć się przytulnie. Krótko mówiąc, im bardziej miejsce dla królika przypomina dziką przyrodę, tym lepiej dla zwierząt.

Odpowiednie miejsce dla królika

Daj zwierzęciu możliwość aktywnego grzebania

Króliki bardzo lubią aktywnie grzebać w ziemi. To instynktowne. Rzeczywiście, na wolności ten gatunek zwierząt buduje sobie domek w postaci norek. Dlatego powinieneś być przygotowany na to, że twoi puszyste przyjaciele wykopią dość dużą dziurę w ogrodzie lub aktywnie „popracują” w doniczkach. Nie ma w tym nic dziwnego, pozostaje tylko wybrać odpowiedni zamiennik.

Zainstaluj duże pudełko w klatce. Powinno mieć niewielką wysokość, aby królik mógł łatwo do niego wskoczyć. Odpowiednia jest również doniczka. Powinna być wypełniona luźną ziemią, aby zwierzęta mogły bez wysiłku kopać. Aby zwrócić uwagę na miejsce kopania, ulubione jedzenie królików można schować w ziemi. W takim przypadku będą mogli maksymalnie skoncentrować swoje wysiłki na wyznaczonym obszarze i nie kopać po całej klatce. Ale jeśli sytuacja się nie zmieni, zwróć uwagę na to, żeby króliki nie mogły wykopać sobie przejścia, aby uciec.

Pojemniki na karmę dla królika

Twoje króliki będą czuły się zdrowe, jeśli będą aktywnie zachowywać się w procesie jedzenia. Na przykład siano można podawać w pionowo ustawionych rurach kartonowych z otworami w ścianie bocznej lub w okrągłych albo kwadratowych tunelach. Odpowiedni jest również kosz z wieloma otworami zawieszony pod sufitem. Świeże warzywa można zakopać w doniczkach lub plastikowych słoikach, a wtedy zwierzęta z przyjemnością znajdą swoją zdobycz.

Zaoferuj różne zabawki i rozrywki

Dla aktywnych i zdrowych królików zabawki są konieczne. Te zwierzaki są dość inteligentne i dociekliwe, uwielbiają ruchowe gry i zabawy. Brak rozrywki grozi nudą i złym humorem. Zapewnij im jak najwięcej radosnych chwil. Możesz kupić zabawki dla królika lub możesz pokazać swoją wyobraźnię i zrobić to sam. Oto przykład: włóż ulubiony karm dla królika do zwykłego kartonowego pudełka i zrób mały otwór na przynętę. Wtedy zwierzęta będą aktywnie niszczyć pudełko w celu zdobycia jedzenia. Sprawdzi się też duża papierowa torba wypełniona świeżo ściętą, posiekaną trawą.

Zbuduj plac zabaw dla królika

Dla zdrowia królików bardzo przydatne jest ciągłe poruszanie się. Zawsze muszą się gdzieś wspinać i skakać. Dlatego każdy właściciel zwierzęcia musi stworzyć małą siłownię dla swoich puszystych przyjaciół.

Do takiej rozrywki idealnie sprawdzą się również drabiny wykonane w postaci dobrze zamocowanych pudełek. Taka przeszkoda będzie chętnie pokonywana przez zwierzęta podczas gier lub zdobywania żywności.

Użyj plastikowych rur, aby uporządkować labirynty i tunele. Króliki będą z przyjemnością podróżować po nich i ukrywać się przed sobą.

Zorganizuj małą ulicę z plastikowych doniczek, w których możesz sadzić rośliny spożywane przez Twoje zwierzęta.

Pomyśl o tym, a króliki odwdzięczą się za to miłością!

Jedyną rzeczą wartą przypomnienia jest to, że zwierzęta powinny być stale monitorowane, aby były bezpieczne.

Podziel się swoim komentarzem z innymi