Menu

Jak założyć psu szelki? Instrukcja krok po kroku

2024-02-28
Jak założyć psu szelki? Instrukcja krok po kroku

Chcesz zrezygnować z obroży na rzecz szelek? To dobry pomysł! Jednak nawet, jeśli w przypadku Twojego psa świetnie sprawdza się obroża, warto zaopatrzyć się w niezawodne szelki na spacery – wygodne, nieuciskające, a dodatkowo takie, które łatwo zakłada się na zwierzę. Zakładając szelki po raz pierwszy, niemal każdy właściciel ma poważny problem. Z myślą o naszych czytelnikach, marzących o najlepszych relacjach ze swoim pupilem, przygotowaliśmy sprawdzone zalecenie, dzięki któremu zakładanie szelek dla psa nie będzie sprawiało żadnej trudności, stając dla czworonożnych przyjaciół jedynie przyjemną zapowiedzią wspólnego spaceru. Dziś dokładnie opiszemy zasady wybierania odpowiednich szelek dla pupili, a także sposoby ich zakładania.

Jak dobrać szelki ze smyczą dla psa?

Zanim nauczysz się jak zakładać szelki psu, musisz dowiedzieć się, jak je wybrać. Trzeba pamiętać o tym, że szelki dla psa powinny być bardzo dobrze dostosowane – jest to kwestia nie tylko bezpieczeństwa, ale także wygody. Tak samo jak ubranie dla człowieka, szelki mają różne rozmiary (od XXS do XL), przy czym każde szelki można wyregulować, a więc podczas zakupu nie powinniśmy znać wymiarów psa z dokładnością aż do centymetra. Jednocześnie niedopuszczalny jest wybór szelek „na oko”.

Jeśli chcesz dokonać maksymalnie dokładnych pomiarów, połóż zwierzę na bok. Co dokładnie należy zmierzyć:

 • obwód klatki piersiowej (na odległości 2 palców od nogi w przypadku małych piesków i 4 – dużych pupili);
 • obwód szyi;
 • długości mostka i pleców (jeśli szukamy szelek dla psa przewodnika).

Po tym, jak zwierzę zostało zmierzone, należy sprawdzić tabelę rozmiarów konkretnego producenta (Uwaga! Takie tabele w różnych firmach mogą istotnie się różnić). Powinno się zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar szelek, ale także na szerokość taśmy: im większe masz zwierzę, tym powinna być większa. Zakładanie zbyt wąskich szelek dla psa sprawia dużym pupilom dyskomfort, natomiast mniejsze zwierzęta będą ograniczone w ruchu, jeśli postawisz na zbyt szeroki model.

Dobrze jest poświęcić odpowiednią ilość czasu także na dobór materiału szelek. Chociaż najbardziej powszechne są modele z poliestru, nie są odpowiednim rozwiązaniem dla piesków z delikatną skórą, dla których są potrzebne akcesoria z materiałową podszewką.

Sprawdź wszystkie produkty na spacer dla psa.

Jak poprawnie zakładać psu szelki ze smyczą?

Teraz można przejść do tego, jak zakładać szelki psu. Najlepiej rozpocząć od przygotowania, gdyż właściwe nastawienie człowieka jest kluczowym warunkiem osiągnięcia sukcesu. Otóż, przygotowując się do zakładania szelek na psa warto zaopatrzyć się w jego ulubione smaczki, uzbroić się w cierpliwość i czas. Jeśli gdzieś się spieszysz, najlepiej przełóż tę sprawę na później, żeby nie utrudnić sobie zadania.

Sposób założenia szelek na psa zależy od ich rodzaju. Dobrej jakości akcesoria są dostarczane z instrukcjami producentów, z którymi warto dokładnie się zapoznać, zanim przystąpimy do przyzwyczajania swojego ulubieńca do danego produktu. Zachęcamy także do tego, aby zapoznać się z ogólnymi zasadami dotyczącymi zakładania szelek różnego typu.

Najbardziej popularne są szelki bezuciskowe dla psa. Szelki spacerowe dzieli się na cztery grupy, a każda z nich ma odmienny sposób zakładania:

 • Modele typu step-in należy położyć na podłodze, a następnie podnieść boki zatrzasków. W tak przygotowane akcesorium pies powinien wejść przednimi łapami;
 • Szelki norweskie wyróżnia gruby pas na klatce piersiowej. Żeby je założyć, trzeba przeciągnąć akcesorium przez przednie łapy psa, a następnie dopasować je na jego ciele;
 • Modele typu guard mają konstrukcję podobną do uprzęży. Zakłada się je przez głowę zwierzęcia, po czym zapina się wokół tułowia;
 • Zakładania szelek samochodowych dla psa odbywa się mniej więcej w taki sam sposób, jak w przypadku szelek guard, a profesjonalnych i sportowych – w zależności od instrukcji producenta.

Nie martw się, jeśli początkowo to zadanie wydaje Ci się skomplikowane – tak ma każdy posiadacz pierwszego psa w swoim życiu. Gdy poradzisz sobie z zadaniem jednokrotnie, już więcej nie powinieneś spotkać się z problemem.

Szelki dla psa

Jakie szelki można znaleźć na stronie Unizoo?

Teraz już wiesz, jak zakładać szelki dla psa, a więc przyszedł czas na to, żeby znaleźć odpowiednie akcesoria dla Twojego ulubieńca. Zachęcamy, aby zrobić to w sklepie internetowym zoologicznym Unizoo, gdyż są tu dostępne szelki ze smyczą dla psów każdej rasy i do różnych rodzajów aktywności.

Unizoo oferuje w pierwszej kolejności ogromny wybór szelek na spacery dla psów różnych ras, w tym:

 • bezuciskowe;
 • oddychające;
 • na spacery;
 • sportowe (do biegania);
 • dla psów sportowców;
 • dla pracy itp.

Do każdego modelu szelek można także dobrać właściwej jakości smycz: będzie wykonana w odpowiednim kolorze, a dodatkowo z materiałów nie ślizgających się w ręku. Zachęcamy do tego, aby zwrócić szczególną uwagę na szelki bezuciskowe, dedykowane psom, które mają problemy z tchawicą, ale świetnie sprawdzające się także u piesków należących do każdej rasy, jeśli chcemy zapewnić im maksymalny komfort podczas spacerów. Modele typu guard nie sprawiają żadnych nieprzyjemnych odczuć podczas spacerów, ponieważ:

 • nie krępują ruchów;
 • w żaden sposób nie obciążają kręgosłupa;
 • umożliwiają swobodną zabawę;
 • dobrze zabezpieczają psy lubiące uciekać.

Zakładanie szelek dla psa tego typu równie dobrze sprawdzą się podczas wypraw w góry lub nad morze, jak i w czasie spokojnych spacerów w zgiełku miasta.

Zakładanie szelek dla psa: podsumowanie

W dzisiejszym artykule szczegółowo omówiliśmy jak zakładać szelki dla psa. Wybieraj akcesoria na spacer, odpowiednie do Waszej wspólnej aktywności, najlepiej – jeśli będziesz posiadał kilka rodzajów szelek i smyczy na różne okazje. Swojego ulubieńca warto uczyć chodzenia w szelkach jeszcze w wieku szczenięcym. Nie zapominaj też o właściwym wyregulowaniu akcesoriów po tym, jak zostaną założone na pieska: szelki nie powinny przylegać zbyt sztywno do ciała zwierzęcia, gdyż będzie to ograniczało jego ruch. Zaopatrz się w spokój, a zakładanie szelek dla psa przekształci się w codzienną rutynę, która nie sprawia żadnego problemu. Życzymy zatem przyjemnych wspólnych spacerów z Twoim czworonożnym przyjacielem!

Szelki do biegania dla psa – co wybrać? Sprawdź nasz wpis na blogu.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi