Menu

Koty przeciw Psów

2020-11-23
Koty przeciw Psów

Koty i psy to najpopularniejsze zwierzęta domowe na świecie. Zarówno pierwsze jak i drugie są słodkie, piękne i kochające zwierzaki, ale kto jest lepszy? Kogo wybrać?

Od czego zacząć wybierać kota i psa?

Wybierając między kotem a psem, po-pierwsze, należy wziąć pod uwagę następujące pytania: ile czasu będziesz mógł poświęcić swojemu zwierzakowi, ile pieniędzy możesz na niego wydać, a także jaki rodzaj temperamentu preferujesz - kochający wolność i niezależny lub odwrotnie...

Wybierając kota, zastanów się, czy chcesz mieć od hodowcy rasowego malucha, czy uratować jakieś biedactwo ze schroniska dla zwierząt. Jeśli zabierasz już nie kociaka, zastanów się, czy chcesz, aby Twój przyszły ulubieniec spacerował po ulicy, czy został całkowicie oswojony. Należy również pamiętać, że różne rasy mają różne temperamenty. Na przykład, koty syjamskie są inteligentne i zabawne, ale mogą być bardzo hałaśliwe, koty długowłose są dość masywne, a krótkowłose przedstawiciele są zwykle czułe i spokojne. Ale nie warto zapominać, że każdy kot ma swój niepowtarzalny, wyjątkowy charakter, własną osobowość.

Przy wyborze psa pierwszym krokiem jest zwrócenie uwagi na wielkość zwierzęcia. Duże psy, takie jak owczarek niemiecki lub labrador, potrzebują więcej miejsca i wydania więcej pieniędzy na jedzenie i produkty do pielęgnacji. Niektóre rasy, takie jak labradory, corgi i spaniele, są łatwiejsze do szkolenia niż inne i mają bardziej przyjazny temperament. Weź również pod uwagę długość sierści psa, ponieważ te z długim futrem będą wymagały częściej pielęgnacji. Chociaż psy rasowe są popularne, mogą cierpieć na różne problemy zdrowotne i mieć “trudny temperament”, podczas gdy rasy mieszane mają zwykle mniej problemów i są tańsze.

Niezbędne przedmioty dla kota i psa

Koty potrzebują: miski na jedzenie i wodę, specjalnej toalety, kilku zabawek, jakiegoś urządzenia do ostrzenia pazurów i szczotki do czesania wełny.

Psy potrzebują: miski na karmę i wodę, smycz, obroża, legowisko dla psa, zabawki do żucia.

Odżywianie psa i kota

Ilość pożywienia dla kota zależy od jego wielkości, ale te czworonożne zwierzaki nadal wymagają mniej jedzenia niż większość psów. Karma dla kotów może być sucha lub w puszkach. Dorosłe zwierzęta potrzebują od 250 do 300 kilokalorii dziennie.

Ilość karmy dla psów zależy również od wielkości zwierzęcia. Jedzenie jest dostępne w postaci suchej i mokrej. Większość psów potrzebuje od 25 do 30 kilokalorii na 500 gramów wagi zwierzęcia dziennie.

Pielęgnacja kota i psa

Koty szczególnie nie wymagają kąpieli, ale jeśli mają długą sierść, należy je często czesać.

Psy, zwłaszcza te z długimi włosami, muszą być stale monitorowane. Pielęgnacja obejmuje czesanie i kąpiel, a także mycie łap po spacerze.

Zarówno koty, jak i psy mogą zostać zarażone kleszczami, wszami, pchłami i innymi szkodnikami. Jeśli tak się stanie, w takim przypadku konieczne będzie zakupienie specjalnych środków dezynfekujących, aby pozbyć się pasożytów u zwierzęcia. Pamiętaj, że niektóre z tych chemikaliów zawierają szkodliwe pestycydy.

Koty przeciw psów

Zdrowie psa i kota

Średnia długość życia kotów wynosi około 12-14 lat, ale mogą one dożyć 20, a nawet 30 lat. Szacunkowe koszty leczenia kotów wynoszą około 160 dolarów rocznie.Średnia długość życia psów wynosi z reguły od 7 do 14 lat - zależy od rasy czworonożnego przyjaciela: większe rasy mają krótszy cykl życiowy (wynika to z pokrewieństwa z wilkami i ich długości życia). Wiadomo, że najstarszy pies miał 29 lat. Koszty opieki zdrowotnej różnią się w zależności od wielkości i stanu zdrowia zwierzęcia, ale przynajmniej czyszczenie zębów psa i szczepienia kosztują do 200 dolarów rocznie.

Nauka w domu kota i psa

Bardzo często kupując kota okazuje się, że już wie, czym jest żwirek dla kota. A jeśli nie, to dość łatwo go przyuczyć.

Z psami jest trudniej. Muszą być nauczane różnych komend, najczęściej właściciele korzystają z pomocy opiekunów psów. Ponadto psy wymagają socjalizacji, aby mogły się znajdować zarówno wśród ludzi, jak i innych zwierząt. Szkolenie trwa zwykle około 2 miesięcy.

Psy mogą pełnić rolę przewodników, stróżów, są też wykorzystywane w różnych obszarach służb mundurowych do poszukiwania nielegalnych substancji lub ścigania przestępców.

Przestrzeń dla kota i psa

Koty nie potrzebują dużo miejsca do życia, podczas gdy psy zwykle potrzebują dużo miejsca do biegania. Koty mogą spokojnie mieszkać w domu lub mieszkaniu bez ich wychodzenia, ale pieski potrzebują regularnych spacerów, przynajmniej dwa razy dziennie.

Kompatybilność z pracą u psa i kota

Ponieważ psy wymagają więcej uwagi niż koty, nie są bardzo odpowiednie dla osób, które często podróżują lub pracują przez cały dzień. Trudno im zostać samemu w domu przez cały dzień, podczas gdy koty spokojnie radzą sobie w takich okolicznościach.

Gry ogólne dla kota i psa

Koty uwielbiają proste gry, które pozwalają im prześladować i atakować. Z puszystym zwierzakiem możesz bawić się zmiętym zwitkiem papieru, przeciągać taśmą po podłodze lub bawić się w chowanego. Wszystkie zabawki dla kota można zobaczyć na stronie naszego sklepu.

Psy uwielbiają grać w aktywne gry, które pozwalają im biegać, skakać lub gonić za czymś. Lubią też bawić się w wybieranie, przeciąganie liny, chowanego, szukanie czegoś, na przykład, częstowania i wyścigi z gospodarzem.

Więc kto jest lepszy, kogo wybrać? Nie ma jednej odpowiedzi na te pytania. Każdemu właścicielowi będzie pasował swój zwierzak! Ale najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że nie decydujesz się na nabycie miękkiej zabawki, ale pełnoprawnego członka rodziny, więc musisz rozważyć wszystkie “za” i “przeciw”!

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel