Menu

Miski dla kotów: rozmiary, odmiany i jak wybrać odpowiednią dla Twojego ulubieńca

2021-09-14
Miski dla kotów: rozmiary, odmiany i jak wybrać odpowiednią dla Twojego ulubieńca

Każde zwierzę domowe powinno mieć własne naczynia-osobno dla wody i osobno dla żywności. Dlatego obecnie producenci oferują ogromny wybór wygodnych misek dla kotów wykonanych z różnych materiałów. Każda z nich ma swoje własne cechy oraz parametry określające jakość i ważne jest, aby wybrać najbardziej odpowiednią dla swojego zwierzęcia.

W tym artykule przedstawimy Ci informacje o rodzajach misek dla kotów, ich zaletach, wadach, cechach i funkcjach. Dlaczego w procesie wyboru miski należy wziąć pod uwagę rasę kota i jego rozmiar? Postaramy się udzielić wyczerpującej odpowiedzi na to pytanie.

Odmiany misek: zalety i wady

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze miski, jest jakość. Ta cecha wpływa na jej praktyczne zastosowanie i na to, jak długo będzie można jej używać, a ponadto - na zdrowie kota. Jeśli produkt jest niskiej jakości, wówczas toksyczne substancje trafią do żywności, co stanie się typową trucizną dla organizmu zwierzęcia. Aby zapewnić swojemu kotu długie życie, należy bardzo rzetelnie rozważyć wybór tego rodzaju naczyń. Dziś producenci oferują szeroki wybór naczyń, najważniejsze jest, aby rozumieć, co lepiej kupić dla swojego zwierzaka.

Miski metalowe dla kota

Miski wykonane z metalu są lekkie, dźwięczne, mają gumową podstawę, mogą służyć przez długi czas, dlatego są cenione przez wielu właścicieli.

Zalety metalowych misek dla kota:

 • higieniczność;
 • wykonane ze stali nierdzewnej, są całkowicie bezpieczne dla organizmu kota;
 • łatwe do czyszczenia ;
 • powłoka odporna na uszkodzenia.

Wady metalowych misek dla kota:

 • brak dużego wyboru;
 • generują dużo hałasu podczas karmienia suchą karmą dla kota;
 • w takiej misce nie można podgrzać żywności w kuchence mikrofalowej.

Naczynia metalowe mają różne ceny,ale produkty wysokiej jakości wykonane z metalu nierdzewnego są dość drogie.

Miski porcelanowe, ceramiczne a szklane dla kotów

Miski wykonane z takich materiałów są zdobione na różne sposoby, wiele z nich ma bardzo atrakcyjny wygląd. Poszczególni właściciele używają zwykłego spodka lub talerza jako naczynia do karmienia kota. Istnieje możliwość zakupu specjalnego urządzenia wykonanego bezpośrednio do karmienia zwierzęcia - ma wygodny kształt i odpowiednie wymiary.

Zalety porcelanowych, ceramicznych i szklanych misek dla kotów:

 • nie stanowią zagrożenia dla zdrowia;
 • łatwe do utrzymania w czystości;
 • do ich mycia można użyć zmywarki;
 • Ponieważ miski mają dużą masę, kot nie będzie w stanie przesuwać je po podłodze podczas jedzenia.

Wady porcelanowych, ceramicznych i szklanych misek dla kotów:

 • naczynia szklane, ceramiczne i porcelanowe łatwo się biją, dlatego należy je używać bardzo ostrożnie;
 • mocno nagrzewa się podczas podgrzewania w kuchence mikrofalowej;
 • ma wysoki koszt w porównaniu z innymi rodzajami naczyń dla kotów, ponieważ nie są odpowiednie dla każdego.

Jeśli takie naczynia nie pękną przypadkowo podczas użytkowania, będą służyć wystarczająco długo.

Miski dla kotów

Miski plastikowe dla kota

Ten rodzaj misek jest najbardziej popularny, właściciele zwierząt domowych kupują je najczęściej. Produkty są niedrogie, wygodne, lekkie, prawie bezgłośne w czasie użytkowania. Wybór naczyń plastikowych jest naprawdę duży, dostępne są różne kolory i kształty, więc zawsze można wybrać coś odpowiedniego. Jednak przed zakupem warto zapoznać się z istniejącymi wadami, aby nie pomylić się z zakupem.

Wady misek plastikowych dla kota:

 • tanie tworzywa sztuczne nie są bezpieczne dla organizmu zwierząt;
 • z czasem plastik nabiera specyficznego, bardzo nieprzyjemnego zapachu, uwalnia różne substancje, które szkodzą zdrowiu zwierzęcia;
 • szybko wchłaniają różne zapachy z jedzenia;
 • w trakcie użytkowania mogą pękać, zginać się;
 • ze względu na obecność porowatej struktury ten materiał jest sprzyjającym środowiskiem dla rozwoju bakterii ;
 • lekka masa pozwala kotu stale przesuwać miskę po podłodze, co powoduje dodatkowy hałas i denerwuje mieszkańców domu.

Jeśli jednak ten rodzaj miski jest dla Ciebie odpowiedni, lepiej wybrać opcję z wyższej jakości tworzywa sztucznego. Oczywiście kosztuje takie naczynie trochę więcej, ale nie będzie tak szkodliwe dla zdrowia zwierzęcia.

Podwójne i potrójne rodzaje naczyń dla zwierzaków domowych

Do tej pory najbardziej popularne były standardowe miski o zaokrąglonym kształcie i lekko zawyżonych bokach. Jedno zwierzę potrzebuje co najmniej dwóch talerzy-do wody i karmy.

Dlatego opcja z podwójnymi miskami dla kota i potrójnymi miskami jest bardzo aktualna i znacznie upraszcza zadanie. Jest to jednoczęściowa konstrukcja składająca się z kilku pojemników, które są ze sobą połączone i umieszczone w bliskiej odległości.

Czy wygodnie jest używać takiej miski?

Poszczególni właściciele zwierząt nie uważają takiego naczynia za wygodne w użyciu, z oczywistych powodów. Ponieważ miski znajdują się blisko siebie, karma może dostać się do wody i odwrotnie. Ponadto taka miska nie pozwala na podgrzanie w niej jedzenia, a kiedy musisz zmienić jedzenie, również musisz wlać czystą wodę. To dodatkowy kłopot.

Podwójne i potrójne naczynia będą wygodne dla właścicieli, którzy mają wiele zwierząt domowych w swoim domu.

Miseczka-niepyląca dla kota

Ten rodzaj naczyń jest szczególnie odpowiedni dla kotów ze spłaszczonym pyskiem. Ponieważ są wyposażone w specjalną antypoślizgową naklejkę, szerokie boki, które są wygięte do wewnątrz, woda nie rozleje się, a sierść zwierzęcia nie zmoknie.

Miski z podstawką dla kota

Miski te mają jedną charakterystyczną cechę-są bardzo stabilne i jedzenie z nich nie wypada i nie kruszy się na powierzchni podłogi. Istnieje bardzo duży wybór produktów o różnych wzorach. Niektóre mają specjalne mocowanie do ściany, niektóre są mobilne i pozwalają umieścić je na podłodze w każdej części pokoju.

Naczynia z obecnością stojaka są idealne dla dużych kotów. Jeśli zwierzę jest małe, będzie mu bardzo niewygodnie sięgać po naczynie ze smacznym jedzeniem. Jest nawet w stanie odmówić jedzenia z powodu trudnego dostępu do talerza.

Miski interaktywne z kolcami dla kota

Miski tego rodzaju służą pomocą w rozwoju zwierzaka. Mają okrągłe kolce, między nimi kot będzie musiał zdobyć jedzenie łapą. Dzięki tym naczyniom naturalne instynkty zwierzęcia są stymulowane, co jest szczególnie przydatne dla tych, którzy nie chodzą często na spacery.

Takie karmniki są również zalecane dla kotów, które są podatne na przejadanie się i późniejszą otyłość. Przyczyni się do treningu zwierzęcia, ponieważ tutaj musisz wykazać się zwinnością i pomysłowością, aby dobrze zjeść. Wiele zależy od jego zachowania, aktywności, wtedy to naczynie stanie się interesujące i przydatne.

Czym są labirynty żywności dla kota?

Labirynty żywności to wyspecjalizowane naczynia do karmienia zwierząt domowych,które zmieniają standardowy posiłek w ekscytującą grę! Proces ten szybko przykuwa uwagę zwierzęcia, wpływa pozytywnie na rozwój, a ponadto poprawia aktywność fizyczną, psychiczną i jakość życia zwierząt znacznie wzrasta.

Jest to dobrze zaprojektowany projekt, który ma dużą liczbę różnych zakrętów, otworów, wysokich boków, które łączą się w mały i nieco skomplikowany labirynt. Między nimi możesz umieścić jedzenie, tylko że nie można go po prostu zjeść:pupil będzie musiał zdobyć jedzenie łapą, wykazać się sprytem.

Naczynia automatyczne z dozownikiem dla kota

Te podajniki samochodowe są wygodne dla właścicieli, którzy nie mają możliwości karmienia zwierzęcia odpowiednią liczbę razy dziennie. Są to skomplikowane urządzenia wyposażone w automatyczny mechanizm, który podaje jedzenie za pomocą przedziału dozującegoznajdują się w nim zapasy żywności na jeden dzień.

Podajniki samochodowe dla kociej karmy są podzielone na rodzaje, każdy ma określoną zasadę działania:

 • mechaniczne;
 • elektroniczne;
 • elektroniczne z obecnością różnych komórek.

Opcje mechaniczne charakteryzują się zasadą podania określonej ilości jedzenia do pustej miski. Konstrukcje elektroniczne są wyposażone w program instalacyjny,dzięki któremu właściciel może ustawić określony czas, zgodnie z którym podawana jest karma. W urządzeniach z obecnością komórek, żywność jest dozowana w określonej ilości ,więc gdy nadejdzie odpowiedni czas, karma podaje się z komórki do miski zwierzaka.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi