Opieka nad kotem po sterylizacji

Następnie porozmawiamy o tym, jakie działania należy podjąć po takiej operacji dla kota.
Sterylizację zawsze przeprowadza się w znieczuleniu, dlatego pierwszego dnia należy mieć oko nad kotem. Trudno będzie mu się samodzielnie poruszać, więc przysuwaj bliżej miski z jedzeniem i wodą. Po operacji Twój zwierzak nie będzie w stanie kontrolować własnej temperatury ciała, dlatego staraj się cały czas utrzymywać kota w cieple (przykryj go kocem, upewnij się, że nie wydostał się stamtąd).
Po operacji Twojemu kotu może być potrzebny kurs antybiotyków. Jeśli nie wiesz, jak samodzielnie wykonywać zastrzyki, zabierz go do kliniki weterynaryjnej lub wezwij lekarza do domu. W przypadku transportu upewnij się, że Twój zwierzak nie zamarznie. Konieczne może być opatrzenie szwu specjalną maścią (w ten sposób rana goi się szybciej, a kot będzie mógł szybciej wrócić do normalnego trybu życia). Pamiętaj, aby założyć ochraniacz na swoim zwierzaku, aby nie lizał rany.

Sterylizacja zmienia tło hormonalne kota, więc nie dziw się, jeśli zmieni się jego zachowanie lub waga. Znajdź dla niego nowe, wysokiej jakości jedzenie. Twój zwierzak być może nie będzie chciał od razu jeść nowej karmy dla kota, więc trenuj go stopniowo, dodając codziennie coraz więcej nowego pokarmu do jego zwykłej karmy.
Najważniejsze, czego się od Ciebie wymaga, to uwaga. Baw się jak najczęściej ze swoim zwierzakiem, ganiaj go i opiekuj się nim. Wszystko to pomoże kotu zachować dobrą kondycję, nie przybierać na wadze i szybko rozpocząć codzienne czynności życiowe.