Menu

Pies sam w domu — jak osłodzić pupilowi samotność?

2022-10-26
Pies sam w domu — jak osłodzić pupilowi samotność?

Nawet dorosłe i dobrze wychowane psy, kiedy zostają same w domu, czują się samotnie i też niepewnie, ponieważ nie wiedzą, gdzie wychodzi ich opiekun, dlaczego nie zabiera ich ze sobą i czy w końcu wróci. Jeśli zależy Ci więc na dobrym humorze swojego zwierzęcia, jego pogodnym nastroju i ogromnym zaufaniu do Ciebie, warto zastanowić się nad rozwiązaniami, które pomogą osłodzić mu samotność. Mamy pewność, że przynajmniej niektóre z pomysłów na to, co dla psa gdy zostaje w domu, przedstawione w tym artykule, okażą się dla Ciebie przydatne.

Dlaczego psy się stresują, kiedy zostają same w domu?

Żeby zrozumieć, dlaczego pies sam w domu nie czuje się komfortowo, należy przypomnieć sobie o tym, że przedstawiciele tego gatunku są zwierzętami społecznymi. Oznacza to, że na wolności tworzą stada i żyją w stadach do końca swoich dni. Wcale nie są podobne do kotów, które nawet przez kilka dni mogą zostawać sam na sam ze sobą. Możesz zaprzeczyć mówiąc, że przecież znasz wiele psów, które przez wiele godzin oczekują na właścicieli pozostających w pracy i wszystko jest z nimi w porządku. Tu odpowiemy: tak, oczekują i nawet robią to doskonale, nie psując rzeczy w domu i nie irytując sąsiadów, ale zdecydowanie nie jest to dla nich łatwe i wymaga od opiekunów przepracowania dużej ilości lęków i uprzedzeń swojego pupila.

Częściowo pomóc w rozwiązaniu problemu lęku separacyjnego psa mogą tak zwani petsitterzy — to jak baby sitterzy, tylko dla psów. Za niewielką opłatą specjalista będzie wyprowadzał psa, karmił go i bawił się nim, aby zwierzak nie czuł się samotny. Więc jak wracasz do domu pograj z psem. Przygotowaliśmy listę najlepszych zabaw domowych dla psa.

Jak rozwiązać problem szczekania i wycia psa, który zostaje sam w domu?

Radzenie sobie z lękiem separacyjnym najłatwiej przebiega w przypadku szczeniąt, jednak nawet jeśli zamieszkało u Ciebie dorosłe zwierzę, które boi się zostawać samo, można spróbować samodzielnie wyeliminować niewłaściwe zachowanie. Jeśli te próby okażą się nieskuteczne, najlepiej jest zwrócić się do specjalisty.

Pielęgnacja kota

Oto kilka rekomendacji dla właścicieli, którzy chcą poradzić sobie z lękiem separacyjnym u psa:

  • Zwierzę nie powinno ciągle znajdować się z właścicielem nawet wtedy, gdy przebywa on w domu: warto pokazać ulubieńcowi sposoby na samodzielną bezpieczną zabawę;
  • Zarówno wyjście właścicieli z domu, jak i powrót nie powinny wywoływać u psa skojarzeń z czymś nadzwyczajnym: powinien to stać się dla niego rutynowy proces;
  • Przed tym, jak właściciel wyjdzie z domu, powinien zapewnić swojemu psu odpowiednią aktywność fizyczną;
  • Warto też systematycznie ćwiczyć ze zwierzakiem różne triki i sztuczki, gdyż sprzyja to kształtowaniu jego posłuszności.

Jak długo pies może zostać sam w domu?

No właśnie. Mamy zwierzaka, który nie boi się być sam. Ale na jak długo można go zostawić samego w mieszkaniu? Jak twierdzą eksperci The Jeanne Marchig International Centre for Animal Welfare Education, pieski nie powinny pozostawać same na dłużej niż 6 godzin, szczególnie jeśli chodzi o systematyczną rozłąkę z właścicielem.

A czy może pies zostać sam w domu przez 8 godzin? W zasadzie jest to również możliwe, ale wówczas właściciel powinien szczególną uwagę zwracać na stan psychiczny swojego pupila. Dodamy też, że zostanie psa samego w domu dłużej niż przez 12 godzin nie jest możliwe z powodów fizjologicznych.

Co by to mogło być? Poniżej wymieniamy świetne rozwiązania dla psów, które mogą zostać same w domu. Dodamy także, że wszystkie wymienione produkty są dostępne na stronie Unizoo!

Sprawdzone sposoby na umilenie psu samotności

Właściciele, którzy wiedzą, że pies wyje zostając sam w domu, często prowadzą z nim wiele szkoleń, które okazują się nie do końca skuteczne. Jest ku temu prosty powód: nie zostawiają nic, co mogłoby być pomocne dla pupila w osłodzeniu mu rozłąki.

Pies zostaje w domu

Zabawki pluszowe dla psa, który zostaje sam w domu

Wiele psów lubi nie tylko bawić się maskotkami, ale i przytulać się do nich, jeśli zachowują zapach właściciela. Wybierając pluszaki dla psa, obowiązkowo pamiętaj o tym, że nie wszystkie psy mogą bezpiecznie pozostawać sam na sam z taką zabawką: istnieje ryzyko zniszczenia górnej warstwy i podjadania wypełnienia. Jeśli więc Twoje zwierzę jest skłonne do niszczenia zabawek — z tej opcji lepiej jest zrezygnować. Nie należy też zostawiać zwierzakowi dziecięcych maskotek.

Naturalne zabawki, który zostaje sam w domu

Duże kości, którymi piesek nie może się zadławić, jak również miękkie przysmaki można ukryć w różnych częściach pokoju, w których będzie przebywać zwierzak. W ten sposób pewną ilość czasu poświęci na poszukiwanie smaczków, a następnie będzie wypoczywać po aktywnej pracy umysłowej i węchowej.

Zabawki gumowe, który zostaje sam w domu

Masz aktywnego pupila? Piłeczki i podobne zabawki z wytrzymałego kauczuku naturalnego również będą wspaniałymi opcjami. W ofercie Unizoo znajdziesz także wytrzymałe zabawki dla kota innych firm, na przykład gumowe kości do żucia lub piłeczki z przyssawkami.

Zabawki interaktywne i intelektualne dla psów

Tak, tak. Są zabawki interaktywne dla psa, wymagające od psa węchu, uwagi i pracy umysłowej. 20-30 minut spędzonych podczas wyszukiwania pysznych kawałków ukrytych za drzwiczkami i okienkami zastępuje kilkugodzinny spacer. Ciekawą opcją są także interaktywne koła dla psa oraz gry pamięciowe, które uwielbiają psy w każdym wieku i należące do każdej rasy.

Jak przygotować pokój dla psa, który zostaje sam w domu?

Wielu właścicieli zadaje pytania nie tylko o to, jak długo pies może być sam w domu, ale także, czy wymaga specjalnego pokoju. Jeśli możesz stworzyć taką możliwość — jest to doskonałe! Pamiętaj także o tym, że w miejscu, gdzie pies będzie przebywał podczas Twojej nieobecności należy:

  • Izolować kosze na śmieci;
  • Usunąć niebezpieczne chemikalia, detergenty i leki;
  • Zabezpieczyć gniazdka elektryczne.
  • Usunąć przedmioty, które pies może przeżuć lub połknąć, takie jak: buty, zestawy do rękodzieła, monety.

Pielęgnacja kota

Innymi słowy, musisz usunąć absolutnie wszystko, do czego Twój pies może się dostać podczas Twojej nieobecności w domu. Zorganizuj specjalne miejsca na toaletę, spanie i zabawę. Zostaw wodę i zabawki do gryzienia, aby Twój pies się nie nudził, a w nagłych wypadkach rozłóż na podłodze stare gazety lub pieluchy.

Podsumowanie

Jak można wnioskować z powyższego, decydując się na psa warto od razu zastanowić się nad tym, czy będzie można poświęcać ulubieńcowi wystarczającą ilość czasu. Co więcej, jeśli dojdzie do koniecznej rozłąki w ciągu dnia, warto zadbać o to, by podczas Twojej nieobecności pies czuł się spokojnie i bezpiecznie, pomocne okażą się różnego rodzaju zabawki.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi