Menu

Prawidłowo zaprojektowane akwarium

2021-08-29
Prawidłowo zaprojektowane akwarium

Akwarium łatwo wpasuje się we wnętrze każdego mieszkania, a ponadto doskonale oczyści i nawilży powietrze w mieszkaniu. Ryby są bardzo bezpretensjonalne, co jest zdecydowanie główną zaletą akwarium. Bardzo ważne jest jednak zaprojektowanie akwarium, aby nie tylko pasowało do wnętrza mieszkania, ale także było odpowiednie dla zwierząt domowych. Dla prawidłowego i pięknego projektu akwarium dla ryb należy wziąć pod uwagę kilka cech.

Przed zakupem akwarium powinieneś zdecydować, które odmiany ryb chcesz mieć w akwarium. Od tego wyboru zależy wystrój wnętrza akwarium i jego kształt. Łatwiej jest wybrać uniwersalne ryby. Takie ryby zapuszczają korzenie w absolutnie każdym domu i nie będą całkowicie kapryśne w karmieniu, a także nie będą wybredne w stosunku do cech środowiska. Należy zrozumieć, że bardzo popularne złote rybki wcale nie wyglądają dobrze w akwariach o kwadratowym lub prostokątnym kształcie. Złote rybki najlepiej umieszczać w akwariach o okrągłym lub owalnym kształcie. Natomiast przeciwnie, duże ryby, takie jak sumy, wyglądają lepiej w akwariach o ostrych krawędziach: kwadratowych lub prostokątnych.

kwadratowe akwarium

Ponadto do dekoracji akwarium potrzebne będą ozdoby. Należy tylko zrozumieć, że nie wszystkie rodzaje ryb są odpowiednie dla tych lub innych wypełniaczy dekoracyjnych. Aby to zrobić, początkujący właściciel akwarium powinien przestudiować specjalistyczną literaturę. Zdobyta wiedza pomoże nie zaszkodzić zdrowiu ryb. Po wybraniu ryb musisz pomyśleć o tym, jak zaprojektować akwarium, aby było nie tylko domem dla ryb, ale także pięknie uzupełniało wnętrze mieszkania. Aby to zrobić, musisz dowiedzieć się, jakie rodzaje akwariów są odpowiednie dla wybranych ryb, a także przestudiować dodatki do akwariów (sprawdź rozdział akwarystyka).

Akwaria okrągłe i owalne

Tego rodzaju akwaria najlepiej nadają się do złotych rybek lub innych egzotycznych i rzadkich osobników o jasnym wyglądzie. Wyposażenie akwarium powinno zacząć się od dołu. Na dnie można umieścić małe kamyki, które będą przypominać krajobraz morski. Kamyki wykonane ze szkła lub plastiku najlepiej nadają się do tego typu akwarium. Są lekkie, więc rozkładają się równomiernie na powierzchni nierównego dna akwarium. Kamienie naturalnego pochodzenia nie powinny być używane w akwariach o tym kształcie, ponieważ mogą poważnie uszkodzić szkło od wewnątrz. Kamyki przed umieszczeniem na dnie akwarium należy dobrze zagotować, aby nie doprowadzić do infekcji i bakterii. Jeśli infekcja dostanie się do akwarium, ryby chorują i umierają. Kamyki mogą być używane w różnych kształtach i kolorach. Powstałe akwarium z pewnością przyciągnie uwagę. Możesz je uzupełnić kilkoma muszlami, najważniejsze jest, aby nie przeciążać małej przestrzeni akwarium. W przypadku małych akwariów wystarczą 2 – 3 muszle.

Ponadto absolutnie wszystkie gatunki ryb potrzebują miejsca, w którym w razie niebezpieczeństwa mogą się ukryć. Takie schronienie będzie nie tylko ozdobą, ale także bardzo ważną częścią życia ryb. Ryby są z natury bardzo płochliwe i odczuwają duży stres czując niebezpieczeństwo ze strony wszystkiego wokół. Schronienie jest jedną z najważniejszych rzeczy w akwarium. Ponadto wewnątrz akwarium powstanie muł niezbędny dla ryb i środowiska, w którym żyją. Duże sklepy zoologiczne mają ogromną liczbę różnych akcesoriów do akwariów, w tym schronień. W przypadku owalnych domowych zbiorników lepiej nadaje się dom wykonany z wieżyczki ze spiczastym dachem. Ponadto przestrzeń akwarium można wypełnić glonami. Najważniejsze jest również, aby nie przesadzać. W okrągłych akwariach lepiej jest używać sztucznych glonów. Powinny być myte razem z akwarium. Podczas urządzenia ważne jest, aby nie zapomnieć o systemie zasilania powietrzem. Istnieje możliwość podświetlenia, ale w takich akwariach jest rzadko używany.

Akwarium dla ryb

Akwaria kwadratowe i prostokątne

Projekt takich akwariów zależy tylko od wyobraźni ich właścicieli. Mogą używać różnych kształtów, kolorów i struktur. W dekoracji możesz użyć kamieni szklanych i plastikowych, a także kamieni naturalnych. Takie elementy można przywieźć z podróży. Prawdziwe kamyki nie są myte i gotowane przed umieszczeniem w akwarium. Na nich możesz umieścić muszle. Ilość, kształt i kolory mogą być całkowicie dowolne. Schrony w kwadratowych akwariach mogą mieć postać statków lub zatopionych zamków z oknami o różnych rozmiarach. Przez nie ryby popłyną do schronu. Można w nich stosować naturalne algi. Będą dobrze wpływać na stan i środowisko ryb. Ponadto należy zauważyć, że niektóre ryby jedzą glony jako pokarm.

W kwadratowych zbiornikach wodnych oświetlenie musi być obowiązkowe. Tutaj możesz użyć małych żarówek lub poprowadzić pasek LED wzdłuż krawędzi ścian. Jako dodatek do projektu możesz użyć gąbek wodnych w postaci gwiazd lub koralowców. Szczegółowa biżuteria będzie wyglądać skuteczniej na dole. System dostarczania tlenu nie powinien być stale włączony. Wystarczy 2 – 3 godziny dziennie, aby ryby poczuły się normalnie. Akwarium powinno być regularnie myte, zwykle odbywa się to co 2 – 3 tygodnie. W kwadratowych zbiornikach wodnych, a także w okrągłych, nie należy myć schronienia z powodu gromadzenia się mułu niezbędnego dla ryb. Akwarium jest doskonałą ozdobą każdego mieszkania. Naprawdę można go umieścić w dowolnym pomieszczeniu, z wyjątkiem kuchni. Tutaj ryby nie będą mogły żyć długo. Natomiast jak najbardziej może to być sypialnia lub salon. W końcu nic lepszego nie uspokaja osoby niż kolorowe ryby pływające w oryginalnym i pięknie zaprojektowanym akwarium.

Podziel się swoim komentarzem z innymi