Menu

Smakołyki dla psa – co warto wiedzieć przed ich podaniem czworonogowi?

2022-10-14
Smakołyki dla psa – co warto wiedzieć przed ich podaniem czworonogowi?

Wielu właścicieli zastanawia się, jakie smakołyki warto dawać psu. Przecież proces szkolenia i edukacji przebiega znacznie szybciej, jeśli zachęcisz swojego czworonożnego przyjaciela przysmakiem! Pozostaje tylko zdecydować: ugotować rarytas samodzielnie czy kupić go w sklepie zoologicznym? Warto też podjąć decyzję, które łakocie przyniosą psu korzyści, a które mogą zaszkodzić zwierzęciu.

Czym są smakołyki dla psów?

Przysmaki dla psów to pyszne smakołyki przeznaczone specjalnie dla czworonogów. To właśnie za pomocą różnego rodzaju frykasów możemy wzmocnić prawidłowe zachowanie naszego pupila lub wyrazić dorosłemu psu naszą miłość. Z takich produktów będzie zadowolony każdy czworonóg — od dużego bernardyna po malutkiego szczeniaka szpica.

Zdaniem kynologów, hodowców, sportowców i opiekunów psów różnego rodzaju psich przysmaki — to ważny, chociaż nie podstawowy element codziennej diety zwierząt żyjących obok człowieka. Pozwalają uniknąć znudzenia karmą, przysparzają radości i dodają przyjemnych chwil do życia każdego psa.

Jakie są rodzaje smakołyków dla psów?

Oferta przysmaków dla psów, dostępna we współczesnych sklepach, jest bardzo obszerna. Ze względu na ich przeznaczenie wyróżnia się takie grupy:

  • Tradycyjne;
  • Zapobiegawcze;
  • Niskokaloryczne;
  • Specjalistyczne, np. wspomagające trawienie;
  • Bezzbożowe;
  • Zawierające witaminy i minerały.

Jeśli nie wiesz, który smakołyk dla psa warto wybrać, możesz skonsultować się z hodowcą (jeśli masz szczeniaka), zwrócić się do weterynarza lub obsługi klienta sklepu. Ważne informacje na ten temat przeczytasz także na profilowych forach internetowych.

Ze względu na kształt i sposób przygotowania psie smakołyki dzieli się na:

Kiedy psom warto podawać smakołyki?

Smakołyki dla psa są produktem niemal uniwersalnym. Warto jednak pamiętać, że w różnych przypadkach i w różnych celach warto stosować odmienne łakocie. Kluczem do efektywnej tresury jest motywacja zwierzaka. Bez niej będzie słabo wykonywać nawet najprostsze polecenia. Jakie smakołyki dla psa do tresury będą odpowiednie? Te, które spełniają kilka ważnych wymagań, a mianowicie:

  • Są naprawdę ulubionym łakociem psa: takim, który pomoże odwrócić uwagę od dowolnego innego pysznego jedzenia;
  • Nie są zbyt duże, a jednocześnie mają kształt i teksturę umożliwiające zabranie ich ze sobą na spacer. Z kolei duże smaczki powinny łatwo się dzielić na drobniejsze kawałki.

Jako smakołyki dla psa do tresury dobrze sprawdzają się liofilizowane przysmaki, a także kruszone płuca wołowe. Są także specjalnie produkowane treserki dla psa o różnych kształtach, rozmiarach i smakach, które podobają się zarówno dorosłym zwierzętom, jak i szczeniętom.

Skuteczne zapobieganie gryzieniu

Przysmaki to jedno z najbardziej skutecznych rozwiązań problemu gryzienia, z którym najczęściej mają do czynienia właściciele szczeniaków (chociaż poniekąd zdarzają się i dorosłe psy, psujące meble i ściany). Do zapobiegania gryzieniu wybierz naturalne produkty do żucia, takie jak: suszone uszy królika, pałeczki ze skóry bydlęcej lub smakołyki dla psów w kształcie hantli, które pomogą odwrócić uwagę pupila od niszczenia Twojej własności. Zdrowe smakołyki wzbogacone minerałami i witaminami są znacznie smaczniejsze i korzystniejsze niż narożnik kuchennej szafki.

Przysmaki dla zdrowia psa

Zarówno kupowane w sklepach, jak i naturalne smakołyki dla psa można wykorzystać, żeby podać zwierzęciu lek. Dobrej jakości przysmaki mogą także pełnić funkcje terapeutyczne: chodzi tu na przykład o przysmaki dentystyczne dla psów, pozwalające zwalczyć takie problemy, jak nieprzyjemny zapach i kamień nazębny. Dentystyczne przysmaki są też wykorzystywane do masażu dziąseł szczeniaków podczas zmiany zębów.

Można spotkać także smakołyki dla psów z chorą wątrobą — tak jak karma, są zaliczane do klasy hepatic. Tego typu smaczki m.in. wspomagają dobry apetyt zwierzęcia. W większości sklepów internetowych są dostępne również przysmaki hypoalergiczne: miękkie i twarde.

Pies je

Różne przysmaki na różne potrzeby

Współczesna oferta przysmaków dla psów obejmuje także smakołyki dla psiaków o szczególnych potrzebach, na przykład:

  • Dla psów, które mają skłonność do szybkiego przybierania na wadze, zaleca się wybór przysmaków odpowiednich do kontroli masy ciała, w tym: drobiu, jagnięciny lub wołowiny. Te rodzaje mięsa są chudym źródłem białka;
  • Jeśli masz bardzo aktywnego psa, warto postawić na przekąski o dużej zawartości mięsa, na przykład — suszone filety i mięsne paski;
  • Jeśli Twój zwierzak ma wrażliwy układ pokarmowy, wybieraj pokarmy, które nie obciążają przewodu pokarmowego, takie jak przysmaki z królika lub drobiu.
  • U właścicieli psów białowłosych świetnie sprawdzają się wysuszone uszy królika i niewodniste smakołyki, które pomogą uniknąć brązowych plam, tworzących się na sierści z powodu niewłaściwego odżywiania.

Wybierając przysmak dla psa, każdy z nas chce, żeby był najlepszy. Czyli jaki?

  • Przysmak powinien podobać się psu;
  • Podanie i przechowywanie przysmaku powinno być wygodne dla właściciela;
  • Smaczki w żaden sposób nie powinny szkodzić zwierzakowi;
  • W składzie łakoci powinny być elementy, których zwierzę nie otrzymuje na co dzień.

Jakie smakołyki są lepsze: domowe czy te kupione w sklepie?

Ostatnio bardzo popularne są domowe smakołyki dla psa. Jeśli interesuje Cię, jak zrobić smakołyki dla psa — warto zajrzeć do Internetu. Znajdziesz tam sporo przepisów na smakołyki dla psa, z których możesz wybrać takie, które zasmakują Twojemu czworonogowi. W większości przypadków domowe i sklepowe produkty marki premium mają podobną jakość, ale jednocześnie te fabryczne mają pewne zalety:

  • Nie trzeba poświęcać czasu na ich przygotowanie;
  • Podaje się psu dokładnie odmierzoną dla niego dawkę;
  • Można jednocześnie kupić kilka podobnych kształtem i teksturą smaczków o różnych smakach;
  • Można nabyć produkty przeznaczone dla psów z alergią.

Naturalne smakołyki dla psów

Często zastanawiając się nad tym, jakie smakołyki dla psa wybrać, właściciele decydują się na przysmaki naturalne. Jest to dobre podejście, gdyż tego typu produkty w większości są bezpieczne dla zwierzęcia, a jednocześnie bardzo podobają się psom.

W ofercie sklepu Unizoo znajdziesz najzdrowsze i najbardziej polecane przekąski w postaci na przykład wysuszonej skóry wołowej. Żwacze (prszysmaki wolowe dla psa) są pełnowartościową przekąską ze względu na swoją formę konserwacji — suszenia. Dzięki tej metodzie zachowują praktycznie 80% swoich wartości odżywczych. Dla człowieka zapach żwaczy może być nieprzyjemny, a to przez bakterie symbiotyczne, jednak u naszego pupila usprawniają pracę jelit. Suszone uszy wieprzowe, wołowe, królicze uszy z sierścią lub bez, uszy jelenia, kurze łapki, prażone ryjki wieprzowe, suszone małżowiny, suszone żołądki drobiowe zawierają mało tłuszczu, mają w sobie witaminy A, E, D3, białko, związki mineralne jak fosfor, wapń, żelazo, magnez — wpływają one na metabolizm, wzrok, rozwój, skórę, sierść, oraz zapobiegają biegunkom i zaparciom u naszych psów.

Często zadawane pytania na temat smakołyków dla psa

▶️ Czy smakołyki dla psów w różnym wieku powinny być odmienne?

Tak, jak najbardziej. Co więcej, przysmaki warto dobierać uwzględniając wagę zwierzęcia. Dla dużych i średnich ras, które potrzebują sporej ilości składników odżywczych, są produkowane smakołyki dla psów o zwiększonej gęstości energetycznej i większych rozmiarach. Dla psów małych ras powstają specjalne suplementy o niewielkich rozmiarach, których skład nie uszkadza zębów i przewodu pokarmowego. Istnieją również specjalne przysmaki dla szczeniąt, które zawierają kompleks przydatnych pierwiastków śladowych niezbędnych do zdrowego rozwoju i wzrostu.

✅ Ile smakołyków dziennie można podawać psu?

Zaleca się, żeby czworonogi dostawały maksymalnie 10% przysmaków w stosunku do całości jedzenia, które spożywają dziennie, resztę powinna stanowić dobrej jakości pełnowartościowa karma. Podając zwierzęciu nawet najlepsze smakołyki dla psa warto pamiętać o tym, że mogą prowadzić nie tylko do pojawienia się u pupila nadwagi: nadmiar witamin, minerałów, makroelementów, mikroelementów jest tak samo szkodliwy jak niedobory składników odżywczych w diecie.

▶️ ️Jak poprawnie podawać psu przysmaki?

Przysmaki warto podawać zwierzęciu, które już zjadło swoje podstawowe jedzenie i nie jest głodne. Warto stopniowo wprowadzać smaczki do odżywiania psa, obserwując, czy nie wywołują one podrażnienia żołądka i jelit, alergii pokarmowej itp.

Podsumowanie

Jeśli posiadasz psa, obowiązkowo zapewnij mu nie tylko dobrej jakości karmę i wesołą zabawę, ale także łakocie. Dobre smakołyki dla psa będą jednym z tych elementów, które pomogą Ci budować mocne i przyjacielskie relacje z Twoim pupilem, wesprzeć jego zdrowie, a także zapewnić mu codzienną aktywność. Najważniejsze — wybieraj dla zwierzaka to, co najlepsze, nie zapominając jednocześnie o jego preferencjach pokarmowych.

Jaki smakołyk dla psa wybrać? Przygotowaliśmy ranking Top-10 najlepszych smakołyków dla psów w ofercie Unizoo.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel