Menu

Rodzaje żółwi domowych

2021-08-15
Rodzaje żółwi domowych

Żółw czerwonolicy

To najczęstszy gatunek żyjący w polskich akwariach, brązowo – zielony żółw z czerwonymi policzkami, który przybył z Ameryki. Ten żółw jest wszystkożerny, bezpretensjonalny, ma jasny wygląd – te cechy są w nim cenione przez wielu akwarystów. Samce są o połowę mniejsze niż samice, ale ich ogon jest gęstszy i grubszy. Sporządzenie diety żółwia czerwonowatego nie stwarza trudności dla współodkrywcy. Żywi się rybami, ślimakami, stosuje się pokarm roślinny – wszelkiego rodzaju warzywa, glony, owoce. Spożywana żywność nie musi być poddawana wstępnej obróbce cieplnej, może być to surowa żywność. Dla odmiany możliwe jest stosowanie specjalnych suchych pasz. Żółw czerwonolicy jest bardzo piękny i wcale nie agresywny, co czyni go idealnym zwierzakiem dla rodzin z dziećmi. Należy jednak pamiętać, że do jego utrzymania potrzebne jest duże, o objętości dwustu litrów, akwarium o idealnej temperaturze.

Żółw piżmowy

Jest najmniejszym ze wszystkich żółwi domowych. Niezwykle rzadko może dorastać do 14 – 15 cm. Żółw piżmowy ma ciekawy kolor – na szyi ma jasne paski, które w przeciwieństwie do ciała o ciemnym, monochromatycznym kolorze nadają kontrast ogólnemu wyglądowi zwierzęcia. Jego utrzymanie i opieka wymagają minimalnego wysiłku i ogólnej wiedzy, jest to najbardziej bezpretensjonalne zwierzę. Żółw piżmowy jest absolutnie wszystkożerny, jego menu obejmuje małe skorupiaki, narybek, sałatę, mniszek lekarski, wodorosty. Jedynym wymogiem jest ich wszystkożerności – lepiej trzymać ryby akwariowe i rośliny z dala od żółwia piżmowego, w przeciwnym razie z przyjemnością zje je na obiad. Podobnie jak inne gady prowadzące półwodny tryb życia, potrzebują wystarczającej ilości wody z wyspą do ogrzania i odpoczynku.

Żółw kaspijski

Żółw kaspijski

Jest brązowym lub zielono – brązowym żółwiem z płaską owalną skorupą. Dla niewielkiego kontrastu na głowie i łapach znajdują się żółte paski. Jego optymalnym miejscem do życia jest duże akwarium. W środowisku naturalnym żyje w pobliżu wody, więc jakość i parametry wody nie są czynnikiem decydującym, ale nadal zaleca się trzymanie żółwia kaspijskiego w czystej wodzie. Gad może jeść zarówno rośliny, jak i mięso, a średnia długość życia wynosi 30 lat.

Żółw mułowy

Ten żółw jest dość mały, ale ma skomplikowany wygląd. Mała owalna skorupa kontrastuje wielkością z nieproporcjonalnie dużą głową i łapami, dlatego wśród innych żółwi jest uważany za karła. Nie rośnie więcej niż 17 centymetrów długości. Lepiej jest obserwować żółwie mułowe lub, jak się je nazywa, żółwie kijane z bezpiecznej odległości i bez konieczności ich dotykania, zwłaszcza przez dzieci, ponieważ za niezwykły wygląd gady te są nagradzane zębami, które mogą powodować poważne głębokie rany. Dieta takich żółwi obejmuje głównie surowe mięso, ryby i skorupiaki, nie będą miały nic przeciwko specjalnej suchej paszy. W przeciwieństwie do swoich wybrednych braci są zadowolone z objętości akwarium tylko 50 – 110 litrów.

Żółw bagienny

To żółw o dość nudnym kolorze i nieokreślonym wyglądzie – ale jest jednym z najczęstszych mieszkańców domowych akwariów. Powody tego są trzy: po pierwsze, takie gady są w wolnej sprzedaży, po drugie, nie wymagają specjalnej opieki, a po trzecie, żywią się rybami i roślinami. Przy odpowiedniej pielęgnacji żółw bagienny może dorastać do 36 centymetrów. W naturalnym środowisku czasami opuszcza staw przez długi czas, więc nie wymaga dużej ilości wody do utrzymania, ale akwarium powinno mieć co najmniej 100 – 120 litrów i mieć dość dużą wyspę, która zajmuje 40 – 50% całej powierzchni. Reżim

Podziel się swoim komentarzem z innymi