Menu

Szelki czy obroża?

2020-11-12
Szelki czy obroża?

Co jest lepsze – szelki czy obroża?

O czym marzą czworonożni przyjaciele oprócz smakołyków dla psa i pieszczot właściciela? Oczywiście o spacerach! Otwiera się przed nimi cały świat - świat zapachów, przyjaciół, przygód i wolności. Kiedy zwierzę widzi, że właściciel bierze w ręce obrożę i smycz - to dla niego najszczęśliwszy moment, bo nastąpiła pora na spacer. Ale obroża nie zawsze uszczęśliwia zwierzaka, jest rodzajem ograniczenia wolności, a czasem źródłem bólu. Wtedy właściciel może się zastanowić, co jest lepsze na spacer ze zwierzakiem - szelki czy obroża?

Wybór zależy od wielu czynników - rasy psa, stopnia jego posłuszeństwa, wychowania, a nawet stanu zdrowia. Aby pomóc Ci w wyborze amunicji dla Twojego czworonożnego przyjaciela, proponujemy zapoznać się z ich zaletami i wadami.

W sklepach zoologicznych wybór obroży dla psów jest ogromny i zróżnicowany - skórzane, płócienne i nylonowe; z taśmami odblaskowymi, świecącymi i z różnymi zdobieniami. Jednak ostatnio wielu właścicieli psów przechodzi na inne akcesorium do chodzenia na spacer - szelkę, która jest uważana za mniej traumatyczną dla czworonożnych przyjaciół.

Szelki dla psów

Ostatnie badania wykazały, że obroże dla psów silnie obciążają kręgi szyjne i mięśnie pleców. Takie obciążenia nie przechodzą bez pozostawiania śladu, powodują bóle i zawroty głowy u zwierząt, prowadzą do chorób kręgosłupa i problemów z tarczycą. Ale podczas korzystania z szelek obciążenie jest przenoszone na klatkę piersiową, podczas gdy kręgosłup jest rozładowany. Taki rozładunek jest niezbędny dla zwierząt z problemami układu mięśniowo-szkieletowego, obroże są dla nich przeciwwskazane, a odpowiednie są tylko szelki:

  • jeśli zwierzę cierpi na choroby stawów - spondylozę, dysplazję stawów biodrowych, artretyzm, artrozę itp.
  • jeśli zwierzę ma zbyt długi kręgosłup - jamniki, bassety itp.

Szelki mocowane są do klatki piersiowej i ramion. Wysokiej jakości szelki dla psów są wykonane z miękkich materiałów, takich jak zamsz, nylon, miękka skóra, welur lub galonu. Nie psują wyglądu zewnętrznego sierści, nie pierzą jej, nie plączą się i nie wyciągają sierść. Najbardziej jedwabista i delikatna sierść pozostanie bezpieczna i zdrowa. Odpowiednio dobrana szelka nie wgryza się w skórę i nie naciera jej.
W przeciwieństwie do obroży, karabinek na smyczy dla psa mocowany jest do kółka na plecach, a nie w obszarze szyi. Jeśli podczas spaceru zwierzak zacznie ciągnąć w kierunku interesującego go obiektu, znacznie łatwiej będzie go trzymać za szelki. Obroża wgryza się w skórę, blokuje oddychanie i powoduje odpowiednią agresywną reakcję, ale szelka niezawodnie trzyma, jednak nie powoduje takiego bólu. Chodzenie na spacer w szelkach jest zawsze spokojniejsze i bardziej relaksujące zarówno dla właściciela, któremu jest łatwiej utrzymać i kontrolować pupila, jak i dla psa, który nie odczuwa dyskomfortu i bólu.

Co jest odpowiednie dla małych ras psów – szelki czy obroża?

Małe dekoracyjne psy to zwierzęta, które rzadko są wychowywane i tresowane, którym wybaczają wszystkie psoty i znoszą rozpieszczanie. Rzadko kiedy jakiś mały pies idzie obok swojego właściciela, niekwestionowanie wykonując komendy. Częściej pojawia się inny obraz - miniaturowy cud biegnie z boku na bok, ciągnąc smycz po brzegi i zmuszając właściciela do ciągłego ciągnięcia go.

Teraz wyobraź sobie, że założysz obrożę na tak niespokojne stworzenie... W rezultacie otrzymujemy sapiące zwierzę, które odczuwa silny dyskomfort z powodu nacisku obroży na szyję, nie wspominając o możliwych problemach zdrowotnych - od zewnętrznych urazów na skórze po urazy kręgów szyjnych. Jeśli mały zwierzak nie słucha swojego właściciela podczas spaceru, najlepiej zaopatrzyć się w szelki, które przy szarpaniu i ciągłym ciągnięciu smyczy wyrządzą znacznie mniej szkód.

Co jest lepsze dla psów średniej wielkości – szelki lub obroża?

Dla psa średniej wielkości odpowiednia jest zarówno obroża, jak i szelki. Dla wygody właściciela zaleca się zakup obu tych przedmiotów, używając ich w razie odpowiedniej potrzeby.
Podcas nauk, tresur i podrozy w transporcie wystarczy obroża. Pozwala utrzymać zwierzaka w tonusie. Zbędne ruchy i szarpnięcia powodują dyskomfort, a nawet ból zwierzęcia. Dlatego w obroży psy zachowują się bardziej powściągliwie, łatwiej jest je kontrolować i skierowywać.

Podczas codziennych spacerów możesz obejść się szelkami, które pozwolą Twojemu pupilowi poczuć się bardziej komfortowo, pewnie i swobodnie.

Co jest odpowiednie dla psów dużych ras – szelki czy obroża?

Duże psy w szelkach są niezwykle rzadkie zjawisko. Właściciele czworonożnych gigantów preferują obroże, a czasem ostre obroże. To one pozwalają w pełni kontrolować zwierzę, które jednym szarpnięciem jest w stanie “położyć” osobę na ziemię i przeciągnąć znaczną odległość.

Dla psów dużych ras produkowane są również szelki dla psów, przeznaczone do określonego sportu - psich zaprzęgów, weight pullingu i innych.
Każdy właściciel samodzielnie decyduje, jaką amunicję wybrać dla swojego zwierzaka, biorąc pod uwagę jego temperament i stan zdrowia. Najważniejsze, aby nie pomylić się z rozmiarem szelek lub obroży dla zwierzaka. Od tego zależy nie tylko komfort zwierzęcia podczas spaceru, ale także jego bezpieczeństwo. Luźne, “zwisające” szelki lub obroża mogą zsunąć się w najbardziej nieodpowiednim momencie, a ciasne mogą spowodować poważne obrażenia.

Dbanie o obroże i szelki jest bardzo proste. Wyroby skórzane przeciera się szmatką zamoczoną w ciepłej wodzie, zamszowe czyści się szczotką, a tekstylne są prane ręcznie lub w pralce (zgodnie z zaleceniami producenta).
Jeśli nadal masz wątpliwości, czy szelki lub obroża nadają się do chodzenia ze swoim zwierzakiem na spacer, skonsultuj się z weterynarzem lub doświadczonym opiekunem psa.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel