Menu

Utrzymanie kotów perskich

2021-08-13
Utrzymanie kotów perskich

Kot rasy perskiej żyje z ludźmi od dłuższego czasu. Trzeba bardzo dbać o te piękności, ale warto. Jak poznać persa? Ta rasa ma wystarczająco dużo cech, więc każdy, nawet osoba, która nie jest zainteresowana kotami, może odróżnić kota perskiego od każdego innego. Wszystkie persy mają jedwabisty długi płaszcz z grubym puchem. Taka sierść może jednak występować w różnych rasach kotów. Ale wciśnięty i zadarty do góry nos i okrągłe duże oczy są naprawdę zarezerwowane tylko dla persów. Z tego powodu wydaje się, że zawsze są czymś nieco zaskoczone lub zirytowane.

Przez wiele dziesięcioleci hodowano ogromną liczbę odcieni kolorów sierści kotów rasy perskiej. Waga poszczególnych dorosłych osobników tej rasy może osiągnąć 7 kg. Panuje przekonanie, że rasa ta jest nieprzyjazna i mściwa, a winą tego jest prawdopodobnie wyraz „twarzy" kotów perskich. W rzeczywistości persy są przyjazne i uległe. Właściciele twierdzą, że koty perskie uwielbiają bawić się z małymi dziećmi. Ale trzeba pamiętać, że nadal jest to kot. A one, jak wiadomo, chodzą same. Więc przedstawiciel tej rasy potrzebuje dużo wolności i przestrzeni osobistej. A poza tym koty perskie są jak wszystkie koty: bardzo niezależne i wymagają szacunku od swojego właściciela.

Opieka nad kotami tej rasy nie ma jednoznacznych zaleceń dotyczących karmienia. Ale jeśli właściciele podejmą decyzję o karmieniu kota z ludzkiego stołu, muszą monitorować równowagę witamin, białek i minerałów w diecie kota. Jeśli codzienna karma będzie składać się tylko z mięsa i ryb, zewnętrzna część kota zacznie się szybko pogarszać: sierść przestanie świecić, a przypadki jej wypadnięcia nie są rzadkie. Ponadto kot perski na takiej karmie staje się ospały, smutny i mało zabawny.

Zabawki dla kota

Wełna, nawet przy zrównoważonej diecie, wymaga starannej pielęgnacji. Raz w miesiącu koty perskie należy kąpać (trenując od dzieciństwa). W aptece weterynaryjnej można wybrać szampon dla kota odpowiedni dla tej rasy, gdyż jedwabistość wełny, jej odporność na tworzenie kołtunów i czesanie będą zależeć od jakości i składu szamponu. Kot (zwłaszcza wykastrowany) musi być częściej kąpany, ponieważ jego gruczoły łojowe wydzielają niezbyt przyjemny zapach. Przed kąpielą persy są czesane, a następnie dokładnie spłukiwane ze wszystkich pozostałości detergentu. Po mokrych zabiegach należy zająć się uszami kota. Nie ma tu wiele pracy. Dziś można kupić różne środki do czyszczenia uszu kota. Dlatego wystarczy bawełniany krążek zwilżony specjalnym produktem, aby wytrzeć małżowiny uszne kota.

Oczy persów powinny być szczególnie pielęgnowane. W sprzedaży są specjalne chusteczki nawilżane do pielęgnacji oczu kotów rasy perskiej. Należy zmoczyć kąciki oczu uwalniając je od nagromadzonej wilgoci z przewodów łzowych. Właściciel musi szczególnie uważać na przezroczystość łez. Jeśli łzy są mętne, trzeba pilnie skonsultować się ze specjalistą. Jeśli oczy mają wysuszone wydzieliny, są one najpierw zwilżane, a następnie bardzo ostrożnie usuwane, nie powodując niepokoju u zwierzęcia.

Trzeba także uważać na pazury. Muszą być przycinane, a czasem piłowane. Lepiej jest przeprowadzić tę procedurę, gdy kot właśnie jadł. W tym czasie zgadza się na wiele rzeczy. Należy pamiętać, że ludzkie urządzenia do manicure nie nadają się do tych celów. Konieczne jest zakupienie specjalnych szczypiec i pilników w aptece weterynaryjnej. Eksperci zalecają wykonanie tej procedury po raz pierwszy w klinice.

Domowe utrzymanie kotów rasy perskiej obejmuje obowiązkową fryzurę. Prostsze i bardziej niezawodne rozwiązanie to będzie profesjonalny koci fryzjer. Ale można się nauczyć strzyc kota w domu, należy do tego kupić specjalny grzebień dla kota, maszynkę do strzyżenia, odżywkę. W przypadku kotów perskich istnieją następujące rodzaje fryzur:

  • dla higieny, która odbywa się w przypadku zbliżającej się operacji lub choroby;
  • dla zaniedbanych zwierząt;
  • dla tzw. piękna.

Dziś istnieje wiele opcji dekoracyjnych fryzur. Perski kot musi być czesany codziennie specjalnym drapakiem dla kota. Najpierw kot drapie się po sierści, a następnie po wzroście sierści. Kot z łatwością zgodzi się na tę procedurę, jeśli zostanie przeszkolony do tego od dzieciństwa. Grzebień do czesania powinien być specjalnie zaprojektowany do sierści persów. Może być stalowy z długimi zębami, ale tępy, aby nie zranić skóry.

Kot perski

Ogólnie rzecz biorąc, nie potrzeba tak dużo czasu na wykonanie toalety takiego kota:

  • co 2 – 3 dni kot musi zostać przeczesany (przy regularnej pielęgnacji zajmuje to około 10 minut);
  • co 2 – 3 tygodnie (częstotliwość zależy od płci zwierzęcia) należy umyć i wysuszyć sierść persa (godzina – półtorej godziny, nie więcej);
  • raz na 7 – 10 dni należy oczyścić oczy, uszy kota oraz zadbać o jego pazury (średnio zajmuje to około 15-20 minut).

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi