Menu

Wąż w domu

2021-08-19
Wąż w domu

Coraz częściej definicja „zwierzaka" nie jest określana jako zwykłe koty, psy lub ptaki, ale raczej jako bardzo egzotyczne stworzenia, takie jak gady, płazy, pajęczaki i inne. A właściciele tych wspaniałych zwierząt zapewniają, że węże są zdolne do nie mniej ciepłych uczuć niż pies – przyjaciel człowieka, którego znamy. Teraz miłośnicy takich egzotyków mają ogromny wybór, żółwie, węże i jaszczurki różnych gatunków i rozmiarów, a dla szczególnie odważnych – krokodyle. W domu możliwe jest trzymanie wielu gatunków gadów, ale konieczne jest skupienie się nie na zewnętrznej stronie zwierzęcia, ale na cechach jego charakteru.

Postaramy się opisać główne punkty, na których należy się skupić przy wyborze egzotycznego zwierzaka. Jednym z częstych błędów początkujących jest zdobycie jadowitego węża. Często wynika to z faktu, że wąż w wieku „dziecięcym" wygląda bezpiecznie, a jego rzeczywisty rozmiar i kolor są trudne do wyobrażenia. Idealnym zwierzakiem jest płoza wspinaczkowa i wąż królewski.

Elaphe quatuorlineata czyli wąż czteropasiasty

Wąż czteropasiasty to mały wąż o długości nie większej niż półtora metra. Zęby płozy nie są większe niż kota, więc nie jest w stanie spowodować poważnych uszkodzeń podczas gryzienia. Karmienie płoz jest łatwe. Z przyjemnością jedzą jaja przepiórcze i myszy.

Węże są uważane za bardziej specyficzne gady. Wymagają akwaterrarium, a także warunków do hibernacji. Żaby traktują jako paszę.

Wąż domowy

Boa i pytony są jeszcze bardziej wymagające, potrzebują solidnego odżywiania – królików lub szczurów. A terrarium powinno być nie tylko duże, ale także bardzo trwałe.

W przypadku małych węży wielkość terrarium powinna wynosić co najmniej 110 x 60 x 60 cm, obecność poidła basenowego jest obowiązkowa. Należy wziąć pod uwagę, że większość węży to stworzenia, które nie są przystosowane do naszego klimatu. Niektóre typy mogą wymagać zarówno ciepłej podłogi, jak i ogrzewania sufitu. Ale nie powinieneś zbytnio angażować się w ogrzewanie. Należy pamiętać, że w zbyt wysokiej temperaturze wąż nie będzie rósł i nie będzie mógł się rozmnażać. Konieczne jest również zapewnienie terrarium odpowiedniego oświetlenia. Podczas aranżacji terrarium należy wziąć pod uwagę rodzaj węża. Wąż drzewny będzie zadowolony z obecności gałęzi lub zaczepów. Do kopania węży można użyć ściółki. Zieleń w terrariach nie jest potrzebna, ponieważ roślinność zostanie zmiażdżona.

Węże są drapieżnikami, co oznacza, że muszą być karmione żywym pokarmem. Preferencje gatunkowe podczas karmienia są ściśle brane pod uwagę. Różne gatunki żywią się różnymi pokarmami, zwierzętami. Najmniejsze węże mogą jeść owady i bezkręgowce. Natychmiast po pierwszym linieniu wąż powinien być karmiony dwa razy częściej. Na szczególną uwagę zasługuje to, że woda dla gadów powinna być zmieniana bardzo często. Woda powinna być również ciepła, ponieważ węże używają miski do picia jako basenu. Zachowanie gada należy uważnie obserwować. Nie wolno przegapić chwili hibernacji. Średnio wąż zasypia przez 4 miesiące w temperaturze od 2 do 15 °C.

Ogólnie utrzymanie egzotycznego zwierzaka nie jest tanie. Im bardziej egzotyczne zwierzę, tym bardziej szczególne warunki jego utrzymania. Niektóre gady wymagają nie tylko ogrzewania terrarium, ale także regulatora wilgotności, specjalnej paszy. Gady również wymagają szczepień, a weterynarz herpetolog nie jest tak łatwy do znalezienia. Zamierzasz kupić gada? Lepiej skontaktować się z dużym sklepem zoologicznym, w którym można uzyskać fachową poradę na temat zasad trzymania egzotycznego zwierzaka. Przed zakupem przeczytaj jeszcze raz o wybranym zwierzęciu, cechach gatunku i zasadach utrzymania. Wtedy zagraniczny przyjaciel będzie żył długo i szczęśliwie

Podziel się swoim komentarzem z innymi