Menu

Wegańska dieta dla kota — co warto o niej wiedzieć?

2022-08-04
Wegańska dieta dla kota — co warto o niej wiedzieć?

Niektórzy właściciele decydują się odstawić podawanie swoim zwierzakom mięsa! Co w takim przypadku mogą jeść mruczki i czy takie podejście jest właściwe? O tym wszystkim dowiesz się w dalszej części.

Koty weganie to stosunkowo nowe zjawisko w żywieniu felinologicznym, które pojawiło się w latach 80. i 90. XX wieku. Zarówno wegetariańska dieta dla kota, jak i specjalne suplementy witaminowo-mineralne nie zostały stworzone przez lekarzy weterynarii, ale przez przekonanych wegetarian i co najwyżej ekspertów w dziedzinie żywienia człowieka. Obecnie dieta wegańska dla kotów ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników, a wszyscy ci, którzy zamierzają zmienić system odżywiania swojego pupila powinni uważnie zapoznać się z argumentami każdej ze stron.

Dieta wegańska dla kotów: podstawowe zasady

Czym tak naprawdę jest dieta wegańska dla kota? Nie ma nic bardziej mylnego, aniżeli uważać, że obejmuje ona wyłącznie naturalne produkty pochodzenia roślinnego. W przypadku psów tak mogłoby być, ale w odróżnieniu od psów, koty, które odżywiają się w ramach diety wegańskiej, potrzebują specjalnych suplementów diety. Obowiązkowymi dodatkami, które powinien dostawać każdy zwierzak odżywiający się w ramach takiego systemu są: kwas arachidonowy, witamina A i tauryna.

Są trzy podstawowe zasady diety dla kotów wegan:

  • Całkowite odrzucenie stosowania w diecie kota jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego (mięso, nabiał, jaja, ryby itp.);
  • Stosowanie specjalnych suplementów witaminowo-mineralnych, enzymów, prebiotyków i probiotyków, które mogą odpowiednio zrekompensować brak produktów zwierzęcych w diecie kota;
  • Bieżące kontrole weterynaryjne kotów na diecie wegetariańskiej, w tym regularne badania.

Ważne jest, aby nie mylić diety wegańskiej i wegetariańskiej. Weganizm to całkowite odrzucenie produktów zwierzęcych, podczas gdy wegetarianizm pozwala na spożywanie pokarmów takich jak nabiał i jajka. Także zalecamy przeczytać o diecie BARF dla kota.

BARF dla kota

Jak przestawić kota na dietę wegańską?

Kilka tygodni po przejściu kota na dietę roślinną należy pójść z nim do weterynarza, a następnie raz w miesiącu sprawdzić równowagę kwasowo-zasadową moczu. Jeśli mocz jest zbyt alkaliczny, trzeba zacząć podawać kotu środki utleniające, takie jak: metionina, witamina C i wodorosiarczan sodu. Istnieją naturalne produkty utleniające, takie jak: szparagi, ciecierzyca, brązowy ryż, owies, fasola, kukurydza, brukselka,większość orzechów (z wyjątkiem migdałów i kokosów), ziarna (ale nie proso) i gluten pszenny (używany do gotowania).

Komercyjna wegańska karma dla kotów nie zawsze jest optymalna, ponieważ może brakować w niej niektórych ważnych składników odżywczych, takich jak: metionina, tauryna, kwas arachidonowy, witamina B6 i niacyna. Można je dodatkowo kupić w sklepie zoologicznym.

Kiedy i jak długo korzystać z diety wegańskiej?

Jedynym mocno uzasadnionym powodem przejścia na dietę wegańską dla kota jest alergia pokarmowa. We wszystkich innych przypadkach decyzja o rezygnacji z karmienia zwierzaka mięsem jest podejmowana przez jego właścicieli ze względu na ich poglądy życiowe. Zwolennicy diety twierdzą, że można ją stosować przez całe życie kota, ale na przykład w Wielkiej Brytanii stosowanie tego systemu karmienia jest uważane za przestępstwo. Odpowiednio, jeśli zainteresowała Cię ta dieta, warto dowiedzieć się o niej więcej, a także udać się na konsultację z weterynarzem, który opowie o wadach i zaletach tego typu odżywiania, a po badaniu pupila stwierdzi, czy sprawdzi się u Twojego zwierzaka.

Jakie są zalety diety wegańskiej dla kotów?

Kot — to drapieżnik i wegańskie odżywianie nie jest dla niego naturalne. Warto o tym pamiętać, wybierając dietę dla swojego zwierzaka. Najczęściej na dietę wegańską lub wegetariańską dla kota decydują się właściciele, którzy sami są weganami lub wegetarianami i nie chcą mieć do czynienia z produktami pochodzenia zwierzęcego lub wtedy, gdy kot w ogóle nie toleruje mięsa. Pozytywnymi skutkami takiego wyboru są:

  • Tłuszcz zawarty w mięsie ma niekorzystny wpływ na organizm kota;
  • Wegańska dieta dla kota jest faktycznie jedynym rozwiązaniem dla zwierzaków z alergią pokarmową.

Zwolennicy wegańskiego systemu odżywiania dla kotów argumentują jej zalety także opinią Międzynarodowej organizacji PETA, która swoje działania pozycjonuje jako walkę o etyczne traktowanie zwierząt. Zgodnie z danymi tej organizacji, większość gotowej żywności jest wytwarzana z surowców kategorii „4 D” – niepełnosprawnych, chorych, umierających lub martwych zwierząt. Uważa się, że wiele spośród tych zwierząt jest zarażonych różnymi infekcjami lub zmarło z ich powodu, a więc tego typu mięso i inne produkty nie nadają się do spożycia przez ludzi.

Wegańska dieta dla kota

Dieta wegańska dla kotów: jakie są minusy?

Warto stwierdzić, że dieta wegańska dla kotów ma także sporo wad, więc decydując się na wybór tego typu żywienia swojego pupila warto poważnie się nad tym zastanowić. Otóż, z jakimi ryzykami zdrowotnymi jest związana taka dieta?

  • Białko roślinne alkalizuje mocz u kotów, co prowadzi do powstawania kamieni struwitowych;
  • Trawienie białka roślinnego przez koty odbywa się powoli, w efekcie w organizmie zwierzęcia tworzą się toksyny, co powoduje nadmierne obciążenie nerek i może prowadzić do ich niewydolności;
  • Koty mogą pozyskiwać szereg substancji odżywczych wyłącznie z produktów zwierzęcych. Podstawowymi spośród takich składników są: witaminy A, B12 i D; tauryna, L-karnityna i kwas arachidonowy;
  • Kukurydza i pszenica najczęściej stosowane w wegetariańskiej diecie kotów są poważnymi alergenami, z kolei soja zawiera fitoestrogeny, które mogą zaburzać równowagę hormonalną kota;
  • Koty źle trawią węglowodany, które stanowią podstawę większości diet wegańskich dla zwierząt.

Temat karmienia kotów zawsze pozostanie kontrowersyjny. Istnieje wiele kierunków, opcji diety, sposobów i trybów żywienia. Ogólnie rzecz biorąc, znacznie łatwiej jest zapewnić dietę wegetariańską i wegańską dla psów niż dla kotów. Chociaż są biologicznie wszystkożerne, koty doskonale nadają się do bycia wegetarianami i weganami, pod warunkiem, że otrzymują wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a ich zdrowie jest ściśle monitorowane. Szczególną uwagę należy zwrócić na zdrowie cewki moczowej.

Karma dla kotów wegan

Różne rodzaje karmy dla kotów wegan pojawiły się kilkadziesiąt lat temu i dobrze sprawdzają się dla zwierząt w różnym wieku, szczególnie w połączeniu z rzetelnie dobranymi suplementami diety dla kota. Takie karmy niedługo pojawią się w ofercie sklepu internetowego Unizoo.

Pytania i odpowiedzi na temat wegańskiej dieta dla kota

▶️ Jaka karma dla kotów wegan jest lepsza: przygotowana samodzielnie czy gotowa ze sklepu?

Bardziej zbilansowana i, odpowiednio, lepsza dla zdrowia pupila będzie karma ze sklepu. Oczywiście, chodzi tu o dobrej jakości produkt, zawierający wszystkie składniki odżywcze, niezbędne dla zdrowego rozwoju i życia zwierzęcia. Trudno jest dobrać ich optymalny bilans samodzielnie, dlatego właśnie produkty sklepowe są najczęściej wybierane przez właścicieli stosujących dietę wegańską dla kotów.

✅ Jak często potrzebne są wizyty u weterynarza dla kotów na diecie wegańskiej?

W pierwszych miesiącach po przejściu na dietę bez mięsa należy badać stan zwierzęcia raz na 5-7 dni, następnie są zalecane wizyty u weterynarza co pół roku.

▶️ Jakie są alternatywy dla diety wegańskiej dla kotów?

Dobrą alternatywą mogą stać się karmy standardu human grade. Zawierają mięso odpowiednie dla ludzi — wysokiej jakości i jak najbardziej bezpieczne. Koszt takiej karmy jest porównywalny z kosztem karmy wegańskiej. Ponadto pojawiają się obecnie pokarmy zawierające białko pochodzące od owadów (świerszcze).

BARF dla kota

Podsumowując

Zarówno wegańska, jak i wegetariańska dieta dla kotów nie są obecnie zbyt popularne. Wymagają wiedzy i bardzo odpowiedzialnego podejścia, ponieważ koty są drapieżnikami, a ich układ pokarmowy jest przystosowany do produktów zwierzęcych. Jednak pomimo wielu przeciwników, współczesna weterynaria dopuszcza wegańską dietę dla kotów z odpowiednim podejściem i obecnością witamin i suplementów w diecie kota.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi