Menu

Zima blisko: jak przygotować swojego kota na nadchodzące mrozy?

2023-01-16
Zima blisko: jak przygotować swojego kota na nadchodzące mrozy?

Wraz ze zbliżającą się zimą, wielu właścicieli kotów, zarówno tych żyjących w mieszkaniach, jak i mających możliwość wyjścia na zewnątrz zaczyna się zastanawiać nad tym, jak przygotować swojego pupila do zimy. Wcale nie jest to dziwne, gdyż zachowanie kotów w ciągu roku ulega zauważalnym zmianom i można śmiało przypuścić, że koty zimą potrzebują szczególnej uwagi.

Jak koty czują się zimą?

Zima to senny czas dla kotów (dlatego tak bardzo zazdrościmy futrzakom, które mogą spać spokojnie, gdy szykujemy się do pracy). Aby zwierzę czuło się naprawdę komfortowo, ważne jest, aby temperatura w pomieszczeniu wynosiła 20-25 °C. Oczywiście bezwłose koty, takie jak sfinksy, mogą zmarznąć i będą potrzebować wyższej temperatury. Zwykłe koty (o gęstej sierści i podszerstku) dość dobrze znoszą ujemne temperatury, nawet jeśli wychodzą na krótkie spacery, ale:

 • warto zadbać o poduszki łap kota w zimie;
 • zabezpieczyć podczas silnych mrozów uszy kota, ponieważ nie ma tu wystarczającej linii włosów;
 • w przypadku wychłodzenia, nie można zwierzęcia kąpać.

Jak ustalić, czy Twój kotek marznie? Jest to naprawdę bardzo łatwe – jeśli zwija się w kłębek, całkowicie ukrywając łapki, można z pewnością stwierdzić, że doskwiera mu chłód. Wydłuża się też wtedy długość snu futrzastego przyjaciela – jeśli zwykle wynosi 14-16 godzin dziennie, to w zimie może stanowić nawet 20 godzin!

Czym różni się zachowanie kota w zimie?

Zima to czas, kiedy koty śpią więcej niż zwykle. Mruczki preferują ciepłe miejsca: gdzieś obok baterii, na łóżku pod kołdrą lub we własnym przytulnym legowisku. Nie są to jednak jedyne zmiany. Wraz ze skróceniem długości dnia zmniejsza się też aktywność zwierząt domowych, które rezygnują ze swoich zwykłych zabaw, preferując leniwą drzemkę. Chociaż nie warto zapominać o zabawkach dla kota.

Kot zimą poświęca znacznie więcej energii na utrzymanie temperatury swojego ciała, a więc powinien także mieć wystarczająco dużo źródeł, by móc ją uzupełnić. Dlatego też w okresie jesienno-zimowym koty mają większy apetyt i mogą nawet trochę przytyć.

Karma dla kota

Mieszkające w ogrzewanych mieszkaniach koty w zimie sporo piją – czasami nawet więcej niż latem. Jest to spowodowane suchością w pomieszczeniu, a więc należy zadbać o stały dostęp do wody pitnej dla Twojego mruczka, żeby uniknąć jego odwodnienia.

Zimą mogą wystąpić nowe lub nasilić się już istniejące choroby. Jeśli Twój ulubieniec zaczął kaszleć lub kichać, nie warto zwlekać, tylko najlepiej jest zwrócić się o pomoc do weterynarza – może to nie być tylko zwykłe przeziębienie, ale też niebezpieczny wirus. Z kolei kotki chore na artrozę lub reumatyzm nawet po niewielkim obniżeniu temperatur lub po leżeniu obok zimnego okna mogą odczuwać duży ból. Dla takich zwierząt należy przygotować posłanie przy grzejniku.

Jak karmić kota zimą?

Jak już zostało wspomniane wyżej, w zimie koty wymagają bardziej kalorycznego jedzenia, gdyż powinny odnawiać energię spożytkowaną na ogrzewanie cała. Chodzi tutaj nie tylko o te mruczki, które zamieszkują na ulicach, ale i naszych przyjaciół, którzy nigdy nie wychodzą poza granice mieszkania.

Zimą koty powinny dostawać więcej białka i tłuszczy, a także dodatkowe witaminy i aminokwasy, przede wszystkim biotynę i taurynę.

Pożywne, kaloryczne, bogate w korzystne substancje odżywcze jedzenie dla kotów można kupić na portalu Unizoo.

Pomimo odżywiania dobrej jakości, przed nastąpieniem zimy warto zacząć podawać swojemu ulubieńcowi poliwitaminy. Te najlepsze oczywiście podpowie weterynarz, dobierając suplement odpowiednio do potrzeb Twojego mruczka. Poza tym, zaleca się dodawanie do jedzenia naturalnych produktów, zapewniających zdrowe funkcjonowanie organizmu kota, w tym:

 • iełków pszenicy lub owsa – są zarówno źródłem witamin, jako i produktami ułatwiającymi wydalanie zjedzonej sierści z organizmu;
 • nabiału, będącego źródłem wapnia, a także białka, których zwierzę koniecznie potrzebuje wraz z obniżeniem temperatur, szczególnie jeśli kot bywa zimą na dworzu;
 • ryb (nie częściej niż raz na 1-2 tygodnie) – warto wybrać bogaty w aminokwasy filet z ryby morskiej lub oceanicznej. Ryby koniecznie należy ugotować, a także usunąć z nich ości.

Czy zimowe spacery z kotem to dobry pomysł?

Kotów domowych kategorycznie nie zaleca się wypuszczać na ulicę późną jesienią, kiedy temperatura spada do 8-10 ℃. Natomiast mruczki, które mają systematyczny dostęp do spacerów na ulicy (te najczęściej mieszkają w prywatnych domach) dobrze poradzą sobie nawet z dużym mrozem, a jeśli poczują, że futro nie chroni ich odpowiednio, na pewno wrócą do domu. Warto mieć to na oku, a kiedy futrzasty przyjaciel wróci, wpuść go, żeby się rozgrzał, a także zapewnij dla niego wystarczająco kaloryczne pożywienie.

Pamiętaj, że na zimowe spacery warto pozwolić wyłącznie kotom zdrowym, systematycznie otrzymującym dobre jedzenie.

Koty po przebytej chorobie, zwierzęta starzejące się, a także kocięta nie są w stanie odpowiednio odeprzeć przeziębienia i inne choroby, dlatego nie warto pozwalać im na zimowe spacery.

Jeśli jednak zdecydujesz się na kocie zimowe spacery, zadbaj o to, by nie trwały zbyt długo, a jeśli zwierzę nie żyje stale na zewnątrz, warto prowadzić je na smyczy, gdyż ułatwi to kontrolę czasu jego przebywania na zewnątrz.

Jak przygotować kota na zimę

Jakich rzeczy dla kota będziesz potrzebować w zimie?

Lista produktów, które warto kupić dla swojego mruczka przed nadejściem zimy jest dość obszerna, ale nie warto się bać wydatków z nimi związanych. Wszystkie wymienione produkty pozwolą wydłużyć życie Twojego ulubieńca, uczynić go bardziej wesołym i aktywnym. To, bez żadnych wątpliwości, jest przecież bezcenne!

Legowisko lub domek dla mruczka

Najważniejszym produktem, w który należy się zaopatrzyć, jest zimowy domek lub legowisko dla kota. Kupienie go jest konieczne niezależnie od tego, czy Twój mruczek mieszka w domu, czy też na ulicy. Podstawowy wymóg wobec takiego produktu – miejsce dla kota powinno być ciepłe i wygodne, a jeśli zamierzasz postawić legowisko w domu, także estetycznie prezentować się we wnętrzach. Najlepszą opcją są domki ocieplone od wewnątrz materiałem termoizolacyjnym: pianką polietylenową, styropianem lub pianką gumową (można także kupić te materiały w marketach budowlanych, by ocieplić domek, który już się posiada). Ponadto zimowy domek dla kota powinien spełniać takie warunki:

 • Jeśli zwierzę mieszka na zewnątrz, jego domek należy wznieść na 30-40 cm nad ziemią, ustawiając na nogach w taki sposób, by pozostawał stabilny w każdej sytuacji.
 • Miejsce do snu i wypoczynku mruczka nie powinno mieć zbyt dużego wejścia, wystarczy, że jego rozmiar będzie stanowił 15x15 cm, a do lepszego ogrzewania można go osłonić firanką.
 • Warto umieścić dom lub legowisko zwierzaka w odosobnionym i ciepłym miejscu. Na Unizoo znajdziesz także przytulne i ciepłe łóżka dla kotów w przystępnej cenie, idealne na chłodną porę roku.

Ponadto, jeśli Twój futrzak żyje w domu, ale pozwalasz mu na systematyczne wyjścia na zewnątrz, warto także zaopatrzyć się w specjalne drzwiczki dla zwierząt, umożliwiające samodzielnie wyjście na spacery i powrót z nich.

Zimowa wyprawka dla mruczka

Dla kotów bezwłosych, takich jak sfinksy, warto też zaopatrzyć się w bluzki i swetry. Przyzwyczajaj do nich swojego pupila od małego, a będzie je traktować jak drugą skórę. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w:

 • miękkie kocyki i poduszki;
 • kuwetę odporną na mróz do postawienia na zewnątrz;
 • podgrzewaną miskę, w której nie będzie zamarzała woda;
 • system ogrzewania do domku (prawdziwy luksus, który ostatnio stał się bardzo popularny).

Kot zimą na dworze jest narażony na jeszcze jedno spore niebezpieczeństwo, a mianowicie – środki do odladzania dróg. Nawet, jeśli jest to zwykła sól, może powodować uszkodzenie delikatnej skóry na łapkach. Wybierając środek ochronny, decyduj się na taki uniwersalny, który jednocześnie będzie zapewniać ochronę przed:

 • solą i chemikaliami;
 • olejem opałowym i benzyną;
 • odmrożeniami i mikrourazami.

Pielęgnacja kota

Podsumowanie

Zima to trudny okres dla naszych pupili, zwłaszcza kotów, które uwielbiają ciepło i wygodę. Wraz z nadejściem chłodów właściciele powinni zadbać nie tylko o własne zdrowie, ale także o dobre samopoczucie swoich pupili. Organizowanie się przed zimną porą roku trzeba rozpocząć z dużym wyprzedzeniem, jesienią lub nawet późnym latem. Poświęć czas na właściwe przygotowanie do zimy swojego ulubionego mruczka i ciesz się chłodną porą roku w przytulnym towarzystwie futrzastego członka rodziny.

Сo warto wiedzieć o podaniu smakołyków dla kota? Sprawdź wpis na naszym blogu.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi