Menu

Znaczenie mięsa rybnego w diecie kota

2021-08-11
Znaczenie mięsa rybnego w diecie kota

Ryba w menu kota

Jeśli będziesz sprawiać, że cała dieta kota będzie składała się tylko z chleba, wołowiny i mleka, wówczas obraz takiej codziennej diety nikogo nie zadowoli, a organizmowi zwierzęcia przyniesie niewiele korzyści. W takich przypadkach organizm kota nie dostanie pewnych składników odżywczych, których potrzebuje w określonej ilości. W końcu takie odżywianie bardzo szybko się znudzi, a także negatywnie wpłynie na stan zdrowia. Jeśli się nad tym zastanowić to większość zwierząt domowych ma taką właśnie propozycję odżywiania każdego dnia.

Dzikie drapieżniki codziennie otrzymują dietę wypełnioną wszelkiego rodzaju elementami, na przykład białkiem o różnym charakterze, zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Każdego dnia żywią się różnym pożywieniem: mięsem ptaków i myszy złowionych na ulicy, rybami złowionymi w rzece, jajami zrabowanych gniazd.

Karmy rybne dla kotów

A u psów domowych i kotów odżywianie składa się wyłącznie z tego, co wkładają do miski ich ulubieni właściciele. Większość ludzi upraszcza proces karmienia swoich zwierząt domowych pokarmem oferowanym przez producentów w sklepach. Dlatego bardzo ważne jest znalezienie kompromisu między sztucznym odżywianiem a karmieniem w domu. Sztuczne pasze najlepiej radzą sobie z takim celem, są one tworzone na podstawie pełnego biologicznego podobieństwa do naturalnego, pełnowartościowego odżywiania. Istotą takiego odżywiania jest to, że suche karmy i galaretowate karmy dla kota gotowe pasze zawierają wszystkie substancje, które drapieżniki wykorzystują do jedzenia w naturalnych warunkach życia w przyrodzie. Nacisk kładziony jest na składniki białkowe, ich procent wynosi około 80%. W szczególności do paszy stosuje się:

  • mięso zwierząt hodowanych w wolnym naturalnym życiu na łonie natury;
  • ryby złowione z naturalnych jezior i rzek.

Te dwa produkty są traktowane jako podstawa karmy dla zwierząt domowych. Warto zauważyć, że to ryba zawiera w swoim składzie dużą ilość składników odżywczych, które są tak potrzebne kotom: witaminy z wielu grup, różnego rodzaju minerały, kwasy tłuszczowe omega-3. Natomiast skład tańszych pasz obejmuje kwasy tłuszczowe omega-3, które są pochodzenia roślinnego. Nie są zbyt dobrze wchłaniane przez organizm kotów i psów, a także nie są tak dobre dla organizmu jak te, które są częścią ryb. Kanadyjscy specjaliści zaczęli rozwiązywać ten problem z drugiej strony. Podczas produkcji pasz włączyli do nich więcej niż jeden gatunek ryb. Wszystkie ryby wykorzystywane do produkcji paszy są złowione w czystych jeziorach Vancouver Island.

Takie karmy dla kota o smaku ryby zawierają mięso następujących gatunków ryb:

  • łosoś;
  • pstrąg złowiony w naturalnych zbiornikach wodnych;
  • sieja;
  • sandacz rzeczny lub jeziorny;
  • śledź.

Zastosowanie takiego wariantu mięsa rybnego daje wiele korzyści zarówno właścicielom, jak i ich zwierzętom:

  • ryby w gotowej paszy posiadają w pełni wszystkie swoje właściwości odżywcze i energetyczne;
  • cechy smaku takiego produktu są o rząd wielkości wyższe niż mrożone podroby z ryb, które czasami leżą na półkach;
  • jakość ryb złowionych na wolności jest znacznie wyższa niż sztucznie hodowlanych, ze względu na dobre zróżnicowane odżywianie w naturalnych warunkach.

Karma dla kota

Ale jest znaczące "ale". W przypadku nieprzestrzegania warunków przechowywania ryb w strukturze komórek mięsa rybnego występują znaczne nieodwracalne zmiany, które wpływają na jakość gotowego produktu. Po krótkim czasie po złapaniu ryba może się zepsuć, jeśli nie przestrzegasz zasad przechowywania i transportu. Aby temu zapobiec, ogromną rolę odgrywa szybkość dostawy do miejsca, w którym wytwarzane są takie surowce. Z tego powodu produkcja ryb w Kanadzie znajduje się w tej samej części obszaru, w którym odbywają się również jej połowy, aby uprościć proces transportu i przechowywania. Dzięki takiemu położeniu zakłady produkujące karmy dla zwierząt domowych łatwo wykorzystują świeże ryby w procesach technologicznych, które nie zostały wstępnie zamrożone ani konserwowane.

Stefan Zweig uważa, że czasami przyjaźń między kotem a psem jest obchodzona jako sojusz przeciwko osobie, która je karmi i zajmuje się przygotowywaniem jedzenia. Ale te zwierzęta, które mają troskliwych właścicieli mają zupełnie inne powody do przyjaznych związków. Podsumowując można zauważyć, że odpowiednia biologicznie sztuczna żywność jest dobrą opcją dla zwierząt domowych, jeśli jest wytwarzana wyłącznie ze świeżych, zbilansowanych produktów. Każdy składnik takiej diety odpowiada żywności stosowanej w diecie przez krewnych żyjących w naturalnych warunkach. Jednocześnie w gotowej paszy wszystkie składniki są zawarte w jak największej ilości, a także w odpowiednich procentach. Do biologicznie odpowiednich rodzajów paszy nigdy nie dodaje się produktów, których to zwierzę nie wykorzystuje w żywieniu w naturalnych warunkach życia.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi