Menu

10 typowych błędów popełnianych przez właścicieli kotów

2023-05-22
10 typowych błędów popełnianych przez właścicieli kotów

Koty to enigmatyczne stworzenia, zdolne podbić serce każdego z nas swoją niezależnością, elegancją i charakterem. Właściciele kotów często twierdzą, że to właśnie ich mruczki rządzą w domu, a nie na odwrót. Dlaczego? Mimo naszej miłości do tych zwierząt, w relacjach z nimi czasami popełniamy poważne błędy, które wpływają nie tylko na dobrostan naszego ulubieńca, ale i nasz komfort wspólnego życia z nim.

Istnieje mit, że kot potrafi sam o siebie zadbać. Jednak w rzeczywistości zwierzę potrzebuje ludzkiej opieki. Dotyczy to zwłaszcza kotów rasowych. Zatem, jakie błędy w wychowaniu kota popełniają nawet doświadczeni właściciele i w jaki sposób można ich uniknąć?

Błędy w wychowaniu kota

Popełnienie błędu w procesie wychowania kota nie jest trudne, a skutkami będą: nieodpowiednie zachowanie, stres zwierzęcia i właściciela, a nawet wystąpienie u naszego mruczka problemów zdrowotnych. Jednak nie trzeba się martwić na zapas! Nie myli się tylko ten, który nic nie robi, a pomyłki zdarzają się nawet doświadczonym opiekunom – czasem są skutkiem braku wiedzy, czasem wynikają z braku czasu, niejednokrotnie wynikają też z powszechnych mitów i nieporozumień.

Błędy w wychowaniu kotów, tak samo, jak w przypadku błędów w wychowaniu psów, najczęściej popełniamy dlatego, że nie jesteśmy dobrze zaznajomieni z psychologią tych zwierząt. Jaka ona jest – kocia natura? Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę, że koty są bardzo samodzielne oraz terytorialne. To oznacza, że w przypadku wprowadzenia nowego kota do domu, konieczne jest zapewnienie mu osobnej przestrzeni i stopniowe wprowadzanie do reszty domu.

Warto także pamiętać, że większą część doby koty śpią – to oznacza, że ich opiekun obowiązkowo powinien zadbać o kilka komfortowych miejsc do wypoczynku dla ulubieńca. Powinny być przytulne i znajdować się na różnych wysokościach. Koty to drapieżniki, a ich naturalnym instynktem jest polowanie. Zabawki, które naśladują zdobycz, pomogą kotu zaspokoić te instynkty w sposób bezpieczny, co więcej, każdy opiekun może wziąć udział we wspólnej zabawie ze swoim ulubieńcem.

Jak zharmonizować życie kota i jego właścicieli?

Wychowanie kota to nie lada wyzwanie, które wymaga nie tylko miłości i cierpliwości, ale także zrozumienia unikalnej natury tych niezależnych, tajemniczych i mających specyficzne potrzeby zwierząt, bardzo odmiennych od tych, które mają na przykład psy. Błędy, które popełniają właściciele kotów, najczęściej płyną z braku doświadczenia lub braku zrozumienia swojego czworonożnego przyjaciela. Oto, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę.

1. Szybki zakup lub adopcja kota

Wiedzą o tym miłośnicy spontanicznych zakupów. Kupując kolejną parę butów lub koszulę już w domu trzeba uświadomić, że to nie jest dobry zakup. W rezultacie musisz go zmieniać, zwracać z powrotem do sklepu lub po prostu wyrzucać. Ale wprowadzając kociaka do domu, należy rozumieć, że osiedla się nowy członek rodziny. Musisz zdawać sobie sprawę z pełnej odpowiedzialności za żywe stworzenie, dlatego przed kupnem lub adopcją uzgodnij to z członkami rodziny i poświęć trochę czasu na zwierzaka.

2. Niedocenianie utrzymania kota

Wielu doświadczonych kociarzy porównuje kota w rodzinie z dzieckiem. Tak, to wielka odpowiedzialność. Wymaga opieki, odpowiedniej edukacji i odpowiednich warunków utrzymywania. Chcesz przecież, aby Twój kot był zdrowy i szczęśliwy. Koty potrzebują czesania, strzyżenia pazurków, czyszczenia uszu, a czasem także masaży. Najłatwiej te potrzeby zapewnisz, kupując specjalistyczne urządzenia. Te rzeczy wpływają nie tylko na komfort, ale także na zdrowie i długość życia kota.

3. Niewłaściwe podejście do sterylizacji i kastracji zwierzęcia

O tym, czy przeprowadzić kastrację i sterylizację, decyduje każdy właściciel kota. Jeśli nie planujesz hodować kociąt, możesz poddać zwierzę tym procedurom.

Jeśli jednak ze względów humanitarnych nie chcesz narażać kota na “mękę”, bądź przygotowany, że dorosły kot zacznie “oznaczać” teren, a kot miauczeć, prosząc o spacer. I nie zawsze można śledzić dorosłego kota – w okresie rui może uciec i zajść w ciążę.

4. Samoleczenie i zaniedbanie usług weterynaryjnych

Kolejny błąd właścicieli kotów. W procesie trzymania kota nie uda się obejść się bez usług weterynarza. Po pierwsze, Twój kot będzie potrzebował szczepień, odrobaczenia i innych usług przez całe życie. Ponadto w przypadku jakichkolwiek objawów choroby lepiej nie zajmować się samodzielnym leczeniem i nie słuchać rad innych właścicieli kotów. Dopiero po badaniu u weterynarza możesz poznać stan zdrowia swojego zwierzaka.

Typowe błędóy popełniane przez właścicieli kotów

5. Niewłaściwe odżywianie i oszczędność karmy

Odżywianie kształtuje zdrowie puszystego ulubieńca. Dlatego karma musi być wybierana odpowiedzialnie. Żadna karma niskiej jakości nie zawiera wymaganej ilości witamin i minerałów. Dlatego wybieraj suchą karmę klasy premium i nie zapomnij o specjalnych kompleksach witaminowych. Zaufaj zaufanym producentom.

Ważne jest również, aby wybrać rodzaj karmy: sucha karma dla kota lub mokra karma dla kota. Niewłaściwa dieta może prowadzić do otyłości, której nie można zignorować.

6. Złe sprzątanie po zwierzaku

Dobieranie kuwety dla kota i sprzątanie kuwety to jeden z najważniejszych aspektów utrzymania kota. Jeśli nie zostanie wyczyszczona na czas, kot będzie szukał toalety w innym miejscu. A potem przygotuj się na kałuże w domu. Sprzątanie kociej toalety będzie łatwiejsze dzięki specjalnym kuwetom, narzędziom oraz żwirkowi. Dodatkowo można zakupić specjalny dezodorant, który zwalcza nieprzyjemne zapachy. Dzięki temu Twoje współżycie z kotem będzie przyjemniejsze.

7. Strzyżenie i usuwanie paznokci

Niektórzy właściciele uważają, że kotu należy całkowicie usunąć pazury. To ochroni meble w domu przed zadrapaniami. Ale musisz zrozumieć, że ostrzenie pazurów kotów jest przejawem instynktu drapieżnika. Nie należy temu przeszkadzać. Lepiej jest kupić drapak dla kota, a także nie będzie zbędne przycinanie najostrzejszej części pazura.

8. Wypuszczanie lub niewypuszczanie kota na zewnątrz

Tutaj opinie zostały podzielone dokładnie na dwie części. Pierwsza połowa stwierdza, że zwierzę potrzebuje wolności, podczas gdy inne opierają się na tym, że osoba królewska może znajdować się w zamkniętej przestrzeni. Jeśli chcesz, aby kot chodził sam, nie zapomnij o środkach bezpieczeństwa. Na ulicy kot może zarazić się pasożytami skórnymi lub wejść pod samochód.

9. Kto jest właścicielem?

Człowiek jest pewien, że jest gospodarzem. Ale koty się z tym nie zgadzają. Puszyste ulubieńcy są zwierzętami niezależnymi i samowystarczalnymi. Idealnie, jeśli kot czuje się jak równy właściciel. Nie próbuj ujarzmić kota – jest to jeden z błędów, które popełniają właściciele kotów – w przeciwnym razie zacznie protestować.

10. Nieporozumienie

Kot to kot. Pozornie urocze stworzenie może zrobić “przestępstwo” – rozbić doniczkę lub porysować tapicerkę. Powinieneś traktować swojego zwierzaka ze zrozumieniem i w żadnym wypadku nie wychowywać go radykalnymi metodami. Żeby lepiej poznać swojego kotka, obowiązkowo oglądaj filmiki i czytaj tematyczne książki. Jeśli problemy w zachowaniu zwierzaka są poważne, jest sens zwrócić się o pomoc do zoopsychologa.

Co dla właścicieli kotów proponuje sklep Unizoo?

Nie chcesz popełniać popularnych błędów właścicieli kotów? Wówczas podaruj swojemu mruczkowi maksimum miłości. Jeśli chcesz zapewnić najwyższy standard opieki, zwróć uwagę na asortyment towarów, które są dostępne w sklepie internetowym Unizoo. Są to zarówno narzędzia do pielęgnacji, na przykład czesania kotów lub obcinania pazurków, które warto kupić najszybciej po pojawieniu się w domu kotka: tak lepiej nauczymy go higieny i czystości.

Są również wspaniałe zabawki – zarówno klasyczne, jak i interaktywne, które odwrócą uwagę małych i dorosłych futrzastych łobuzów od wartościowych rzeczy w Twoim domu i pomogą zachować harmonię w Twoim mieszkaniu. Nie zabrakło w ofercie także legowisk i miejsc do wypoczynku kotków.

Podsumowanie

Wychowanie kota jest procesem wymagającym odpowiedzialności, cierpliwości i zrozumienia dla natury tych zwierząt. Właściciele kotów często popełniają błędy, które mogą mieć negatywny wpływ na dobrostan i komfort życia kota oraz na relację między nim a właścicielem. Dlatego tak istotne jest unikanie tych błędów poprzez zdobycie odpowiedniej wiedzy i świadome podejście do wychowania i opieki nad kotem. Należy poznać psychologię kotów, ich potrzeby i preferencje.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi