Menu

Co to jest obcinacz do pazurów dla kota i jak go używać

2021-09-20
Co to jest obcinacz do pazurów dla kota i jak go używać

Kot domowy należy do rodziny ssaków. Zwierzęta te, podobnie jak wszystkie inne, potrzebują zaostrzenia pazurów, w środowisku naturalnym robią to samodzielnie, ale w warunkach domowych nie wolno psuć mebli i wyposażenia wnętrz. Dlatego z pomocą właścicielom zwierząt domowych przychodzi uniwersalny obcinacz do pazurów.

Uważa się, że gdy kot samodzielnie ostrzy pazury, w ten sposób przywraca i odnawia płytkę rogową pazura i zaznacza swoje terytorium.

Koty, a zwłaszcza małe kocięta, są zabawnymi stworzeniami, które prawie zawsze są w ruchu, chociaż uwielbiają pieszczoty. Podczas gry pazurki mogą zranić właściciela lub gościa. Dlatego zaleca się lekkie skrócenie, przycinanie. Za pomocą obcinacza do pazurów można zrobić ten zabieg szybko i bezboleśnie.

Rodzaje obcinaczy do pazurów kota

Istnieje wiele rodzajów obcinaczy do pazurów od zwykłych nożyczek po profesjonalnych szczypiec. Rozpatrzymy niektóre z nich bardziej szczegółowo.

1. Gilotyna dla kota

Działa na zasadzie swojego poprzednika, pazur jest umieszczany w otworze i przez naciśnięcie uchwytu ścina się. Dość niebezpieczne urządzenie w przypadku niewłaściwego, nieprofesjonalnego użycia, można nawet zaszkodzić zwierzęciu.

2. Kocie nożyce

Standardowy dla nas przedmiot, w kształcie przypomina zwykłe nożyczki, w miejscu, gdzie znajdują się ostrza, jest małe wgłębienie, w którym umieszcza się płytka rogowa. Ten instrument jest klasyfikowany jako bezpieczny rodzaj, ponieważ jest uważany za mniej traumatyczny.

3. Cążki dla kota

Kształtem przypomina zwykły sekator do roślin, przeznaczony do przycinania gałęzi. Dla kotów wykonany z antypoślizgowych gumowych uchwytów. Podczas tworzenia instrumentu zadbano o bezpieczeństwo zwierząt, w tym celu zaprojektowano specjalny ogranicznik. Dlatego jest bezpieczny i odcina wyłącznie płytkę rogową pazura zwierzęcia.

4. Elektryczna szlifierka do pazurów kota

Należy do profesjonalnych narzędzi groomerów. Wewnątrz urządzenia znajduje się kamień szlifierski, za pomocą którego skraca się długość płytki rogowej. Zaleca się tylko dla specjalnie przeszkolonych osób. W sprzedaży dostępne są różne kamienie szlifierskie z nasadką ochroną i bez.

5. Uchwyt do kocich pazurów

Ten model wyposażony jest w urządzenie, które najpierw chwyta i trzyma pazur, a następnie wykonuje cięcie.

6. Szczypce do pazurów kota

Przypominają kombinerki, mają ten sam kształt i gumowe uchwyty. Zaletą jest blokowanie ostrza, dzięki czemu urządzenie jest bezpieczne po użyciu, podczas transportu i przechowywania. Przeznaczony do mocnych i twardych pazurów.

7. Trymer dla kota

Elektryczny obcinacz do pazurów, ma specjalny otwór na pazur, wewnątrz którego znajduje się kamień szlifierski. Szlifuje pazur (podobny jest do pilnika do paznokci), robiąc go bardziej zaokrąglonym i mniej ostrym. Takie urządzenie należy używać dwa razy częściej niż zwykły obcinacz do pazurów.

Co to jest obcinacz do pazurów dla kota i jak go używać

Materiał obcinaczy do kocich pazurów

Ważną rolę odgrywa kształt i jakość materiału, z którego wykonany jest obcinacz do pazurów. Uchwyty powinny być wyposażone w gumowe części lub całkowicie pokryte gumą. Początkowo należy potrzymać urządzenie w ręku, sprawdzić czy się nie wyślizguje, czy nie jest za duży. Uchwyty powinny być wyposażone w otwory na palce. Jeżeli trzymasz urządzenie i jest Ci komfortowo oraz wygodnie, możesz je kupić. W przeciwnym razie trudno będzie trzymać zwierzę i próbować włożyć do ręki urządzenie o nieodpowiednim rozmiarze lub odwrotnie małe i wyślizgujące się.

Zwróć uwagę na ostrza, powinny być nowe, równe i ostre, wykonane z trwałego materiału.

Zalecenia dotyczące użytkowania nożyczek dla kota

Nożyczki to najprostszy sposób na obcinanie pazurów. Nożyczki należy zbliżyć do pazura od dołu (z boku), płytkę rogową umieszcza się w otworze nożyczek wzdłuż linii cięcia i szybko naciska się uchwyt.

Doświadczeni użytkownicy mogą korzystać z gilotyny i cążków. Według zasady działania są prawie identyczne. Podczas korzystania z tych urządzeń ważne jest, aby wziąć pod uwagę fakt, że naczynia krwionośne zwierzęcia znajdują się bardzo blisko. Otwór w urządzeniu jest umieszczony na pazurze, tak aby ostrze znajdowało się pod pazurem lub z boku linii cięcia. Cięcie należy wykonać szybko i ostrożnie.

Za pomocą szczypiec uda się usunąć tyle, ile umieściłeś w ograniczniku, aby nie odciąć więcej niż planowałeś. Koło uchwytów znajduje się pręcik, który blokuje otwieranie ostrzy.

W trymerze umieszcza się pazur w specjalnym kanaliku, włącza się urządzenie i piłuje się do pożądanej długości. Zaleca się od czasu do czasu wstrzymać pracę, aby wizualnie ocenić stopień podcięcia pazura.

Wszystkim właścicielom kotów zaleca się, aby od najmłodszych lat przyzwyczaili swoich ulubieńców do obcinania pazurów za pomocą tych urządzeń. Działać należy delikatnie i bez szybkich ruchów, aby nie przestraszyć zmartwionego zwierzęcia i pozostawić pozytywne emocje w jego pamięci. Za każdym razem, przy odpowiednim podejściu, łatwiej będzie wykonać procedurę. Zwierzę nie będzie się wyrywać, przyzwyczai się do Ciebie i pozwoli Ci wykonywać ten zabieg.

Nawet do najbardziej dzikiego zwierzaka musisz znaleźć podejście, dać mu jakiś koci smakołyk po zabiegu, aby utrwalić dobre skojarzenia.

Przed przystąpieniem do procedury należy przeprowadzić pełną dezynfekcję urządzenia i rąk.

Delikatnie naciśnij poduszki łap, aby pazury pojawiły się całkowicie. Następnie pomoże tylko technika, sprytnymi ruchami należy obciąć (za pomocą wcześniej wybranego narzędzia) płytkę rogową.

Chwal zwierzę, głaskaj je, dawaj smakołyki i zabawki. Jemu, podobnie jak Tobie, trudno jest znieść tę procedurę, a z czasem uda się Tobie doprowadzić swoje ruchy do perfekcji.

Skracanie pazurów wykonuje się raz na trzy tygodni.

Jeśli podczas zabiegu uszkodzisz płytkę rogową, powinieneś natychmiast użyć nadtlenek wodoru i uspokoić zwierzę.

Ceny obcinaczy do pazurów kota

Najbardziej tanie i dostępne na rynku narzędzie to cążki. Już droższym narzędziem jest gilotyna, dalej nożyce. Najdroższym narzędziem jest elektryczny obcinacz pazurów. Sprawdzić ich możesz w towarcha do pielegnacji kota.

Zanim zdecydujesz się na konkretny model, powinieneś zwrócić uwagę na rozmiar łapy swojego zwierzaka. Ponieważ dla małych kotów i ras miniaturowych powinieneś kupić nożyczki. W przypadku kotów starszych i mających grubą płytkę, należy kupić gilotynę.

Specjaliści i weterynarze oferują pomoc w tej usłudze, a także zalecają stosowanie najlepszych i nowych narzędzi dla swojego zwierzaka.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi