Menu

Dieta wegańska dla psa — kiedy warto na nią przejść?

2022-12-23
Dieta wegańska dla psa — kiedy warto na nią przejść?

Aktywność ruchu obrońców praw zwierząt z roku na rok jest coraz większa, a jednym z pomysłów, zaproponowanych przez jego przedstawicieli oraz osoby czujące powołanie do uczynienia naszego świata lepszym, stało się wprowadzenie diety wegetariańskiej dla psów. Oczywiście, każdy z nas poszukuje dla swoich pupili tego, co najlepsze, ale czy rezygnacja z mięsa w karmieniu psa jest zasadna? Wszystkie najważniejsze informacje, dotyczące diety wegetariańskiej oraz wegańskiej dla psów, zebraliśmy w tym artykule.

Jak działa system trawienny psów?

System trawienny psów różni się od systemu trawiennego ludzi. Przewód pokarmowy psów jest stworzony w taki sposób, aby był w stanie pozyskiwać białko niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu nie tylko z produktów mięsnych, ale także z mleka i pokarmów roślinnych. Mimo to, mięso w diecie psa powinno dominować, gdyż prawidłową strukturę włókien mięśniowych zapewnia obecność białka zwierzęcego, a nie roślinnego. Są jednak eksperci, którzy nie zgadzają się z taką opinią i twierdzą, że jedynym wymaganiem jest, aby pies na co dzień zjadał 18% białka, a każde źródło białka zawiera szeroki zestaw aminokwasów, które są podstawowym budulcem komórek, w tym komórek mięśni. Niektóre rodzaje białka są lepsze dla zwierząt domowych niż inne. Na przykład najlepszej jakości źródła białka dla psów to nie produkty mięsne, a jajka i twaróg! Zdaniem niektórych ekspertów, jeśli dieta wegańska dla psa jest wystarczająco zróżnicowana i zbilansowana, wcale nie musi zawierać mięsa, gdyż wszystkie niezbędne elementy zwierzę może pozyskiwać z innych produktów żywnościowych.

Wegetariańska dieta dla psa — czy jest to niebezpieczne?

Za przejściem psa na pokarm roślinny przemawia fakt, że w przeciwieństwie do kotów, które są bezwzględnymi drapieżnikami, zwierzęta te są drapieżnikami fakultatywnymi. Oznacza to, że pies może przez pewien czas żyć bez mięsa.

Obecnie nie zrealizowano jeszcze badań na temat tego, w jaki sposób dieta wegetariańska oddziałuje na zdrowie psów. Jednocześnie przeprowadzone ankietowanie wśród właścicieli, którzy zdecydowali się zrezygnować z podawania mięsa swoim pupilom, świadczy o tym, że w 80 % po 5 latach rygorystycznego przestrzegania takiego systemu odżywiania nie zauważono żadnych zmian w zachowaniu lub stanie zdrowia zwierząt. Zatem, chociaż korzyści i szkody diety wegetariańskiej dla psów są obecnie dyskusyjne, właściciele psów mogą przeprowadzić własne badania, aby ustalić, co jest najlepsze dla ich pupila.

BARF dla kota

Jak przestawić psa na dietę wegetariańską?

Przejście psa na dietę wegetariańską wymaga odpowiedniego planowania i przygotowania. Należy pamiętać, że psy są mięsożercami i mięso jest dla nich ważnym źródłem składników odżywczych, takich jak: białko, tłuszcze, witaminy i minerały. Dlatego też, przejście psa na dietę wegetariańską wymaga uzupełnienia tych składników w inny sposób.

Przede wszystkim, należy skonsultować się z weterynarzem, aby upewnić się, że dieta wegetariańska będzie odpowiednia dla konkretnego psa, a także, że zostaną uzupełnione wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Może być konieczne zastosowanie suplementów diety, takich jak witaminy i minerały, aby zapewnić psu odpowiednie odżywienie.

Następnie, należy stopniowo wprowadzać nowe pokarmy do diety psa, tak aby uniknąć szoku żołądkowego. Ważne jest również, aby zapewnić psu odpowiednią ilość białka roślinnego, pochodzącego z: tofu, soczewicy i fasoli oraz uzupełnić dietę o tłuszcze, witaminy i minerały z oleju lnianego, orzechów i warzyw.

Trzeba pamiętać, że przejście psa na dietę wegańską to poważna zmiana w jego codziennym żywieniu i wymaga odpowiedniego planowania, a także przygotowania do niego. Ważne jest, aby skonsultować się z weterynarzem i upewnić się, że dieta jest odpowiednio zbilansowana i zapewnia wszelkie niezbędne składniki odżywcze naszemu pupilowi.

Co przemawia na korzyść diety wegetariańskiej dla psów?

Niezależnie od tego, czy pies je już gotową suchą karmę dla psa, czy jego jedzenie przygotowuje sam właściciel, w diecie zwierzęcia nigdy nie powinno znajdować się samo mięso, gdyż może to prowadzić do intoksykacji. Jedzenie dla psa powinno zawierać:

  • Białka, które znajdują się w takich produktach, jak: groch, fasola, orzechy, nasiona, ciecierzyca, zielony groszek, soja, ziemniaki, ryż, soczewica, komosa ryżowa, kukurydza, pszenica, jęczmień;
  • Wapń, mieszczący się w takich produktach, jak: jaja, nabiał, warzywa, soja, warzywa liściaste;
  • Witamina D, której najwięcej jest w warzywach i grzybach;
  • Witamina B12, która w ogóle nie jest syntetyzowana w organizmie zwierząt, a mieści się w drożdżach;
  • Omega 3 i Omega 6, znajdujące się w glonach;
  • Tauryna i L-karnityna, dodawane do psiego jedzenia jako dodatki sztucznego pochodzenia.

Wegetariańska dieta dla psa

Analizując tę listę można wywnioskować, że mięso w odżywianiu psów jest przede wszystkim potrzebne jako składnik zawierający białko i obecnie naukowcy proponują dość dobre alternatywy wobec białka zwierzęcego.

Wady diety wegetariańskiej dla psów

Podstawową wadą diety wegetariańskiej dla psów jest to, że nie otrzymując mięsa, pies także może nie otrzymywać szeregu ważnych mikroelementów i witamin, co będzie prowadzić do osłabienia jego odporności, chorób i nawet skrócenia długości życia. Odpowiednio, zwierzęta, które odżywiają się na podstawie systemu wegetariańskiego, obowiązkowo powinny dostawać różnego rodzaju suplementy, a ich właściciele powinni zapewniać im systematyczne wizyty u weterynarza, podczas których będzie odbywała się precyzyjna kontrola krwi. Zaleca się, by takie wizyty miały miejsce co 5-6 miesięcy.

Dieta wegetariańska i wegańska dla psa

Tak samo, jak w przypadku ludzi, ostatnio pojawiły się nie tylko diety wegetariańskie, ale także diety wegańskie dla psów. Na czym polegają różnice między nimi? Dieta wegetariańska uwzględnia możliwość spożywania znacznie szerszego zakresu produktów, w tym mleka i jajek, natomiast w diecie wegańskiej dla psów wykluczone są wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Co więcej, zabawki pieska, jego smycz, obroże i inne akcesoria także powinny być wykonane z materiałów, które nie pochodzą z produktów zwierzęcych.

Jak długo stosować dietę wegańską dla psa?

O tym, jak długo pies nie będzie jadł mięsa decyduje albo weterynarz (jeśli przejście na dietę odbyło się ze względów medycznych), albo sam właściciel. Są zwierzęta, które odżywiają się według tego systemu przez całe życie i nie mają z tym żadnego problemu. Jeśli również chcesz, by Twój pupil zrezygnował z mięsa, warto poradzić się weterynarza i, jeśli nie będzie ku temu przeciwwskazań, dietę wegetariańską dla psa można będzie stosować bez ograniczeń.

Połączenie mięsa i roślin w diecie psa

Pies jest wszystkożercą, a więc jego dieta może obejmować dużo pokarmów roślinnych. Na tym założeniu opierają się Ci właściciele, którzy decydują o przejściu swojego pupila na dietę wegetariańską lub nawet wegańską.

Czy pies może absolutnie nie jeść mięsa? Odpowiedź na to pytanie nie należy do najłatwiejszych. Znanych jest dość wiele przypadków zwierząt, których właściciele zdecydowali całościowo odstawić mięso z ich diety, zastępując je jedzeniem zawierającym dużą ilość białka oraz innych substancji odżywczych. Dieta wegańska dla psa powinna ponadto zawierać dość dużo aminokwasów, niezbędnych dla normalnego funkcjonowania pupili — najczęściej uzyskanie tego za sprawą karmy roślinnej jest bardzo problematyczne, ale nie niemożliwe: są specjalne karmy wegetariańskie, których producenci już zadbali o maksymalnie zbilansowany skład swojego produktu. Nie warto także zapominać o tym, że są psy mające alergię na mięso — takim zwierzętom dieta bezmięsna jest zalecana przez weterynarzy!

Wegetariańska dieta dla psa

Jeśli pupil jednak toleruje mięso, najlepszą opcją będzie połączenie diety wegetariańskiej dla psa z dietą mięsną. Takim zwierzętom konieczne jest systematyczne podawanie produktów mlecznych, na przykład kefiru i twarogu, a także jaj. Ponadto można wybrać oddzielne dni tygodnia, kiedy zwierzakowi nie będzie się podawać produktów mięsnych w ogóle. Jest także opcja, kiedy w jednym tygodniu zwierzę może otrzymywać produkty mięsne, a w drugim odżywiać się wegetariańsko. Która z opcji będzie bardziej odpowiednia dla Twojego ulubieńca? Niestety, nie mamy możliwości udzielenia odpowiedzi na tak indywidualne pytanie. W tej sprawie warto skontaktować się z weterynarzem.

Gotowe karmy dla psów wegetarian

Chcesz, by Twój czworonóg przeszedł na dietę wegetariańską? Mamy dla Ciebie świetną wiadomość! Nie musisz samodzielnie przygotowywać dla niego mu karmy, dokładnie dobierając składniki i analizując, czy Twoje zwierzę dostaje wystarczającą ilość witamin i mikroelementów. W ofercie sklepu internetowego Unizoo znajdziesz wysokiej jakości karmy dla psów, które nie zawierają składników mięsnych, a nawet pochodzenia zwierzęcego! Są idealnie zbilansowane i doskonale smakują, więc Twój pupil nie będzie wybrzydzał i z apetytem będzie zjadał zarówno śniadanie, jak i kolacje. Karmy wegetariańskie są podzielone na grupy dla psów w różnym wieku, a także dla psów o różnej wadze i aktywności fizycznej, więc niewątpliwie w ofercie Unizoo znajdziesz rozwiązanie, które przypadnie do gustu Twojemu pupilowi.

Często zadawane pytania na temat psów wegetarian

▶️ Czym można zastąpić mięso w żywieniu psa wegetarianina?

Ważne jest, aby do organizmu czworonożnego zwierzęcia były dostarczane wszystkie niezbędne substancje: zarówno białka, jak i tłuszcze, węglowodany i błonnik. Aby to zrobić, oprócz mięsa, ważne jest włączenie do diety ryb, jajek, nabiału i kwaśnego mleka, warzyw i owoców.

✅ Jakie są szczególne zalecenia dla zwierząt na diecie wegetariańskiej?

Regularnie badaj swojego zwierzaka w klinice weterynaryjnej, w tym wykonuj mu badania krwi, co najmniej 2 razy w roku. Dotyczy to również młodych zwierząt, którym została wdrożona dieta wegetariańska.

▶️ Czy psu na diecie wegetariańskiej należy podawać suplementy diety?

Jest to nawet zalecane! Wielu składników odżywczych, które są zawarte w mięsie, zwierzę nie może pozyskać z produktów roślinnych, dlatego zaleca się zastępować je suplementami w postaci twardej lub płynnej. Mają przyjemny smak i są chętnie zjadane zarówno przez młode, jak i starsze psy.

BARF dla kota

Podsumowanie

Czy dieta wegetariańska dla psa będzie dobrym wyborem dla Twojego pupila? O tym zadecydować możesz wyłącznie Ty! Dokładnie rozważ wszystkie “za” oraz “przeciw”, obowiązkowo udaj się ze swoim zwierzęciem na wizytę kontrolną do weterynarza i, nawet jeśli bardzo chcesz, by Twoje zwierzę zrezygnowało z mięsa, ale wyniki badań mówią, że lepiej tego nie robić, posłuchaj opinii specjalistów, gdyż niewłaściwe odżywianie może doprowadzić do licznych negatywnych skutków, w tym poważnych chorób, a nawet śmierci Twojego czworonoga.

Przeczytaj także o wegetariańskiej diecie dla kotów. Opisaliśmy jak wygłąda karmienie kotów wegetarian.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi