Dlaczego koty tak dużo śpią?
Kiedy myślimy o kotach, pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to mruczenie puszystego przyjaciela leżącego na ganku. Koty często zasypiają w różnych dziwnych miejscach, co nie jest dla nich niczym niezwykłym.
Ile śpi kot?
Przeciętny kot może spać od 12 do 16 godzin każdego dnia. Wraz z wiekiem ilość snu potrzebna dla organizmu kota może wzrosnąć (paradoksalnie, ponieważ u ludzi jest odwrotnie: im człowiek jest starszy, tym mniej potrzebuje snu). Jednak starsze koty potrafią spać nawet do 20 godzin, ponieważ ich organizm wymaga regeneracji po każdym dużym wysiłku, a sama regeneracja trwa znacznie dłużej. Ważne jest również miejsce do spania kota i odpowiednie odżywianie dla kota.
Jednak sen kota nie przypomina nieprzerwanego 12-godzinnego snu według harmonogramu. Wcale! Dzienna ilość snu kota jest podzielona na wiele krótszych cykli. Każdy cykl składa się z kilku faz, w tym lekkiego snu, tak zwanego snu dziennego, podczas którego kot śpi bardzo czujnie i jest gotowy w każdej chwili się obudzić. Wystarczy niewielki hałas, aby kot stanął na łapach. Jednak co pół godziny fazy snu dziennego są zastępowane przez sen głęboki, czyli sen REM (który oczywiście występuje również u ludzi). Faza REM jest najgłębszą fazą snu kota, podczas której on może mieć sny. W tej fazie ciało kota odpręża się i zwierzak zaczyna mruczeć i kładzie się na boku lub plecach. Fazę tę łatwo rozpoznać po charakterystycznym drganiu łap, uszu, ogona, wąsów, a nawet całego ciała.
Możesz również zauważyć, że twój kot "rozmawia" we śnie. Jednak każda faza snu REM nie trwa długo, tylko około 5 minut. Dalej następuje kolejna faza lekkiego snu. Interesujące jest jednak to, że koty nie wchodzą w fazę głębokiego snu, dopóki nie osiągną wieku około 1 miesiąca. Oczywiście jest to moment, w którym organizm najbardziej się regeneruje. Prawdopodobnie dlatego kocięta śpią tak długo - ich odpoczynek nie jest tak skuteczny, jak odpoczynek dorosłego kota, więc muszą to zrekompensować długim snem.