Menu

I znowu o jedzeniu — czy twój kot dobrze się odżywia?

2021-08-27
I znowu o jedzeniu — czy twój kot dobrze się odżywia?

W dzisiejszych czasach istnieje ogromna liczba źródeł (internet, artykuły naukowe, książki, a nawet czasopisma), z których można uzyskać informacje na temat zrównoważonego i racjonalnego karmienia naszych zwierząt. Często informacje te są bardzo sprzeczne. W jednym artykule autor wychwala korzyści z karmienia gotową suchą karmą. Twórca innego artykułu zabrania tego przerażając kochających właścicieli chorobami, a nawet śmiercią zwierzęcia. Bez umiejętności specjalisty od żywienia trudno będzie zrozumieć, które fakty są wiarygodne, które nie lub tylko częściowo.

Analizując i łącząc zgromadzoną wiedzę i doświadczenie lekarzy weterynarii, hodowców i miłośników kotów możemy wywnioskować kilka podstawowych zasad prawidłowego karmienia. Nie można łączyć karmienia gotową karmą z „jedzeniem ze stołu". Dlaczego? Powodów jest kilka. Ale od razu należy powiedzieć, że ta opcja karmienia jest naprawdę niebezpieczna dla zdrowia zwierząt domowych. Oczywiście ta opcja jest wygodna dla tych, którzy sceptycznie podchodzą do pasz przemysłowych, ale z powodu braku czasu są zmuszeni z nich korzystać. Rano pośpieszna karma z torby, wieczorem ulubiony kurczak, a nawet kiełbasa. Z reguły pierwszym godnym ubolewania rezultatem są zaburzenia trawienia u kota: biegunka, wymioty, po prostu zły stan zdrowia zwierzaka, odmowa jedzenia. Właściciel jest w panice. Następnie lekarze, kosztowne i bolesne leczenie, ścisła dieta – setki właścicieli kotów wiedzą o tym z pierwszej ręki. Narządy trawienne, przede wszystkim żołądek, cierpią z powodu częstej zmiany jedzenia. Naturalna żywność jest łatwiejsza do recyklingu, a kot nie musi spożywać dużej ilości płynów. Podczas jedzenia suchej karmy kot musi pić więcej, aby karma była odpowiednio wchłaniana. Żołądek ma zdolność przystosowywania się do jednej rzeczy i od częstych zmian zaczyna „buntować się", co prowadzi do zapalenia błony śluzowej żołądka. Ponadto proces ten wpływa na jelita (zapalenie żołądka i jelit).

Gotowe pasze dla kota

Gotowe suche pasze dla kota nie oznaczają pasz klasy ekonomicznej, dosłownie wypełnionych różnymi dodatkami w celu przyciągnięcia uwagi. Czasami koty dosłownie „lądują" na nich, prosząc o nie i ignorując inne jedzenie. Skład takiej paszy pozostawia wiele do życzenia – jest to niska wartość odżywcza, konserwanty, wiele składników – alergenów i czasami trudno jest naprawić szkody dla zdrowia wywołane takim karmieniem zwierzcia.

Wróćmy do konsekwencji karmienia mieszanego. Gotowe pasze wysokiej jakości (premium i wyższe) są w pełni zrównoważone. Oznacza to, że zawierają niezbędną ilość białka, tłuszczu, węglowodanów i tak dalej, aż do witamin i minerałów. Mają to wszystko już w sobie. Oznacza to, że organizm po prostu nie potrzebuje już więcej mikroelementów z innego rodzaju pożywienia, a ich nadmiar jest nawet szkodliwy. Wiadomo na przykład, że nadmiar witaminy dla kota jest znacznie bardziej niebezpieczny niż niedobór. Dodając naturalne produkty do gotowej diety po prostu przeciążamy ciało zwierzęcia substancjami, których w rzeczywistości nie potrzebuje w takiej ilości.

Pasze dla kota

Karmienie kota produktami naturalnymi

Jeśli jesteś zwolennikiem naturalnego rodzaju karmienia nie musisz kupować gotowych pasz, nawet drogich – jest to po prostu pozbawione sensu. Jednak w przypadku tego rodzaju karmienia istnieją niuanse. Czy skład jest zrównoważony? Czy kot otrzymuje wszystkie niezbędne witaminy i minerały? Prawidłowe karmienie naturalnymi produktami nie jest łatwym procesem, wymaga pewnej wiedzy, wysiłku, czasu, a nawet kosztów.

Wyprowadzenie dla kota

Z drugiej strony, jeśli kot żywi się wyłącznie gotową karmą dla kota nie powinieneś na niej oszczędzać. Wiele pasz dobrej jakości składa się teraz z naturalnych składników, zawiera naturalne konserwanty (na przykład witaminę E). Ponadto mają niewiele składników zbożowych, na które zwierzęta domowe są coraz bardziej uczulone. Wybór suchej karmy od sumiennego producenta nie tylko pozwoli zaoszczędzić wysiłek i czas, ale także utrzyma zdrowie Twojego kota w dobrej formie przez wiele lat. Długich lat Twojej przyjaźni i szczęśliwego życia!

Czy znasz jak karmić kota? Zachęcamy przeczytać nasz wpis na blogu.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi