Menu

Jak karmić kotka?

2021-09-06
Jak karmić kotka?

Przez pierwsze siedem do dziesięciu dni życia oczy nowonarodzonego kotka pozostają zamknięte. Jednak w tym czasie kocięta podwajają swoją wagę urodzeniową i stają się coraz bardziej aktywne. Zawsze pozwól kotkowi otrzymać siarę (pierwsze mleko bogate w przeciwciała od matki), które chroni go w pierwszych miesiącach życia, a jeśli to możliwe, nigdy nie odstawiaj malucha do 3 – 4 tygodni, ponieważ nadal w ten sposób otrzymuje ono naturalną ochronę jelit wraz z mlekiem matki.

Typowe wprowadzenie kotka do stałego pokarmu (w wieku od 3 do 4 tygodni) zwykle sprowadza się do przeszukiwania miski do karmienia samicy i lizania zwilżonej suchej karmy dla kota z łap. Od czasu do czasu należy mieszać skompresowaną dietę lub oferować świeżą porcję. W ciągu sześciu tygodni większość kociąt jest gotowa do odstawienia. Jeśli kocięta zaczęły jeść stałe pokarmy z matczynego naczynia, nierzadko zaczynają one odstawać od czterech do pięciu tygodni.

Badania pokazują, że kotek dorasta od dzieciństwa do młodości przez około rok, a w ciągu pierwszych 20 tygodni kotek może zwiększyć swoją masę urodzeniową 20 – krotnie. W wieku 26 tygodni tempo wzrostu kota zaczyna się wyrównywać. Jednak nadal rozwija się wewnętrznie z normalnym wzrostem, który kończy się w wieku około 12 miesięcy. Kocięta wymagają również około dwa razy więcej energii niż dorosłe koty.

jak wybrać karmę dla kota

Jak wybrać karmę dla kotka?

Rodzina kotów wymaga wyższych poziomów białka niż szczenięta, a także ma wyjątkowe zapotrzebowanie na wolny aminokwas taurynę. Brak tauryny w diecie może prowadzić do niewyraźnego widzenia. Potrzebują również niezbędnych kwasów tłuszczowych, takich jak kwas linolowy i arachidonowy. Z tych i innych powodów zaleca się karmienie zwierząt domowych wyłącznie produktami przeznaczonymi dla kociąt. Kiedy oferowana jest kompletna i zbilansowana karma dla normalnego, zdrowego kociaka, nie ma potrzeby dodawania do diety witamin dla kociąt i kotów.

W tym okresie szybkiego wzrostu zaleca się karmienie kociąt dwa do trzech razy dziennie, a wielu właścicieli zawsze zapewnia jedzenie wraz ze źródłem świeżej, czystej wody. Suchą żywność można zwilżyć ciepłą wodą, aby ją zmiękczyć i ułatwić jej spożywanie.

Mokra karma dla kota lub karma dla kotów pozostawiona w temperaturze pokojowej może stać się nieprzyjemna, a nawet zepsuć się, jeśli nie zostanie zjedzona w ciągu kilku godzin. Nieprzetworzone porcje należy usunąć i wyrzucić po godzinie. Podobnie jak w przypadku innych zwierząt, wszelkie zmiany diety należy przeprowadzać stopniowo przez 7 do 10 dni, aby uniknąć zaburzeń trawiennych.

Kocięta są zwykle „przypadkowymi" zjadaczami, ponieważ przyjmują dużą liczbę małych posiłków w ciągu dnia. Zwykle kotek podchodzi do jedzenia, wącha go szybko i zaczyna jeść. Po zjedzeniu małej porcji jedzenia odchodzi i wraca w różnych odstępach czasu, aby zjeść. Tego zachowania nie należy mylić z niechęcią lub odmową jedzenia. Zbyt dużo hałasu, nowe otoczenie, czystość potraw/wody to czynniki, które należy wziąć pod uwagę, jeśli kotek odmawia jedzenia.

Jeśli odmowa jedzenia bywa kontynuowana, a kotek wykazuje oznaki choroby takie jak letarg, biegunka, wielokrotne wymioty, wydzielina z oczu lub nosa, napięcie podczas oddawania moczu lub zaparcia lub niezwykłe ukrywanie się w ciemnych miejscach, należy natychmiast skonsultować się z weterynarzem.

Karma dla kota

Czym karmić kotka?

Kocięta od sześciu miesięcy do jednego roku powinny być karmione dwa razy dziennie, jeśli są karmione konserwowaną, delikatnie wilgotną lub suchą karmą.

Suchą karmę dla kociąt można podawać swobodnie, napełniając miskę wystarczającą ilością jedzenia raz dziennie. Należy jednak unikać przekarmiania. Musisz karmić kota indywidualnie, a wielkość karmy będzie zależeć od jego aktywności i stanu organizmu. Zaleca się rozpoczęcie od ilości zalecanych na etykiecie opakowania karmy i wykorzystanie tych informacji jako przewodnika. Dostosuj ilość paszy, aby osiągnąć zdrowy stan organizmu kata. Lekarz weterynarii może pomóc właścicielowi zwierzęcia ocenić stan ciała kota i, jeśli to konieczne, pomóc zaplanować odpowiedni program odchudzania.

Koty, podobnie jak ludzie, mają indywidualne nawyki żywieniowe. Kocięta z tego samego miotu mogą posiadać różne smaki i nawyki żywieniowe. Jednak reputacja kota jako wybrednego zjadacza jest zwykle wynikiem praktyk żywieniowych ustalonych przez właściciela. Im więcej różnorodności oferuje opiekun kota, tym bardziej zwierzę ich oczekuje. Dzięki szerokiemu wyborowi komercyjnych pasz dla kotów łatwo jest zapewnić pełną i zbilansowaną dietę, którą będzie stosował kot.

Jeśli karmisz swojego kota kompletną, zbilansowaną dietą, będzie on miał wszystkie niezbędne składniki, aby być zdrowym i nie będzie potrzebował dodatkowych suplementów. Myśląc o potrzebach Twojego kotka, możemy zaproponować odwiedzenie kategorii profili z dużą listą i asortymentem wysokiej jakości suchej karmy dla kociąt takich znanych kanadyjskich marek jak Acana lub Pedigree, które zyskały szacunek i uznanie wśród hodowców na całym świecie dzięki jakości produkowanych pokarmów.

I znowu o jedzeniu — czy twój kot dobrze się odżywia? Przeczytaj nasz wpis na blogu.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi