Menu

Jak bezpiecznie przewozić kota – wskazówki dla właścicieli

2022-11-28
Jak bezpiecznie przewozić kota – wskazówki dla właścicieli

Czy kiedykolwiek zadawałeś sobie pytanie o to, jak przewozić kota w samochodzie? Jak udać się z ulubieńcem na dłuższy wyjazd do innego kraju lub bezpiecznie dostarczyć małego ulubieńca do weterynarza? W każdym z tych przypadków zdecydowanie myślałeś także o tym, jak wybrać odpowiedni transporter i dzisiaj przygotowaliśmy kilka zaleceń, dzięki którym szybko i łatwo dokonasz poprawnego wyboru.

Czy można podróżować z kotem?

Przed odpowiedzią na pytanie o to, jak bezpiecznie przewozić kota w samochodzie, zastanówmy się nad inną ważną kwestią, a mianowicie — czy w ogóle warto podróżować z kotem? Czy odpowiednie będzie udawanie się na wakacje na rajskie wyspy lub podziwianie razem z kociakiem norweskich fiordów albo nawet po prostu wyjeżdżanie do podmiejskich miejscowości, żeby Twój puchatek mógł powąchać nowe zapachy i trochę rozszerzyć granice swojego świata?

Odpowiedź na te pytania nie jest jednoznaczna i wynika przede wszystkim z natury takich pięknych drapieżników, jakimi są koty. Są to zwierzęta terytorialne, mocno przywiązane do miejsca swojego stałego zamieszkania. Jeśli nie są przyzwyczajone do podróży, wyjście poza granice znanego świata może przekształcić się dla nich w prawdziwy koszmar, którego skutkiem w najbardziej negatywnych sytuacjach mogą być poważne choroby. Powyższe stwierdzenie nie oznacza jednak, że z kotem nie da się podróżować!

Jak bezpiecznie przewozić kota?

Zastanawiając się nad tym, jak przewozić kota dowolnym pojazdem, przede wszystkim należy właściwie przygotować się przed taką podróżą. Najlepiej, jeśli zaczniesz to robić jeszcze z małym kociakiem. Ciągle coraz bardziej rozszerzając granice jego świata, wyeliminujesz strach przed podróżami, a nawet więcej — z Twojego mruczka wyrośnie sławny podróżnik! Dla wszystkich, którzy często podróżują ze swoimi pupilami zaleca się wybranie wytrzymałych transporterów, które dodatkowo da się łatwo wyczyścić.

Rozważmy teraz szczegóły podróży kotów różnymi pojazdami.

Jak przewozić kota w aucie?

Dość często właściciele pupili wyszukują przepisy jak przewozić kota w samochodzie. Tak naprawdę brak jakichkolwiek restrykcyjnych wskazówek, jednak wczytując się w art. 60 pkt 1 Kodeksu drogowego możemy wywnioskować, że zarówno samo zwierzę, jak i znajdujący się w pojeździe ludzie nie powinni być narażeni na niebezpieczeństwo. Warto więc umieścić kota w transporterze ze sztywnego materiału, który można bezpiecznie zamocować w samochodzie. Dodatkowo, jeśli zadajesz sobie pytanie o to, jak przewozić kota samochodem, powinieneś też zadbać o wygodne szelki dla pupila.

Podróżując samochodem nie warto pozwalać zwierzęciu wychodzić z transportera, gdyż z jednej strony może to powodować rozproszenie uwagi ze strony osoby prowadzącej pojazd, zaś z innej tworzy ryzyko dla samego zwierzaka, który może uciec przez otwarte szyby lub drzwi.

Sprawdź także nasze zabawki dla kota.

Jak przewozić kota w samolocie?

Tanie linie lotnicze, takie jak Wizzair lub Ryanair nie akceptują zwierząt na pokładach, natomiast duże linie lotnicze umożliwiają przewożenie kotków na pokładzie samolotu (jeśli wraz z transporterem ich waga nie przekracza 8 kg) lub jako cargo. Zwierzę obowiązkowo powinno znajdować się w transporterze, a wymogi dotyczące jego rozmiaru i materiału produkcji zależą od linii lotniczej.

Jak przewozić kota w autobusie?

Większość przewoźników autobusowych, w tym Flixbus, kategorycznie zabrania przewóz jakichkolwiek zwierząt na pokładach ich pojazdów. Ci, którzy nie mają takich zakazów, podają na swoich stronach informacje na temat tego, jak bezpiecznie przewozić kota. Obowiązkowo wskazują, że zwierzę musi znajdować się w transporterze.

Jak przewozić kota w pociągu?

Przewożenie kotów w pociągach nie jest problemem: zwierze może znajdować się na rękach właściciela, wówczas podróż dla niego będzie darmowa, ale wielu fachowców odpowiadając na pytanie o to, jak podróżować z kotem pociągiem twierdzi, że najlepiej jest umieścić mruczka w transporterze, gdyż będzie to dla niego najmniej stresujące.

Transportery i plecaki dla kotów

Nawet, jeśli nie zamierzasz podróżować ze swoim mruczkiem, obowiązkowo powinieneś zastanowić się nad pytaniem dotyczącym tego, jak przewozić kota w transporterze. Przecież przynajmniej raz w roku będziesz musiał wybrać się ze swoim ulubieńcem na szczepienie profilaktyczne.

Jak przewozić kota w samolocie

W pierwszej kolejności zdecyduj, czego bardziej potrzebujesz: plecaka czy klasycznego transportera, gdyż zarówno jeden produkt, jak i drugi ma swoje wady i zalety. Trochę Ci w tym pomożemy — zapoznaj się z tabelą poniżej :)

Transporter materiałowy

Plecak ze sztywnych materiałów, w tym plastiku

Zapewnia kotu poczucie komfortu i bezpieczeństwa

Jest lepiej zabezpieczony przed uderzeniami

Jest lekki, ale łatwo się brudzi i może być trudny do czyszczenia

Jest łatwy do czyszczenia, ale często może sporo ważyć

Nie krępuje ruchów zwierzęcia

Może nie pozwalać kotu się obrócić

Poszukujesz skutecznych rozwiązań dotyczących tego, jak podróżować z kotem samochodem lub innym pojazdem? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Unizoo. Posiadamy zarówno materiałowe, jak i plastikowe transportery dla kota o różnych rozmiarach, a sprawie ich wyboru możesz skontaktować się z naszym doradcą.

Na co zwrócić uwagę wybierając transporter dla kota?

Wybierając transporter dla swojego ulubieńca, obowiązkowo zwracaj uwagę na różne jego charakterystyki i ich połączenie, a przede wszystkim na:

 • Wielkość. Ten parametr będzie uwarunkowany rozmiarem Twojego zwierzęcia. Pamiętaj, że kotek powinien mieć możliwość obrócić się w środku.
 • Materiał. Tu wszystko zależy od tego, gdzie i jak często będziesz wykorzystywać transporter. Miękkie plecaki sprawdzą się w czasie krótkich wizyt np. u lekarza lub w sklepie, podczas podróży lepiej jest wybrać bardziej sztywne produkty.
 • Waga zwierzęcia. Jeśli masz dużego pupila lub chcesz przewozić kilka zwierząt jednocześnie, warto rozważyć opcję na kółkach. W innych przypadkach sprawdzą się transportery z możliwością ich noszenia na jednym lub dwóch ramionach.
 • Charakter kota. Są zwierzęta, które lubią patrzeć na świat, a każda podróż to przede wszystkim dla nich wielka przygoda. Dla takich mruczków można wybrać transportery z siatkowymi lub plastikowymi okienkami. Jeśli kotek stresuje się podczas podróży, wybieraj maksymalnie zamknięte modele.
 • Czy zwierzę ma chorobę lokomocyjną. Jeśli ma, wówczas najlepszą opcją będzie zakup transportera z plastiku.

Zabawki dla kota

Jak przygotować kotka do podróży?

Wybrałeś odpowiedni transporter i jest już u Ciebie w domu. Czy możesz już wsadzić do środka swojego ulubieńca? W żadnym razie! Przede wszystkim przygotuj to miejsce, żeby stało naprawdę się bezpieczne i spodobało się Twojemu mruczkowi:

 • Zamocuj na zewnątrz oznakowanie z imieniem Twojego pupila i danymi kontaktowymi do Ciebie. Nie podawaj jednak adresu: jedynie numer telefonu i/lub adres e-mail.
 • Następnie należy wziąć kocyk lub stary ręcznik i położyć go w miejscu, w którym kotek lubi spać;
 • Po kilku dniach kocyk lub ręcznik należy przełożyć do transportera lub plecaka, wewnątrz dobrze jest też położyć kilka smaczków i zapewnić zwierzęciu swobodny dostęp do tego miejsca. Także sprawdź legowisko dla kota;
 • Gdy tylko zwierzaczek przyzwyczai się do transportera i prześpi tam przez 2-3 dni, można próbować po trochu zamykać produkt, gdy pupil znajduje się wewnątrz, a następnie nosić po mieszkaniu z mruczkiem wewnątrz. Po każdej udanej próbie obowiązkowo dawaj swojemu ulubieńcu smaczki;
 • Wyjdź z kotkiem w transporterze na kilka minut na ulicę, następnie po trochu zwiększaj ten czas;
 • Jak widzisz, nie ma w tym nic skomplikowanego! W ciągu 2-3 tygodni praktycznie każdego zdrowego kota można nauczyć podróżować bez stresu!

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że udzieliliśmy maksymalnie pełnej odpowiedzi na pytanie, jak transportować kota i teraz już nie masz wątpliwości związanych zarówno z krótkimi, jak i dłuższymi wyjazdami. Dodamy tylko, że podstawą do spokojnego, a nawet przyjemnego odbycia podróży przez Twojego kotka jest Twoja miłość do niego i oczywiście dokładne przygotowania do wyjazdu.

Twój kot dorósł? Od kiedy podawać karmę dla dorosłego kota? Przeczytaj wpis na naszym blogu.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi