Twój kot dorósł? Od kiedy podawać karmę dla dorosłego kota?
- Kiedy Twój kot stanie się dorosły i od czego to zależy?
- Jak przestawić młodego kotka na dorosłe jedzenie?
- Co jeszcze warto uwzględnić, zaczynając podawać kotu karmę dla dorosłych?
- Jakie są charakterystyki odżywiania dorosłych kotów?
- Podsumowanie
Będąc opiekunami dorastającego mruczka, obowiązkowo zastanawiamy się nad tym, od kiedy karma dla dorosłego kota powinna zastąpić żywność typu “Junior”. Kocięta, jak i większość innych zwierzaków, rosną bardzo szybko i czasem jest trudno określić, kiedy mały kociak staje się dorosłym kotem, a wraz z tym zmienia się nie tylko jego zachowanie, ale i potrzeby żywnościowe. Dzisiaj spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, a także podamy kilka ważnych rekomendacji, które pomogą Ci hodować inteligentnego, aktywnego i zdrowego kotka.
Kiedy Twój kot stanie się dorosły i od czego to zależy?
Kocięta rozwijają się bardzo szybko. Wystarczy kilka dni po urodzeniu, aby zaczęły chodzić, kilka tygodni — aby od mleka matki przejść na pokarm i kilka miesięcy, aby osiągnąć rozmiary dorosłego zwierzaka. Mimo to, nawet 9-10. miesięcznych mruczków nadal nie uważamy za zwierzęcia dorosłe.
Natomiast ważne w życiu kota jest osiągnięcie wieku mniej więcej 12. miesięcy: wówczas jego kocięce futerko zmienia się na dorosłe, kształtują się mocny szkielet, mięśnie i doskonały refleks myśliwski. Na ten okres przypada także dojrzewanie płciowe kotów. Oczywiście, nie jest tak, że o pólnocy 365 dnia od momentu przyjścia na świat kotka, zwierzę nagle przestaje rosnąć i się rozwijać. Granica ta jest warunkowa, i zależy od wielu czynników, w tym indywidualnej fizjologii mruczków.
Dość często właściciele pytają o to, czy okres dojrzewania kota zależy od jego rasy. Jest to bardzo słuszne pytanie, gdyż rzeczywiście — proces ostatecznego dojrzewania kotów dużych ras, takich jak maine coon, kot syberyjski, bengalski przypada na wiek 2,5-3 lat, natomiast koty rasy sfinks stają się dorosłe w wieku 14-16. miesięcy.
Teraz najważniejsze pytanie. I to pewnie w celu uzyskania na nie odpowiedzi czytasz ten artykuł. Mianowicie — od kiedy karma dla dorosłego kota? Otóż, mniej więcej w wieku 12. miesięcy zmieniają się zachowanie zwierzęcia i jego wygląd, a wraz z tym potrzeby żywnościowe. W wieku 1 roku kot nie potrzebuje więcej wysoce odżywczej karmy dla kociąt. Należy go przestawić na dietę dla dorosłych, o umiarkowanej zawartości tłuszczu i białka. Ponadto, w przypadku karmy suchej dla kota, granulki dla zwierząt dorosłych są większe niż granulki w karmie dla kociąt.
Odpowiednią karmę dla dorosłego kotka ze wzlędu na jego rasę, rozmiar i wiek można na stronie Unizoo. Dostępne w tym sklepie internetowym karmy dla dorosłych kotów z różnych półek cenowych zdecydowanie umożliwią wybór najlepszego produktu nie tylko z punktu widzenia wartości odżywczej, ale także składu i kosztu.
Zamawiając karmę na Unizoo otrzymujesz wiele korzyści:
- Zniżki dla stałych i nowych klientów;
- Przyjemne podarunki w razie złożenia dużego zamówienia;
- Możliwość uzyskania odpowiedzi od fachowego doradcy na pytanie o to, jaka karma dla dorosłego kota będzie najbardziej odpowiednia i wiele, wiele więcej.
Jak przestawić młodego kotka na dorosłe jedzenie?
Tak naprawdę, czas wprowadzenia karmy dla dorosłych kotów znajduje się w przedziale pomiędzy 10 a 14 miesiącem życia Twojego pupila. W tym okresie koty są w pełni sił. Nic w tym dziwnego, gdyż według standardów ludzkiego życia mają 28-40 lat. Tak będzie to trwało aż do osiągnięcia przez Twojego ulubieńca mniej więcej 7 lat, kiedy stanie się już zwierzęciem dojrzałym.
Działa także zasada: im mniejszy rozmiar i wagę ma zwierzę, tym szybciej dorasta. Karma dla dorosłego kota małej rasy może być podawana już w wieku 11-12 miesięcy, dużej rasy — nawet 1,5 roku. Wprowadzenie karmy dla kotów dorosłych może nastąpić także wcześniej dla mruczków sterylizowanych, którym po zabiegu i przez całe życie zaleca się podawać karmę specjalistyczną.
Rodzaj karmy, którą kotek otrzymywał od maleńkości, będzie odgrywać znaczącą rolę w jego smakowych preferencjach w dorosłym wieku, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej diety dla swojego mruczka już od pierwszych dni jego pojawienia się w domu. Sam proces przestawiania na nową karmę powinien odbywać się stopniowo, w ciągu 1-2 tygodni. Oto plan przejścia na karmę dorosłą w ciągu 7 dni, zalecany przez większość producentów:
- 1 i 2 dzień - 75% karmy podawanej wcześniej + 25% nowej karmy;
- 3 i 4 dzień - 50% karmy podawanej wcześniej + 50% nowej karmy;
- 5 i 6 dzień - 25% karmy podawanej wcześniej + 75% nowej karmy;
- 7 dzień - 100% nowej karmy.
Jeśli przestrzegasz naturalnego sposobu żywienia, zmiany w diecie powinny być skoordynowane z weterynarzem. Powie ci, na jakich pokarmach należy się skupić podczas karmienia dorosłego kota.
Co jeszcze warto uwzględnić, zaczynając podawać kotu karmę dla dorosłych?
Przestawiając kotka na karmę dla dorosłych, obowiązkowo zadbaj o to, by zostały spełnione poniższe wymagania:
- Przestawianie kociaka na karmę dla dorosłych powinno odbywać się ostrożnie i powoli, właściciele powinni monitorować stan zwierzaka, w razie potrzeby skonsultować się z weterynarzem.
- Średnie dzienne spożycie pokarmu w przypadku karm naturalnych powinno wynosić 5% wagi kota;
- Suchą karmę dla kociąt i dorosłych zwierząt można mieszać w tej samej misce, mokrą karmę, taką jak karma w puszkach, lepiej jest mieszać ze sobą naprzemiennie.
- Najlepiej wybierać karmę tej samej marki, którą już dawało się kotu;
- Podając kotu karmę suchą należy nie zapominać o tym, że zawsze powinien mieć dostęp do czystej pitnej wody;
- Poza karmami dla dorosłych kotów, należy nie zapomnieć o różnego rodzaju smaczkach, które pomogą Ci zbudować ze swoim zwierzakiem bardziej przyjacielskie i zaufane relacje;
- Jeśli naprawdę jest dla Ciebie ważne zdrowie Twojego kota, wybieraj diety super premium, gdyż podstawą ich składu jest wyselekcjonowane mięso;
- Nigdy nie podawaj jednocześnie karmy naturalnej i suchej/wilgotnej;
- Przestrzegaj harmonogramu karmienia, ustanowionego dla młodego kotka. Także przeczytaj jak karmić kotka?
Jakie są charakterystyki odżywiania dorosłych kotów?
Dorosłe koty, w odróżnieniu od kociąt, potrzebują nie tylko mniej kalorycznej karmy. Nie wymagają także dużej ilości witamin i mikroelementów, a jeść mogą tylko dwa razy dziennie. Wybierając żywienie dla dorosłego kota, obowiązkowo należy uwzględnić wskaźniki takie, jak:
- poziom aktywności;
- warunki życia (kot jest trzymany w domu, spaceruje po ulicy);
- masa ciała, stan zdrowotny kota;
- rasa;
- kondycja fizyczna zwierzęcia.
Zwierzę powinno opróżniać swoją miskę z apetytem. Jeśli po posiłku pozostaje w misce jedzenie, należy zmniejszyć porcję, zmniejszyć stężenie białek w diecie.
Podsumowanie
Teraz, kiedy wiesz, od kiedy karma adult dla kota, możesz zorganizować żywienie Twojego pupila w najbardziej odpowiedni dla niego sposób. Wybieraj dla swojego kotka to, co najlepsze, uważnie śledź stan jego zdrowia i licz się z indywidualnymi cechami swojego futrzaka. Wówczas obowiązkowo odwdzięczy Ci się nie tylko ogromną miłością, ale i zdrowiem, aktywnością i licznymi przyjemnymi momentami, które spędzicie razem.