Menu

Twój kot dorósł? Od kiedy podawać karmę dla dorosłego kota?

2022-11-16
Twój kot dorósł? Od kiedy podawać karmę dla dorosłego kota?

Będąc opiekunami dorastającego mruczka, obowiązkowo zastanawiamy się nad tym, od kiedy karma dla dorosłego kota powinna zastąpić żywność typu “Junior”. Kocięta, jak i większość innych zwierzaków, rosną bardzo szybko i czasem jest trudno określić, kiedy mały kociak staje się dorosłym kotem, a wraz z tym zmienia się nie tylko jego zachowanie, ale i potrzeby żywnościowe. Dzisiaj spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, a także podamy kilka ważnych rekomendacji, które pomogą Ci hodować inteligentnego, aktywnego i zdrowego kotka.

Kiedy Twój kot stanie się dorosły i od czego to zależy?

Kocięta rozwijają się bardzo szybko. Wystarczy kilka dni po urodzeniu, aby zaczęły chodzić, kilka tygodni — aby od mleka matki przejść na pokarm i kilka miesięcy, aby osiągnąć rozmiary dorosłego zwierzaka. Mimo to, nawet 9-10. miesięcznych mruczków nadal nie uważamy za zwierzęcia dorosłe.

Natomiast ważne w życiu kota jest osiągnięcie wieku mniej więcej 12. miesięcy: wówczas jego kocięce futerko zmienia się na dorosłe, kształtują się mocny szkielet, mięśnie i doskonały refleks myśliwski. Na ten okres przypada także dojrzewanie płciowe kotów. Oczywiście, nie jest tak, że o pólnocy 365 dnia od momentu przyjścia na świat kotka, zwierzę nagle przestaje rosnąć i się rozwijać. Granica ta jest warunkowa, i zależy od wielu czynników, w tym indywidualnej fizjologii mruczków.

Dość często właściciele pytają o to, czy okres dojrzewania kota zależy od jego rasy. Jest to bardzo słuszne pytanie, gdyż rzeczywiście — proces ostatecznego dojrzewania kotów dużych ras, takich jak maine coon, kot syberyjski, bengalski przypada na wiek 2,5-3 lat, natomiast koty rasy sfinks stają się dorosłe w wieku 14-16. miesięcy.

Teraz najważniejsze pytanie. I to pewnie w celu uzyskania na nie odpowiedzi czytasz ten artykuł. Mianowicie — od kiedy karma dla dorosłego kota? Otóż, mniej więcej w wieku 12. miesięcy zmieniają się zachowanie zwierzęcia i jego wygląd, a wraz z tym potrzeby żywnościowe. W wieku 1 roku kot nie potrzebuje więcej wysoce odżywczej karmy dla kociąt. Należy go przestawić na dietę dla dorosłych, o umiarkowanej zawartości tłuszczu i białka. Ponadto, w przypadku karmy suchej dla kota, granulki dla zwierząt dorosłych są większe niż granulki w karmie dla kociąt.

Karma dla kota

Odpowiednią karmę dla dorosłego kotka ze wzlędu na jego rasę, rozmiar i wiek można na stronie Unizoo. Dostępne w tym sklepie internetowym karmy dla dorosłych kotów z różnych półek cenowych zdecydowanie umożliwią wybór najlepszego produktu nie tylko z punktu widzenia wartości odżywczej, ale także składu i kosztu.

Zamawiając karmę na Unizoo otrzymujesz wiele korzyści:

 • Zniżki dla stałych i nowych klientów;
 • Przyjemne podarunki w razie złożenia dużego zamówienia;
 • Możliwość uzyskania odpowiedzi od fachowego doradcy na pytanie o to, jaka karma dla dorosłego kota będzie najbardziej odpowiednia i wiele, wiele więcej.

Jak przestawić młodego kotka na dorosłe jedzenie?

Tak naprawdę, czas wprowadzenia karmy dla dorosłych kotów znajduje się w przedziale pomiędzy 10 a 14 miesiącem życia Twojego pupila. W tym okresie koty są w pełni sił. Nic w tym dziwnego, gdyż według standardów ludzkiego życia mają 28-40 lat. Tak będzie to trwało aż do osiągnięcia przez Twojego ulubieńca mniej więcej 7 lat, kiedy stanie się już zwierzęciem dojrzałym.

Działa także zasada: im mniejszy rozmiar i wagę ma zwierzę, tym szybciej dorasta. Karma dla dorosłego kota małej rasy może być podawana już w wieku 11-12 miesięcy, dużej rasy — nawet 1,5 roku. Wprowadzenie karmy dla kotów dorosłych może nastąpić także wcześniej dla mruczków sterylizowanych, którym po zabiegu i przez całe życie zaleca się podawać karmę specjalistyczną.

Rodzaj karmy, którą kotek otrzymywał od maleńkości, będzie odgrywać znaczącą rolę w jego smakowych preferencjach w dorosłym wieku, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej diety dla swojego mruczka już od pierwszych dni jego pojawienia się w domu. Sam proces przestawiania na nową karmę powinien odbywać się stopniowo, w ciągu 1-2 tygodni. Oto plan przejścia na karmę dorosłą w ciągu 7 dni, zalecany przez większość producentów:

 • 1 i 2 dzień - 75% karmy podawanej wcześniej + 25% nowej karmy;
 • 3 i 4 dzień - 50% karmy podawanej wcześniej + 50% nowej karmy;
 • 5 i 6 dzień - 25% karmy podawanej wcześniej + 75% nowej karmy;
 • 7 dzień - 100% nowej karmy.

Jeśli przestrzegasz naturalnego sposobu żywienia, zmiany w diecie powinny być skoordynowane z weterynarzem. Powie ci, na jakich pokarmach należy się skupić podczas karmienia dorosłego kota.

Kiedy podawać karmę dla dorosłego kota

Co jeszcze warto uwzględnić, zaczynając podawać kotu karmę dla dorosłych?

Przestawiając kotka na karmę dla dorosłych, obowiązkowo zadbaj o to, by zostały spełnione poniższe wymagania:

 • Przestawianie kociaka na karmę dla dorosłych powinno odbywać się ostrożnie i powoli, właściciele powinni monitorować stan zwierzaka, w razie potrzeby skonsultować się z weterynarzem.
 • Średnie dzienne spożycie pokarmu w przypadku karm naturalnych powinno wynosić 5% wagi kota;
 • Suchą karmę dla kociąt i dorosłych zwierząt można mieszać w tej samej misce, mokrą karmę, taką jak karma w puszkach, lepiej jest mieszać ze sobą naprzemiennie.
 • Najlepiej wybierać karmę tej samej marki, którą już dawało się kotu;
 • Podając kotu karmę suchą należy nie zapominać o tym, że zawsze powinien mieć dostęp do czystej pitnej wody;
 • Poza karmami dla dorosłych kotów, należy nie zapomnieć o różnego rodzaju smaczkach, które pomogą Ci zbudować ze swoim zwierzakiem bardziej przyjacielskie i zaufane relacje;
 • Jeśli naprawdę jest dla Ciebie ważne zdrowie Twojego kota, wybieraj diety super premium, gdyż podstawą ich składu jest wyselekcjonowane mięso;
 • Nigdy nie podawaj jednocześnie karmy naturalnej i suchej/wilgotnej;
 • Przestrzegaj harmonogramu karmienia, ustanowionego dla młodego kotka. Także przeczytaj jak karmić kotka?

Jakie są charakterystyki odżywiania dorosłych kotów?

Dorosłe koty, w odróżnieniu od kociąt, potrzebują nie tylko mniej kalorycznej karmy. Nie wymagają także dużej ilości witamin i mikroelementów, a jeść mogą tylko dwa razy dziennie. Wybierając żywienie dla dorosłego kota, obowiązkowo należy uwzględnić wskaźniki takie, jak:

 • poziom aktywności;
 • warunki życia (kot jest trzymany w domu, spaceruje po ulicy);
 • masa ciała, stan zdrowotny kota;
 • rasa;
 • kondycja fizyczna zwierzęcia.

Zwierzę powinno opróżniać swoją miskę z apetytem. Jeśli po posiłku pozostaje w misce jedzenie, należy zmniejszyć porcję, zmniejszyć stężenie białek w diecie.

Karma dla kota

Podsumowanie

Teraz, kiedy wiesz, od kiedy karma adult dla kota, możesz zorganizować żywienie Twojego pupila w najbardziej odpowiedni dla niego sposób. Wybieraj dla swojego kotka to, co najlepsze, uważnie śledź stan jego zdrowia i licz się z indywidualnymi cechami swojego futrzaka. Wówczas obowiązkowo odwdzięczy Ci się nie tylko ogromną miłością, ale i zdrowiem, aktywnością i licznymi przyjemnymi momentami, które spędzicie razem.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi