Menu

Jak kąpać psa: wszystko o kąpaniu psa

2022-11-10
Jak kąpać psa: wszystko o kąpaniu psa

Dlaczego kąpanie psa domowego jest tak ważne? Brud jest niebezpieczny dla każdego zwierzęcia. Jeśli dostanie się do jego organizmu (na przykład z brudnej zabawki, którą pies bawił się na ulicy), mogą pojawić się robaki lub pies zostanie zatruty. Oczywiście pchły również mogą się tam dostać, a pozbycie się ich absolutnie nie jest proste. Brud osiada i pozostaje na sierści zwierzęcia. Aby uniknąć tych rzeczy zawsze noś kaganiec dla psów lub obserwuj, co zwierzę bierze do pyska. Tak czy inaczej najważniejszym elementem higieny jest regularne kąpanie psa.

Kiedy i jak często trzeba kąpać psa?

Istnieje wiele opinii na temat tego, jak często należy kąpać psów. Jedni uważają, że w ogóle nie trzeba kąpać psów, inni — że trzeba to robić codziennie. W rzeczywistości oba te poglądy są skrajnościami, a prawidłowa odpowiedź zależy od wielu czynników, wśród których:

  • Aktywność psa. Jeśli pies jest bardzo aktywny i spędza dużo czasu na świeżym powietrzu, prawdopodobnie należy go częściej kąpać, zwłaszcza jeśli regularnie pływa w jeziorach i rzekach lub bawi się w błocie.
  • Rodzaj sierści lub skóry psa. Psy długowłose zwykle wymagają częstszych kąpieli i pielęgnacji, aby uniknąć splątania sierści psa. Eksperci zalecają również kąpanie tych psów przynajmniej raz w miesiącu z regularnym czesaniem między kąpielami. Rasy krótkowłose, takie jak Labrador Retriever, które nie mają problemów zdrowotnych, nie muszą się tak często kąpać.
  • Alergie lub problemy skórne. Niektóre psy cierpią na alergie lub choroby skóry, które wymagają regularnej kąpieli z leczniczym szamponem. W takich przypadkach prawidłowa częstotliwość kąpieli pupila będzie zależała od zaleceń lekarza weterynarii.
  • Zdrowie i komfort właściciela psa. Czasami częstsze kąpanie psa jest korzystne dla właściciela. Na przykład, jeśli jesteś uczulony na sierść zwierząt domowych lub jeśli Twój szczeniak ma tendencję do przynoszenia alergenów do domu z zewnątrz. Regularne kąpiele w celu umycia psa i wyczyszczenia jego sierści pomogą Ci łatwiej oddychać.

Higiena psów: co robić oprócz częstej kąpieli?

Porozmawiajmy o higienie Twojego zwierzęcia. Aby sierść psa była zawsze piękna, myj ją częściej specjalnymi szamponami, wykonuj „przycinanie” (usuwanie martwych włosów za pomocą specjalnej szczotki), aby wykluczyć pojawienie się kołtunów. Pomoże to również w pozbyciu się pcheł. Zwróć także uwagę na uszy i oczy. Uszy należy czyścić co najmniej raz w tygodniu. Pamiętaj, że ucho jest jednym z najbardziej wrażliwych miejsc u zwierzaka, więc to bardzo ważne, abyś wykonywał tę czynność powoli i delikatnie. Oczy również należy oczyścić z brudu. Możesz to zrobić za pomocą zwykłego wacika. Konieczne jest comiesięczne szczotkowanie zębów pupila pastą dla psów i szczotkami. Ostatnim miejscem, na które należy zwrócić uwagę, są pazury. Używaj specjalnych nożyczek i podczas podcinania pazurów nie dotykaj naczyń krwionośnych, aby nie powodować bólu i szkody dla zwierzęcia.

Rodzaje szamponów dla kąpania psów

Podobnie jak u ludzi, szampony dla psów są podzielone na rodzaje w zależności od celów, stanu zdrowia i wieku psa, a nawet po prostu wygody dla właściciela.

Ciekły szampon dla kąpania psów

Najczęstszy rodzaj szamponu. Niezbędny po spacerach. Korzystanie z niego jest bardzo łatwe. Wymieszaj szampon z niewielką ilością ciepłej wody i powstałą pianę nałóż na psa, a następnie dokładnie spłucz sierść zwierzęcia wodą.

Suchy szampon dla kąpania psów

Koniecznie trzeba z niego korzystać, gdy pies się boi lub kontakt z wodą jest przeciwwskazany (po operacji lub szczepieniu). Wystarczy wcierać go w sierść zwierzęcia, a następnie usunąć szczotką. Ten proszek wchłonie brud i usunie go z sierści zwierzaka.

Jak kąpać psa

Szampony lecznicze dla kąpania psów

Stosuje się w przypadku chorób skóry u psa (spawdź witaminy i suplementy dla psa). Należy ich używać tylko podczas leczenia, kiedy chcesz pozbyć się pcheł, kleszczy lub innych owadów i mikroorganizmów.

Szampony dla kąpania psów są również dostosowane do koloru ich sierści, z przeznaczeniem do delikatnego czyszczenia czy nadania połysku.

Niektóre osoby myją psy przy użyciu zwykłego szamponu dla dzieci. Nie zaleca się tego robić, stosuj tylko w sytuacjach awaryjnych. Produkt ten może wysuszyć skórę zwierzęcia.

Wybierając szampon, należy zwrócić uwagę na kilka cech: wiek (dla szczeniąt lub dorosłych), długość sierści (krótka, długa), kolor sierści (ciemny, biały, itd.), cel (leczniczy, profilaktyczny). Przed wyborem warto skonsultować się z weterynarzem, aby wykluczyć możliwą alergię na dany produkt. Pamiętaj o starannym wypłukaniu szamponu z sierści, aby pies go nie zlizał i nie zatruł się nim.

Jak przygotować pieska do kąpieli w domu?

Najpierw musisz pokazać swojemu pupilowi, że ani kąpiel, ani brodzik, ani ciepła woda nie stanowią dla niego zagrożenia. Pozwól swojemu psu stopniowo przyzwyczajać się do odwiedzania łazienki, dając mu za to smakołyki lub zasłużone pochwały. Kiedy Twój futrzany przyjaciel przyzwyczai się do brodzika lub nauczy samodzielnie wskakiwać do wanny, możesz spróbować odkręcić wodę w cienkim strumieniu, by nie przestraszyć czworonoga. Jednak na tym etapie nie spiesz się z moczeniem sierści, jest to wciąż etap przyzwyczajania się do nowej procedury i pies musi najpierw przezwyciężyć stres. Nie zapomnij nagrodzić zwierzaka za cierpliwość i posłuszeństwo.

Możesz najpierw łatwo zmoczyć tylne łapy, a po chwili przednie. Zazwyczaj psy są znacznie spokojniejsze w manipulowaniu tylnymi kończynami, dlatego warto zacząć od tylnych nóg czworonoga. Dopóki nie zaczniesz w pełni kąpać swojego psa, takie próby powinny być wykonywane codziennie. Aby ułatwić i przyspieszyć przyzwyczajenie ogoniastego przyjaciela, możesz użyć maty do lizania. Takie akcesorium można nasmarować np. pasztetem dla psów. Zwierzę będzie rozpraszane lizaniem maty i spokojniej zniesie etap przyzwyczajania się do kąpieli. Upewnij się również, że powierzchnia wanny nie jest śliska i niestabilna, ponieważ może to jeszcze bardziej przestraszyć szczeniaka lub dorosłego psa.

Jak prawidłowo kąpać psa?

Po spacerze na świeżym powietrzu ze swoim pupilem przygotuj łazienkę do rozpoczęcia nowego zabiegu. Umieść w wannie małą matę do lizania, wysmarowaną tym, co Twój pies lubi najbardziej, i przykryj dno wanny ręcznikiem lub specjalną matą antypoślizgową. Przygotuj wcześniej wszystkie środki do kąpieli psów, zapoznaj się z instrukcją ich użycia, napełnij wannę wodą i rozcieńcz je w tej wodzie.

Jak należy kąpać psa? Podobnie jak na etapie przyzwyczajania się do tego zabiegu, zacznij od zwilżenia tylnych nóg futrzaka wodą, a następnie powtórz z jego tylnymi nogami. Odwróć uwagę psa czymś smacznym i powoli, bardzo ostrożnie zwilż jego sierść. Najpierw przystąp do lekkiego nawilżenia pleców i szyi. Nie pozwól, aby krople wody dostały się do uszu lub nosa zwierzęcia.

Gdy cała sierść psa jest wystarczająco mokra, nałóż niewielką ilość szamponu dla psów. Zastosuj ten uniwersalny środek równomiernie na wszystkie części ciała czworonoga. Ponownie bądź bardzo ostrożny z uszami, oczami i nosem. Najdokładniej umyj łapy, ogon i brzuch swojego pupila, ponieważ są one zwykle najbardziej brudne. Stosując szampon, należy przesuwać dłonie wyłącznie w kierunku wzrostu sierści. Jest wysoce niepożądane, aby nadmiernie ją mierzwić, ponieważ mogą pojawić się supełki. Teraz dokładnie zmyj wszystkie resztki produktów do kąpieli i osusz sierść pupila miękkim ręcznikiem.

Po co kąpać psa?

Jak często należy kąpać psa z włosem w domu? Kiedyś uważano, że wystarczy kąpać psy domowe dwa razy w roku — w czasie, gdy zaczynają linieć (wiosną i jesienią). W tamtych czasach nie było na rynku takiej różnorodności szamponów i brakowało specjalnych produktów dla psów, a zwykły szampon, którego ludzie używają do mycia włosów, nie nadaje się dla zwierząt, ponieważ wysusza delikatną skórę czworonogów.

Jednak teraz możesz kupić wiele różnych specjalnych produktów do kąpieli zwierząt. Są całkowicie bezpieczne i dobrze nawilżają skórę. Co więcej, wzmacniają sierść psa i upiększają ją, dzięki czemu możesz znacznie częściej przeprowadzać zabiegi kąpielowe z ogoniastym przyjacielem.

Nawet jeśli nie masz czasu na takie zabiegi z psem, powinieneś myć go przynajmniej raz w miesiącu, szczególnie zimą i jesienią. W ten sposób nie tylko utrzymasz swój dom w czystości, ale także zapobiegniesz infekcjom, zarazkom i chemikaliom, które zagrażają zdrowiu Twojego pupila.

Pytania i odpowiedzi na temat kąpania psa

▶️ Jak często kąpać psa?

Dorosłe psy można kąpać raz na 2-4 miesiące, chyba że ze względów medycznych zaleca się częstsze kąpanie. Również częste kąpiele mogą być konieczne, jeśli pies często bawi się w brudnych miejscach.

✅ Jak nauczyć psa kąpać się?

Aby zminimalizować szanse, że Twój pies nie będzie chciał się kąpać, ważne jest, aby nie stosować zbyt dużego ciśnienia wody, zbyt wysokich lub zbyt niskich temperatur. Dodatkowo możesz nagradzać psa za kąpiel smakołykami.

▶️ Jak kąpać psa w domu?

Trzeba wziąć psa pod prysznic i namoczyć go wodą o temperaturze około 35°C. Następnie nałożyć szampon (omijając uszy i oczy), odczekać kilka minut, dokładnie spłukać i delikatnie osuszyć ręcznikiem.

✅ Jak wybrać szampon dla psa?

Wybierając szampon dla psa, należy zwrócić uwagę na to, że ma on pH około 7, gdyż ten wskaźnik jest wyższy u psów niż u ludzi. Ponadto nie powinien podrażniać skóry i musi być łatwo zmywalny.

Podsumowanie

Skoro już wiesz, jak często kąpać psa i jaki rodzaj szamponu jest dla niego odpowiedni, czas wybrać konkretną markę. Na naszej stronie znajduje się duży wybór szamponów dla psów od najlepszych producentów. U nas znajdziesz szampon dobrej jakości i w przystępnej cenie, który najlepiej pasuje do Twojego pupila. Przejdź do naszego sklepu internetowego, aby kupić najlepsze produkty, a jeśli masz jakiekolwiek pytania — skontaktuj się z nami!

Polecamy przeczytać nasz wpis o tym jak kąpać kota. Zebraliśmy najlepsze wskazówki.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi