Menu

Jak koty okazują miłość – 10 sposobów na kocią miłość

2022-10-07
Jak koty okazują miłość – 10 sposobów na kocią miłość

Każde zwierzę okazuje miłość na swój sposób. Robią to tak, jak potrafią. Niezwykle satysfakcjonujące jest obserwowanie, jak kot reaguje, gdy widzi swojego właściciela po rozłące i nie ma to żadnego znaczenia, jak długo go nie było.

Jak właśnie kot okazuje miłość?

Kot może odnosić się do innych członków rodziny z szacunkiem, jednak w stosunku do tej jednej konkretnej osoby będzie okazywał specjalne uczucia, co natychmiast zauważymy. Przykładowe jego zachowania, które na to wskazują:

  • wydaje odgłosy, takie jak słodkie miauczenie i mruczenie,
  • utrzymuje kontakt wzrokowy,
  • pląta się pod nogami,
  • pozwala, aby umyć mu uszy, zęby, chętnie się bawi i wiele innych, nie wykazując przy tym najmniejszych oznak agresji.

Nie wszystkie koty lubią się kąpać, mycie uszy i zębów. Tylko w tych rękach, w których czują się całkowicie bezpieczni i ufają im, każda procedura okaże się przyjemna. Jeśli zwierzę czuje, że jest źle traktowane, nie będzie tego tolerować — natychmiast pokaże pazury lub zęby.

Jedne koty są ciche, inne wręcz przeciwnie. Te pierwsze wydają odgłosy jedynie po to, by wyrazić prośbę lub żądanie. Natomiast te drugie mogą „odzywać się” non stop, prosząc o ciągłą uwagę, pieszczoty. Najbardziej pragną tej natychmiastowej uwagi, gdy ich właściciele są szczególnie zajęci. Wówczas kot skacze na kolana i robi wszystko, by zostać zauważonym. Gdy zwierzę osiągnie swój cel i pan lub pani weźmie je w ramiona, przytuli je lub położy obok siebie, kotek zacznie głośno mruczeć i przebierać łapkami.

Jeśli zwierzę po złapaniu myszy nie spieszy się z jedzeniem, ale nadal gra, przyciągając w ten sposób uwagę właściciela, to znaczy, że czeka, aż ten zacznie go chwalić. Absolutnie trzeba to zrobić. Taka pochwała jest szczególnie potrzebna małym kociętom, które dopiero zaczynają wykazywać cechy prawdziwego drapieżnika i myśliwego.

Jak koty okazują miłość

Pomimo tych “banalnych” sposobów na okazanie kociej miłości są również takie, o których być może nawet nie wiesz, a które nawet mogą zaskoczyć, jeśli obserwujesz je po raz pierwszy. Oto kilka z nich:

1. Bliższe spojrzenie – miłość kota do właściciela

Ogólnie rzecz biorąc, koty postrzegają długie i bliższe spojrzenie jako zagrożenie. Jednak nie zawsze tak jest. Są bowiem gotowi na takie spojrzenie jedynie z osobą, którą darzą miłością i zaufaniem. Jak zauważają eksperci, jeśli spojrzeniu zwierzęcia towarzyszy spokojne mrugnięcie, oznacza to, że zwierzę wysyła pewnego rodzaju pocałunek. Nie wszyscy członkowie rodziny to zauważają. Aby kot zaczął ufać, prosić o szczególną uwagę i okazywać miłość na różne sposoby, trzeba na to zasłużyć.

2. Machanie ogonem – okazanie miłości do człowieka

Za pomocą ogona zwierzęta te okazują emocje. Kiedy zwierzę jest niezadowolone z jakiegoś powodu lub wyczuwa niebezpieczeństwo, zaczyna głośno prychać i szarpać ogonem z boku na bok. Gdy wyraża wdzięczność i przychylność, to porusza samym jego końcem. Jeśli kot nie ufa danej osobie, nigdy nie pozwoli jej na dotknięcie ogona. Prędzej pogryzie i podrapie.

Można nawet zauważyć, że w sytuacji, gdy ukochany właściciel tylko otwiera drzwi wejściowe, kot już czeka, zaczyna dotykać łapką, miauczeć i unosi ogon do góry. Kiedy go pogłaszczesz, kładzie się na plecach i chce, żebyś głaskał jego brzuszek.

3. Kocia miłość do człowieka – lizanie

W ten sposób czworonożny przyjaciel wyznaje miłość wybranej osobie i okazuje troskę. Koty bardzo lubią lizać niemowlęta, uważając je za swoje kocięta. Jednak bądź ostrożny — gdy małe dziecko pojawi się w rodzinie, zwierzę może być zazdrosne, ale oczywiście nie zawsze tak się dzieje. Niektóre zwierzęta są dość przyjaźnie nastawione do nowego członka rodziny, ale będą prosić o uwagę bardziej, niż zwykle. Na przykład, jeśli weźmiesz dziecko na ręce, kot również znajdzie się w pobliżu i zacznie delikatnie podgryzać palce właściciela.

4. Ugniatanie łapkami – miłość kota do właściciela

Kiedy kotek ugniata Cię łapkami, nie używając pazurów, wyraźnie okazuje Ci uczucie. Takie zachowanie pojawia się w młodym wieku, gdy kocięta są blisko matki, a także podczas karmienia (sprawdź nasze karmy dla kota).

U dorosłych kotów oznacza to absolutne bezpieczeństwo, zaufanie, jakby znajdowały się w pobliżu matki.

5. Kąpiel kota bez łez

Kot to zwierzę, które z całą pewnością nie lubi wody. Tylko osoba, którą darzy miłością i zaufaniem, może go wykąpać. Wówczas zwierzak absolutnie nie odczuwa strachu, wręcz przeciwnie — cieszy się z wykonywanych zabiegów wodnych.

Koty czują, jakie nastawienie do nich mają członkowie rodziny. Jeśli traktują je z niechęcią i obrzydzeniem, zwierzęta zaczynają reagować na to w określony sposób. Kiedy zaś wyczuwają miłość i troskę, są gotowe odpowiedzieć tymi samymi uczuciami. Koty czują i rozumieją wszystko.

6. Kot pokazuje właścicielowi brzuszek

Naturalnie zwierzęta starają się ukrywać swój brzuszek: jest to sposób na chronienie życiowo ważnych narządów przed drapieżnikami. Jednak, jeśli obdarzają kogoś miłością, są gotowe podarować mu najcenniejsze, co mają, czyli własne życie. Zatem najwyższy przejaw miłości zwierzęcia i obdarzania człowieka zaufaniem to pozwolenie na głaskanie siebie po brzuszku.

Kocia miłość

7. Mruganie kota do właściciela

Na listach odpowiedzi na pytanie o to, jak koty okazują swoją miłość, mruganie często zostaje zapomniane. Szkoda. Przecież kocie mruganie ma wiele wspólnego z pocałunkami, którymi obdarza ukochanych człowiek. Mrugając, kot ustawia z nami wzrokowy kontakt, ważny w nawiązaniu każdej relacji, a co najważniejsze — taki kontakt jest w całości pozbawiony konotacji agresywnych. Najwyższym przejawem miłości jest oczywiście przymrużenie oczu w odpowiedź na podobne działanie człowieka.

8. Delikatne podgryzanie kotem człowieka

Takie zachowanie kota może wydawać się nieprzyjemne, ale absolutnie nie jest przejawem jego agresji — odwrotnie, w ten sposób zwierzę próbuje wykazać maksimum miłości do swojego właściciela. Takie zachowanie jest naturalne dla zwierzęcego świata, ale tu należy także powiedzieć, że skóra kotów jest nieco grubsza niż skóra człowieka, więc dyskomfort, który odczuwamy podczas takich przejawów miłości może być dość odczuwalny.

9. Ocieranie się o nogi właściciela

Każdy właściciel kota dobrze to zna: wracasz po pracy, a ulubieniec ociera się o Twoje nogi. Ten rodzaj powitania “zarezerwowany” tylko dla najbliższych znajomych kota. Ocierając się w taki sposób, próbują szczególnie mocno potrzeć o właściciela lub też zaprzyjaźnionego zwierzaka. Na bokach pyszczka produkowane są feromony, które „oswajają” teren i oznaczają przyjaźnie nastawionych osobników.

10. “Barankowanie” głową – miłość kota do człowieka

Zaczynając dowiadywać się więcej o tym, jak koty okazują sobie miłość, na pewno zobaczysz, że niektóre z przejawów takich zachowań nasze pupile przenoszą na komunikację z człowiekiem. Tak jest właśnie w przypadku, kiedy czworonóg dotyka głową naszego ciała, a następnie pociera go policzkami. Taki “rytuał” ma ważną funkcję biologiczną: podczas “barankowania” kotek pozostawia na właścicielu swój zapach i w ten sposób “utrwala” zaistniałą z nim więź.

Jak właściciel może okazać miłość do swojego kota?

Teraz już wiesz, jak koty okazują miłość człowiekowi i nadszedł czas, aby dowiedzieć się także tego, jak swoje uczucia może pokazać właściciel zwierzęcia. Częste głaskanie i karmienie z ręki może wydawać się banalne, ale jest naprawdę skuteczne. Można także rozmawiać z pupilem, kiedy jest obok Ciebie. Pamiętaj, że zwierzęta żyjące obok ludzi dobrze rozumieją nie tyle słowa, co naszą intonację, a więc Wasze “kocie rozmowy” powinny być maksymalnie emocjonalne.

Pyszne jedzenie i smakołyki, których jednak powinno być w sam raz, także wspaniale opowiedzą o Twoich uczuciach do pupila. Jednak nie tylko jedzenie pomaga podbić kocie serce. Czesanie i pielęgnacja sierści to jeszcze jeden skuteczny sposób na pokazanie swojej miłości czworonogowi. Zrobić to w sposób poprawny pomoże nasz sklep internetowy, oferujący naprawdę wspaniałą gamę towarów, które pomogą odpowiedzieć na kocią miłość. Polecamy zwrócić szczególną uwagę na szampony do mycia kota i grzebienie, które są zaprojektowane w taki sposób, by uczynić Twojego kota szczęśliwym. Mamy wysokiej jakości rozwiązania dla kotów krótkowłosych i długowłosych, umożliwiające pielęgnację sierści tak, by ta czynność była maksymalnie przyjemna i bezbolesna: już po kilku sesjach kotek sam będzie biegł do Ciebie, gdy zobaczy w Twoich rękach rękawiczkę lub szczotkę z naszego asortymentu.

Historie kociej miłości, które nie pozostawią Cię obojętnym

Najlepszym przyjacielem człowieka, jak wiadomo, jest pies. Jednak czasem nietuzinkową miłość do właścicieli wykazują także koty. Oto trzy historie o niesamowitej miłości wspaniałych mruczków, jeszcze raz potwierdzające, że mieszkające obok nas zwierzęta mają w swoich małych serduszkach ogrom wspaniałych uczuć i odwagi.

Historia kociej miłości, o której pamięta się w Anglii

Pod koniec XV wieku Szkot Henry Wyatt trafił do więzienia. Warunki w celi były obrzydliwe, podobnie jak i jedzenie. Na szczęście dla Henry'ego zaczął go odwiedzać przyjacielski kot, najwyraźniej nie chcąc, aby jego nowy właściciel stał się bardzo chudy. Aby mu pomóc, wielokrotnie przynosił schwytane gołębie do celi. Wyatt nawet umówił się z więziennym kucharzem, by ten codziennie gotował dla niego te gołębie, a swojemu nowemu przyjacielowi dał imię Accator, co można przetłumaczyć jako dostawca jedzenia. Po tym, jak Wyatt wyszedł z więzienia, zabrał ze sobą kota, który przez kilka lat chronił go przed głodem i ogrzewał w mroźne noce.

Kotka, która uratowała życie swojemu właścicielowi

Ta niezwykła historia, pokazująca, jak koty okazują miłość człowiekowi, wydarzyła się w Australii w 2014 roku. Craig Geeves został obudzony o 5:30 przez swoją kotkę Sally, która wspięła się na jego klatkę piersiową i miauczała bez przerwy. Myśląc, że zwierzę potrzebuje tylko uwagi, Craig obrócił się na inny bok i ponownie zasnął. Sally jednak nie poddała się i kontynuowała próby obudzenia swojego właściciela. W końcu Craig wstał z łóżka i zobaczył, że jego budynek płonie. Jedyne, co zdążył zrobić — wziąć Sally na ręce i wyskoczyć na ulicę. Niestety, dom Australijczyka został zniszczony jeszcze przed tym, jak przyjechał  wóz strażacki, ale sam Craig i jego ulubienica nie doznali żadnych obrażeń.

Kocia miłość do człowieka

Kot, który uratował przed samobójstwem

Nietuzinkowymi uczuciami wykazują się zarówno zwierzęta rasowe, jak i te znalezione na ulicy. W lipcu 2010 roku starszy sierżant armii amerykańskiej Jess Noth uratował małą kotkę w Afganistanie. Postanowił zostawić ją dla siebie i nadał zwierzęciu imię Kotka. W grudniu tego samego roku Noth wpadł w poważną depresję po tym, jak dwóch jego przyjaciół zostało zabitych. Związek z ukochaną żoną zaczął się rozpadać. Malutkie zwierzę próbowało okazywać mu miłość w ten sam sposób, jak koty okazują miłość sobie: mruczało, ocierało się boczkiem, kładło się spać obok… Ale depresja stawała się coraz bardziej głęboka i niebezpieczna. W końcu Jess postanowił siebie zastrzelić. Kiedy już chciał nacisnąć spust, Kotka najwyraźniej wyczuła, że coś jest nie tak. Wskoczyła na ramię właściciela i zaczęła ocierać się o tył jego głowy. A gdy pozostała niezauważona, kilka razy uderzyła Notha łapą w twarz, jakby próbując powiedzieć: „Wyrzuć te głupie myśli z głowy! Jestem tutaj i bardzo Cię kocham”. Jess w tym momencie zrozumiał, że jego życie nie powinno skończyć się w tym momencie. Kilka miesięcy później starszy sierżant przetransportował Kotkę do Stanów Zjednoczonych, gdzie zwierzę zostało szczęśliwie adoptowane.

Podsumowanie

Jak można zauważyć, przejawy kociej miłości są bardzo różne. Warto też dodać, że nie ograniczają się podaną powyżej listą, tym bardziej, że każdy zwierzak ma dodatkowo własne niepowtarzalne sposoby na powiedzenie człowiekowi o swoich uczuciach. Żeby rozumieć swojego pupila, staraj się spędzać z nim jak najwięcej czasu, obserwuj jego zachowanie w różnych sytuacjach i, obowiązkowo, wstępuj w różnego rodzaju interakcje. Może to być ciekawa zabawa z piłką, sztuczną rybką lub labiryntem, a mogą to być również przyjemne, pełne cichej zadumy momenty, kiedy głaskasz kotka, drapiesz go za uszkiem, pielęgnujesz jego futerko. Takie chwile są naprawdę bezcenne, a jeszcze bardziej przyjemnymi pomogą je uczynić towary z naszego sklepu online.

Na naszej stronie jest wpis o tym jak psy okazują miłość. Zachęcamy do przeczytania.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi