Menu

Jakie warzywa dla psa są najzdrowsze?

2023-02-01
Jakie warzywa dla psa są najzdrowsze?

Włączenie warzyw do posiłku psa to rozwiązanie, z którego mogą skorzystać posiadacze zarówno małych, jak i dużych pupili. Jednak tak samo, jak w przypadku innych produktów będących elementem dokarmiania pieska, nie powinny zakłócać normalnego odżywiania, a jedynie być uzupełnieniem pełnowartościowej diety. Z tego artykułu dowiesz się tego, jakie warzywa powinny pojawić się w diecie Twojego pupila, a których warto unikać, czy powinno się gotować warzywa podawane psom, a także tego, jak odpowiednie spożywanie warzyw może odmienić życie Twojego czworonoga, a nawet uratować mu zdrowie!

Jakie są korzyści spożywania warzyw przez psy?

Psie menu można urozmaicić przekąskami roślinnymi, które są bogate w witaminy i minerały dla psa. Zawierają także związki aktywne, które korzystnie wpływają na zdrowie psa i zapobiegają powstawaniu chorób. Włączenie owoców i warzyw do diety psa pozytywnie oddziałuje na pracę jego układu pokarmowego i pomaga utrzymać właściwą masę ciała. Te produkty są też dobrym źródłem wody i błonnika, co pomaga zapobiegać zaparciom i utrzymuje organizm psa nawodniony.

Gryzienie twardych warzyw jest też dobre dla zdrowia zębów zwierzaka. Podsumowując, owocowe i warzywne przekąski są doskonałym sposobem na urozmaicenie menu psa i zaspokojenie jego potrzeb. Latem z kolei warto podawać mu orzeźwiające i soczyste przysmaki.

Owoce i warzywa dla psa stanowią uzupełnienie diety w postaci przekąsek. Ich udział w jego jadłospisie nie powinien przekraczać 10%.

Ważne jest, aby podawać je psu w odpowiedniej formie. Większość warzyw i owoców można serwować surowych lub ugotowanych. Te surowe mają wyższą wartość odżywczą, ale są trudniejsze do strawienia, dlatego lepiej je rozdrobnić. Wrażliwe psy powinny otrzymywać warzywa tylko gotowane. Nie należy też serwować niedojrzałych owoców i warzyw, a także przekąsek z pestkami, ponieważ są one niebezpieczne dla zdrowia psa. Szczególnie powinno się uważać na pestki brzoskwiń, moreli, jabłek, wiśni i śliwek, które zawierają związki cyjanogenne.

Warzywa dla psa

Warzywa dla psa: które są korzystne, a które wręcz niebezpieczne?

Jakie warzywa dla psa zaleca się wprowadzić do jego diety, a których zdecydowanie warto unikać? Jest to pierwsze i podstawowe pytanie, które powinni zadać sobie opiekunowie, niezależnie od tego, czy warzywa i owoce dla psa będą podawane jako element naturalnego odżywiania, czy tylko jako dodatek do karmy suchej dla psa lub mokrej.

Brukselka, marchew i seler są bezpieczne dla psów. Są również dobrym źródłem witamin i składników odżywczych, które korzystnie wpływają na ich zdrowie. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że te warzywa powinny być podawane z umiarem, ponieważ zbyt dużo może spowodować gazy lub inne problemy trawienne u pupila. Zaleca się również podawanie ich w małych kawałkach, ważne jest również dokładne umycie w celu usunięcia wszelkich zabrudzeń i pestycydów. Ponadto ważne jest, aby pamiętać, że wszelkie nowe pokarmy należy wprowadzać stopniowo, aby móc obserwować niepożądane reakcje przed włączeniem ich do zwykłej diety.

Istnieją pewne rośliny, które nie powinny być spożywane przez psy. Są to m.in.:

  • Awokado, ponieważ zawiera toksynę o nazwie persin, która powoduje wymioty i biegunkę u zwierząt.
  • Czosnek, cebula, szczypiorek, pory — zawierają związki siarki, które szkodzą erytrocytom psów i drażnią ich układ pokarmowy.
  • Winogrona, które powodują zatrucie i dolegliwości żołądkowe oraz niewydolność nerek u psów.
  • Szpinak i rabarbar, bogate w kwas szczawiowy, który obniża poziom wapnia i prowadzi do chorób układu moczowego u psów.
  • Cytrusy, ponieważ zawierają olejki eteryczne, które drażnią układ pokarmowy psów.

Duże ilości kapustnych i strączkowych także nie są korzystne dla psa, chociaż takie warzywa od czasu do czasu rzeczywiście mogą pojawiać się w jego diecie. Nadmierne ich spożywanie może wywoływać zakłócenia w funkcjonowaniu jelit i żołądka. Z podawania rzodkiewki najlepiej jest całkowicie zrezygnować, gdyż będzie powodowała gromadzenie ciężkich metali w organizmie Twojego pupila.

Sprawdź także nasz wpis o diecie weganskiej dla psa. Kiedy warto na nią przejść?

Jak wprowadzić warzywa do diety swojego pupila?

Włączenie warzyw do diety Twojego psa może być korzystne, ale ważne jest, aby pamiętać, że psy mają trudności z trawieniem niektórych rodzajów warzyw, szczególnie tych z twardą błoną zewnętrzną. Jednym ze sposobów ułatwienia psu trawienia tych warzyw jest miksowanie ich w robocie kuchennym lub blenderze przed podaniem. Aby usprawnić ten proces, można kupić i zmiksować dużą porcję warzyw dla psa na raz i przechowywać je w zamrażarce do wykorzystania w przyszłości. Włączając puree warzywne do diety psa, zacznij od małej ilości, na przykład 1 łyżeczka na 10 kg masy ciała, stopniowo zwiększając dawkowanie w razie potrzeby. Niektóre psy mogą wahać się przed zjedzeniem puree z warzyw, ale możesz spróbować dodać niewielką ilość zwykłego, niskotłuszczowego jogurtu, aby je bardziej zachęcić.

Jakie warzywa dla psa

Należy pamiętać, że warzywa trzeba wprowadzać do diety psa powoli i w małych ilościach, aby uniknąć rozstroju żołądka i tylko jako uzupełnienie zbilansowanej diety, a nie jej zamiennik. Zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie swojego psa.

Jak podawać warzywa będące elementem diety psa?

Warzywa i owoce można podać naszemu psu starte lub pokrojone na małe kawałki, a także w całości, by pies mógł je chrupać. Mogą to być zarówno świeże, jak i mrożone produkty. W posiłku powinno być więcej warzyw niż owoców (75% warzyw, 25% owoców). Warzywa to głównie źródło witamin, składników mineralnych i włókien, ale zawierają niewiele białka. Należy uważać na ilość podawanych owoców, które dostarczają dużych ilości cukrów prostych oprócz witamin, minerałów i aktywnych składników. Można też włączyć orzechy (np. włoskie) i nasiona. Także możesz przeczytać o warzywach dla kota.

Pamiętajmy, że dieta dla każdego psa powinna być dostosowana indywidualnie. Proporcje składników w domowej diecie gotowanej są elastyczne i zależą od potrzeb energetycznych psa oraz niezbędnych składników odżywczych, wartości odżywczej użytych składników. Prosta zasada to 70-80% składników zwierzęcych i 20-30% roślinnych (75% warzyw i 25% owoców).

Pamiętaj o tych zasadach podczas przygotowywania domowej diety dla psa:

  • Używaj wagi kuchennej do ważenia składników. Nie używaj do tego miar objętości (np. szklanki), ponieważ ilość składnika może się różnić w zależności od jego drobności.
  • Gotuj duże porcje i zamrażaj je. Trzymaj pokarm w plastikowych torbach w zamrażarce, aby oszczędzać miejsce i mieć gotowe porcje.
  • Dobrze mieszaj i rozdrabniaj składniki, aby pies nie jadł tylko wybranych komponentów.
  • Unikaj procesów, które powodują reakcje Maillarda (np. pieczenie lub grillowanie), ponieważ niszczą one strukturę białek i zwiększają zawartość antygenów.
  • Dietę najlepiej opracować z pomocą lekarza weterynarii i dietetyka weterynaryjnego, którzy znają się na żywieniu zwierząt i znają danego psa.

Jak przygotować warzywa, które będą podawane jako smakołyk?

Aby przygotować warzywa dla psów, które następnie będą podawane jako smakołyk, należy je dokładnie umyć, usunąć łodygi, liście, nasiona lub pestki, a następnie pokroić na małe kawałki. Robi się to, aby zapobiec niebezpieczeństwu zadławienia lub zablokowania jelit. Ponadto, trzeba unikać dodawania jakichkolwiek przypraw, olejów lub innych składników, które mogą być szkodliwe dla Twojego psa.

Należy również pamiętać, że smakołyki dla psów, w tym warzywa, powinny stanowić tylko niewielką część diety psa, ale nie więcej niż 10%. Pozostałe 90% diety Twojego pupila powinno pochodzić z dobrze zbilansowanej karmy dla psów, najlepiej takiej, która została zakupiona w sklepie zoologicznym. Warzywa należy podawać tylko okazjonalnie i zawsze w małych ilościach, ponieważ zbyt dużo może powodować rozstrój żołądka.

Czy można podawać suszone warzywa dla psa? Suszone warzywa i owoce to smakołyki, które są uwielbiane przez psy. Aromat suszonych składników powoduje, że psy od razu merdają ogonami. Są one bogate w wartości odżywcze i witaminy, dlatego warto je dodać do diety naszego pupila jako dodatek do mięsa. Aby przygotować suszone warzywa i owoce, należy namoczyć 20g suszonych produktów w 70g wody i dodać je do mięsa. Dawkowanie zależy od wieku psa. Szczeniak potrzebuje więcej białka, więc mięso powinno stanowić 80% posiłku a zboża 20%. Dorosły pies potrzebuje mniej białka, więc mięso powinno stanowić 60% a zboża 30%. Pies senior powinien mieć lekkostrawną dietę, więc ilość mięsa i zbóż powinna być równa.

Warzywa dla psa

Często zadawane pytania na temat warzyw dla psa

▶️ Kiedy zdecydowanie warto podawać warzywa psu?

Warto podawać psom zdrowe smakołyki i przekąski, w tym w postaci warzyw, podczas spacerów, szczególnie w sytuacjach, gdy chcemy je nauczyć nowych sztuczek. Przysmaki są dobrym rozwiązaniem, ponieważ pies łatwiej uczy się komend, jeśli jako nagrodę dostaje smakowitą przekąskę. Smakołyki w postaci suszonych warzyw i owoców mają także wspaniałą wartość odżywczą.

✅ Jakie warzywa dla psa — gotowane czy surowe?

Jeśli mówimy o szczeniakach, warzywa najlepiej jest podawać im po obróbce termicznej, natomiast dla piesków dorosłych, w zależności od rodzaju warzyw i tolerancji pokarmowej, mogą być podawane zarówno warzywa gotowane, jak i surowe.

▶️ Jakie warzywa gotować dla psa?

Zamiast produktów pochodzenia zwierzęcego, warto dostarczać psu produktów roślinnych, które oprócz witamin i minerałów zawierają także węglowodany. Aby zwiększyć łatwość ich trawienia (złożone węglowodany), należy je przetwarzać termicznie. Można użyć gotowanych ziemniaków, batatów, dyni, a także topinamburu, marchwi, selera, pietruszki i buraków.

Podsumowanie

Podsumowując można stwierdzić, że wybierając poprawnie jakie warzywa gotować dla psa, właściciele mogą zapewnić swojemu pupilowi bardziej zdrową, zróżnicowaną i jednocześnie zbilansowaną dietę. Uważnie obserwuj stan swojego ulubieńca za każdym razem, kiedy podajesz mu warzywa, dbaj o odżywianie z umiarem, a Twój piesek odwdzięczy Ci się miłością, aktywnością i wesołą wspólną zabawą.

Przeczytaj wpis o macie do lizania dla psów. Zrób dobry prezent dla psa.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi