Menu

Karmy dla zwierząt w każdym wieku

2021-09-10
Karmy dla zwierząt w każdym wieku

Z roku na rok na półkach sklepów zoologicznych i półkach supermarketów pojawia się coraz więcej odmian karm dla zwierząt. Konkurując ze sobą, producenci artykułów zoologicznych starają się przyciągnąć uwagę jak największego grona osób. Jednocześnie obiecują, że spełnią wszystkie preferencje konsumentów.

Słuchając słodkich przemówień marketerów, troskliwi właściciele puszystych zwierząt chętnie wierzą, że wybór wysoce wyspecjalizowanej karmy według wieku, rasy, faktu sterylizacji, zdolności do zapobiegania niektórym chorobom, tworzenia kołtunów i zapachu z pyska jest panaceum na wszystkie możliwe problemy. Warto kupić tę konkretną karmę dla psa - a życie ukochanego pupila będzie lśniło nowymi kolorami, a jego dobre zdrowie jest prawie gwarantowane. Ale czy tak jest w rzeczywistości i jak się nie zgubić w różnorodności gastronomicznej? Zastanówmy się razem.

Koty i psy są drapieżnikami. Tak stworzyła je natura i nowoczesne zwierzęta domowe niewiele różnią się od swoich dzikich przodków. Dlatego genetycznie ich ciało jest przystosowane do wchłaniania głównie surowego mięsa. Tylko naturalna dieta jest w stanie zmaksymalizować zapotrzebowanie zwierzęcia na pierwiastki śladowe, zwiększyć i wzmocnić odporność oraz zapobiec rozwojowi poważnych chorób. Na przykład naturalny zakwaszacz zawarty w mięsie zapobiega tworzeniu się kryształów struwitowe, zapobiegając kamicy moczowej.

Karmy dla zwierząt

Produkty takie jak soja, kukurydza, pszenica i biały ryż nie tylko nie są zdrowe, ale mogą powodować alergie u zwierząt domowych, ponieważ mają wysoki indeks glikemiczny. Poza tym należy również unikać sztucznych składników, szkodliwych dodatków i konserwantów w jedzeniu dla zwierząt. Skład karmy powinien być zrozumiały i idealnie dopasowany do potrzeb naszych ulubieńców, a wszystkie składniki muszą być wskazane według ich liczby. Innymi słowy, im większy procent danego składnika w karmie, tym wyżej on znajduje się na liście. Oczywiście mięso, jako podstawa diety, powinno zająć pierwsze pozycje. Obecność zbóż w składzie również daje wiele do myślenia, ponieważ ciało zwierzęcia nie jest w stanie ich w pełni wchłonąć i strawić.

Kolejny ważny punkt: mięso może być różne. Zgodnie z informacjami na opakowaniu skład karmy może zawierać: produkty przetwórstwa mięsnego, podroby, mączkę mięsną, liofilizowane, a także świeże mięso. Oczywiste jest, że ostatnie trzy punkty szczególnie przypadną do gustu każdemu pupilu. Ale podroby też mogą się różnić. W tanich karmach dla kota najczęściej są to jelita, ścinki i skóra. Nie jest to jednak najlepszy wybór dla zwierzaka, podobnie jak mączka kostna. Ale chrząstka, wątroba lub nerki są przydatnymi i naturalnymi źródłami witamin, pierwiastków śladowych, wapnia i fosforu. W składzie karmy są one z reguły wymienione osobno.

Zgodnie z formułą tak zwanej "biologicznie odpowiedniej diety", którą opracowali kanadyjscy specjaliści, co najmniej 50% diety psa lub kota powinno zajmować mięso. Jednocześnie ważnym punktem jest nie tylko jego różnorodność, ale także procent zawartości świeżego mięsa jako źródła składników odżywczych.

Karma dla kota

W naturalnym środowisku młode i dorosłe osobniki żyją we wspólnym stadzie. W związku z tym żywią się tym samym. W naturze nie ma podziału na zdobycz, na przykład dla dorosłych drapieżników lub ich młodych. Według dietetyków weterynaryjnych odżywianie, które jest najbardziej odpowiednie dla naturalnej diety, jest odpowiednie dla zwierzęcia, niezależnie od jego wieku. Różnica polega tylko na dawkowaniu.

Próbując dokładnie odtworzyć naturalny schemat żywienia, producenci karmy najwyższej jakości tworzą formuły odpowiednie dla zwierząt z każdej kategorii wiekowej. Na przykład, amerykańska firma rodzinna Evanger's opracowała praktycznie doskonałe przysmaki w puszkach, przygotowane we własnym soku. Żaden puszysty smakosz nie pozostanie obojętny. Opakowanie mokrej karmy jest przeznaczone na jeden posiłek lub na jeden dzień. Odpowiednią dawkę paszy można łatwo zmierzyć. Jednocześnie nie można zapominać, że w przypadku młodych, rosnących zwierząt, a także kotów / psów podczas ciąży i karmienia młodych, należy zwiększyć porcję.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi