Menu

Linienie u psów wiosną: ile trwa i co robić?

2020-11-30
Linienie u psów wiosną: ile trwa i co robić?

Sezonowa odnowa sierści to naturalny proces u psów. Prawie wszystkie rasy linieją, z wyjątkiem bezwłosych przedstawicieli. Okresy kardynalnego “przebierania się” zwierząt - wiosna i jesień. Jesienią psy odnawiają swój lekki letni strój, ogrzewając się grubym, gęstym podszerstkiem. Cóż, psy linieją wiosną z przeciwnego powodu. Zwierzęta zrzucają gruby podszerstek, ułatwiając sierść i przygotowując się do upalnego lata.

Dlaczego wiosenne linienie psów jest trudniejsze dla zwierząt niż jesienne linienie?

Wiosenne linienie psów pozwala zwierzęciu przygotować się do sezonu letniego. Tęgi i gęsty podszerstek jest zastąpiony jaśniejszym i cieńszym, prawie niewidocznym. Ilość zrzucanej przez psa sierści wydaje się być o rząd wielkości większa, niż podczas jesiennego linienia. Co jest całkiem naturalne.

Bardzo często wraz z dyskomfortem towarzyszącym linieniu psów wiosną następuje pogorszenie samopoczucia zwierząt. Zwierzęta stają się ospałe, mniej aktywne, apatyczne. Powodem tego jest wiosenna awitaminoza i obniżona odporność u psów. Jeśli dieta zwierzęcia składa się z suchej karmy, to takie pogorszenie zdarza się rzadko. W gotowej karmie obserwuje się równowagę składników odżywczych i korzystnych, a nawet wiosną jest wystarczająco dużo witamin i minerałów. Jeśli wybierze się naturalny sposób karmienia psa, nie można uniknąć problemów z awitaminozą. W takiej sytuacji może pomóc specjalny kompleks witaminowo-mineralny do ogólnego wzmocnienia organizmu zwierzęcia lub witaminy na sierść psa.    

Jak długo trwa linienie psów wiosną?

Linienie u psów wiosną trwa około dwóch do trzech tygodni. Początek procesu linienia zależy od różnych czynników, z których głównymi są warunki pogodowe i cechy zwierzęcia. Jedyna często spotykana zależność: im wcześniej przyjdzie wiosna, tym wcześniej rozpocznie się linienie.

Wiosenne linienie u psów: co robić?

Wiosenne linienie u psów: co robić?

Głównym zadaniem właściciela, gdy wiosna zaczęło się linienie psa, jest zapewnienie zwierzęciu należytej pielęgnacji. Będzie to wymagało specjalnych narzędzi do groomingu psów. Najczęściej używane są najprostsze opcje - grzebień i slicker.

Zwykle psy są czesane 1-2 razy w tygodniu, ale w okresie wiosennego linienia psów zabieg przeprowadza się codziennie. To jedyny sposób, aby uniknąć pojawienia się kołtunów.

Jakie są zalety furminatora dla psa?

Wśród nowoczesnych i wysokowydajnych narzędzi na szczególną uwagę zasługuje furminator dla psa. Jest to unikalne urządzenie do pielęgnacji sierści zwierząt podczas linienia, pozwalające skrócić je z dwóch tygodni do kilku dni. Jedyne, z czym narzędzia nie mogą sobie poradzić, to kołtuny. Jeśli zwierzę ma kuli splątanej sierści, nie można użyć furminatora i desheddera. W takim przypadku będziesz potrzebować obcinarki do kołtunów.

Furminator dobierany jest w zależności od rodzaju sierści i wielkości rasy psa. Podczas czesania narzędzie delikatnie wyciąga podszerstek, nie uszkadzając włosia osciowego.

Osobliwości pielęgnacji sierści podczas linienia u psów

Czasami wiosennemu linieniu u psów towarzyszy taki problem, jak łupież. Z reguły znika pod koniec zmiany sierści. W tym celu wystarczy kilka razy umyć sierść zwierzęcia specjalnym szamponem dla psa przeciwłupieżowym. Jeśli problem pozostanie nierozwiązany, będziesz musiał zwrócić się o pomoc do swojego weterynarza.

Kąpiel może przyspieszyć i ułatwić linienie wiosenne u psów. Z reguły psy kąpie się pod koniec linienia. Chociaż praktyka pokazuje, że kąpiel zwierzęcia w 3-5 dniu po jej rozpoczęciu, znacznie poprawia kondycję zwierzęcia. Nie dręczy go swędzenie, a sierść łatwiej się rozczesuje. Najlepsze efekty osiągniesz stosując profesjonalne kosmetyki - Furminator.

Psy zazwyczaj linieją szybciej wiosną niż jesienią. Jednak sprawia to więcej kłopotów właścicielom ze względu na dużą ilość sierści. Właściwa pielęgnacja, wysokiej jakości narzędzia pielęgnacyjne i odrobina cierpliwości to wszystko, czego potrzeba, aby bezboleśnie i szybko przejść przez ten trudny etap w życiu psa i jego właściciela.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi