Menu

Nadwaga u psa – nie lekceważ objawów choroby

2021-09-16
Nadwaga u psa – nie lekceważ objawów  choroby

Warto zrozumieć, że nadwaga to problem nie tylko ludzi. Dziś jest to poważna choroba, która pojawia się u psów coraz częściej. Często sam właściciel troszczy się o swojego zwierzaka, aby nigdy nie był głodny, ale w rezultacie sam nie zauważa, że znacznie go przekarmia. W żadnym wypadku nie można tego robić, ponieważ doprowadzi to do wyjątkowo złych konsekwencji. Jednym z niezbędnych warunków zdrowego życia zwierząt domowych jest nie tylko wysokiej jakości żywność, ale także staranne przestrzeganie zasad karmienia.

Ale jeśli właściciel nie wziął pod uwagę tego czynnika, a jego pies zaczął ważyć więcej niż to konieczne, nie pogarszaj sytuacji, powinieneś natychmiast skontaktować się z weterynarzem, który po badaniu ustali, czy twoje zwierzę jest otyłe i, jeśli to konieczne, przepisze leczenie, a także poleci niezbędną dietę.

Główne powody, dla których pies przybrał na wadze

Otyłość psa, to nie tylko pogorszenie jego wyglądu, ale także poważne zagrożenie dla zdrowia. Konieczne jest natychmiastowe leczenie, ale wcześniej konieczne jest zrozumienie przyczyn, które doprowadziły psa do tych konsekwencji. Czynników może być sporo, jak pokazuje praktyka, główne z nich:

  • przekarmianie, gospodarz nie tylko nie oblicza prawidłowo dawki karmu dla psa, ale także zapewnia wysokokaloryczne jedzenie;
  • pies nie ma aktywności fizycznej.
  • jesli pies jest wyprowadzany na zewnątrz tylko przez dziesięć minut dziennie, nie otrzymuje niezbędnej aktywności fizycznej, co znacznie zwiększa ryzyko otyłości;
  • dość poważnym problemem medycznym jest zaburzenie metaboliczne, poczęte przez przyspieszony metabolizm, dzięki któremu pies będzie chudy, nawet jeśli będzie jadł więcej niż dopuszczalna norma. A to wpłynie niestety nie tylko na jego wygląd. Ale jeśli twoje zwierzę ma spowolniony metabolizm, może to szybko doprowadzić do otyłości;
  • długotrwała sytuacja stresowa – zmiana właściciela, domu lub pojawienie się kolejnego zwierzaka, ponieważ psy również "zajadają stres";
  • predyspozycje genetyczne, dotyczy to tylko niektórych ras, dlatego właściciele psów Collie, jamników, bolonek muszą uważnie obserwować ich menu i pamiętać o tej funkcji organizmu swoich zwierzaków ;
  • kolejną dość trudną dolegliwością jest zaburzenie hormonalne, które prowadzi do spowolnienia procesów dyssymilacji , a one z kolei prowadzą do otyłości;
  • substancje toksyczne i pasożyty mogą znacznie spowolnić metabolizm.

Możliwe konsekwencje dla psa, który jest otyły:

  • serce będzie pracować w trybie wzmocnionym;
  • podwyższony poziom cholesterolu będzie miał bardzo negatywny wpływ na przepływ krwi i pracę naczyń krwionośnych;
  • pies może być dręczony podwyższonym ciśnieniem, co może spowodować pęknięcie naczyń mózgowych;
  • stawy otrzymują duże obciążenie, z powodu którego zostaną zdeformowane lub pogrubione, po czym mogą wystąpić różne choroby układu mięśniowo-szkieletowego, co może powodować trudności w poruszaniu się;
  • wątroba zacznie działać znacznie gorzej, przez co możliwa jest dystrofia tłuszczowa ;
  • pies może zachorować na żółtaczkę;
  • trzustka zacznie bardzo cierpieć, co może prowadzić do wielu dolegliwości i chorób;
  • u psa nastąpi znaczne osłabienie układu odpornościowego i zaburzenie funkcji seksualnych, to wszystko tylko doda psu nadwagi.

otyłość u psów

Jeśli przejdziemy do statystyk medycznych to zobaczymy, że psy z nadwagą żyją średnio o półtora roku mniej niż psy, których właściciele utrzymują w formie.

Po przeczytaniu tych informacji staje się jasne, że ten stan psa nie może być lekceważony, a jeśli tak się stanie, natychmiast musisz zabrać zwierzaka do weterynarza. Ale musisz zrozumieć, że po skontaktowaniu się z lekarzem właściciel będzie musiał ponieść znaczne koszty usług weterynarza i żywności dietetycznej, które są droższe niż zwykłe. Dlatego należy zrobić wszystko, co możliwe, aby zapobiec takim problemom lub, w skrajnych przypadkach, zidentyfikować ich na wczesnym etapie.

Przy najmniejszych objawach otyłości psa należy udać się do specjalisty i zacząć stosować nie tylko leczenie, ale także dietę dostosowaną do potrzeb organizmu Twojego pupila. Również musisz zacząć zwiększać aktywność fizyczną psa.

Główne objawy, że pies ma nadwagę

Zauważenie tego problemu jest bardzo łatwe, ponieważ prawie wszystkie objawy są takie same jak u ludzi. Ponadto właściciel powinien zobaczyć, że pies stał się większy, a jego wygląd pogorszył się. Na początkowych etapach konieczne jest rozpoznanie podskórnych fałdów tłuszczowych. Jeśli twój pies jest w formie, to podczas biegania lub chodzenia ostatnie dwa żebra będą widoczne, ale jeśli ma nadwagę, stają się niewidoczne i trudno będzie je znaleźć.

Główne objawy u psa, który ma nadwagę:

  • „chód kaczkowaty", ponieważ na ciele psa powstały grudki tłuszczu;
  • częste duszności przy nawet najbardziej minimalnym wysiłku fizycznym, np. wyjść na spacer z psem. Twoje zwierzę nie wykazuje aktywności fizycznej i spędza dużo czasu leżąc. To wszystko doprowadzi do pogorszenia sytuacji.

Jeśli mówimy o konkretnej liczbie, otyłość jest uważana za nadwagę, jeśli waga zwierzęcia jest o piętnaście procent większa niż ta, która jest uważana za idealną dla jego rasy. Aby dowiedzieć się na pewno, czy Twój zwierzak ma ten problem, możesz go zważyć. Najprostszą metodą jest wskaźnik otłuszczenia BC, jest to obecnie najpopularniejsza metoda obliczania masy psa, która odbywa się poprzez pomiar proporcji dziewięciu punktów. Jeśli wskaźniki 8/99/9 to otyłość, norma zdrowego psa wynosi 4/9 do 5/9, 6/9-7/9.

Jeśli sytuacja nie jest bardzo poważna, terapia i aktywność fizyczna pomogą pozbyć się tego problemu. Ale jeśli te metody nie działają, to niestety nie ma innego wyjścia niż stosowanie silnych leków.

Przeczyaj o nadwagę u kota. Opisaliśmy wkazówki o karmienu kotów.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi