Menu

Nadwaga u kota — jak ją rozpoznać i jej zaradzić?

2022-08-16
Nadwaga u kota — jak ją rozpoznać i jej zaradzić?

Problem nadwagi u kotów bardzo popularny. W praktyce ma z nim do czynienia każde co drugie zwierze. Niestety, wielu właścicieli woli nie zauważać tak poważnego problemu i nawet zaawansowaną otyłość uważa za “słodką”, tym samym skracając życie swojego pupila i ograniczając jego naturalną aktywność. Dziś opowiemy o tym, jak ustalić, czy Twój mruczek ma nadwagę, a także jakich rozwiązań można użyć, żeby pozbyć się problemu, jeśli już występuje.

Jak sprawdzić czy kot ma nadwagę?

Jak rozpoznać nadwagę u kota? Podstawowym sposobem ustalenia faktu, czy kot ma nadwagę, jest porównanie jego obecnej wagi ze standardami. Poniżej podajemy tabelę z podstawowymi poziomami wagowymi kotów i prawidłową masą ciała kotek i kocurów. Uważaj! Jeśli Twoje zwierzę ma wagę większą o 10%, niż jest podane w tabeli, warto skontaktować się z weterynarzem, gdyż jest wysoko prawdopodobne, że ma nadwagę. Oczywiście, są zwierzęta, które mają bardziej szczupłą sylwetkę lub odwrotnie — są grubiej zbudowane, ale w większości przypadków podane liczby sprawdzają się bardzo dobrze.

Wiek zwierzęcia

Kot europejski

Kob brytyjski

Maine Coon

Kocur

Kotka

Kocur

Kotka

Kocur

Kotka

4 miesięcy

2,3-3,2 kg

2,2-2,8 kg

2,1-3,9 kg

1,7-2,5 kg

3-3,8 kg

2,7-3,6 kg

10 miesięcy

3,1-4,4 kg

2,4-4 kg

4,1-6,7 kg

2,8-4,4 kg

4,8-7,2 kg

4,3-6,5 kg

1 rok

3,5-5 kg

3,5-4,5 kg

4,5-7 kg

3,1-4,6 kg

5,4-8,8 kg

4,5-8,3 kg

Na czas rozpoznana nadwaga u kota to podstawa jego prawidłowej aktywności i długiego życia, gdyż zwierzęta skłonne do otyłości często zmagają się z wieloma chorobami, w tym takimi, jak:

  • Cukrzyca;
  • Artretyzm;
  • Choroby skórne;
  • Choroby układu moczowego;
  • Dysfunkcja serca;
  • Rak.

Wśród kotów z nadwagą, starszych niż 7 lat, ryzyko śmierci jest prawie 3 razy wyższe niż u zwierząt z prawidłową masą ciała. Dlatego zachęcamy zapoznać się z dietę weganśką dla kota.

Nadwaga u kota — dlaczego zachodzi ten problem?

Jeśli chcesz zwalczyć nadwagę u kota, należy zrozumieć, skąd bierze się ten problem. Zarówno jak w przypadku ludzi, powody wystąpienia problemu mogą znacznie się różnić. Jednak większość kotów ma nadwagę z powodu przekarmienia, na przykład jest to najczęstszy powód nadwagi u kotów brytyjskich.

Skłonność do nadwagi u zwierząt pojawia się po ich kastracji/sterylizacji. Z kolei występowanie chorób układu hormonalnego prawie w 100% prowadzi albo do nadmiernego wychudzenia kotów, albo do ich otyłości. Podawanie zwierzętom antykoncepcji hormonalnej również może stać się przyczyną, z powodu której nawet najbardziej aktywny i wysportowany mruczek zacznie tyć.

Nieaktywny tryb życia i niezrównoważona dieta to również częste powody przybierania na wadze zwierzęcia.

Kot ma nadwagę

Nadwaga u kota brytyjskiego — na co zwrócić uwagę?

Ryzyko przybrania na wadze jest bardziej widoczne u kotów perskich i brytyjskich. W porównaniu z innymi rasami znacznie częściej doświadczają otyłości i nieprzyjemnych konsekwencji tego stanu, do których prowadzi. Normalna zdrowa waga dla kotów tej rasy wynosi 6-9 kg, a kotów sterylizowanych — nawet do 12 kg. Żeby ustalić, czy kot brytyjski posiada normalną wagę, należy odwoływać się nie tylko do tabel, ale także brać pod uwagę stan i aktywność zwierzęcia. Warstwa tłuszczowa pod jego skórą powinna być ledwo zauważalna, zakrywać żebra, ale nie zakrywać przestrzeni międzyżebrowych.

5 sposobów na pozbycie się nadwagi u kota

Nadwaga — to jeszcze nie zaawansowane stadium otyłości, a więc systemowość i dążenie do rzeczywistej pomocy swojemu pupilowi pozwolą pozbyć się tego problemu pod warunkiem systemowego podejścia do jego rozwiązania. Podajemy pięć podstawowych rozwiązań, które pomogą w dość krótkim terminie zwalczyć nadwagę kota, co spowoduje nie tylko przywrócenie jego naturalnej sylwetki, ale także pożądanego poziomu aktywności życiowej.

Karmienie kota porcjami

Każda porcja jedzenia, która jest podawana kotu, w tym różnego rodzaje smakołyki, powinna być obliczana na podstawie liczby kalorii, które zwierzę powinno spożywać. Zależy to z kolei od kilku czynników: faktycznej wagi zwierzęcia, jego aktywności fizycznej oraz rasy.

Właściwe składniki odżywcze dla kota

Nie jest tak istotne, czym karmisz kota (wybierz lepszą karmę dla kota), najważniejsze jest zachowanie równowagi składników odżywczych — białka, tłuszczów, węglowodanów, błonnika. Każdy kot ma swoją normę, która zależy od jego wagi, tempa metabolizmu i innych parametrów. W sprawie ustalenia porcji i składu jedzenia dla kotów z nadwagą najlepiej jest skonsultować się z weterynarzem.

Aktywność fizyczna kotów

Nawet, jeśli zwierzę je mało, ale jest leniwe, będzie miało zbyt dużo tkanki tłuszczowej, gdyż nie będzie użytkowało wszystkich spożywanych kalorii. W przypadku zwierząt odbywa się to dokładnie w ten sam sposób, co u ludzi. Obecnie istnieje sporo zabawek dla kota, którymi można łatwo zainteresować nawet najbardziej leniwego kota i pobudzić go do biegania, jak i skakania.

Podawanie kotu witamin i suplementów

Niedobór pewnych substancji lub niezbilansowane odżywianie również mogą prowadzić do kociej nadwagi. Rozwiązaniem problemu wówczas może być podanie zwierzęciu witamin i minerałów w pigułkach. Na Unizoo znajdziesz wysokiej jakości suplementy i inne preparaty, które są dobrze przyswajane przez zwierzęta i zapewniają poprawne funkcjonowanie wszystkich układów ich narządów.

Zmiana częstotliwości karmienia kota

Kiedy kot ma nadwagę, może jeść częściej, ale mniejsze porcje — wówczas nie będzie miał odczucia głodu, a jednocześnie będzie jadał mniej.

Często zadawane pytania na temat nadwagy u kota

▶️ Dlaczego kot ma nadwagę?

Powodów, dla których kot może mieć nadwagę jest sporo. Podstawowym z nich jest zjadanie zbyt kalorycznej karmy. Są jednak sytuacje, kiedy zwierzęta po prostu nie potrzebują zbyt dużo energii, jak na przykład w przypadku starszych kotów lub chorują, co powoduje utworzenie się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

✅ Jak rozpoznać, że kot ma nadwagę?

Wielu właścicieli zadaje sobie pytanie: jak sprawdzić, czy kot ma nadwagę. Można to zrobić wizualnie, nawet nie posiadając wagi, korzystając z metody Body Condition Score. Jeśli talia Twojego pupila nie jest widoczna, a jednocześnie metodą palpacyjną nie wyczuwasz jego żeber, prawie ze 100% pewnością można stwierdzić, że ma nadwagę.

▶️ Nadwaga u kota — co z nią robić?

Jeśli u Twojego kota została zdiagnozowana nadwaga, w żadnym wypadku nie warto zwlekać: trzeba dobrać dla swojego pupila odpowiednią karmę (w tym celu warto sięgnąć po poradę lekarską), zadbać o systematyczną, ale odpowiednią dla niego aktywność fizyczną i oczywiście nie zapominać o tym, że problemu z nadmierną tkanką tłuszczową nie da się rozwiązać w kilka dni.

Powolna utrata masy ciała zwierzęcia jest lepsza niż szybka utrata masy ciała w krótkim czasie. Utrata od 1 do 2% masy ciała na tydzień to zdrowy wskaźnik utraty wagi.

Podsumowując

Każdy właściciel kocha swojego kota, więc ciężko nam odmówić naszym pupilom dodatkowej porcji jedzenia. Czasami jednak jest to konieczne, ponieważ w ten sposób dbamy o zdrowie i długowieczność kotów.

Czy Twój kot ma nadwagę pomimo powyższych wskazówek? Regularnie waż swojego zwierzaka i w razie potrzeby zmieniaj ilość jedzenia, aż osiągniesz pożądaną wagę. Nie podawaj zwierzęciu nieograniczonej ilości jedzenia i rozważ niższe zapotrzebowanie na energię u starszych i sterylizowanych zwierząt. Jeśli Twoje zwierzę nie traci na wadze pomimo wszystkich środków, zaleca się wizytę u weterynarza.

Także zapoznaj się co robić jak pies ma nadwagę. Opisaliśmy podstawowe wskazówki dla właścicieli czworonogów.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi