Menu

Niebezpieczne rośliny dla kotów

2021-08-23
Niebezpieczne rośliny dla kotów

Wiele różnych roślin jest obecnych w domach i mieszkaniach. Zachwycają swoim wyglądem i zapachem. Ale gdy tylko pojawi się kot, mogą pojawić się problemy. Wszyscy wiedzą, że koty są bardzo ciekawe i nieustannie próbują gryźć swoje ulubione kwiaty niezależnie od tego, że lubią jeść produkty mięsne dla kota. Koty są dość wybrednymi zwierzętami, ale jeśli zdecydują się zjeść twój ulubiony kwiat, to zrobią to bez mrugnięcia okiem. Wszystko to dzieje się, gdy zwierzęta próbują oczyścić jelita. Jedzą dużo trawy, aby wywołać wymioty. Zioło zawiera witaminę B, która pomaga osiągnąć pożądany rezultat. Tutaj zaczynają się problemy. Rzeczywiście, w świecie przyrody wiele roślin jest trujących dla zwierząt. I nie wszyscy ludzie wiedzą, że ich rośliny domowe mogą zaszkodzić zwierzętom. Pomimo faktu, że koty nie są samobójcami i muszą mieć instynkt samozachowawczy, nadal gryzą nawet trujące rośliny. Dlatego musisz wiedzieć, które kwiaty nie zaszkodzą małemu czworonożnemu przyjacielowi.

Nieszkodliwe rośliny dla ukochanego zwierzaka to begonia, dracena, niektóre odmiany kaktusów, coleus, owies, peperomia, arganets. Również w wielu klinikach weterynaryjnych mówi się, aby podawać kotom witaminy. Te tabletki i pasty dla kotów zostały opracowane specjalnie w celu oczyszczenia żołądka, ale w większości przypadków nie pomagają utrzymać kota od gryzienia kwiatów. Ulubieniec całej rodziny nadal cieszy się liśćmi wszystkich roślin domowych. Dlatego musisz kupić specjalne nasiona trawy w pokoju i posadzić je, aby twoje zwierzęta je spożywały. Będzie to bezpieczniejsze dla zwierzęcia, a wszystkie inne rośliny pozostaną nienaruszone.

Lista niebezpiecznych kwiatów domowych dla kota jest imponująca i może być bardzo zaskakująca. Na początek wskazywane są rośliny z rodziny aroidów. Wśród nich o znanych nazwach są: aglaonemy, anturium, zamioculcas, caladium, monstera, spathiphyllum, epipremnum. Te rośliny domowe mają żrący sok, który może przyczyniać się do obrzęku krtani i błony śluzowej jamy ustnej, a kiedy ten sok dostanie się do oczu, powstaje modyfikacja rogówki. Kto by pomyślał, że spathiphyllum może zaszkodzić kotu, a jednak uwalnia sok, który po spożyciu może zatruć czworonożnego przyjaciela. Sok filodendronowy dostając się do organizmu kota, może uszkodzić pracę nerek. Powoduje silne pieczenie języka i ust, nieznośny ból, którego kot nie będzie w stanie się pozbyć. Dieffenbachia ma takie kwasy, które mogą powodować oparzenia błon śluzowych. Sok dieffenbachia jest również przeciwwskazany u ludzi. Kiedy jej sok dostanie się na otwartą ranę, będzie się ona jątrzyć przez długi czas.

kot i rośliny

Kwiaty takie jak euphorbia, kroton powodują poważne szkody dla kotów. Zatrucie nimi jest bardzo trudne i bolesne dla zwierząt domowych. Koty mogą nawet chwilowo oślepnąć z tego powodu. W przypadku, gdy kot był w stanie zatruć się rośliną, konieczne jest udzielenie mu pomocy. Wskazane jest podanie węgla aktywowanego i przepłukanie błony śluzowej. Najlepiej zabrać go do kliniki weterynaryjnej, aby specjaliści zapewnili mu niezbędną pomoc. Samemu można zrobić kotu coś złego i tylko pogorszyć sytuację. Jeśli w Twoim domu są takie rośliny musisz uważnie monitorować zachowanie kota, aby go uratować na czas. W końcu każdy zna nawyki swojego kota i może stwierdzić, że pupil zaczął się dziwnie zachowywać. Może to być oznaką zatrucia. Kot może stać się ospały, nie bawić się, nie wariować, nie prosić o jedzenie. Musisz być czujny, aby uchronić go przed fatalnymi skutkami.

Najbardziej niebezpieczne dla zwierzaka są: aronnik, euonymus, wilczarz, wiciokrzew, belle, wilczomlecz, nadub, poinsecja. Kwiaty domowe, które powodują zapalenie skóry: poinsecja, figowiec, chryzantema, barszcz. Kwiaty, które powodują obrzęk ust, dyskoordynację i problemy z sercem: arizema trójlistna, winogrona, kaladium dwukolorowe, kala etiopska, lilie, tytoń, filodendron. Niebezpieczne są również: morele, azalia, szparagi, akacja biała, delphinium, kasztanowiec, bluszcz, żonkil, pęcherzyca, cyklamen. Aby twój kot nie żuł liści, możesz trochę spryskać liście sokiem z cytryny.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi