Menu

Pies ciągnie za smycz: co robić?

2020-11-05
Pies ciągnie za smycz: co robić?

W procesie przyzwyczajania się szczenięcia do obroży i smyczy nie wyklucza się chwil, gdy ciągnie on właściciela do przodu. To naturalna reakcja, ponieważ maluch nie nauczył się jeszcze zasad zachowania na spacerze. Inna sprawa, jeśli dorosły pies ciągnie za smycz, ignorując polecenia właściciela i zamieniając codzienne spacery w prawdziwy koszmar. Musisz z tym walczyć, bo ze swoim pupilem będziesz musiał chodzić na spacer przez wiele lat, przynajmniej dwa razy dziennie. Co zrobić, aby nie stracisz zaufania swojego czworonożnego przyjaciela, stosując nieprzyjemne i bolesne dla niego ciągłe szarpanie? Jak powstrzymać psa przed ciągnięciem smyczy? A może opracować taktykę zachęcającą do metod nauczania? Przed udzieleniem odpowiedzi na wszystkie te pytania ważne jest, aby przeanalizować przyczynę takiego zachowania.

Dlaczego pies ciągnie smycz na spacerze

Prawie jedna trzecia właścicieli psów skarży się, że ich pies ciągnie za smycz linowa dla psa. Oczywiście nasze zwierzaki chodzą znacznie szybciej od nas. Muszą zdążyć zrobić niesamowitą ilość rzeczy. W rozumieniu właściciela spacer z psem to czas na zaspokajanie jego naturalnych potrzeb. To coś więcej dla psa. Podczas spaceru zwierzę musi obwąchać wszystkie oznakowania pozostawione przez “przyjaciół i wrogów” na “jego” terytorium. Ważne jest, aby komunikować się z krewnymi. Zmierzyć się siłami z równymi sobie, zadbać o płeć przeciwną i wychować szczeniąt. Dla psów spacer to świetna okazja na rozgrzewkę i utrzymanie formy. Ponadto właśnie na ulicy można aktywnie pobawić się z właścicielem, przyciągając jego niepodzielną uwagę.

Jednak żadne z powyższych nie usprawiedliwia ciągnięcia smyczy przez psa na spacerze. To nie wina zwierzaka, ale samego właściciela. Mówiąc o ciągłym wychowaniu i szkoleniach można znaleźć tysiące wymówek. Jednak możliwość została zmarnowana od czasu szczenięcia. Wspomnij i przeanalizuj czas, kiedy po raz pierwszy wyszedłeś na pełny spacer ze swoim szczeniakiem. Mały zwierzak szybko pobiegł do przodu. Bez końca ciągnął za smycz, śpiesząc się odkryć ogromny świat poza domem. Szczeniak nie miał siły ruszyć “dużego” właściciela, który nawet nie zwracał uwagi na te drobne figle. Poza tym, jak możesz odmówić maluchowi, który z jakiegoś powodu musiał iść w lewo, a nie w prawo. Dogadzając życzeniom pupila, podążając wytyczonymi przez niego trasami, nie zwracając uwagi na stale napiętą smycz, sami kształtujemy podobny styl zachowania na spacerze. Szczeniak przyzwyczaja się do wrażeń, jak obroża uciska szyję, uważając to za normę.

Szczeniak urósł i nadal ciągnie za smycz...

Kiedy nadchodzi czas i szczeniak wyrasta na silnego psa, w końcu zwracamy uwagę na to, że musimy biegać za zwierzakiem. Delikatne kobiety nie zawsze są w stanie utrzymać na smyczy nawet średniej wielkości psa. A co najciekawsze, jeśli pies jest odpięty od smyczy to spokojnie będzie szedł obok, wykonując komendy właściciela. Nowo zapięta smycz ponownie sprowokuje zwierzę do zachowań ukształtowanych od wieku szczenięcia - koniecznie ciągnąć za smycz. Dla zwierzaka jest to norma, tak przyuczył go gospodarz.

Kolejnym zaniedbaniem właścicieli jest dobór złej amunicji w okresie przyzwyczajania małego zwierzaka do chodzenia na spacer. Gospodarze mogą początkowo wybrać niewłaściwą obrożę lub smycz. Tak więc dla psa szelki i smycze taśmowe nie są najlepszym wyborem amunicji dla szczeniaka. Zwykła obroża i średniej długości smycz, która pozwala w pełni kontrolować pupila to to, czego potrzebujesz w pierwszym roku nauki i tresury. Można używać szelek i ​​taśm taśmowych, ale tylko w przyszłości.

Jeśli dorosły pies pociągnie za smycz, to stracił czas na właściwe wyszkolenie, pozostaje tylko reedukacja zwierzęcia. A to jest dużo trudniejsze, niż początkowe szkolenie. Przed nami są więc trudności, które można pokonać jedynie przy pomocy gorliwości, wytrwałości i cierpliwości!

Jak powstrzymać psa przed ciągnięciem smyczy na spacerze

Istnieje kilka sposobów, aby powstrzymać psa przed pociągnięciem smyczy. Niektóre z nich przewidują stosowania radykalnych metod, które są wyjątkowo nieprzyjemne dla psów, ale dość szybkie. Inni są dość lojalni, ale wymagają długiego i cierpliwego udziału właściciela. O tym, którą wybrać, decyduje sam właściciel, biorąc pod uwagę rasę psa, wiek, jego charakter i zachowanie.

Rygorystyczne metody nauczania

Jeśli Twój pies ciągnie smycz, jednym z najłatwiejszych sposobów na odzwyczajenie go od tego jest użycie metalowej obroży. Ten typ obroży nie nadaje się do nauki małych ras. Z reguły służy do hodowli dużych i niektórych typów średnich ras. Kiedy zwierzę zaczyna się poruszać i ciągnie za smycz, taka obroża powoduje nieprzyjemne bolesne doznania. Z bólu pies instynktownie przestaje ciągnąć smycz. Chociaż niektóre zwierzęta mogą przyzwyczaić się do bólu, wtedy wszelkie wysiłki pójdą na marne. Jeśli ścisła obroża pomogła w reedukacji psa, stopniowo możesz powrócić do zwykłej obroży lub szelek.

Większość bolesnych i nieprzyjemnych metod wpływu na psy najlepiej pozostawić profesjonalistom. Tylko instruktor do szkolenia jest w stanie tak zorganizować zajęcia, aby pupil nie stracił zaufania do właściciela, a właściciel nie czuł się z tego powodu winny.

Metody nauczania pasywnego

Jest kilka interesujących rzeczy, takich jak kantar lub szelki ze smyczą dla psa, które uniemożliwiają psu ciągnięcie smyczy. Ta amunicja mechanicznie unieruchamia zwierzę podczas spaceru. Jednak zwierzę niczego się nie uczy. Z reguły kantary i obroże nie wystarczają na długo. Przyzwyczajając się do dyskomfortu i bólu, pies raz po raz ciągnie za smycz.
Trwałe odzwyczajenie psa od ciągnięcia smyczy na spacerze możliwe jest jedynie poprzez ukształtowanie prawidłowego zachowania u zwierzęcia. Aby reedukować zwierzaka, musisz dać mu motywację i wzmocnić pragnienie. Można to zrobić za pomocą prostych rzeczy - cierpliwości, wytrwałości, smakołyków i subtelności tresury.

Motywacyjne metody nauczania

“Zrób poprawnie i zdobądź pożądane!”

Jak wspomniano wcześniej, wychodząc na ulicę pies ciągnie za smycz, aby zdążyć na wszystko i dobiec tam, gdzie naprawdę potrzebuje. Nie można się opierać jego chęci i podążać obraną przez zwierzę trasą, ale pod jednym warunkiem - tempo spaceru wybiera właściciel. Kiedy zwierzę pociągnęło za smycz, właściciel musi się w milczeniu zatrzymać. Nie wydawać psu żadnych poleceń ani nie rozmawiać z nim. Musisz stać, aż napięta smycz zwiśnie. W związku z tym nacisk na szyję zwierzęcia również ulegnie osłabieniu. Dopiero wtedy właściciel wydaje komendę “Idź” lub jakąkolwiek inną komendę oznaczającą ruch. Przy następnym napięciu wszystkie kroki należy powtórzyć.

Inteligentny pies szybko zrozumie, że jeśli obroża naciska na szyję, właściciel zatrzymuje się, a jeśli nie, nadal się porusza. W związku z tym, jeśli nie pociągniesz za smycz, możesz znacznie szybciej dostać się we właściwe miejsce.

“Metoda marchewki, a nie kija”

Jeśli pierwsza metoda nauki zostanie wzmocniona ulubionym smakołykiem lub suchą karmą, nagradzając go za każdym razem, gdy wykona prawidłowe działanie, proces będzie przebiegał znacznie szybciej.
Niektórzy kynologowie zalecają w ten sposób łączenie karmienia zwierzęcia suchą karmą na ulicy z procesem oduczania, aby nie ciągnąć za smycz. W końcu na początku często będziesz musiał się zatrzymać i nagradzać jedzeniem za właściwe działania. W diecie zwierzęcia nie zaleca się stosowania dużej liczby smakołyków.

“Właściciel jest liderem stada”

Jeśli pierwsza metoda nie działa, pies ciągnie za smycz po częstych postojach, można zastosować inny algorytm. Więc zwierzak pociągnął smycz, właściciel zatrzymuje się i zwraca jego uwagę okrzykiem lub gwizdkiem. Gdy tylko pies zwróci uwagę właściciela, musi gwałtownie zmienić kierunek ruchu, na przykład, w przeciwnym kierunku. Najważniejsze to zmusić zwierzę do podążania za sobą. I tak ruch będzie się zmieniał dramatycznie za każdym razem, gdy pies pociągnie za smycz.

Zrozumiawszy, co się dzieje, inteligentne zwierzę dojdzie do wniosku, że napięta smycz jest naruszeniem jego planów i dziwnego zachowania właściciela. Ale trzeba być przygotowanym na to, że takie zrozumienie nie przyjdzie od razu, ale po długich i ciężkich szkoleniach. Zachęcanie do właściwego postępowania ulubionym smakołykiem może drastycznie skrócić czas nauki.

“Kliker-pomocnik”

Jeśli Twój pies ciągnie smycz, ale jest zaznajomiony z podstawami szkolenia klikera, można go łatwo reedukować za pomocą tego prostego, ale skutecznego urządzenia. Dobierając odpowiednie tempo ruchu obok właściciela i nie ciągnąc za smycz, zwierzę otrzymuje pozytywne wzmocnienie dźwiękowe jednym kliknięciem klikera. A jeśli jeszcze zachęcisz smakołykiem do właściwych działań, pies szybko zorientuje się, o co chodzi. Ściskająca obroża i ciasna smycz to brak aprobaty i smakołyków, a lekkość na szyi i wisząca smycz to pochwała i poczęstowanie.
Co się dzieje, gdy pies ciągnie za smycz? Zwierzę zaczyna kaszleć i sapać z powodu uduszenia. Ciągłe ciągnięcie u zwierząt często powoduje urazy kręgów szyjnych i tchawicy. Jednak nie tylko szyja psa cierpi z powodu szarpnięć smyczy, ale także jego psychika. Gospodarze mogą również zranić palce, dłonie i stawy barkowe. Należy więc zająć się problemem stale napiętych smyczy. Jeśli nie potrafisz samodzielnie poradzić sobie z problemem, to opiekun psa lub instruktor szkolenia pomoże Ci odzwyczaić psa od ciągnięcia smyczy. Nie zaniedbuj pomocy profesjonalistów, jeśli chodzi o bezpieczeństwo czworonożnego przyjaciela i własny spokój. Powolnych spacerów dla wszystkich, dających tylko radość i przyjemne wrażenia!

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi