Sucha karma dla zdrowia zębów u kotów
- Co musisz wiedzieć o zębach kota?
- Przyczyny pojawienia kamienia nazębnego w kota
- Czyszczenie zębów u kota
- Karma dla zdrowych zębów: cechy i zasada działania
Jama ustna kota cierpina różnego rodzaju choroby. Ale przede wszystkim zęby puszystych ulubieńcówsą podatne na tworzenie się kamienia nazębnego. Jego odkładanie wywołuje stan zapalny w jamie ustnej i może prowadzić do innych problemów.
Co musisz wiedzieć o zębach kota?
Kocięta rodzą się bez zębów. Około trzeciego tygodnia życia pojawiają się pierwsze zęby mleczne. W wieku czterech miesięcy całkowicie zmieniają się na trzonowe. Ten proces jest zwykle bezbolesny. Tylko z rzadkimi wyjątkami u kota mogą pozostać zęby mleczne, które najlepiej usunąć w klinice weterynaryjnej, aby zęby trzonowe mogły prawidłowo rosnąć.
W trakcie życia eksperci zalecają szczotkowanie zębów Twojego zwierzaka. Zwykle nie jest to łatwe. Ale w klinikach weterynaryjnych odbywa się to w znieczuleniu ogólnym. Mimo to lepiej jest zapobiegać jakimkolwiek dolegliwościom, niż później uciekać się do radykalnych metod. Jak chronić kota przed kamieniem i dlaczego jest to ważne?
Przyczyny pojawienia kamienia nazębnego w kota
Naukowcy doszli do wniosku, że w jamie ustnej kota żyje ponad 300 gatunków bakterii. Wraz z jedzeniem tworzą płytkę nazębną. Z czasem na płytce nazębnej osadzają się sole wapnia z tej samej jamy ustnej. Stopniowo proces ten prowadzi do powstania kamienia nazębnego. We wczesnych stadiach wywołuje paradontozę, a następnie utratę zębów.
Powody, które powodują tworzenie się kamieni:
- nadmiar miękkich pokarmów w diecie;
- przedwczesne czyszczenie płytki nazębnej;
- naruszenie metabolizmu soli;
- wady wrodzone - krzywy zgryz i budowy czeluści.
Czyszczenie zębów u kota
Oczywiste jest, że kociaka najlepiej jest nauczyć higieny we wczesnym dzieciństwie. On dostrzeże procedurę mycia zębów normalnie i nie pozostawi zadrapań na skórze właściciela podczas zabiegu.Zanim zaczniesz szczotkować, możesz nauczyć kociaka palcem w pysku. Dobre zachowanie można zachęcać smakołykami. Po kilku procedurach przyzwyczajania się możesz rozpocząć pełne czyszczenie. Wymaga to nylonowej szczoteczki i specjalnej pasty do zębów dla kota. Dla małych kociąt wystarczy szczoteczka i woda. Kategorycznie nie zaleca się używanie past do zębów dla ludzi. Zwierzę połknie pastę, a fluorki są szkodliwe dla zdrowia kotów.
Karma dla zdrowych zębów: cechy i zasada działania
Każdy troskliwy właściciel chce, aby jego pupil był zdrowy i nie chorował. Aby zapobiec osadzaniu się kamienia nazębnego, konieczne jest codzienne czyszczenie zębów z płytki nazębnej i nie będzie zbędne zwracanie uwagi na specjalną suchą karmę dla karmy. Istnieje mit, że zawierają substancje chemiczne rozpuszczające kamienie, ale w rzeczywistości tak nie jest. Zawierają dużą ilość błonnika, który w sposób mechaniczny czyści zęby. Zwykłe suche karmy w jamie ustnej zwierzęcia natychmiast zamienia się w okruchy, więc nie radzą sobie z płytką nazębną. A karma do czyszczenia ma postać dużych granulek, których kot nie może połknąć bez wcześniejszego przegryzania. Mają też porowatą powierzchnię, która utrudnia przełykanie, a kot musi długo żuć pokarm i jednocześnie czyścić szkliwo.
Ponadto jest to kompletna karma zapewniająca zbilansowane żywienie kotów. Można je jeść samodzielnie lub na przemian z innymi karmami. Ze względu na wysoką zawartość błonnika może powodować problemy żołądkowo-jelitowe u kotów. Dlatego taką dietę należy wprowadzać stopniowo, a także stopniowo wycofywać. Zwróć także uwagę na karmy zawierające trifosforan sodu. Składnik ten wiąże związki wapnia ze śliny kota, co powoduje tworzenie się kamienia nazębnego. Możesz je wybrać indywidualnie dla kota w sklepie internetowym zoologicznym Unizoo. Karmy są środkiem zapobiegawczym i nie można obejść się bez mycia zębów lub weterynarza.