Menu

Znane i nieznane ciekawostki o psach – 30 faktów o czworonogach

2022-11-04
Znane i nieznane ciekawostki o psach – 30 faktów o czworonogach

Od kilkadziesiąt tysiącleci pies jest oddanym przyjacielem człowieka. Nawet tym, którzy nigdy nie mieli czworonożnego przyjaciela, może się wydawać, że o psach wiedzą wszystko, a publikowane nieraz ciekawostki o psach i kotach są niczym innym, jak nieciekawym banałem. Jednak w rzeczywistości nauka badająca psy każdego roku dokonuje wielu niesamowitych odkryć. Ponadto nawet od dawna znane wąskiemu gronu fachowców fakty o psach mogą okazać się całkowitą niespodzianką dla osób niezbyt związanych z psami. Otóż w tym artykule postanowiliśmy zgromadzić 30 najbardziej ciekawych faktów o najlepszych przyjaciołach człowieka.

10 nieznanych faktów o psach

Przedstawione w tym rozdziale fakty i ciekawostki o psach świadczą o wyjątkowych zdolnościach psów, które nie zależą od rozmiaru lub rasy zwierzęcia. Żeby nie obciążać Cię długim czytaniem, w tym rozdziale podajemy krótkie ciekawostki o psach, spośród których większość zdecydowanie zachwyci Twoją wyobraźnię. Im więcej takich ciekawych faktów o psach będziesz wiedzieć, tym łatwiej zbudujesz relacje ze swoim zwierzakiem, niezależnie od tego, czy jest to mały szczeniak, czy dorosły pies.

 1. Podstawowe pięć cech charakteru psów to: skłonność do komunikacji, ciekawość świata, miłość do zabaw, agresywność i zapał do tropienia.

 2. Wszystkie psy można podzielić na optymistów i pesymistów. 50% psów bada teren, spodziewając się znaleźć na nim żywność, a pozostałe 50% nie chce korzystać z odkrywających się przed nimi możliwości.

 3. Fakt, który już dawno zauważyli właściciele psów, ale któremu zaprzeczali badacze w końcu został udowodniony! Psy jednak umieją się uśmiechać! Psiaki najczęściej uśmiechają się, by skłonić właściciela do wyrażenia wobec nich miłości.

 4. Psy w oparciu o zapach orientują się w godzinach. Każdy właściciel wie, że jego pupil jest dobrze zapoznany z jego harmonogramem. Przecież wiadomo, że nie umie odczytywać zegara! Przede wszystkim zwierzę analizuje, jak mocny jest zapach właściciela w powietrzu. Pomocne są dla niego też inne zapachy: kawy, perfum, żelu pod prysznic itp.

 5. Sposób picia wody przez psy jest naprawdę unikalny. Podczas picia język psa przybiera kształt czerpaka, zagiętego nie do góry, a do dołu.

 1. Chociaż niektóre psy są gotowe na wszystko, by poczęstować się czekoladą, ta słodycz jest dla nich jedną z najbardziej niebezpiecznych trucizn;

 2. Zgodnie z prawem niektórych krajów psy mogą dziedziczyć spadek. Chodzi nie tylko o psie zabawki, ale i takie rzeczy, jak na przykład domy, samochody lub całe firmy!

 3. Odcisk palca każdego człowieka jest niepowtarzalny, natomiast u psów niepowtarzalne są odciski ich nosów.

 4. Jedna z nieznanych ciekawostek o psach obejmuje historię pojawienia się obroży: zostały wynalezione jeszcze w starożytnej Grecji, żeby chronić psy przed uduszeniem ich przez wilki.

 5. Piesek powinien mieć wilgotny nos, żeby bardziej dokładnie ustalać źródło pojawiania się różnych zapachów.

Wesoła i aktywna zabawa to coś, co uwielbia każdy pies. I, oczywiście, każdy pies lubi wspólną zabawę ze swoim właścicielem. Poprawnie dobrane piłki, a także frisbee oraz kółka do rzucania powinny stać się Waszymi obowiązkowymi towarzyszami podczas wspólnych wyjść, gdyż będą sprzyjać nie tylko właściwemu obciążeniu fizycznemu psa, ale i wzrostowi uczucia miłości między Wami.

10 naukowych faktów o psach

Fakty i mity o psach często funkcjonują obok siebie. Co więcej, badacze czasem zaprzeczają informacjom wynikającym z obserwacji pupili przez ich właścicieli ze względu na to, że nie obserwują piesków z dnia na dzień. Poprzez to nie zauważają najmniejszych zmian i szczegółów w ich zachowaniu. Teraz chcemy podzielić się kilkoma faktami o psach, które nie tak dawno stały się znane badaczom, a których znajomość pomaga w budowaniu lepszych relacji ze swoim czworonożnym przyjacielem. Może wydawać się to niewiarygodne, ale tak naprawdę większość zoologów preferuje skupienie się na badaniu fizjologii i zachowania gatunków dziko żyjących, natomiast zwierzęta zamieszkujące tuż obok człowieka wydają się dobrze znane z założenia. Okazuje się jednak, że uważna naukowa obserwacja psów może podarować naprawdę sporo niespodzianek.

 1. Przez całe życie ilość zębów u psów ulega zmianie. Szczenięta mają ich tylko 28, natomiast dorosłe osobniki - 42.

 2. Niektóre pieski umieją prowadzić samochód. Nie, teraz nie żartujemy. W Nowej Zelandii przeprowadzono eksperyment, podczas którego udało się jednocześnie nauczyć trzy psiaki prowadzenia samochodu po linii prostej.

 3. Nasi futrzaści przyjaciele, tak samo jak i my, mogą widzieć sny, które ponadto mogą być dobre lub złe.

 4. Właściciele psów rzadziej chorują, gdyż są nawet o 66% bardziej aktywni od tych, którzy nie posiadają psiego pupila.

 5. Oto jeszcze jedna ciekawostka o psach: te zwierzęcia praktycznie nie rozróżniają kolorów. Dlatego możesz nie martwić się nad kolorami legowiska dla psa.

 6. Zdolność do odbierania dźwięków u psów i ludzi znacznie się różni. Większość ludzi jest w stanie odbierać dźwięki w zakresie 20-20 000 herców, ale psy mogą słyszeć dźwięki o częstotliwości 20-65 000 herców. Co więcej, dowiedziawszy się o tym fakcie, brytyjski piosenkarz Paul McCartney pod koniec piosenki A Day in the life nagrał dla swojego psa pasterskiego dodatkową wiadomość, której ludzkie ucho nie słyszy.

 7. Psy, podobnie jak ludzie, mają różne grupy krwi. U ludzi występują 4 grupy krwi, natomiast psy mają aż 7! Różnicę między grupami krwi stwierdza się zarówno na podstawie rodzaju antygenu, jak i składu białek na powierzchni czerwonych krwinek.

 8. Wymieniając naukowe ciekawostki o psach domowych, nie można nie wspomnieć także o tym, że zdaniem badaczy psy potrafią ustalać różne rodzaje raka w organizmie człowieka.

 9. Charty są jedyną rasą psów wymienioną w Biblii.

 10. Ostatnia z ciekawostek naukowych o psach, o której chcemy wspomnieć w tym zestawieniu, dotyczy osobliwości wzroku dorosłych psów i szczeniąt. Psy w wieku do 1. miesiąca mają bardzo zły wzrok, który jednak staje się naprawdę doskonały w 2. miesiącu życia zwierzęcia.

10 nieznanych faktów o psach

5 śmiesznych faktów o psach

Psy są tak wyjątkowymi zwierzętami, że opowiadając ciekawe fakty o nich, nie da się nie wymienić także kilku śmiesznych informacji. Przecież darzymy sympatią nasze czworonogi nie tylko ze względu na ich oddanie i przyjaźń, ale także za bezgraniczną miłość wobec nas, ludzi, jak i indywidualność, posiadanie wyjątkowego charakteru i różne śmieszne wpadki, które nadają naszym relacjom szczególnej bliskości.

 1. Pierwszego psa udało się pomyślnie sklonować w 2005 roku w Korei Południowej.

 2. Psy nie lubią deszczu, gdyż uderzenie kropli o ziemię negatywnie oddziałuje na ich słuch.

 3. Pieski, które są aktorami w Hollywood pracują na podstawie umowy, którą podpisują odciskiem własnej łapki.

 4. Jeśli łapy psa są źle umyte po spacerze, zaczynają pachnieć jak chipsy kukurydziane.

 5. Wymieniając fakty i ciekawostki o psach, warto także wspomnieć, że mogą one nauczyć się ponad 250 komend, a także dokonywać prostych obliczeń matematycznych.

Ciekawe informacje o psach dla maluchów

Dzieci i psy lubią się nawzajem, a więc w naszym zestawieniu interesujących faktów o psach po prostu nie mogło zabraknąć ciekawych informacji, którymi zachęcamy podzielić się z maluchami. Prezentujemy więc jeszcze kilka ciekawostek o psach dla dzieci:

 1. Na świecie istnieje ponad 700 ras psów. Sprawdź karmę według rasy psa.

 2. Pieski umieją liczyć. Co prawda, maksymalnie do pięciu.

 3. Wszystkie szczenięta rodzą się głuche i przez pierwsze 10 dni swojego życia nie słyszą ani jednego dźwięku. Normalny słuch u szczeniąt kształtuje się po zakończeniu 1. miesiąca życia.

 4. Psy są zdolne do rozpoznawania ludzkich emocji.

 5. Poziom rozwoju dorosłego psa odpowiada poziomowi intelektualnemu i psychicznemu 2-letniego dziecka.

Podsumowanie

Wszyscy ludzie dzielą się na dwie kategorie: tych, którzy lubią psy oraz tych, którzy uwielbiają koty. Do której z tych grup byś nie należał, jesteśmy pewni, że zostałeś zaskoczony zaprezentowanymi w tym artykule informacjami i teraz lepiej, a także głębiej rozumiesz swojego pupila, kochającego Cię całą mocą swojego małego serduszka.

Czy znasz 30 faktów i mitów o mruczkach? Sprawdź ciekawostki o kotach na naszym blogu.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi