Menu

7 zasad dla zdrowego kota

2020-11-03
7 zasad dla zdrowego kota

Wraz z puszystym kłębkiem radość osiedla się w domu. Miłość i troska są nierozerwalnie związane z odpowiedzialnością za zdrowie i życie kota. Każdy właściciel marzy o tym, aby życie puszystego ulubieńca było długie. Aby kot był zdrowy, a ty słuchałeś wdzięcznego mruczenia, radzimy zapoznać się z podstawowymi zasadami i zaleceniami dla właścicieli kotów i kotek dowolnej rasy.

Plan szczepień kota

Gdy kociak przekroczy Twój próg, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Rozpisze harmonogram przyszłych szczepień. Dzięki temu uchronisz zwierzę przed wszelkimi chorobami, a w przyszłości otrzymasz zaświadczenie na przewóz zwierzaka.

Prawidłowe odżywianie dla kota

To, co je kot, kształtuje jego zdrowie. Obfite odżywianie przy minimalnej aktywności fizycznej często prowadzi do otyłości. Przyrost masy ciała prowokuje rozwój cukrzycy i zaburzeń układu hormonalnego. Wybieraj zbilansowane karmy klasy premium dla kotów. Nie zapomnij o witaminach dla kotów, które można kupić w wyspecjalizowanych sklepach zoologicznych. Włącz również trawę do diety swojego futrzanego zwierzaka. Faktem jest, że koty są jednymi z najbardziej schludnych zwierząt domowych. Oczyszczają futro lizaniem. W ten sposób wełna dostaje się do żołądka. Jego kumulacja może doprowadzić do poważnych problemów z trawieniem, a nawet śmierci kota. Aby ją usunąć, potrzebujesz porcji zioła, która podrażnia żołądek i powoduje wymioty. W ten sposób on zostaje uwolniony od sierści. W sklepach zoologicznych można znaleźć specjalne preparaty i karmy lecznicze, które rozpuszczają kule włosowe.

Terminowe odrobaczanie kota

Robaki są równie niebezpieczne dla dorosłych kotów, jak i małych kociąt. Eksperci zalecają dokonanie środków zapobiegawczych przeciwko robakom dwa razy w roku. Ale tego samego dnia, kiedy przyniosłeś do domu małą kulkę wełny, należy się tym zająć w pierwszej kolejności. Infekcja kociąt może być wewnątrzmaciczna, a zwierzę z robakami odmówi jedzenia i u niego pojawią się wymioty. Przed szczepieniem weterynarzy zalecają odrobaczenie, ponieważ w warunkach niskiej odporności łatwo jest zarazić się robakami.

Pasożyty skórne u kota

Zwierzę z pchłami zachowuje się niespokojnie, przeczesując miejsca ukąszeń i raniąc skórę, co może powodować penetracji infekcji. Na rynku dostępnych jest wiele produktów do usuwania pasożytów skóry. Maści, spraye, szampony dla kota i różne preparaty pomagają się ich pozbyć, a specjalne obroże chronią przed ich pojawieniem się. Kleszcze są nie mniej niebezpieczne. Mogą powodować rozwój demodekozy i innych chorób skóry. Po wyjściu na zewnątrz sprawdź skórę i łapy zwierzęcia pod kątem ich obecności.

Naturalne kocie instynkty

Ostrzenie pazurów to jedno z ulubionych zajęć kota. Tak robią wszystkie zwierzęta z kociego oddziału, a kategorycznie nie można temu zapobiec. Aby Twój kot nie zniszczył tapicerki lub dywanu, zadbaj o specjalne urządzenie do tego. Możesz go kupić w sklepie zoologicznym lub zrobić samodzielnie z drewna i szorstkiej tkaniny lub liny. Lepiej jest przyuczać zwierzę do określonego miejsca ostrzenia od dzieciństwa, w przeciwnym razie nie można uniknąć zepsutych mebli w domu.

Nie leczysz zwierzęcia samemu

Najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu wykrycia jakichkolwiek objawów. Korzystanie z porad przyjaciół i samoleczenie futrzanego przyjaciela jest niezwykle niebezpieczne. Doświadczony weterynarz zaleci właściwe leczenie i na czas przypomni o środkach zapobiegawczych i szczepieniach.

Dojrzałość płciowa u kota: co robić?

Dorosłe koty mogą sprawiać właścicielom wiele kłopotów w postaci oznakowań. Pozbycie się ich zapachu jest dość trudne. Aby pozbyć się takich niedogodności, lepiej kastrować kota. Ale wtedy należy uważnie monitorować jego dietę, aby nie było problemów z otyłością.

Jeśli chodzi o samice, przeprowadza się sterylizację, aby uniknąć potomstwa. Ale jeśli kot nie wychodzi na ulicę, można uniknąć tej procedury.

I na koniec chciałoby się powiedzieć, kochajcie swoje zwierzaki i będą wdzięczne za twoją opiekę, okazując swoją kocią miłość. A zasady dla zdrowego kota pomogą przedłużyć pobyt kota u Ciebie i uczynić jego życie pełniejszym.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi