Menu

Czym jest i jak działa furminator?

2023-01-10
Czym jest i jak działa furminator?

Nasze zwierzaki, duże i małe, uwielbiają, gdy poświęcamy im czas i przede wszystkim naszą miłość. Miłość wobec naszych czworonogów to nie tylko dbanie o odpowiednią karmę, codzienne zabawy, ale również dopasowane zabiegi pielęgnacyjne, które pozwolą zwierzętom cieszyć się zdrową skórą i lśniącą sierścią. Każdego roku wydajemy krocie na zabiegi pielęgnacyjne i akcesoria z tym związane. Coraz częściej kupujemy takie rzeczy, aby ułatwiły one nam pielęgnację naszych pupili. Naturalną sprawą jest, że nasze zwierzęta linieją, a precyzyjnym i coraz częściej używanym produktem do dokładnej pielęgnacji ich sierści jest furminator. W tym artykule wyjaśnimy co to jest furminator, a także omówimy szczegóły z nim związane.

Co to jest FURminator i do czego służy?

Co to jest furminator? Narzędzie nazywane FURminator służy do eliminacji nadmiaru podszerstka i usuwania martwych włosów u zwierząt. Pomysł na jego stworzenie pojawił się w Stanach Zjednoczonych, gdzie Chris Bruno – przedsiębiorca i miłośnik zwierząt, prowadził badania nad poszukiwaniem najlepszego modelu grzebienia do czesania swoich pupili. Bruno założył firmę FURminator, Inc. w 2002 roku, po tym jak jego kotka miała ciągłe problemy z nadmiarem podszerstka i brudzącym się futrem. Bruno uważał, że istniejące na rynku narzędzia do czesania zwierząt były nieefektywne i niewygodne w użyciu, dlatego postanowił zaprojektować narzędzie, które rozwiązałoby te problemy.

FURminator szybko stał się popularnym narzędziem wśród właścicieli zwierząt, a firma FURminator, Inc. rozrosła się i rozpoczęła sprzedaż swoich produktów w całych Stanach Zjednoczonych oraz za granicą. Obecnie FURminator jest jednym z najczęściej rozpoznawalnych i najlepiej sprzedających się narzędzi do pielęgnacji futra zwierząt na świecie.

Poza oryginalnymi FURminatorami na rynku można spotkać też odpowiedniki, sprzedawane pod innymi nazwami – eliminatory, coatminatory itp. Różnią się nie tylko ceną, ale także efektywnością stosowania, a według opinii większości właścicieli psów i kotów najlepiej sprawdzają się właśnie oryginalne FURminatory.

W sklepie Unizoo są dostępne FURminatory zarówno dla psów, jak i kotów. Takie urządzenia mają pewne specyficzne cechy, które przedstawiono poniżej.

BARF dla kota

Co to jest furminator dla psa?

Co to jest furminator dla psów? To uniwersalne narzędzie, pozwalające szybko i skutecznie usuwać martwy podszerstek. Jest ono odpowiednie prawie dla każdego psiaka z wyłączeniem tych, które nie mają podszerstka.

Stosowanie tego artykułu pozwala znacząco zmniejszyć ilość sierści unoszącej się w domu. Ponadto regularne użytkowanie tego narzędzia pomaga również wzmocnić okrywę włosową zwierzęcia, ponieważ eliminuje ono martwe włosy. FURminator przypomina kształtem zgrzebło z ustawionymi poprzecznie względem rączki stalowymi ząbkami.

Co to jest furminator dla kota?

Co to jest furminator dla kota? FURminator to uniwersalne narzędzie, które sprawdzi się zarówno dla kotów długowłosych, jak i krótkowłosych. Urządzenie jest bardzo delikatne, a więc koty odbierają proces pielęgnacji pozytywnie, nie przeszkadzając usunięciu zbędnej sierści.

Wybierając furminator dla kota warto zwrócić uwagę na szerokość ostrza:

  • dla dużych kotów o wadze powyżej 5 kg idealny jest furminator o szerokości ostrza 6,8 cm;
  • dla dorosłych kotów o wadze do 5 kg lepiej kupić urządzenie o szerokości grzebienia w granicach 4,5 cm;
  • małe kocięta najwygodniej jest czesać furminatorem o szerokości ostrza 3,2 cm.

Rodzaje i typy Furminatorów dla psów i kotów

Czym różnią się od siebie furminatory?

Różnice, chodź niewielkie, to jednak są znaczące. Przede wszystkim furminatory różnią się wielkością i wagą. Dla małych psów do około 9kg, głowica z ostrzem w furminatorze jest po prostu krótsza, dla pupili do 23 kg jest dłuższa. Podobnie kwestia ma się u kotów. Kierujmy się długością sierści. Dla kotów powinniśmy wybierać furminatory do sierści o długości do 5 cm lub powyżej 5 cm, ze względu na to, jak długie futerko posiada nasz pupil. Oryginalny furminator powinien być odpowiednio wyprofilowany do kształtu ciała zwierzęcia. Przede wszystkim powinien być zrobiony ze stali nierdzewnej – aby łatwiej było go utrzymać w czystości. Takie produkty spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa.

Istnieją różne rodzaje FURminatorów, które są przeznaczone dla małych, średnich i dużych zwierząt. Różnią się głównie rozmiarem części roboczej. Można też spotkać modele uniwersalne, które mogą być używane do każdego rodzaju sierści oraz modele przeznaczone do krótkiej lub długiej sierści. Te ostatnie odróżniają się długością ząbków. Ważne, aby wybrać FURminator o odpowiednim rozmiarze, tak aby był skuteczny i wygodny w użytkowaniu. Jeśli nasze zwierzę ma krótką sierść, lepszy będzie model przeznaczony do krótkiej sierści lub uniwersalny. Jeśli z kolei ma długą sierść, lepiej sprawdzi się model dedykowany do długiej sierści. Można też używać modelu przeznaczonego do krótkiej sierści, ale trzeba będzie wykonać więcej pracy, aby osiągnąć podobny efekt.

Furminator powinniśmy nabyć ze sprawdzonych miejsc, aby mieć pewność, że przyrząd jest bezpieczny oraz spełnia swoją funkcję. Pamiętajmy, aby każdy pies lub kot miał oddzielny furminator. Nie tylko ze względów higienicznych, ale również z uwagi na długość sierści, wagę zwierzęcia oraz stan zdrowia jego skóry. Furminatory dla psów lub kotów można znaleźć na naszej stronie Unizoo.pl.

Co to jest podszerstek?

Co to jest furminator i do czego służy? Pamiętajmy, że furminator wyczesuje podszerstek, a nie sierść. Podszerstek to krótkie i mięciutkie futerko pod psią lub kocią sierścią. Łatwo jest je wyczuć, gdy głaszcząc zwierzaka lekko go podrapiemy i natrafimy przy samej skórze na coś w rodzaju “miękkiego puszku”. Zapewnia on termoizolację oraz chroni przed mikrouszkodzeniami skóry.

Jeśli chodzi o koty, furminator stosujemy tylko u tych ras, które mają podszerstek, najczęściej są to koty długowłose np. kot rosyjski, brytyjski, maine coon, pers, bengalski lub popularny dachowiec. Jeśli chodzi o psy, podszerstka nie mają te z nich, które posiadają krótką, gładką sierść. Rasy, które mają bardziej obfitą sierść, jak np. alaskan malamute mogą pochwalić się podszerstkiem.

Jak stosować furminator?

Wydawać by się mogło, że wyczesywanie psa lub kota to najprostsza czynność na świecie. Tak właśnie jest, o ile będziemy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim furminatora trzeba używać na suchej sierści. Gdybyśmy go zastosowali zaraz po kąpieli, nasi mniejsi przyjaciele raczej nie byliby zadowoleni.

Idealnie byłoby, gdybyśmy przed wyczesywaniem podszerstka, najpierw wyczesali naszego zwierzaka zwykłą szczotką, żeby rozplątać większe kołtuny i pozbyć się paprochów z sierści. Sierść należy przeczesywać tak jak nasze włosy, od głowy zwierzaka po ogon. Unikamy szarpania, rwania i innych gwałtownych ruchów. Ruchy mają być płynne i delikatne. Nie powinno się stosować furminatora u zwierząt, które mają choroby skóry, aby jeszcze bardziej jej nie podrażnić.

Furminator dla kota

Jak działa furminator?

Konstrukcja furminatora zapobiega plątaniu się sierści, a także pozwala na równomierne rozprowadzenie sebum, dzięki czemu sierść kota pięknie się błyszczy. Podczas wykorzystywania furminatora specjalnie zaprojektowany metalowy grzebień delikatnie rozczesuje włos ochronny (nie uszkadzając go), wyłapuje martwy podszerstek zwierzęcia skutecznie go usuwając. Zwierzę nie odczuwa żadnego dyskomfortu, gdyż grzebienie nie dotykają jego skóry. FURminator nie tylko wyeliminuje słabe lub już utracone włosy, ale także znacznie zmniejszy prawdopodobieństwo kołtunów na podszerstku.

Jak działa furminator dla psa lub kota? Furminator nie powinien rwać podszerstka, a jedynie go wyczesywać. Drobne ząbki furminatora są gęsto usiane i precyzyjnie wyczesują niepotrzebne kłaczki, zapobiegają w ten sposób kołtunieniu sierści.

Jak działa furminator dla kota?

Jak więc działa furminator dla kota? Latem FURminator dla kotów można stosować co tydzień, zimą – raz na miesiąc. Koty krótkowłose zaleca się czesać nie częściej, niż 6-8 razy na rok, by nie uszkodzić struktury ich sierści.

Jak działa furminator dla psa?

Teraz wyjaśnimy jak działa furminator dla psa. Urządzenie można stosować systematycznie, jednak jeśli zwierzę bierze udział w wystawach, najlepiej jest zrezygnować z tego narzędzia i zwrócić się o pomoc do osób, które fachowo zajmują się pielęgnacją zwierząt.

Furminator: jak używać. 5 praktycznych wskazówek

Często, mimo występowania licznych instrukcji, padają pytania typu: “FURminator jak to działa”. Nie ma w tym nic dziwnego: właściciele chcą w minimalnie krótkim czasie pozbyć się zbędnej sierści, a jednocześnie nie zaszkodzić swojemu pupilowi. Korzystając z zaleceń wymienionych niżej, zdecydowanie będziesz zadowolony z wykorzystywania furminatora.

  1. Zacznij od głowy i idź w stronę ogona. Przesuwaj narzędzie równomiernie po całym ciele zwierzęcia, aby usunąć jak najwięcej martwego włosa.
  2. Używaj narzędzie zgodnie z długością sierści zwierzęcia. Jeśli masz psa o krótkiej sierści, zastosuj FURminator do krótkiej sierści lub uniwersalny, a jeśli masz psa o długiej sierści, użyj narzędzia jej dedykowanego.
  3. Zawsze sprawdzaj przed użyciem, czy narzędzie jest czyste i wolne od zanieczyszczeń.
  4. Uważaj, aby nie przycinać skóry zwierzęcia podczas używania FURminatora. Jeśli zauważysz, że zwierzę zaczyna się denerwować lub wyrywać, przerwij czesanie i sprawdź, czy narzędzie nie jest za mocno dociskane do skóry.
  5. Regularnie czyść narzędzie, aby usunąć z niego zanieczyszczenia i martwe włosy. Możesz użyć do tego szczotki lub przepłukać je pod bieżącą wodą.

BARF dla kota

Jak często używać furminatora?

Nie za często. Nie chcemy przecież pozbawić psiaka lub kota całej warstwy ochronnej. Najlepiej wykonywać tę czynność 1-2 razy w tygodniu w czasie od 10 do 20 minut. Oczywiście wyczesywanie powinniśmy uzależnić od potrzeb zwierzaka. Jeśli pupil mocniej linieje, urządzenie można stosować częściej lub po prostu dłużej wyczesywać sierść. Pamiętajmy, aby zwierzaki przyzwyczajać do zabiegów pielęgnacyjnych już od małego, pozwoli to w przyszłości uniknąć niepotrzebnego stresu.

Często zadawane pytania o furminatorach

▶️ Czy FURminator może się zepsuć?

Jeśli używasz urządzenia poprawnie – raczej nie. Do produkcji używane jest wysokiej jakości tworzywo sztuczne, które jest odporne na uszkodzenia i zadrapania, a także wysokiej jakości metal, który nie ulegnie zniszczeniu nawet przy używaniu różnych preparatów w procesie czesania.

✅ W przypadku jakich psów warto zrezygnować z wykorzystania FURminatora?

Producent podaje, że z zakupu FURminatora warto zrezygnować, jeśli zwierzę ma rzadki, miękki lub nieobecny podszerstek i jednocześnie bierze udział w różnego rodzaju wystawach, podczas których ocenia się kondycję jego sierści.

▶️ Czy można zaszkodzić zwierzęciu, używając furminatora?

Jest to mało prawdopodobne, ponadto czytając opinie o tym, jak działa FURminator dla kota lub psa, najczęściej nie spotkamy się z recenzjami o występowaniu takich problemów. Korzystając z urządzenia, przestrzegaj wszystkich zaleceń producenta – wówczas nie spotkasz się z żadnymi trudnościami, gdyż ząbki produktu nie są ostre i, odpowiednio - nie mogą uszkodzić skóry zwierzęcia.

Sprawdź nasze wpisy: 7 zasad dla zdrowego kota i 7 zasad dla zdrowego psa.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel